Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

własny soft do mp3

marek123
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 17:21
Lokalizacja: ghdtg

własny soft do mp3

Postautor: marek123 » 29 kwie 2007, o 17:40

cześć

mam pytanie jak napisać własny soft do mp3. chodzi mi jedynie o to aby po naciśnięciu play zaczął grać zaprogramowaną piosenkę. Przykład ten ma posłużyć do późniejszej rozbudowy softu o kolejne udogodnienia

pozdrawiam

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 29 kwie 2007, o 18:13

Jakiego odtwarzacza? Takiego w typie PenDrive-a? Np:
http://allegro.pl/item190201426_mp3_pla ... irect.html

Odpowiedź brzmi: NIEDASIĘ
Dlatego,że:
- nie masz żadnej wiedzy na temat zastosowanego w nim procesora, dekodera, adresów etc...
- nie masz żadnych narzędzi do tworzenia oprogramowania na taki właśnie sprzęt,
- nie wiesz jak wgrać nową wersję oprogramowania (o ile w ogóle jest to możliwe).

Natomiast, jeżeli chcesz się pobawić , to istnieje amatorski projekt odtwarzacza mp3 o nazwie YAMPP:

http://www.myplace.nu/mp3/
http://www.jarkem.republika.pl/index.html

Części:
http://www.softcom.gda.pl/yampp/

--
MDz

marek123
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 17:21
Lokalizacja: ghdtg

Postautor: marek123 » 30 kwie 2007, o 18:53

chodzi mi właśnie o takiego PenDrive-a mp3 A może jednak jest jakiś model do którego można napisać w prosty sposób samemu taki soft. OK może nie w łatwy sposób ale do takiego co można zdobyć jakieś materiały. Nie mam dużych wymagań co do softu.

Pozdrawiam

PS może ktoś wie ile kosztuje mp3 o nazwie YAMP z kartą np 128MB

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 30 kwie 2007, o 19:48

chodzi mi właśnie o takiego PenDrive-a mp3 A może jednak jest jakiś model do którego można napisać w prosty sposób samemu taki soft. OK może nie w łatwy sposób ale do takiego co można zdobyć jakieś materiały. Nie mam dużych wymagań co do softu.
Być może jest. Choć osobiście nie spotkałem.
Jednak nawet jeżeli znajdziesz dane katalogowe kości włożonych do takiej mp3-ki to pozostaje jeszcze kwestia narzędzi programistycznych i ew. programatora.
PS może ktoś wie ile kosztuje mp3 o nazwie YAMP z kartą np 128MB
Yampp nie nie jest produktem seryjnym. Jeżeli pojawia się w sprzedaży to na zasadzie, że ktoś upłynnia jedną szt. lub co najwyżej niewielką partię własnego wyrobu. Zresztą wobec miniaturyzacji odtwarzaczy wielkoseryjnych, składany na piechotę Yampp przestał być atrakcyjny dla ludzi nie zainteresowanych w równym stopniu muzyką jak i tym "co misio ma w środku".
Ceny części (zwłaszcza tych kluczowych) znajdziesz na stronie SOFTCOM-u (link we wcześniejszym poscie).
Natomiat po pobieznym przeglądzie Allegro i czubka Googli i nie znalazłem oferty złożonego Yamppa na sprzedaż.

--
MDz

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 30 kwie 2007, o 20:34

Natomiat po pobieznym przeglądzie Allegro i czubka Googli i nie znalazłem oferty złożonego Yamppa na sprzedaż.

Mozna natomiast znalezc, moze nie pendrive ale flashe usb, z wbudowanym odtwarzaczem mp3, czy mp4 (sic - z wyswietlaczem (np. 1,8") mogace robic za player, dyktafon, radio, odtwarzac video, gameboya i co tam jeszcze...
... tylko kurcze dobrej kawy nie parzy ;/

Ale za 200 zl /2GB nie mozna miec wszystkiego.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 30 kwie 2007, o 21:54

z tego co wiem to do ipoda można własny soft wpakować, tylko ta cena :(

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 30 kwie 2007, o 21:59

Hmmm... Jest coś na rzeczy:

http://www.ipodlinux.org
"Welcome to the home of the iPodLinux Project..."
:)

--
MDz

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 30 kwie 2007, o 22:30

Yampp w dzisiejszych czasach to coś strasznie drogiego w porównaniu z mp3 z hipermarketu. Dekoder tam zastosowany jest już prawie nie dostępny, a jak już to strasznie drogi. Ja będę się za jakiś czas zajmował mp3, a konkretniej radiem internetowym w sprzęcie. Skorzystam z dekodera STA013. Jest dostępny za darmo (próbki), a poza tym to ciekawszy układ. Chociażby dlatego że nie ma wyjścia analogowego tylko I2S, a więc można dać lepszy DAC.

marek123
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 17:21
Lokalizacja: ghdtg

Postautor: marek123 » 1 maja 2007, o 09:33

to może jak nie mp3 to coś w innym formacie tak aby nie trzeba było dekodować. Obojętny jest mi format zapisu dźwięku może być mp3, wmv... chodzi mi tylko o to abym mógł zaprogramować odtwarzanie plików w odpowiedni sposób tz utwór0, utwór1, stop utwór0, utwór2, stop, i tak dalej

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 3 maja 2007, o 23:58

Jeżeli to mogą być niezbyt długie fragmenty w średniej jakości to jest taka rodzina układów, rejestratorów dźwięku. Teraz sobie nie przypomnę producenta, ale na pewno ktoś inny podpowie. To są układy mające wszystko "na pokładzie". Od wzmacniacza mikrofonowego, przez codec, pamięć po wzmacniacz dla głośnika. Są różne wersje, sterowane z przycisków i przez mikrokontroler.

TWl
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 8 lut 2007, o 01:58
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: TWl » 4 maja 2007, o 02:05

Jakiego odtwarzacza? Takiego w typie PenDrive-a? Np:
http://allegro.pl/item190201426_mp3_pla ... irect.html
Odpowiedź brzmi: NIEDASIĘ
http://www.s1mp3.org/ - soft do playerów z linka.
Dlatego,że:
- nie masz żadnej wiedzy na temat zastosowanego w nim procesora, dekodera, adresów etc...
- nie masz żadnych narzędzi do tworzenia oprogramowania na taki właśnie sprzęt,
- nie wiesz jak wgrać nową wersję oprogramowania (o ile w ogóle jest to możliwe).
Ad.1. Eee tam ;) Czyzby wszyscy juz zapomnieli o czyms takim jak reverse-engineering? Wystarczy rozebrac i sprawdzic,.,.. w tym siedzi najprawdopodobniej chipset ATJ2085. Czesc programowalna bazuje na Z80.
Datasheet do ATJ2085: http://www.datasheet4u.com/html/A/T/J/A ... r.pdf.html

Playerki z linka zostaly juz dawno "rozpracowane" na milion roznych sposobow.

Ad.2. Dziwne... wydaje mi sie ze jest sporo narzedzi do programowania procesora Z80. Proste narzedzia programistyczne (np. generator pliku z firmware'm z binarek wyplutych przez kompilator czy prosty makroasembler) mozna rowniez napisac samodzielnie. Nie rozumiem dlaczego wiekszosc osob sie tego boi?

Ad.3. Na przyklad w taki sam sposob, w jaki aktualizuje sie firmware odtwarzacza... W niektorych playerach wystarczy wrzucic via USB plik z firmwarem o odpowiedniej nazwie.

Pzdr
TW

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 4 maja 2007, o 05:31

:612: :612: :612:
TWI nie masz racji
zakladanie ze tam siedzi atj bjest zalozeniem nad wyrost
ten chip nie "zostal rozpracowany przez miliony sluchaczy"
przegldalem tamto forum kiedys w nadzieji ze uda mi sie programowo zapetlic taki odtwarzacz mp3 poto aby przejsc z napedow cd na cos niemechaniczego i okazalo to sie sciana nie do przejscia

TWl
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 8 lut 2007, o 01:58
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: TWl » 4 maja 2007, o 11:54

:612: :612: :612:
TWI nie masz racji
zakladanie ze tam siedzi atj bjest zalozeniem nad wyrost
W wielu przypadkach jest. A jesli nawet nie, a ktos ma duuuzo czasu to moze np. poszukac w sieci jakiegos update firmware'u, zdeasemblowac go i na tej podstawie wywnioskowac co to za proc. Moze nie wystarczy to do napisania wlasniego softu od zera, ale do wprowadzenia zmian - owszem.
ten chip nie "zostal rozpracowany przez miliony sluchaczy"
Sluchaczy to chyba nie, raczej elektronikow/programistow ;). A miliony to taka metafora. Chodzi mi o to, ze zamknieta, nieudokumentowana platforma sprzetowa nie jest przeszkoda nie do pokonania. Akurat pisanie przerobek softu do chinskich playerkow MP3 uwazam za strate czasu, ale jest wiele zastsowan (np. konsole do gier, portowanie sterownikow dla innych systemow operacyjnych), gdzie reverse engineering daje wymierne korzysci ;). Moja poprzednia odpowiedz byla tylko reakcja na "NIE DA SIE" :).

Pzdr
TW

marek123
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 17:21
Lokalizacja: ghdtg

Postautor: marek123 » 4 maja 2007, o 21:22

trryt właśnie takie cos by mnie interesowało w zupełności.

Poszukałem na google znalazlem taki układ ale ma wadę można na nim zapisać jedynie 20 sekund co jest jak dla mnie za mało :(

Dlatego zostaje jedynie rozwiązanie przerobić soft z mp3. Ma ktos w tym jakieś doświadczenie?

Pozdrawiam

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 6 maja 2007, o 14:51

A jaki znalazłeś? Ja dalej sobie nie mogę przypomnieć. Było to często reklamowane w EP, może to jest produkcji Winbonda, ale nie jestem pewien. Z tego co pamiętam są też wersje które mogą nagrać kilka minut.

TWl
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 8 lut 2007, o 01:58
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: TWl » 6 maja 2007, o 18:23

Poszukałem na google znalazlem taki układ ale ma wadę można na nim zapisać jedynie 20 sekund co jest jak dla mnie za mało :(
Ile chcialbys nagrywac i w jakiej jakosci? Moglbys wziac np. ARM-a Atmela (AT91SAM7S64), podlaczyc do tego karte MMC i jakis kodek audio. Na 1GB karcie zmiescilbys prawie 2 godziny dzwieku w jakosci CD, bez kompresji. Calosc wyszlaby jakies 70 zl + karta...

Pzdr
TW

ziggy
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 2 cze 2006, o 21:44
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontaktowanie:

Postautor: ziggy » 6 maja 2007, o 21:11

A jesli nawet nie, a ktos ma duuuzo czasu to moze np. poszukac w sieci jakiegos update firmware'u, zdeasemblowac go i na tej podstawie wywnioskowac co to za proc.
Problem polega tylko na tym, że żeby cokolwiek zdisasemblować musimy z góry wiedzieć dla jakiego procesorora przeprowadzamy proces disasemblowania...

TWl
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 8 lut 2007, o 01:58
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: TWl » 6 maja 2007, o 23:38

Problem polega tylko na tym, że żeby cokolwiek zdisasemblować musimy z góry wiedzieć dla jakiego procesorora przeprowadzamy proces disasemblowania...
Niekoniecznie... takich popularnych prockow masz moze ze 20... odpalasz IDA i sprawdzasz ktory plugin (dla ktorego proca) daje sensowny kod.... No chyba ze producent playera byl ambitny i wsadzil tam cos zupelnie custom ;)

Pzdr
TW

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 7 maja 2007, o 09:16

Dobrze kombinowałem z tym Winbondem, niby te układy to jakiejś firmy ISD, ale pewnie ich wykupili. Są do 17 minut nagrania. Na pewno rozwiązanie najprostsze, a czy najtańsze to już inna sprawa pewnie.
http://www.winbond-usa.com/en/content/view/36/140/

marek123
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 17:21
Lokalizacja: ghdtg

Postautor: marek123 » 7 maja 2007, o 19:47

ISD fajne ale ceny :) Od 6$ a wersja na 16 minut to 24$ + koszty wysyki. Może ktos jednak zajmował się programowaniem mp3 albo zna jakąś stronkę o tej tematyce. Chyba jak dla mnie to jedna droga i taniej wyjdzie bo mp3 za 30 zł na allegro można kupić. Tylko jak juz będę wiedział jak takie coś zaprogramować to kupię odpowiedniego playera. W ostateczności można wszystko sprzętowo rozpracować jakieś przekaźniki itp choć nie chciałbym tak tego problemu rozwiązać :) Mało profesjonalnie

A co do sugestii TWI i ARM-a Atmela (AT91SAM7S64) tez musiałbym napisac do tego własny soft to już wolę nic samemu nie montować tylko kupić mp3 i jakimś sposobem dostosować soft

A moje wymagania co do jakości wcale nie są wygórowane. Ma być słychać ludzki głos.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości