Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Pomoc w projekcie z 8051

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

zbenek1
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 18:29
Lokalizacja: Opole

Pomoc w projekcie z 8051

Postautor: zbenek1 » 9 kwie 2010, o 18:35

Witam,
Jestem początkującym elektronikiem...napotkałem na drodze technikę mikroprocesorową 8051. Mam do zbudowania układ licznika energii elektrycznej sieci 3fazowej. Układ prezentuje się tak:

przekładniki (prąd, napięcie)
przetwornik (I na U)

teraz schodki:
muszę wykorzystać przetwornik kilku kanałowy (6 lub 8) najlepiej 16 bitowy który będzie przetwarzał informacje z 6 kanałów. Nie wiem jak dobrać się do tych danych za pomocą procesora 8051;/. wszystkie 16bit podałbym na wejścia P1. I czytał odpowiednio bity 8 młodszych 8 starszych. Ale jak dobrać się do poszczególnego kanału za pomocą procesora? Da się to wykonać? Są takie przetworniki, aby programowo wybrać kanał czytać dane i znów wybrać kanał czytać dane....i tak do 6 razy?
Proszę o zrozumienie i pomoc....

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Postautor: r-mik » 9 kwie 2010, o 20:56

Ja bym wybrał AVR'a (np AtMega8, 88, 168). Mają przetwornik AC 10 bit i multiplekser 8 wejść (liczba wejść zależy od typu obudowy).
10bit i tak da dużą dokładność.

zbenek1
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 18:29
Lokalizacja: Opole

Postautor: zbenek1 » 9 kwie 2010, o 21:56

Tak tylko że mam z góry powiedziane że musi to być 8051...a dokładność pomiaru energii do 0,5% Czyli klasa dość duża...Jest to konstrukcja czysto teoretyczna(na papierze)...Ma być to licznik energii sieci 3-fazowej. Na początku pomysł miałem aby zbudować go o ADE77xx ale to się nie przyjęło ze względu na małe wykorzystanie procesora... kazano mi to rozwiązać na przetworniku adc najlepiej kilku kanałowym(tanie rozwiązanie niż jeden na kanał). Potem surowe dane na 8051 która już zrobi z tym porządek...problem mam ze znalezieniem odpowiedniego przetwornika 6 lub 8 kanałowego o rozdzielczości 16 bit. 8 bit nie wystarczy(tak powiedział prowadzący). No i to przełaczanie między kanałami....żeby było w miare jak najszybsze aby pomiar jak najrealniejszy...chodzi o to żeby próbki nie pochodziły z różnych przedziałów czasowych...żeby były jak najbliżej czasu T....

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Postautor: r-mik » 9 kwie 2010, o 23:06

Jakiś nawiedzony ten prowadzący.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 10 kwie 2010, o 00:37

Otwórz sobie jakiś katalog (tme na przykład) tam przetworniki A/D, i przejrzyj...

Wybierz 2, 4, 6, 8, 12 kanałowy...
8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 24 bitowy (i pewnie jeszcze jakieś wersje)...
Dane przetwornik -> uC do wyboru: SPI, I2C, pewnie jakieś parallel (równoległe) czy inne mniej popularne szeregowe się znajdą
Co znaczy jak najszybsze? czy przetwornik próbkujący 100kSps dla Ciebie wystarczy?? Są i szybsze... 200kSps... 1.25MSps... są wersje próbkujące (a dokładniej wykonujące tzw. przytrzymanie) 2 kanałów jednocześnie.

Przyłączam się również do zdania, że nawiedzony prowadzący, ale pewnie wiodącym przesłaniem ćwiczenia jest przećwiczenie (masło maślane ;) ) układów przetwornika ADC.

Aha... jak wolisz to możesz dorwać się np. na uczelni do katalogu Elfy/TME, tam znajdziesz zapewne również wyjaśnienie wielu parametrów.

zbenek1
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 18:29
Lokalizacja: Opole

Postautor: zbenek1 » 10 kwie 2010, o 10:44

No tak jest "nawiedzony" ale nic się z tym nie poradzi. Szukam dobrego rozwiązania już kilka dni...Fajnie by było gdyby pobierał dane ze wszystkich kanałów w tej samej chwili...a potem procek odczyta z każdego kanału dane...tak mi się to wydaje...no ale nadal myśle

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości