Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Ekran Dotykowy,Kalibracja,Wzor,Bascom

Stefan_25
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Ekran Dotykowy,Kalibracja,Wzor,Bascom

Postautor: Stefan_25 » 15 lis 2010, o 15:33

Witam szanowne grono.
Problem jak w temacie,zbudowalem kilka urzadzonek w ktorch jest LCD graficzny 128x64 do tego jest zamontowany ekran dotykowy.A teraz sedno sprawy,otoz za kazdym razem musze recznie wpisywac dane co gdzie sie znajduje bo co wgram program do uP to zawsze mam rozjechany dotyk.Urzadzenia typu PDA,Tablety,Telefony itd maja funkcje kalibracji.
Urzadzonek jest 10 w jednym z nich ostatnio zostal zniszczony LCD i dotyk,wiadomo wymiana na nowy i znow zabawa z kalibracja.Napewno istnieje jakis wzor ktory to zalatwi ale ja niewiem,niemam pojecia jak sie do tego zabrac bo juz probowalem na rozne cuda i sposoby ale nieumie nijak do tego dojsc a po zamontowaniu nowego panelu zawsze jest cos poprzesuwane i trzeba to recznie kalibrowac.
Prosze o jakies podpowiedzi,moze wzory albo niewiem kawalki programu jak to zrobic bo naprawde niemam sil a siedze nad tym juz miesiac,mam wrazenie ze to proste ale zazwyczaj to najprostrze jest najtrudniejsze.
Dziekuje.

zaba
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 3 paź 2010, o 21:51
Lokalizacja: Zakliczyn

Postautor: zaba » 15 lis 2010, o 23:41

Nie wypowiem się jak specjalista, bo nie siedzę w temacie, ale może kolega spróbuje zrobić coś w stylu punktu kontrolnego, który po zresetowaniu układu wyświetla na ekranie komunikat, aby nacisnąć na ekran we wskazanym punkcie, współrzędne wyznaczą np: środek albo róg ekranu, co da podstawę do auto kalibracji. Nie wiem na ile to wykonalne, ale taką opcję można włączać osobnym przyciskiem, co wyeliminuje niedogodność przy włączaniu całego urządzenia.

Stefan_25
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 16 lis 2010, o 14:52

Do tego juz doszlem,jeden punkt nic nie zmieni bo jak wiadomo kazdy panel dotykowy ma inna rezystancje,wiec potrzeba 3 punkty ktore okresla jego wartosci poczatkowe i koncowe.Problem w tym ze niepotrafie teraz wyliczyc przykladowo:
Wartosc punktu dla osi x 0 = 100 ohm
Wartosc punktu dla osi x 128 = 600 ohm
wiec jak przycisne na ekranie punkt 51 na osi x to on ma wiedziec ze to odpowiada wartosci 200 ohm
Poprostu jak napisalem nie umie tego nijak wyliczyc,albo to jest zbyt skopmplikowane i ktos z tega glowa mi podpowie jak to zrobic albo to zbyt proste i dlatego to umyka mojej uwadze.
To zeby wywolac kalibracje to wiadomo albo przycisk albo w trakcie uruchamiania zrobie cos ala setup w PC i jak sie przytrzyma dluzej palec,rysik na ekranie to wejdzie w tryb kalibracji,podobnie po niej zostana dane zapisane w pamieci wiec niema potrzeby robienia kalibracji po kazdorazowym uruchomieniu.Chodzi oto ze te urzadzenia sa podatne na zniszczenie wyswietlacza a tym samym panelu dotykowego wiec jak by byl ten podprogramik do kalibracji to w momencie uszkodzenia panelu dotykowego poprostu wymieniam go na nowy,przeprowadzam kalibracje i wszystko gra.A tak musze idnywidualnie kazdy recznie kalibrowac a roboty z tym nie malo no i szkoda czasu siedziec i sprawdzac jak wyszlo i czy wogole wyszlo.Ilez mozna programowac ten sam uP :)
Wszelkie sugestie i porady zawsze mile widziane bo moze akurat sie do tego dojdzie.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Postautor: matrix » 16 lis 2010, o 18:38

może nie jestem mocno w temacie, ale mam pytanie (mam nadzieję że nie głupie):
czemu liczysz rezystancję dla touch panel'a? nie można zdjąć tylko ADC? chyba że chcesz wykorzystać też siłę nacisku.

Stefan_25
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 16 lis 2010, o 18:50

Licze dlatego bo ADC wlasnie to wystawia,w koncu to panel rezystancyjny wiec co mozna inaczej z niego liczyc ??
To nie jest panel z kontrolerem ktory wystawia cyfrowe dane o pozycji rysika.
Podobnie sie ma sprawa w PDA,Telefonach i Tebletach,sa to panele resystancyjne i te urzadzenia,kazde z nich ma podprogram do kalibracji panelu.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Postautor: matrix » 16 lis 2010, o 18:53

Podobnie sie ma sprawa w PDA,Telefonach i Tebletach,sa to panele resystancyjne i te urzadzenia,kazde z nich ma podprogram do kalibracji panelu.
mam telefon dotykowy i on nie ma podprogramu kalibracji ekranu.

nie panel Ci wystawi dane tylko ADC odbierze napięcie z tym że to z kolei może się różnić od siły nacisku. niestety nie mam touch panel'a i nie mogę na chwilę obecną przetestować.

Stefan_25
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 16 lis 2010, o 18:58

A co to jest za telefon,jesli moge wiedziec oczywiscie.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Postautor: matrix » 16 lis 2010, o 20:42

nokia XM5530. ale ups, najmocniej przepraszam, właśnie znalazłem takową funkcję. ale skucha, tyle czasu mam telefon i nigdy nie używałem tego bo nie było do niczego potrzebne.

ale nie ważne, nie o tym ten temat.

Stefan_25
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 16 lis 2010, o 20:46

A wiec widzisz ze kazde urzadzenie ma taka funkcje,podobno inaczej sie ma sprawa z panelami pojemnosciowymi ale jak powiedziales nie o tym temat.

zaba
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 3 paź 2010, o 21:51
Lokalizacja: Zakliczyn

Postautor: zaba » 16 lis 2010, o 22:02

To może użyje kolega kontrolerów do takich klawiatur maxim chyba coś takiego miał i to z fajnymi funkcjami i bodajże na I2C

Stefan_25
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 17 lis 2010, o 14:05

Mysle ze poprostu posiedze i pomysle jak to rozwiazac,chcac nie chcac czy zamontuje kolejny uklad czy jeszcze bog wie co to itak trzeba to skalibrowac.Przeciez uklad niewie jaka matryca jest pod dotykiem.Zmiany oprogramowania i cala reszta powiem szczerze ze mi sie nie chce a itak musi byc kalibracja,jesli by byly takie doskonale urzadzenia to pewnie PDA,Telefony i inne cudactwa by niemialy kalibracji.
Mysle ze jednak ktos cos wniesie sensownego do tematu a i tym samym dziekuje za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi.

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 18 lis 2010, o 00:37

Jednego nie rozumiem. W jaki sposób zczytujesz rezystancję ? Chyba najbardziej podstawowy sposób obsługi rezystancyjnych takich ekranów to uzywanie ich jak potencjometru w funkcji dzielnika napięcia. W takim przypadku nie ma najmniejszego znaczenia sama rezystancja natomiast ma znaczenie jej liniowość po długości boku bo ta liniowość bezpośrednio przełoży się na liniowość pomiaru wiec Twoją potrzebę albo i nie kalibracji. Do tej pory nie spotkałem ekranu który przy rozdzielczości rzędu 3-5mm (czyli połowa palca) wymagałby kalibracji. Telefony i owszem ale bardziej te które mają rysik i bardzo dużą rozdzielczość ekranu wiec milimetr w jedna czy druga stronę ma duże znaczenie zwłaszcza w momencie gdy program ma przewidywać skrajne rozrzuty produkcji paneli. Rozwiń Twój hardwarowy sposób pomiaru to może pomogę.

Pozdrawiam
Czajnik

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 18 lis 2010, o 13:21

Do tej pory nie spotkałem ekranu który przy rozdzielczości rzędu 3-5mm (czyli połowa palca) wymagałby kalibracji. Telefony i owszem ale bardziej te które mają rysik i bardzo dużą rozdzielczość ekranu wiec milimetr w jedna czy druga stronę ma duże znaczenie zwłaszcza w momencie gdy program ma przewidywać skrajne rozrzuty produkcji paneli.
Mi się zdarzyło pisać soft na zlecenie, przeznaczony na komputerek panelowy, i niestety poza napisaniem drivera pod Linuksa (bo oczywiście nikogo nie można było się doprosić o firmowy), potrzebna była kalibracja, i to nawet nie ze względu na taką precyzyjność wskazań (choć to też, dla ekranu 12" było bo 1000x1000 pkt), ale ze względu na różne przyklejanie folii sensorycznej ekranu (narożnik 0x0 nie zawsze był tym samym 8) ).

Stefan_25
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 18 lis 2010, o 15:30

Po pierwsze powiem tak,ten kto robil juz cokolwiek na panelach dotykowych,to wie jake sa rozbierznosci produkcyjne a dwa to to ze dostepne panele dotykowe do typowych wyswietlaczy sa dodatkiem do samego LCD i umiejscowienie go identycznie w kazdym urzadzeniu jest mozliwe tylko w przypadku gdy posiada sie odpowiednie przyrzady o czym zreszta juz napisal kolega pajaczek :).Teraz kolejna sprawa o jakich rozdzielczosciach piszesz kolego czajnik ?
Zwykly HTC P3300 ma tylko albo i az 240x320 punktow i posiada kalibracje ekranu malo tego LCD i Panel sa fabrycznie ze soba sklejane wiec powinny byc identyczne a juz mialem sporo urzadzen w tym nie tylko HTC na wymiane wyswietlacza i zawsze,ale to zawsze musiala byc przeprowadzona kalibracja.No coz powiesz pewnie ze to tylko marne telefony przeciez telefon moze miec wszystko felerne i nie doskonale no bo trzeba to wszystko w takim malenkim pudeleczku upchnac ale dodam ci iz posiadam dwa laptopy "tablety".
Jeden z nich to HP Touch-Smart 2 a drugi to Dell Latitude XT i jeden i drugi wymaga kalibracji a ekrany w obu przypadkach sa rowniez fabrycznie montowane i sa o rozdzialczosci 1280x800 tak sobie pomyslalem ze HP to raczej nijaka firma wiec przyznasz mi racje ze kalibracja potrzebna ale Dell ?
Teraz wiesz ile urzadzen nie ma jako tako w sobie programu do kalibracji ? A tylko dlatego zebys z nim trafil do serwisu,wgraja program,skalibruja ekran,usuna,oddadza ci urzadzenie i ty zaplacisz.Ja zrobilem proste urzadzonka i naprawde niechce mi sie programowo,czyli wgrywam znow na nowo soft i koryguje nastawy ekranu i tak wkolo do osiagniecia efektu bo to naprawde meczace.Poki co jest tylko 10 tych urzadzonek i juz mi daly popalic z czego jedno zostalo uszkodzone i znow to samo,czyli jazda z softem.Wszystko ma dzis kalibracje ekranu i stad moje pytanie na forum jak to zrobic bo ja na chwile obecna mam brak pomyslow.
Co do tego jak zczytuje ekran i cala reszte to proponuje chociazby odwiedzic stronke link na koncu,wszystko jest pokazane co i jak podlaczyc ale rowniez brak informacji o kalibracji.Robiac sobie cos dla zabawy i zeby sprawdzic swoje umiejetnosci to wzupelnosci wystarczy to co tam jest napisane.
Touch Panel Bascom

Drodzy forumowicze,kontrolery i inne ustrojstwa mi sa nie potrzebne.Naprawde odczytac panel dotykowy potrafie,nie potrafie zrobic jego kalibracji i to jest to na co chcialbym dostac odpowiedz a nie jak tego nie robic i poco to robic.Pominiecie kalibracji mozna zrobic w bardzo prosty sposob,wywalic ekran dotykowy i zamontowac przyciski,guziczki czy jak to jeszcze inaczej nazwac.Problem z kalibracja zniknie ze tak powiem sam i to raz na zawsze.Ale jesli bym chcial tak zrobic to pewnie bym tak zrobil bo po co sobie utrudniac zycie ?


Pozdrawiam.

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 18 lis 2010, o 17:27

Napisałeś o rozdzielczości ekranu 128x64 więc założyłem że używasz jakiegoś popularnego wyświetlacza wielkości do 10 cm przekątnej. Ponieważ taki wyświetlacz uniemożliwia wyświetlanie super małych przycisków założyłem ze pod palec pasują przyciski około 10x10mm. Takie przyciski jak wynika z mojego doświadczenia nie wymagają kalibracji.

Żeby jednak nie pozostawić Twojego pytania bez odpowiedzi to jeżeli założymy kalibracje bez błędu obrotowego a tylko po współrzędnych XY to wyświetlasz punkcik w jednym z rogów ekrany traktując go jako X0 i Y0 i otrzymujesz offset pomiaru. Potem wyświetlasz punkt po przekątnej i otrzymujesz zakres pomiaru X1 Y1. Potem sprawa jest już prosta:

Procentowe wskazanie po jednej współrzędnej:

X% = (Xpom-X0) / (X1-X0)

Y% = (Ypom-Y0) / (Y1-Y0)

Można to uprościć o odejmowanie tylko offsetu punktu zerowego (środkowego obojętne) z założona z góry wielkością ekranu. Ma to jednak wadę w uniwersalności procedur które napiszesz.


Co do kalibracji z obrotem to nie mam wielkich doświadczeń, kiedyś bawiłem się w temacie ale nich się wypowiedzą bardziej oblatani. :)

Pozdrawiam
Czajnik

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 18 lis 2010, o 19:57

Do tego co napisał Czajnik dodam tylko tyle, że aby mieć kalibrację uwzględniającą wszelkie możliwe układy folii, potrzebujemy 3 punktów (najlepiej 3 narożników).

Stefan_25
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 19 lis 2010, o 15:20

Witam wszystkich.

Dziekuje za odpowiedzi kazdego ktory uczestniczyl w rozmowie w szczegolnosci koledze Czajnik.Naprowadzil mnie na dobry trop i tym samym dostalem odpowiedz na moje pytanie i juz jest dzialajacy w pelni program do kalibracji ekranu.
Jeszcze raz bardzo dziekuje wszystkim udzielajacym sie w tym temacie.

Pozdrawiam :)

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Postautor: matrix » 19 lis 2010, o 18:00

to może kolega podzieli się owym działającym podprogramem kalibracji. dla potomności co by nikt inny się już z tym nie męczył. sam chętnie zaglądnę do tegoż softu bo może się przydać.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości