Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Generator nie trzyma parametrów

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
j_bravo
-
-
Posty: 189
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 16:30
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Generator nie trzyma parametrów

Postautor: j_bravo » 10 mar 2008, o 17:45

Witam.
Mam problem z prostym generatorem na 4011. po włączeniu w przeciągu 2 minut częstotliwość rzędu 20 kHz rośnie o 30-50 Hz (niby niewiele ale psuje mi to pomiary). Po okresie ok. 2 minut wszystko sie stabilizuje i układ trzyma częstotliwości bardzo stabilnie.
Napięcie zasilania 5V . zasilanie bardzo dobrze stabilizowane. na scalaku kondensator 100nF. czepiałem sie wszystkiego i nic nie mogę wykombinować.
Załączniki
schemat.JPG

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 10 mar 2008, o 20:55

50Hz dryftu przy 20kHz? To i tak nieźle.
Częstotliwość pracy takiego generatora zależy od parametrów bramki, a ściślej od:
- ch-ki przejściowej,
- rezystancji wyjściowej.

A te zależą od temperatury. Dryft po włączeniu wynika ze stopniowego nagrzewania struktury. Po ustaleniu warunków termicznych częstotliwość się ustala, niemniej wystarczy powiew chłodnego powietrza żeby zabawa w ustalanie stanu równowagi zaczęła się od początku. Prawdę mówiąc to prosty generator astabilny na 555, albo 'full wypas' na jakimś generatorze funkcyjnym (ICL8038, XR2206, MAX038) będzie stabilniejszy.

Natomiast jeżeli naprawdę potrzebujesz generatora o kwarcowej stabilności i jakiejś nietypowej częstotliwości to zawsze możesz powalczyć z PLL-em lub - co chyba mniej kłopotliwe - użyć jakiegoś prostego DDS - np. AD9833.

--
MDz

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości