Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

lcd 4x40 w atmega

ditomek
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 6 sie 2007, o 13:39
Lokalizacja: dolny śląsk

lcd 4x40 w atmega

Postautor: ditomek » 6 sie 2007, o 13:53

Witam.
Na wstępie wszystkich serdecznie witam.
Po kilkutygodniowym śledzeniu forum nareszcie pierwsze pytanie.

Otóż po intensywnych poszukiwaniach nie moge wpaśc na pomysł jak podąłczyć wyświetlacz LCD 4x40 do procesora Atmega (np 8 - bo taki akurat mam w domu)

na allegro kupiliśmy z kolegą takie wyświetlacze.
Problem (albo nie) polega na tym ze mają one 2 wejscia Enable.

Zakładam ze jedo z nich uruchamia dwie pierwsze linie znaków itd.

Wyświetlacz jest zbudowany w oparciu o scalaki Samsunga.
Są to 2 razy S6A0069X01 oraz 4 sztuki S6A2067X01

Wyświetlacz DISPLAYTECH 404B

Pozdrawiam

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Re: lcd 4x40 w atmega

Postautor: tomek_j » 6 sie 2007, o 14:04

Witam.
Na wstępie wszystkich serdecznie witam.
Po kilkutygodniowym śledzeniu forum nareszcie pierwsze pytanie.

Otóż po intensywnych poszukiwaniach nie moge wpaśc na pomysł jak podąłczyć wyświetlacz LCD 4x40 do procesora Atmega (np 8 - bo taki akurat mam w domu)

na allegro kupiliśmy z kolegą takie wyświetlacze.
Problem (albo nie) polega na tym ze mają one 2 wejscia Enable.

Zakładam ze jedo z nich uruchamia dwie pierwsze linie znaków itd.

Wyświetlacz jest zbudowany w oparciu o scalaki Samsunga.
Są to 2 razy S6A0069X01 oraz 4 sztuki S6A2067X01

Wyświetlacz DISPLAYTECH 404B

Pozdrawiam
1. google -->> www.displaytech.com.hk/pdf/char/404b%20series-v11.PDF
2. dokladnie czytamy co tam jest napisane
3. podłaczamy kabalekami z portami uC
4 .piszemy program i juz

ditomek
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 6 sie 2007, o 13:39
Lokalizacja: dolny śląsk

Postautor: ditomek » 6 sie 2007, o 14:54

Witam.
dzieki za szybką odpowiedź.
Oczywiście przed napisaniem postu zadałem sobie trud odszukania choćby minimum informacji o tym wyświetlaczu.
Wspomniany przez Ciebie pdf zdązyłem ścągnąć także.
Niestety nie zawiera on (a może ja nie potrafię znależć) potrzebnych informacji.

Oczywiscie nie jest tak że dostałem wyświetlacz i od razu pytam Was co i jak.
W zasadzie od rana szukam informacji na temat jego podłaczenia i nic.
Moją największą ciekawośc budzi właśnie obsługa (w bascomie) 2 wejsc Enable.
Udało mi się dotrzeć do schematu podłączenia takiego wyświetlacza do PC. Tam dwie linie Enable sa prowadzone do osobnych pinów w porcie drukarkowych. (obsługa przez Smartiego).
Natomiast nie mogę połapać sie jak to jest z obsługą w Bascomie.
potkałem sie z informacja ze HD44780 obsługuje tylko 80 znaków a moj wyświetlacz ma ich 2 razy więcej (wiec dlatego 2 osobne linie Enable)
Czy Bascom z definicji widzi takie duże LCD czy moze trzeba cos kombinować?
Czy trzeba je łączyć jakosć specjalnie?
pozdrawiam
pozdrawiam

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 6 sie 2007, o 17:20

potkałem sie z informacja ze HD44780 obsługuje tylko 80 znaków a moj wyświetlacz ma ich 2 razy więcej (wiec dlatego 2 osobne linie Enable)
Po prostu ma dwa sterowniki, które mają wspólne wszystkie wyprowadzenia poza E (te są osobne) Taki wyświetlacz należy traktować jako dwa niezależne wyświetlacze. Każdy kontroler należy zainicjalizować oddzielnie.
Czy Bascom z definicji widzi takie duże LCD czy moze trzeba cos kombinować?
Czy trzeba je łączyć jakosć specjalnie?
W Helpie od Bascoma jest napisane, że obsługuje taki wyświetlacz, jednak nie doszukałem się jak się okresla drugi sygnał E.

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 6 sie 2007, o 19:35

.

Oczywiscie nie jest tak że dostałem wyświetlacz i od razu pytam Was co i jak.
W zasadzie od rana szukam informacji na temat jego podłaczenia i nic.
ale jakie informacje są tutaj potrzebne? Wybierasz 8 bitowy port dla magistrali danych, i parę dodatkowych linii sterujacych i cale podlaczenie
.
Moją największą ciekawośc budzi właśnie obsługa (w bascomie) 2 wejsc Enable.
Udało mi się dotrzeć do schematu podłączenia takiego wyświetlacza do PC. Tam dwie linie Enable sa prowadzone do osobnych pinów w porcie drukarkowych. (obsługa przez Smartiego).
Natomiast nie mogę połapać sie jak to jest z obsługą w Bascomie.
moze to wlasnie cale nieszescie tego Bascoma? Szukasz gotowego "sterownika" zaszytego w kompilatorze. Zalozmy ze taki jest obslugiwany, to dziala i juz jestes zadowolony. A jezeli nie dziala to nieszczescie :606:
Wez dokumentacje: przebiegi czasowe na magistrali, listę komend i probuj sam napisac - to wcale nie jest trudne - sterownik jest bardzo podobny do HD44780. Doświadczenia przydadza sie przy innych wysiwtlaczach np graficznych. Do obslugi potrzebne sa manipulacje na liniach portów i odliczanie opoznien - potrafisz to zrobic w Bascomie?
Tak jak napisal Radzio wysietlacz ma 2 sterowniki ( to jest napisane w dokumentacji) Wszsytkie linie obu sterowników są polaczone równolegle oporócz linii E1 i E2 wyboru sterownika. Napisz sobie na poczatek program tak jakby byl tylko jeden sterownik (E2 poprostu olej) i zobacz co i jak

szymel
-
-
Posty: 212
Rejestracja: 16 sty 2005, o 16:42
Lokalizacja: Włocławek

Postautor: szymel » 6 sie 2007, o 19:42

...W Helpie od Bascoma jest napisane, że obsługuje taki wyświetlacz, jednak nie doszukałem się jak się okresla drugi sygnał E.
Hmmm... ja się doszukałem - lcd4e2.lbx ;)
Ogólnie , to powinno wyglądać mniej/więcej tak:

Kod: Zaznacz cały

$regfile = "m8def.dat" $lib "lcd4e2.lbx" Dim ___lcde As Byte 'Rs = PortB.0 'RW = GND 'E = PortB.2 'E2 = PortB.3 'Db4 = PortB.4 'Db5 = PortB.5 'Db6 = PortB.6 'Db7 = PortB.7 Config Lcd = 40 * 2 Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.4 , Db5 = Portb.5 , Db6 = Portb.6 , Db7 = Portb.7 , E = Portb.2 , Rs = Portb.0 Const En1 = 0 Const En2 = 1 En Alias ___lcde 'start En = En1 Cls En = En2 Cls En = En1 Locate 1 , 1 : Lcd "Pierwsza linia" Locate 2 , 1 : Lcd "Druga linia" En = En2 Locate 1 , 1 : Lcd "Trzecia linia " Locate 2 , 1 : Lcd "Czwarta linia " Stop
Piotrek

ditomek
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 6 sie 2007, o 13:39
Lokalizacja: dolny śląsk

Postautor: ditomek » 7 sie 2007, o 07:24

Piotrek, dziekuje za pomoc.
Z racji mojego małego doświadczenia w Bascomie nie jestem w stanie na obecna chwile napisać samodzielnie sterownika.
Dlatego prosiłem o pomoc w formie gotowca.
tomek_j
Jestem na tyle świadomym elektronikiem że odkryłem to że wyswietlacz jest "podwójny".
w zasadzie to wszystko co napisałeś jest oczywiste.
natomiast jesli nie uda się go w pełni wykorzystać z atmegami to nie będę z tego tytułu płakać, nawet przeciwnie:)
Zawsze może wylądować w kompie a do zabawy z atmegami wezmę tego którego mam w kompie obecnie. Jest mniejszy, (2x40), i nie sprawia "kłopotów" dwiemia liniami enable.
Ideą zakupu wyświetlacza 4x40 była chęc wykorzystania go w zestawie uruchomieniowym. w celach czysto edukacyjnych (jak pisałem wczesniej przygoda z Bascomem dopiero sie zaczyna)
Jeszcze raz dzięki za pomoc i
pozdarwiam

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości