Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Język C i architektury von Neumana i Harvard

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 19 kwie 2006, o 09:54

Chciałem zwrócic uwage na codzienna praktykę, czyli rozwiazenia stosowane prawie zawsze, a nie na teoretyczne (bezsensowne? ) możliwości.
A debuggowanie kodu ARM7 (i nie tylko) z RAM traktowanej jako pamiec programu tez jest bez sensu? Wrzuc na luz i mniej jaduuuu. Napisales (dwukrotnie), cos co wyraznie nie jest prawda choc i tak wiadomo o co chodzi. Byl to raczej "skrot myslowy" niz jakas wielka herezja, ale poczatkujacym moglo namieszac w glowach. Dlatego bis i ja rzucilismy uwagi porzadkowe (sluszne zreszta), ktore w zadnym razie nie podwazaly Twojego profesjonalizmu i mysle, ze kazdy pozytywnie nastawiony czlowiek odpisalby tylko "ok, racja". Nie rozumiem po co sie licytowac, tym bardziej ze zaleznie od implementacji program moze byc pobierany z pamieci RAM i kropka.
ok, ok, ok .... nie jestem jakąs tam żmiją i obchodze sie bez jadu zupełnie :D. Moje wywody nie maiły charakteru wycieczek osobistych, ale były nie przeczę rodzajem kija w mrowisko.
Program nie jest dla mnie czymś zapisanym w nieulotnej pamięci, ale zbiorem kodów pobieranych i wykonywanych przez procesor. To w jakiej pamieci jest ten zbiór zapisany dla działania procesora nie ma zupełnie znaczenia - przyznaje pełen pokory (chodz na boku dodaję "a jednak się kręci" :lol: ). Chciałem tylko nieudolnie zaznaczyć, ze w malusieńkich mikrokontrolerkach ten program jest umiesczany ze względów praktycznych w nieulonej pamieci, a z tego wyniką konkretne deklaracje zmiennych w konkretyych praktycznych rozwiązaniach.

[ Dodano: 19-04-2006, 10:58 ]
Ale jak trafisz na procesory do których będziesz musiał napisać bootloader (bo ISP procka potrafi jedynie zapisać 128 bajtów z UARTU do RAM i tam skoczyć)
a niektore nawet mniej (typu 32 bajty) :). Mysle, ze Tomek powie, ze bootloaderow i tak sie nie pisze, bo wszystkie zostaly juz napisane :).
Tomek nie pisze bo póki co nie ma potrzeby
A jeszcze inny przykład: w systemach opartych na Z80 w trakcie wykonywania skoku do tablicy przerwań część "rozkazu" (adresu skoku) dla procesora jest pobierana nie z pamięci ale bezpośrednio z układu generującego przerwanie.
Mysle, ze Tomek powie, ze to bylo dawno i nieprawda. Moze bedzie mial racje, ale jednak...
Tomek powie że to prawda bo takie programy kiedyś pisał
8)

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości