Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Program do zaświecania i gaszenia diód na klawiaturze itp.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

mario82
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2006, o 17:26
Lokalizacja: Kraków

Program do zaświecania i gaszenia diód na klawiaturze itp.

Postautor: mario82 » 14 maja 2006, o 17:43

Witam
Czy mógłby mi ktoś pomóc w napisaniu lub udoskonaleniu programu który już napisałem
ma służyć on do zaświecania lub gaszenia diód na klawiaturze lub zapalaniu po kolei itp.
napisałem to w free pascalu ale wyskakują błędy, słyszałem że powinno się to pisać w asemblerze - ale gdzie taki program znajść, szukałem dlugo i nie mogę znależć go w necie

a to jest zródło programu który napisałem


program diody;
uses crt;
var x,ilosc,wartosc : byte;

procedure LED;

begin
asm
mov al,0edh
out 60h,al
in al,64h
mov al,x
end;
end;
procedure wpisz;
begin
asm
mov al,wartosc
out 60h,al
end;
delay(200);
end;
begin
ilosc:=0;
repeat
ilosc:=ilosc+1;
led;
wartosc:=02;
wpisz;
wartosc:=04;
led;
wpisz;
led;
wartosc:=01;
wpisz;
wartosc:=00;
led;
wpisz;
until ilosc=200;
end.

napisany jest pod free pascalem i wyskakują błędy, proszę o pomoc

z góry dzięki

Pozdrawiam Mariusz

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Program do zaświecania i gaszenia diód na klawiaturze it

Postautor: pajaczek » 14 maja 2006, o 17:58

Witam
Czy mógłby mi ktoś pomóc w napisaniu lub udoskonaleniu programu który już napisałem
ma służyć on do zaświecania lub gaszenia diód na klawiaturze lub zapalaniu po kolei itp.
napisałem to w free pascalu ale wyskakują błędy, słyszałem że powinno się to pisać w asemblerze - ale gdzie taki program znajść, szukałem dlugo i nie mogę znależć go w necie
To w czym to napiszesz to zalezy juz tylko od Ciebie, to raz. Dwa, to jakos nie wierze ze sam to napisales, a teraz nie wiesz nawet co zrobic z "wyskakujacymi bledami". A wlasnie... moze by cos pomoglo jakbys raczyl te bledy podac, bo wrozek brak (wszystkie maja dzis wolne). I nareszcie, znajść... ale co znajść... przyklad programu w asemblerze, czy sam kompilator asemblera ?? Z tym drugim to nie powinienes miec problemow...


Aaaa... i na przyszlosc uzywaj z laski swojej znacznikow <code> bo strasznie sie takie listingi przeglada. I ostatnia uwaga... w tym "Twoim" kodzie polowa to wstawka asemblerowa, wiec...

OT
-
-
Posty: 18
Rejestracja: 11 gru 2005, o 20:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: OT » 18 maja 2006, o 15:40

Bawiłem się kiedyś kodem poniżej (turbo pascal).

Kod: Zaznacz cały

program MIGACZ; USES CRT; PROCEDURE LEDSON; BEGIN ASM MOV AL,$ED OUT $60,AL MOV CX,400 @PETLA: LOOP @PETLA MOV AL,$FF OUT $60,AL END; END; PROCEDURE LEDSOFF; BEGIN ASM MOV AL,$ED OUT $60,AL MOV CX,400 @PETLA: LOOP @PETLA MOV AL,$00 OUT $60,AL END; END; BEGIN CLRSCR; WRITELN(' Ú---------------------------------ż'); WRITELN(' | MIGACZ v.1.00pl |'); WRITELN(' Ŕ---------------------------------Ů'); REPEAT LEDSON; SOUND(1000); DELAY(400); NOSOUND; LEDSOFF; DELAY(400); UNTIL KEYPRESSED END.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Re: Program do zaświecania i gaszenia diód na klawiaturze it

Postautor: gawel » 18 maja 2006, o 23:00

Witam
Czy mógłby mi ktoś pomóc w napisaniu lub udoskonaleniu programu który już napisałem
ma służyć on do zaświecania lub gaszenia diód na klawiaturze lub zapalaniu po kolei itp.
napisałem to w free pascalu ale wyskakują błędy, słyszałem że powinno się to pisać w asemblerze - ale gdzie taki program znajść, szukałem dlugo i nie mogę znależć go w necie

a to jest zródło programu który napisałem ....
Dawno tym się bawiłem i trochę wiedza uleciała... ale patrząc w jakieś swoje kawałki to:
1. trzeba na port KBD (60 hex) wysłać zaczepnie ED hex,
2. poczekać aż klawiatura to zrozumie (w odpodiwdzi dostaniesz FA hex, uzyskany jak dla normalnego skankodu),
3. wtedy moża wysłać stan lampek LED (3 najmłodsze bity)

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości