Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Altera, Xylinx czy coś innego?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

top_nam
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 8 lip 2011, o 10:45

Altera, Xylinx czy coś innego?

Postautor: top_nam » 8 lip 2011, o 10:52

Cześć,
chciałbym zrobić mały projekt, który według moich szacunków, najlepiej byłoby zrealizować w postaci układu programowalnego. Potrzebuję układu, który da się przeprogramować w systemie i chciałbym pisać w VHDL-u. Oczywiście, układ musi być niedrogi, ale dobrze by było gdyby doświadczenie zdobyte na tym jednym projekciku, mogło być później wykorzystane przy jakimś większym projekcie.
W którą stronę się lepiej skierować - Altery czy Xilinxa? A może zainteresować się produktami innych firm?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Altera, Xylinx czy coś innego?

Postautor: pajaczek » 8 lip 2011, o 19:02

Na tak postawione pytanie nie sposób odpowiedzieć. Wszystko jest zależne od wymogów i szczegółów projektu. Przewidywalnej "zajętości" LUT, zapotrzebowania na pamięci (wbudowane), czy energooszczędności. W dodatku sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie, stąd jednego miesiąca najlepszym rozwiązaniem będzie Xilinx Coolrunner II, a za 2-3 msc Lattice MachXO2 (nowo wchodzące ;) ).

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Altera, Xylinx czy coś innego?

Postautor: traxman » 19 lip 2011, o 08:41

Z praktycznej strony, wybierz to co będzie się dało jak najtaniej zaprogramować oraz kupić jednostkowo w co najmniej kilku miejscach. Czyli Altera lub Xilinx, Altera ma tańszy programator - Xilinx elementy. Inne firmy są raczej ustawione tyłem do jednostkowych klientów. Osobiście wybrałem Xilinxa ze względu na względnie dobry wybór elementów i jedną ważną cechę FPGA - można kupić z wbudowana pamięcią konfiguracji - niby nic a czasem bardzo cieszy.
Gdzieś pałęta mi się NE704 bez stabilizatora, chętnie podaruję, jeżeli chcesz zapoznać się z CPLD.

Awatar użytkownika
Marcin.K
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 1 lip 2011, o 12:47

Re: Altera, Xylinx czy coś innego?

Postautor: Marcin.K » 24 lip 2011, o 16:37

Ja za to, jeszcze z czasów studiów - wyrobiłem sobie sympatię do Altery, bo była ona promowana na mojej uczelni. Pokazuje to, jak człowiek przyzwyczaja się do czegoś, tylko dlatego że się tego akurat uczy.
Poza tym Altera ma całkiem przyjazny AHDL, choć jest to znacznie mniej uniwersalny język niż VHDL.

top_nam
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 8 lip 2011, o 10:45

Re: Altera, Xylinx czy coś innego?

Postautor: top_nam » 1 sie 2011, o 08:43

Znajomy, który orientuje się w Xilinxie obiecał mi pomóc i dlatego uznałem, że teraz skoncentruję się na układach tej firmy.

maciek2
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 00:27

Re: Altera, Xylinx czy coś innego?

Postautor: maciek2 » 11 sie 2011, o 12:04

Nie wiem, jakie układy będą lepsze na początek, ale chyba dobrze widać, że Xilinx wyraźnie góruje nad Alterą. Virtex, Spartan i Kintex biją na głowę swoje odpowiedniki u Altery.

lss
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 11:52

Re: Altera, Xylinx czy coś innego?

Postautor: lss » 20 wrz 2011, o 12:27

Xilinx wyraźnie góruje nad Alterą. Virtex, Spartan i Kintex
Jasne totalna głupota pisać takie rzeczy podaj tu konkretne przykłady, podaj konkretne porównania, jak nie to nie pisze takich rzeczy. I proszę nie przedstawiaj badań od producentów że np. Virtex7 zużywa mniej energii od StratixaV czy StratixaIV, bo to jest po prostu reklama. Ty nie jesteś w stanie powiedzieć kto jest lepszy. Możesz jedynie wskazać który układ jest bardziej efektywny czy twoim rozwiązaniu. Już jeden z kolegów powiedział dobrą rzecz. Na początek przy wyborze kierował bym się dostępnością materiałów do nauki, następnie ceną za jaką mogę nabyć sprzęt do nauki. Jak bym się po przepychał troszkę z tym i nabył swobody w tym temacie dopiero mógłbym wybierać. Zrób sobie sam przegląd rynku. Ja taki robię raz w miesiącu i np.
* Xilinx ma duże wsparcie w materiały, tutoriale, układy są ok. ipt.
* Altera w porównaniu do Xilinxa ma dużo więcej układów w przyjaznych obudowach do lutowania QFP. Spartan6 ma dla SLX4/9 ma tylko na przykład dwa rzędy układów a Altera ma ich sporo więcej. Na potwierdzenie Spartan6 dla przykładu sprawdź sobie Cyclone III czy IV
* Lattice mają obecnie nowe układy super CPLD i wręcz wychodzą na prowadzenie w branży CPLD choć Altera ostatnio wypuściła MAX V
* Są także mali producenci jak Actel sprawdź sobie SmartFusion. Super sprawa masz tam matryce cyfrowe programowalne , analogowe i dodatkowo fizyczny rdzeń cortex-M3

Moja rada jest taka kieruj się najpierw dostępnością materiałów edukacyjnych. Jeżeli nie ogranicza cie angielski to musisz się przejrzeć rynek dev kitów/cena. Jakie mają zasoby co chcesz się nauczyć czy tam opanować. Dopiero przeanalizuje +/- podziel się z nami nimi i dopiero coś. Bo znowu będzie wielka walka co jest lepsze... to tak jak ASM/C/C++/etc... ja nie znam odpowiedzi na to bo nie znam przeznaczenia. ;)

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości