Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Programowanie mikroprocesorów.

spec
-
-
Posty: 32
Rejestracja: 20 gru 2003, o 00:33
Lokalizacja: Centrum

Programowanie mikroprocesorów.

Postautor: spec » 27 gru 2003, o 00:49

Chciałbym dowiedzieć się coś o programowaniu mikroprocesorów. Dajmy na ten przykład: w gazecie EP mam jakiś projekt, artykuł o tym ja się go wykonuje i takie tam, a pod koniec zazwyczaj jest wykaz elementów. No widzę dajmy na to taki elemencik: PIC12F629 zaprogramowany.
A teraz chciałbym się dowiedzieć coś o jego programowaniu, czy przy użyciu domowego programatora tych, że mikrokntrolerów mógłbym sam go zaprogramować? a skąd miałbym wziąść kod programu lub plik typu .hex, .bin itp.? Czy ten uprocesor można zaprogramować tylko na jeden sposób, czy na kilka, według własnych upodobań? Skąd ściągnę kursy programowania uprocesorów PIC16Fx?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2007, o 13:51 przez spec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Re: Programowanie uprocesorów.

Postautor: Wojtek » 27 gru 2003, o 06:52

Chciałbym dowiedzieć się coś o programowaniu mikroprocesorów. .... Skąd ściągnę kursy programowania uprocesorów PIC16Fx?
Pozdrawiam.
Witaj, nie wiem czy w necie są kursy dotyczące PIC (mozna poszukać w google) ale możesz kupić książeczkę "Mikrokontrolery PIC16F8x w praktyce"
Obrazek
Krótki opis masz tutaj lub na stronie wydawcy czyli BTC
Tam również można kupić płytkę do zestawu uruchomieniowego przykładów opisywanych w książce.

spec
-
-
Posty: 32
Rejestracja: 20 gru 2003, o 00:33
Lokalizacja: Centrum

Postautor: spec » 27 gru 2003, o 20:28

Rzeczywiście planowałem już wcześniej zakup tej książki, ale postanowiłem najpierw tak "na sucho" zaznajomić się z wyglądem języka programowania PICów (tj. jakiś prosty kod, prog w emulatorku) i dopiero na głębokie wody.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Żałosne żale o redakcji i zapomnianej '51

Postautor: areczkas » 2 mar 2004, o 13:41

Generalnie to poruszyłeś pewien poważny problem który toczy już od pewnego czasy EP. Są tworzone projekty wykorzystujące uprocesory i super-taka jest dzisiejsza elektronika, ale w takim razie trzeba iść za ciosem i nie ukrywać się za zasłoną gotowego zaprogramowanego uP. W końcu cała zabawa polega właśnie na zrobieniu programu!!! dzisiaj elektronik to zarazem programista a panowie z radakcji uciekają od tematu. To żadna zabawa zmontowanie gotowego projektu- szkoda że brakuje listing'ów programów ( troszke ich jest ale za mało!) zabawa na rejestrach to cały czar uP. Trzeba się właśnie nad tym zastanowić.
A co do uP- proponował bym się zając 8051- ten uP jest najbardziej popularny jest do niego mnóstwo materiałów w necie, a panowie z EP forsują głupie rozwiązania i uciekają od sprawdzonego dobrego pomysłu. Czasem mam wrażenie że w redakcji siedzi stado młodych inż sPICowanych do reszty, a wcale PIC nie jest lepszy od pozostałych.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 2 mar 2004, o 15:30

Zgodzę się z kolegą 'areczkas'. PIC nie wydaje mi się najlepszym pocesorem dla początkujących. Dobrym procesorem na początek swych zabaw z nimi jest jakiś mały procek z rodziny AVR (np AT90S2313).

prompt
-
-
Posty: 116
Rejestracja: 30 sty 2004, o 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: prompt » 2 mar 2004, o 18:50

Produkty Microchipa na pewno nie są gorsze od tych, które produkuje Atmel, czy inni producenci mikrokontrolerów. Są tanie, dostępne, istnieje dużo dokumentacji do nich (zaczynając od not aplikacyjnych producenta) oraz narzędzia do programowania. Rodzina PIC-ów jest bardzo duża. Są świetne do nauki. Nie przejmuj się opiniami "zatwardziałych" miłośników Atmeli i tym podobnych. Jak będziesz chciał poznać inne rodziny mikrokontrolerów czy mikroprocesorów to nic nie będzie stało na przeszkodzie. Sam kiedyś zabawę w mikroelektronikę zaczynałem od Z80 :)

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

oszystwo EP

Postautor: areczkas » 3 mar 2004, o 08:44

Nie chodziło mi o rozwinięcie debaty na temat wyższości danego uP. Każdy wie co mu pasuje, a praktycznie wszystkie są do siebie podobne i nie ma sensy zasadniczo kłucić się o takie głupstwo. Wolę raczej porozmawiać na temat praktyki < bardzo złej > w EP. Tworzone są projekty na uP, i super oby tak dalej ale dlaczego nie podaje się listingów!!! Przecież tutaj tkwi cała zabawa. Rozbienie układy z uP to praktycznie pestka, to prawie gotowa aplikacja, natomiast kod jest całym sednem sprawy. Panowie z Ep specjalnie go nie podaj, a tylko w spisie elementów dopisują "uP zaprogramowany"aby naiwny czytelnik dał się nabrać i zamówił drogi KIT dopłacając dodatkowo kilkanaście zł za przesyłkę- WARTO????? Gdyby podany był kod < i omówiony > każdy mógłby zrozumieć idee projektu i dokładną zasadę działania. ALe oczywiście nie koniecznie kupował by z AVT:) a to panów z EP by pewnie zabolało. Przykro że taka gazeta zeszła na psy... kiedyś była dla konstruktorów teraz jest dla naiwniaków.

prompt
-
-
Posty: 116
Rejestracja: 30 sty 2004, o 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: prompt » 3 mar 2004, o 09:11

Hmmm .... Przyznam się, że nie zwracam uwagi na to czy w EP podawane są wszystkie źródła (mam prenumeratę z CD). Kitów z AVT nie zamawiam, i tak, najczęściej, to czego potrzebuję muszę opracować sam. Jeśli chodzi o mikrokontrolery to uważam, że powinno się, przynajmniej w podstawowym zakresie, poznać wszystkie, popularne w Polsce, rodziny. Każda z nich ma jakieś plusy i minusy.

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Dopowiedzenie

Postautor: areczkas » 3 mar 2004, o 09:30

każdy powinien wiedzieć że nie wolno tworzyć układów eletronicznych z mikroprocesorami nie podając kodów- bo całe sedno tkwi właśnie w tym....

GasM
-
-
Posty: 92
Rejestracja: 4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 3 mar 2004, o 09:44

"każdy powinien wiedzieć że nie wolno tworzyć układów eletronicznych z mikroprocesorami nie podając kodów- bo całe sedno tkwi właśnie w tym...."

Uważam że po części dobrze robią, jesteśmy hobbystami lub zawodowo elektronikami, a nie monterami, którzy biorą schemat kupują części płytkę, lutują wkładają procka i im działa, trzeba coś samemu zrobić i tu mamy pole do popisu - PROGRAM!!!. Co to za satysfakcja dostać gotowe.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 3 mar 2004, o 09:46

Nie należę do zatwardziałych zwolenników procków firmy ATMEL. Ja też dużo używałem pocków Z80, a zaczynałem od 8080 (INTEL) i 6800 (MOTOROLA). Możliwości obecnych procków są rzeczywiście porównywalne, ale nie tylko one są czynnikiem decydującym o wyborze. Istotnym jest jeszcze przyjazność i zestaw narzędzi jakie mamy do dyspozycji.
PS
Nie chodzi mi o rozpętanie dyskusji o wyższości jednych śąwiąt na innymi.

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Opowiedź

Postautor: areczkas » 3 mar 2004, o 09:56

Uważam że po części dobrze robią, jesteśmy hobbystami lub zawodowo elektronikami, a nie monterami, którzy biorą schemat kupują części płytkę, lutują wkładają procka i im działa, trzeba coś samemu zrobić i tu mamy pole do popisu - PROGRAM!!!. Co to za satysfakcja dostać gotowe.[/quote]


Drogi kolego idąc Twoim torem myślenia to wcale nie powinieneś czytać EP bo w końcu jesteś konstruktorem, i umiesz wszystko sam... ale pomyśl o innych którzy są zainteresowani pomysłem na jakim opiera się utworzony program- jak nie chcesz kożystać nie czytasz, a jak chcesz wykonać to masz możliwośc włącznie z napisaniem przez siebie programu, a tak nie masz żadnej możliwości i musisz chciał-nie chciał kupić w AVT gotowy produkt- i nie chodzi wcale o odtwórcze wykonywanie układów

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 3 mar 2004, o 10:04

Problem chyba jest bardziej złożony i inaczej postrzegany przez każdą ze stron. Napisanie samodzielnie programu daje ogromną satysfakcję, zmusza do wysiłku, ale wymaga dużej wiedzy (nie tylko związanej ze sztuką pisania programu). Początkujący sam nie ruszy z miejsca stając przez złożonym projektem, a mając program ma wzorzec, do którego może się 'przymierzyć'.
Uważam, że programy piwinne być publikowane.

GasM
-
-
Posty: 92
Rejestracja: 4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 3 mar 2004, o 10:18

>>Drogi kolego idąc Twoim torem myślenia to wcale nie powinieneś >>czytać EP bo w końcu jesteś konstruktorem, i umiesz wszystko sam

Aż taki dobry nie jestem żeby nazywać się konstruktorem, EP naprowadza mnie na rozwiązania układowe, lub daje pomysły na inne układy. Po za tym napisałem że: "Uważam że po części dobrze robią..."

>>pomyśl o innych którzy są zainteresowani pomysłem na jakim opiera >>się utworzony program

Każdy projekt jest opisany na jakiej zasadzie się opiera

>>i nie chodzi wcale o odtwórcze wykonywanie układów
rozumiem że wolisz zobaczyć program niż opis działania?

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Przyszłość elektroniki zmusza nas do zajmowania się kodem

Postautor: areczkas » 3 mar 2004, o 10:39

Jedno nie może istnieć bez drugiego- powinien być ospis działania i pokazany kod- oczywiście także opisany w końcu to też składowa całości.
Brak kodu znacznie oragnicza projekt- nie pozwala mi w pełnu zrozumieć istoty, pokazuje tylk opewną cześć zadania. W taki sposób zostanie nam jedynie zlutowanie kilku części i koniec- zauważ drogi kolego że przyszłość elektroniki opierać się bedzie głównie na programowaniu układów- ( układy programowalne ) a cała reszta będzie tylko gotową aplikacją z gotowymi wyprowadzeniami.

GasM
-
-
Posty: 92
Rejestracja: 4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 3 mar 2004, o 10:59

GAWEL - "Początkujący sam nie ruszy z miejsca stając przez złożonym projektem, a mając program ma wzorzec, do którego może się 'przymierzyć'"

zgodzę się z tym, jeżeli osoba nie zna podstaw języka w którym będzie programować dla uC, natomiast kombinowanie, NIE OBRAŻAJĄC NIKOGO, powinno mieć się we krwi

ARECZKAS - "powinien być ospis działania i pokazany kod"
w żadnym wypadku nie toruję drogi do nauki innym

>>przyszłość elektroniki opierać się bedzie głównie na programowaniu układów

FAKT

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 3 mar 2004, o 13:19

bardzo ciekawa dyskusja :-)
Moze ja dorzuce swoj kamyczek
1. Nie uwazam zeby EP miala gdzies wszystkich , ktorzy chca sie nauczyc programowania uC - prosze przejrzec wszystkie kursy. Ich ilosc i tematyka dotyczaca uC pozwala na zdobycie sporej wiedzy przynajmniej dla poczatkujacego.
2. Dosc istotny temat kodow zrodlowych jak zrozumialem.
Trzeba zauwazyc ze dolaczenie kodow to nie wszystko. Spora czesc projektow jest pisana w C, a jak wiadomo do tego jezyka kompilatory sa dosc drogie ( moze za wyjatkiem bezplatnego kompilatora AVR). Moze sie pojawic zarzut: OK daliscie kody ale zle wybraliscie uC ( patrz sPICowani inzynierowie) i nie mozemy i tak tego skompilowac bo nie mamy narzedzi - tez żle. Idac tym tokiem rozumowania EP powinna zapewnic kody źródłowe, bezpłatny kompilator jednego słusznego mikrokontrolera, napisac kurs programowania w kolejnych 47 numerach i tego sie trzymac. Moze to by Kolege usatysfakcjonowalo.
Moim skromnym zdaniem publikowanie calego kodu nie ma sensu. Ale mozna byloby sprobowac zrobic eksperyment: stworzyc urzadzenie z kodem open source i zobaczymy ilu czytelnikow udoskonali prezentowane urzadzenie i pochwali sie swoimi dokonaniami. Mysle ze raczej to nie wypali , ale moze sie myle.
W swoich rozwazaniach pominalem sprawe praw autorskich bo ten temat byl juz wielokrotnie poruszany.
Pzdr
sPICowany T. Jablonski :)

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 3 mar 2004, o 13:44

Kolego GasM, nie biorę nawet pod uwagę, że ktoś nie zna podstaw programowania procków. Nawet jeżeli jesteś mistrzem, to czasami nie ruszysz z miejsca (jeżeli przykładowo nie znasz specyfikacji w szczegółach jakiegoś protokołu komunikacyjnego używanego w konstrukcji).

GasM
-
-
Posty: 92
Rejestracja: 4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 3 mar 2004, o 15:02

Jeśli chodzi o protokoły, lub sposoby odczytywania informacji z nowych czy nieznanych układów to bezdyskusyjnie musi być jakiekolwiek źródło wydrukowane i opisane, ale z doświadczeń swoich z różnymi protokołami, to by musiał być poświęcony osobny artykuł może nawet książka, same normy mają taką objętość a sucho opisują ich specyfikację.
Po za tym projekty publikowane w EP, jeżeli pisze się w j. wysokiego poziomu, nie powinny sprawić dużych problemów przy pisaniu programów.

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Dalszy ciąg

Postautor: areczkas » 4 mar 2004, o 11:21

Cieszę się że rozmowa nabrała kolorytu- to dobrze wróży sprawie:)
Ktoś wspomniał że EP powinna w takim razie dodoawać kompilator i td. Nie koniecznie- piszmy w asme:)) a tak na poważnie, do '51 jest tego mnustwo np. wellem eprom. A co do całego kodu... nie musi być cały wystarczy aby były wycinki kodu tak aby czytelnik mógł zrozumić idee twórcy, aby autor pokazał " co miał na myśli", wtedy każdy z nas może spróbować napisać coś własnego opierając się na pomyśle " doświadczonego kolegi". A co do kursów....brawo że są ale to nie usprawiedliwia EP aby nie pokazywać i nie uczyć na gotowych projektach. Wiem że wszystko rozbija się o pieniądze- chcą najnormalniej w świecie zmuszać nas do kupowanie kitów bo sami nie jesteśmy w stanie wykonać projektów, powinni przynajmniej dać nam możliwość wyboru, samemu robić projekt bądź naiwnie kupować u nich za bądź co bądź duże pieniądze.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości