Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wskaźnik poziomu

lewandi
-
-
Posty: 32
Rejestracja: 29 gru 2003, o 20:38
Lokalizacja: Skalmierzyce

Wskaźnik poziomu

Postautor: lewandi » 17 gru 2006, o 18:57

Witam jak zrobić wskaźnik poziomu wody przy pomocy mikroprocesora i drabinki rezystorowej. Chciałem użyć at90s2313 i przetwornika A/d pc f 8591 .
Co sądzicie o tym pomyśle.
Lewandi

teedd
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 3 cze 2003, o 15:54

Postautor: teedd » 26 gru 2006, o 22:55

Witam.
Nie wiem jak chcesz to zrobić (czyżby drabinka miałaby być zanurzona w wodzie?), ale lepiej zastosuj procesor, który ma wbudowany przetwornik A/D - np. ATtiny26. Parametry podobne do AT90S2313, wyjdzie taniej bo nie trzeba PCF-a, wyjdzie taniej bo nie trzeba zewnętrznego kwarcu, program będzie prostszy i krótszy bo nie trzeba obsługiwać i2c. Same plusy.
Pozdrowienia - teedd

lewandi
-
-
Posty: 32
Rejestracja: 29 gru 2003, o 20:38
Lokalizacja: Skalmierzyce

Postautor: lewandi » 27 gru 2006, o 21:54

ja myslałem zrobic to tak,że przy pomocy płytek ze stali nierdzewnej zrobić zworki pomiędzy poszczegóknymi rezystorami i w ten sposób dodawac poszczególne rezystancje.
wtykorzystywałbym w ten sposóbtylko jedno lub dwa wejścia. w tej chwili musze wykorzytywać cały port (istne marnotrastwo).Mysle ze wyraziłem sie dosć jasno. Wrazie czego udziele wyjasnień.
Lewandi

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 27 gru 2006, o 22:29

ja myslałem zrobic to tak,że przy pomocy płytek ze stali nierdzewnej zrobić zworki pomiędzy poszczegóknymi rezystorami i w ten sposób dodawac poszczególne rezystancje.
Moze lepiej skorzystac z osiagniec natury? :lol: Zerknij w WC do dolnopluka. Wystarczy ramie plywaka powiesic na osi potencjometru...

lewandi
-
-
Posty: 32
Rejestracja: 29 gru 2003, o 20:38
Lokalizacja: Skalmierzyce

Postautor: lewandi » 27 gru 2006, o 22:40

Troche to będzie trudno zrobić, bo pływak miałby byc w zbiorniku 6000 litrów
lewandi

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 27 gru 2006, o 23:07

Troche to będzie trudno zrobić, bo pływak miałby byc w zbiorniku 6000 litrów
Problemem moga byc nietypowe wymiary zbiornika (np. znacznie wyzszy niz szerszy), ale nie pojemnosc. Zawsze mozesz mierzyc odleglosc do lustra (ultradzwiekami) lub wysokosc slupa wody (czujnikiem cisnienia).

lewandi
-
-
Posty: 32
Rejestracja: 29 gru 2003, o 20:38
Lokalizacja: Skalmierzyce

Postautor: lewandi » 28 gru 2006, o 13:44

Jest to beczka w samochodzie bojowym OSP (jajowata). Dla mnie problem będzie tylko raczej w samym skalowaniu poziomów. Poza tym to ma być jak najbardziej proste i tanie.
Lewandi

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 28 gru 2006, o 14:04

Jest to beczka w samochodzie bojowym OSP (jajowata). Dla mnie problem będzie tylko raczej w samym skalowaniu poziomów. Poza tym to ma być jak najbardziej proste i tanie.
W takim razie chyba plywak z potencjometrem bedzie najprostszy. Najlepiej drutowy o niewielkiej rezystancji zamontowany tak, zeby nie przenosil obciazen mechanicznych. Ze wzgledu na korozje elektrochemiczna, powinno sie go zasilac pradem zmiennym lub podlaczac zasilanie tylko na czas pomiaru. Skalowanie najprosciej zrobic wlewajac znane porcje wody (beczka, wodomierz).

lewandi
-
-
Posty: 32
Rejestracja: 29 gru 2003, o 20:38
Lokalizacja: Skalmierzyce

Postautor: lewandi » 28 gru 2006, o 15:12

Dobra, jak znajde czas to zaczne to robic
lewandi

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości