Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Konwersja z hex

mario832
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 10 paź 2007, o 14:54
Lokalizacja: warszawa

Konwersja z hex

Postautor: mario832 » 4 sty 2008, o 17:16

Witam można jakoś z pliku HEX (np. taki ściągnięty ), wrzucić go do bascom i potem skonwertować by przejść normalnie spowrotem do edycji programu (tej z przed hex) ,mam nadzieje że nie namieszałem za bardzo,pozdrowki!!!!

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 4 sty 2008, o 17:34

Zmartwię Cię - nie da się.
Podobny temat był już poruszany: viewtopic.php?t=12300

1988maciejt
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2008, o 19:07
Lokalizacja: Koziegłowy WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: 1988maciejt » 7 sty 2008, o 21:45

Witam!

Ja zaproponuję jednak poszukanie deasemblera (disasembler'a). Do mikrokontrolerów z rodziny 8051 istnieje taki, i na pewno istnieje tez do innych mikrokontrolerów.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 7 sty 2008, o 23:13

No i co to Mu da?? Disasemblacja to jednak cos innego niz Debascomizacja (pomijajac juz fakt, ze ten zdesasemblowany kod tez nie jest tak bardzo pieknie czytelny).

1988maciejt
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2008, o 19:07
Lokalizacja: Koziegłowy WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: 1988maciejt » 7 sty 2008, o 23:58

Na pewno jest sposób żeby to cofnąć, to nie jest szyfrowanie jednokierunkowe... (a zdeasemblowany kod faktycznie nie jest zbyt czytelny, ale jak się wie "o co chodzi" to wszystko można wyczytać).

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 8 sty 2008, o 13:36

Wiesz co... prosciej zlamac proste kodowanie jednokierunkowe (czy wlasciwie asymetryczne, bo mysle ze takie miales na mysli), niz skutecznie zdekompilowac wiekszosc jezykow wyzszego (niz asembler) poziomu. Wszystko jeszcze zalezy od zlozonosci kodu programu, jaki poddany bylby tym operacjom, ale bascom (nieukrywajmy) nie jest w czolowce "niezawilych" jezykow.

Zreszta... o czym my tu... jesli znajdziesz jakis dekompilator bascoma, z checia sie przyjrze jak sie meczy (i co wyrzuci w odpowiedzi).

1988maciejt
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2008, o 19:07
Lokalizacja: Koziegłowy WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: 1988maciejt » 8 sty 2008, o 13:45

Muszę "zwrócić honor" mojemu Przedmówcy, nie zastanowiłem się dobrze - przecież deasemblacja może sobie nawet przebiec pomyślnie, ale z kodu asemblera nie uzyska się "spowrotem" kodu wyższego poziomu... Nie jest przeciez możliwe, żeby program "odgadł", co pisał programista.

Awatar użytkownika
j_bravo
-
-
Posty: 189
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 16:30
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: j_bravo » 8 sty 2008, o 14:46

wszystko sie da ... ale napisanie programu od nowa jest czasem tańsze ....

http://pl.wikipedia.org/wiki/Reverse_engineering

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 8 sty 2008, o 15:30

Macku: Wolalbym bys mi przyznal racje... honoru narazie mam nadzieje (przynajmniej w takiej dyskusji) nie stracilem :619:

J_bravo: Wiesz... na tej zasadzie, to da sie rowniez wyciagnac kod zrodlowy z zabezpieczonego uC, zlamac RSA czy zamieszkac na Marsie. Wszystko jest kwestia ceny.

Co do odgadywania co napisal programista... w sumie mozna by sie pokusic o napisanie dekompilatora opartego o metody heurystyczne, skojazyc ze jesli wykonujemy kolejno

Kod: Zaznacz cały

EOR x,y BRNE costam_po
to moze chodzic o if (x=y), choc to tylko jedyna z mozliwych wersji. Jednak sytuacja mocno sie komplikuje gdy wezmiemy bardziej zlozone skladnie, juz o obiektowosci, dziedziczeniu czy polimorfizmie nie wspominajac (na szczescie autorowi chodzi "jedynie" o bascom). Szablonu czy algorytmu (template w C++) tez raczej nie odtworzymy, co najwyzej jego reprezentacje.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości