Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Odczyt floppy 3,5''

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty: 240
Rejestracja: 12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja: Brzeszcze
Kontaktowanie:

Odczyt floppy 3,5''

Postautor: almatea » 19 wrz 2007, o 14:23

Czy ktoś może wie na jakiej zasadzie pracuje dyskietka 3,5''? Chodzi mi o jej zapis i odczyt. Po rozpisce pinów widać, że własciwie są tam dwie linie - Write data i Read Data. Reszta praktycznie dotyczy obsługi silniczków.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 19 wrz 2007, o 17:45

Na szybko to moge poradzic zajrzenie do Anatomii PC wydanej przez Helion. Pamietam ze byly tam przyklady sterowania, wliczajac kod w ASM x86 oraz, o ile mnie pamiec nie myli, nietypowe zastosowanie stacji.

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 19 wrz 2007, o 18:33

W wydaniu VII Anatomii PC jest tylko rozdział dotyczący dostępu do danych na dyskietce z poziomu przerwań BIOSu i ogólniki dotyczące budowy ścieżki itp itd. Natomiast na temat sterowania stacją poza PC raczej nic tam nie pisze. Nawet nie umieścili rozpiski złacza FDD :625: W nowszych wydaniach raczej tym dinozaurem się nie bedą zajmować, więc jeśli już to należy szukać w starszych wydaniach.

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 19 wrz 2007, o 19:04

tak z czystej ciekawości: po co ci to? Trochę ponad 1MB i cała kupa kłopotów. Dzisiejsze dyskietki to straszna nędza. Jezeli chcesz pamięć masową to skorzytsaj z kart SD. No chyba że jest taki wymóg to ok.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 20 wrz 2007, o 01:49

Fakt faktem, ze to dinozaur i znalezc mozna o wiele lepsze sposoby na przechowanie danych... czasem jednak sie inaczej nie da (jeszcze?).

Co do anatomii... wieki temu, na laborce z systemow uP posilkowalismy sie wlasnie m.in. ta ksiazka, tyle mi sie jedynie w pamieci kolacze, i stad byla ta sugestia. Ktora to byla wersja... napewno starsza niz wspomniana VII :619: . Ale jaks z tamtych czasow pamietam tez wspomniane nietypowe wykorzystanie stacji... nietypowe, bo do "odgrywania melodyjki".
Sam unikam tematyki/uzytkowania FDD jak tylko sie da (no moze poza stacja Ami - ale to z innych wzgledow).

Awatar użytkownika
Kulpina
-
-
Posty: 19
Rejestracja: 9 paź 2006, o 08:38
Lokalizacja: Sanok

Re: Odczyt floppy 3,5''

Postautor: Kulpina » 20 wrz 2007, o 15:33

Po rozpisce pinów widać, że własciwie są tam dwie linie - Write data i Read Data. Reszta praktycznie dotyczy obsługi silniczków.
Czy mogę cię prosić o link gdzie znalazłeś tę rozpiske pinów??

A czy miałby ktos coś mniej wiecej jak nota katalogowa stacji dyskietek?

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 20 wrz 2007, o 18:10


Awatar użytkownika
Kulpina
-
-
Posty: 19
Rejestracja: 9 paź 2006, o 08:38
Lokalizacja: Sanok

Postautor: Kulpina » 21 wrz 2007, o 13:41

Od wczoraj szukałem i dalej nic nie znalazłem fllopy pinout zwraca różne wyniki ale żadnej rozpiski pinów.

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 21 wrz 2007, o 13:44

A co rozumiesz pod pojęciem "rozpiska pinów"? Bo może się nie rozumiemy i wymagasz czegoś zupełnie innego...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 21 wrz 2007, o 17:58

To moze poszukaj "floppy pinout" ?? juz w pierwszym linku .com jest zadany pinout. Zas w drugim linku .pl jest ciekawie zapowiadajaca sie dyskusja na zblizony do Twojego temat (tylko za zadne skarby nie moge zrozumiec dlaczego pierwszy link .pl jest po rosyjsku :619: ).

A jak tego bylo by Ci malo, to polecam zajrzec na hardwarebook, masz tam pinouty 12 roznych floppkow, zaleznie od architektury.

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 21 wrz 2007, o 19:12

To moze poszukaj "floppy pinout" ??
Do takiego zapytania w googlach podałem link, ale jak widać to go nie zadawala...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 21 wrz 2007, o 21:01

Wiem wiem... pilem do Jego "fllopy pinout" :619:

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty: 240
Rejestracja: 12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja: Brzeszcze
Kontaktowanie:

Postautor: almatea » 23 wrz 2007, o 16:44

Na początek dla kolegi Kulpina:
http://www.computerhope.com/help/floppy.htm

Dalej..

Zobaczyłem projekt od końca. Analizując materiały dotyczące typowej dyskietki, chyba dla nikogo nie będzie nowością, że składa się ona ze ścieżek, dalej podzielonej na sektory itd.
Te dane są wszystkim wiadome.
Teoretycznie możliwym jest założenie na karcie Compact Flash plików, które odpowiadały by albo pozczególnym ścieżkom albo sektorom albo..

Tylko pytanie.

Jak rozszyfrować sygnał i wiedzieć, który aktualnie sektor chce odczytać komputer mając praktycznie informacje pochodzące z pinów obsługujących silniczek i głowicę oraz informację zawartą w sygnale będącym modulacją o zmodyfikowanej częstotliwości.

Pozdrawiam

KonradB
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2003, o 12:22
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: KonradB » 25 wrz 2007, o 10:36

Tylko pytanie.

Jak rozszyfrować sygnał i wiedzieć, który aktualnie sektor chce odczytać komputer mając praktycznie informacje pochodzące z pinów obsługujących silniczek i głowicę oraz informację zawartą w sygnale będącym modulacją o zmodyfikowanej częstotliwości.
Cóż, tego akurat nie da się zgadnąć. Co najwyżej można stwierdzić nad którą ścieżką znajduje się głowica (właściwie to para głowic - górna i dolna) i czy dane są odczytywane czy zapisywane. No i można się pokusić o zdekodowanie sygnału.

Jakoś na sieci nie widziałem projektów dekodera "stacyjnego" MFM-u - prędzej można znaleźć całe "emulatory" stacji dysków (głównie do Amigi). Zresztą - od kodowania/dekodowania są specjalne kontrolery (np. rodzina WD 177x - tyle że dawno już wycofane z produkcji).

Z drugiej strony - dla chcącego, nic trudnego ;)

W MFM mamy inwersję sygnału:
1. w środku każdej jedynki
2. na początku każdego zera, pod warunkiem że poprzednio też było zero.

Zobacz: http://www.storagereview.com/guide2000/ ... taMFM.html

Kurczę, w Zajączku męczyliśmy FM, MFM, RLL itp - włącznie z zasadą działania dekodera MFMu, tyle że to było tak w '93 czy '94... ;)

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości