Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Pisanie programów

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
fajny
-
-
Posty: 31
Rejestracja: 1 sie 2007, o 14:51
Lokalizacja: Słupca
Kontaktowanie:

Pisanie programów

Postautor: fajny » 31 sie 2007, o 13:03

Witam mam pytanie dotyczące pisania programów ponieważ chciałbym się nauczyć jak napisać program (choćby prosty) prosiłbym o kurs lub jakiś link z darmowym kursem.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 31 sie 2007, o 14:23

Wiesz co... mozemy sie dogadac, ja chcialbym sie nauczyc jezyka obcego, wiec jak pokazesz mi jakis fajny kurs jezyka obcego, to ja pokaze Ci kurs pisania programow.

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 31 sie 2007, o 14:44

ja tez prosze o link - chciałbym sie nauczyc rysować kota

Awatar użytkownika
fajny
-
-
Posty: 31
Rejestracja: 1 sie 2007, o 14:51
Lokalizacja: Słupca
Kontaktowanie:

Postautor: fajny » 31 sie 2007, o 15:15

ok moge Ci dać linka do kursu jezyka obcego naprawde chcesz?

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 31 sie 2007, o 15:48

ok moge Ci dać linka do kursu jezyka obcego naprawde chcesz?
Ciekawe tylko jakiego....

Powyższe nieco ironiczne posty miały na celu uzmysłowienie Ci, iż nie określiłeś rzeczy najważniejszej : w czym i na co chcesz pisać ten program. Bez tego to raczej nie otrzymasz sensownej odpowiedzi.

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 31 sie 2007, o 17:50

Naucz się C++. Wpisz w google i poszukaj na polskich stronach kursów... Poradzisz sobie.

Pozdrawiam,
Piotr.

Awatar użytkownika
fajny
-
-
Posty: 31
Rejestracja: 1 sie 2007, o 14:51
Lokalizacja: Słupca
Kontaktowanie:

Postautor: fajny » 31 sie 2007, o 19:58

dziękuje petresz i odpowiadam radziowi że wiem o tym też zażartowałem z pytaniem jakiego (pod windows w C++)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 1 wrz 2007, o 00:03

Hmm... w Twoich tekstach nie widze ani zadnego zartu, ani pytania o "jakiego".

Zas w kwestii kolejnosci nauki, to ja jednak polecam zaczecie od C, najlepiej w trzymajac sie ANSI C.
C++ daje co prawda o wiele wieksza swobode programowania, swietne narzedzia (obiekty i wszystko co sie z nimi wiaze), ale tez po pierwsze troche rozbestwia programistow, po drugie upraszcza kilka rzeczy, ktorych dobrze jest nauczyc sie jednak "od podstaw" i z troche innego podejscia.

Tak wiec polecalbym pouczyc sie C i troche w tym popisac, a pozniej przesiasc sie na C++


Btw. Z powyzszej konwersacji mozna juz dojsc ze chcesz pisac programy
1) komputerowe (bo mimo dzialu nawet to nie bylo w pelni jasne :619: )
2) na x86
3) a nawet ze interesuje Cie kierunek C i pochodne, i w systemie (G)Windows

Pietrek
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2007, o 10:01
Lokalizacja: Pod Warszawą

Re: Pisanie programów

Postautor: Pietrek » 1 wrz 2007, o 18:25

Witam. Jeśli chodzi o programowanie to nie ma na to przepisu jak na ciasto. Zgadzam się z przedmówcami, że w pierwszej kolejności powinieneś nauczyć się ANSI C z jakiegoś dobrego kursu lub książki (w czasach mojej młodości :598: dobrą była "Język C - szkoła programowania" Pratha i chyba nadal jest. Oczywiście wyjadacze będą polecać K&R, ale mi się wydaje, że ma ona niewielkie walory dydaktyczne dla całkowicie zielonych), a w następnej kolejności C++(podobno "Symfonia" jest dobra, nie miałem, ale dużo pochlebnych opinii słyszałem). W przypadku tego drugiego nie będzie już tak łatwo, bo jest bardziej rozbudowany i sama idea programowania się znacznie różni. Ucząc się tych języków nastaw się raczej na naukę algorytmów i struktur danych (bo znajmość tego głównie świadczy o znajomości programowania), a nie zapamiętywanie jak największej liczby poleceń :). Po tym przesiadka na Javę czy C# będzie głównie polegała na nauczeniu się klepania kodu (no i drobne dodatki typu wątki..., ale to już będzie moim zdaniem pestka ).

sazian
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2007, o 21:45
Lokalizacja: b-tów

Postautor: sazian » 1 wrz 2007, o 21:02

najstraszniejszy temat jaki może być
oto przykład jak się to kończy http://forum.unit1.pl/Jaki-jezyk-t1188.html (bywa dużo gożej)
ja osobiście polecam Delphi
łatwy do opanowania i przyjemny język

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 2 wrz 2007, o 21:48

ja osobiście polecam Delphi
łatwy do opanowania i przyjemny język
Tia... a przed zabraniem sie za Delphi, nauka Pascala... jezyk ciagle tluczony na pierwszym roku informatyki ;)


Btw. Ja zaczynalem od Basica... pozniej bylo Logo :619: ... i znow Basic (+ rozne mutacje, jak np. Amos).

sazian
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2007, o 21:45
Lokalizacja: b-tów

Postautor: sazian » 3 wrz 2007, o 18:41

co nie zmienia faktu że delphi jest jednym z najłatwiejszych i najlepszych języków programowania
poza tym jest dużo bardziej czytelny od c
i łatwiej szukać kursów na google :)
wystarczy wpisać "delphi+kurs"
a w c++ no napiszesz ?? "c+++kurs" :616:

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 3 wrz 2007, o 19:16

co nie zmienia faktu że delphi jest jednym z najłatwiejszych i najlepszych języków programowania
poza tym jest dużo bardziej czytelny od c
Na Twoim miejscu nie mowilbym tego glosno... zwlaszcza w wiekszym gronie programistow, bo moze sie to skonczyc bitwa z ofiarami po obu stronach.

Nie powiem ze nie... sam pisalem conieco w Delphi, choc glownie byly to jednak programy na szybko na uczelnie (bo akurat byl taki wymog), albo programy "dla innych"/korki.

Za ogromny minus tego "jezyka" uznac mozna fakt ze defacto jest to srodowisko jednej firmy (borland), oraz ciagle brak wyjscia poza windowsa... tak tak, jest Kylix, ale 1) to juz nie to, 2) to tylko rozszerza na Linuxa. Co z reszta swiata informatycznego??
Pomijajac juz wspominana wyzej prosta przesiadke z C/C++ chocby na Jave czy PHP. Uniwersalnosc C (obecnie dostepny praktycznie na kazda popularna w swiecie platforme 8/16/32/64 bit'owa).

Prostota Delphi niewiele ustepuje prostocie Buildera (notabene tej samej firmy).

Zeby zas nie bylo ze jestem tylko na nie. Wciaz sporo (jesli nie wiekszosc) algorytmow w opracowaniach, jest zapisywana tzw. uniwersalnym jezykiem, ktory niewiedziec czemu jest ludzaco podobny do Pascala (a wiec posrednio i Delphi). Pozatym skladnia wielu swietnych programow jest mocno zblizona do Pascalowskiej, chocby niezastapiony moim zdaniem pakiet matematyczny: Maple.

Nie powiem pewnie nic odkrywczego, ale planujac kariere programisty warto znac jak najwiecej jezykow programowania, chocby dosc pobieznie oswoic sie z nimi. Lecz tak naprawde sztuka programowania opiera sie glownie na znajomosci algorytmow i swobodzie w poruszaniu sie w nich, oraz specyficznym sposobie myslenia, sama zas skladnia danego jezyka jest do nauczenia sie w (stosunkowo) krotkim czasie.
a w c++ no napiszesz ?? "c+++kurs"
Wybacz, ale takie cos to moge podsumowac tylko na 1 sposob... jako programista deleko nie ujdziesz...
odpowiedz chocby

Kod: Zaznacz cały

"C++"+kurs "C++"+"kurs" C++ kurs
klania sie (smieszace wielu) "przycinanie stringow", czy wlasciwie tutaj akurat sklejanie.

sazian
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2007, o 21:45
Lokalizacja: b-tów

Postautor: sazian » 3 wrz 2007, o 20:22


Za ogromny minus tego "jezyka" uznac mozna fakt ze defacto jest to srodowisko jednej firmy (borland), oraz ciagle brak wyjscia poza windowsa...
nie zgodzę się poza wspomnianym Kylix'em jest jeszcze Lazarus
a w c++ no napiszesz ?? "c+++kurs"
Wybacz, ale takie cos to moge podsumowac tylko na 1 sposob... jako programista deleko nie ujdziesz...
odpowiedz chocby
Kod:
"C++"+kurs
"C++"+"kurs"
C++ kurs

klania sie (smieszace wielu) "przycinanie stringow", czy wlasciwie tutaj akurat sklejanie.
żart taki :611:
ale widzę że tu większość cepowców więc nie dziwie się że nie zrozumieliście :616:

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 3 wrz 2007, o 23:24

żart taki :611:
ale widzę że tu większość cepowców więc nie dziwie się że nie zrozumieliście :616:
No coz, takie okreslenie jest cokolwiek chamskie, niezaleznie od intencji.

Jesli jednak sie dziwisz ze tutaj spora czesc jest za C... coz, Delphi na uC nie uswiadczysz (czy zadnych pascalowcow) a to forum jest w koncu glownie do elektronikow-konstruktorow skierowane, ale skad taki delfinek jak Ty mialby o tym wiedziec. Zart watpliwy tak jak rzekoma wieksza czytelnosc pascalowcow w stosunku do c jest watpliwa, ale widac miales pecha trafiac na niechlujnych koderow.

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 4 wrz 2007, o 11:37

ale widzę że tu większość cepowców
Czyli że...cepówka...cepownica...myślę, że dr Miodek miałby tu coś do powiedzenia,
choć to fakt - brzmi cokolwiek pogardliwie :608:
Nie powiem pewnie nic odkrywczego, ale planujac kariere programisty warto znac jak
najwiecej jezykow programowania, chocby dosc pobieznie oswoic sie z nimi. Lecz tak
naprawde sztuka programowania opiera sie glownie na znajomosci algorytmow i swobodzie
w poruszaniu sie w nich, oraz specyficznym sposobie myslenia, sama zas skladnia danego
jezyka jest do nauczenia sie w (stosunkowo) krotkim czasie.
A tak, powyższe to nic odkrywczego...podobnie jak to co dodam od siebie - do takiego
rozumowania i postrzegania sprawy trzeba po prostu dojrzeć i troszkę w tej branży posiedzieć.

Często ogłoszenia o pracę formułowane są przykładowo tak:
biegle C/C++, ogólnie SQL, dodatkowo jakiś RDBMS na blachę...
A po jakimś czasie okazuje się, że zmieniły się realia i baza wcale nie jest relacyjna tylko
obiektowa, że wcale nie C/C++ tylko Java, że nie Windows tylko jakiś HP-UX...
I jeżeli dany ludek nie jest w stanie szybko ustawić się w nowej rzeczywistości....to szukają innego.
Zakodowanie algorytmu w danym języku to sprawa czysto techniczna - do tego
można nawet zagonić studentów na praktykach...wystarczy ich tylko dobrze pilnować.
Zaprojektowanie aplikacji, zadbanie od wszelkie jej aspekty od bezpieczeństwa począwszy,
poprzez sprawy wydajnościowe a na ergonomii interfejsu użytkownika skończywszy -
to już nieco większa rzecz - i wymaga "otrzaskania" z wieloma językami programowania,
znajomości wielu platform...
Osoba, która pisała w różnych językach, na różne systemy operacyjne z powyższym
poradzi sobie o niebo lepiej.
Ludzie, którzy "zakochują" się w jednym wybranym przez siebie języku programowania,
lub co gorsza - jednym środowisku programistycznym - po prostu robią głupio,
stają się jak to się mówi - "narrow minded". A takie osobniki, wierzcie mi,
dość łatwo wykryć na rozmowach kwalifikacyjnych - i odrzucić. Tyle.

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 4 wrz 2007, o 15:00

„Symfonia C++” jest dobra. Coś tam kiedyś słyszałem, że wyszła nowa, uaktualniona (do ANSI właśnie) wersja. Ale żeby dobrze nauczyć się języka to nie wystarczy jedna książka. Nawet całe multum książek znanych na pamięć nie zrobi z nikogo dobrego programisty. Zresztą języka i składni to się można nauczyć w krótkim czasie. Najwięcej pracy jest, gdy zaczyna się przygodę z programowaniem, wówczas trzeba poznawać nie tylko dany język, ale zrozumieć ogólną zasadę programowania, poznać algorytmy, nauczyć się myśleć jak komputer. Właściwie to programowanie sprowadza się do zapisania jakiegoś algorytmu w danym języku. I myślę, że czasem nawet większą trudność sprawia stworzenie dobrego algorytmu, aniżeli zapisanie go np. w C++ czy Pascal'u. W sumie to nie wiemy, jakiego typu programy Autor tematu ma zamiar pisać, więc trudno tu coś jednoznacznie polecić. Wszak ja polecam C++, zawsze można przesiąść się na coś innego, a solidne podstawy już się ma. I tak najważniejsze, to umieć stworzyć algorytm.

Pozdrawiam,
Piotr.

Awatar użytkownika
fajny
-
-
Posty: 31
Rejestracja: 1 sie 2007, o 14:51
Lokalizacja: Słupca
Kontaktowanie:

Postautor: fajny » 5 wrz 2007, o 17:46

Wybrałem jednak C++ mógłbym się spytać czemu polecenie getchar(); nie chce mi się skompilować w Dev-C++ 4

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 6 wrz 2007, o 19:31

Dodałeś bibliotekę iostream?

Pozdrawiam,
Piotr.

P.S.
Jeśli kiedyś coś nie będzie Ci się chciało skompilować i zechcesz o to spytać, to podaj, jaki kompunikat wyskakuje przy kompilacji oraz bardziej szczegółowo opisuj problem.

Awatar użytkownika
fajny
-
-
Posty: 31
Rejestracja: 1 sie 2007, o 14:51
Lokalizacja: Słupca
Kontaktowanie:

Postautor: fajny » 15 wrz 2007, o 18:21

tak to była wina kompilatora

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości