Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

następnik liczby binarnej

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

natastat
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2009, o 15:21
Lokalizacja: Warszawa

następnik liczby binarnej

Postautor: natastat » 26 maja 2009, o 15:29

potrzebuję wskazówek jak zbudować z elementów logicznych układ czterobitowego następnika liczby binarnej składającego się z czterech bloków itracyjnych (na wejście mamy czterobitowy licznik)

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: tg3a » 26 maja 2009, o 19:50

Witam.
Ja to rozumiem w ten sposób, że chodzi o układ wyznaczający następną liczbę binarną, czyli liczbę o 1 większą od liczby podawanej na wejście (w tym wypadku 4-bitowe równoległe).
Jeśli tak, to trzeba zbudować sumator 4-bitowy dodający do liczby wejściowej 1; zgodnie z warunkami powinien on być zbudowany z 4 bloków realizujących tę samą podstawową operację. W tym przypadku jest to dodawanie do kolejnego bitu liczby wejściowej bitu przeniesienia z niższej pozycji, a w przypadku pozycji najmłodszej dodawanie wspomnianej jedynki. Wynikiem takiego dodawania jest wynikowy bit na danej pozycji oraz bit przeniesienia na pozycję wyższą, do kolejnego stopnia układu iteracyjnego.
W sumie idea ta przypomina tzw. "piśmienne dodawanie liczb", które kiedyś należało do elementarnej umiejętności uczonej w podstawówce, ale ze względu na rozpowszechnienie kalkulatorów może kiedyś odejdzie w zapomnienie.
Projekt bloku elementarnego sumatora 1-bitowego (właściwie jest to tzw. półsumator, bo nie ma tu drugiej liczby wejściowej, a tylko przeniesienia) zostawiam Twojej inwencji.
Powodzenia.

natastat
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2009, o 15:21
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: natastat » 27 maja 2009, o 13:37

super to mi wyjaśnia jak to zbudować a mogę jeszcze prosić informacje jak należy skonstruować tabelkę prawdy dla takiego układu

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: tg3a » 27 maja 2009, o 19:57

Najpierw trzeba nazwać wejścia tego elementarnego (pół)sumatora, i wypisać w nagłówku tablicy. Ja zastosuję oznaczenia A - wartość danego bitu w liczbie wejściowej, i P - wartość bitu przeniesienia z poprzedniej (młodszej) pozycji, lub w przypadku pozycji najmłodszej wartość bitu dodawanego, czyli w tym wypadku 1. Wyjściami półsumatora będą (oznaczając przykładowo): B - wartość danego bitu w liczbie wyjściowej, i Q - wartość bitu przeniesienia do następej (starszej) pozycji. W związku z tym trzeba utworzyć dwie tabelki prawdy - jedną dla wyjścia B, i jedną dla wyjścia Q. Po prostu zastanów się, co otrzymujesz, gdy dodajesz do zera zero (A=0 i P=0), co, gdy dodajesz do zera jeden (A=0 i P=1), i.t.d. W jednym z tych przypadków wynik jest równy 2, a więc w sytemie dwójkowym 10, i tylko w tym przypadku wartość przeniesienia (czyli Q) jest różna od zera.
Mówiąc krótko: B - to młodszy bit wyniku dodawania w półsumatorze, a Q - starszy.
Mam nadzieję, że już teraz resztę potrafisz zrobić sam.
Pozdrawiam.

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości