Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Easy TCPIP problem z IIM7010

fanthir
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 11:19
Lokalizacja: mm

Easy TCPIP problem z IIM7010

Postautor: fanthir » 15 kwie 2006, o 17:17

witam
Modul IIM7010 nie nawiazuje komunikacji. Po wlozeniu kabelka do switch diody na switchu zapalaja sie i gasna, takze dioda sygnalisujaca zasilanie na plytce TCPIP gasnie na chwilke i zapala sie cyklicznie, po wyjeciu kabelka ze switcha dioda nie gasnie. Diody sygnalisujace polaczenie i predkosc nigdy sie nie zapalaja. Program kompiluje sie i programuje bez bledow. Inne programy nie wykozystujace IIM7010 dzialaja na tej plytce. Nie wiem co robic.

Adam Ruta
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 21 lut 2003, o 22:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adam Ruta » 15 kwie 2006, o 21:41

Cześć.
Chętnie pomogę w odpaleniu sprzętu, ale podaj trochę informacji o sprzęcie, który używasz żeby było wiadomo, o czym dyskutujemy.

Adam.

fanthir
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 11:19
Lokalizacja: mm

Postautor: fanthir » 19 kwie 2006, o 13:08

Plytka MCS-Electronics MCSTCIP5.EDB Easy TCP/IP kupiona w www.kamami.pl Procek ATmega162, modul internetowy Wiznet IIM7010A. Z racji zastosowania modulu 7010 a nie 7000 brak na plytce R9 R2 R3 R4 i C9 C13 C14 C10, nie mam takze i D9

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Lucas286 » 19 kwie 2006, o 20:56

Witam!
Posiadam płytkę EasyTCP/IP ale z modułem IIM7000A i też kiedyś miałem z nią różne problemy, które później okazały się niezbyt dobrą jakością wykonania płytki drukowanej. W moim egzemplarzu dwie ścieżki łączące z modułem IIM7000A były poprostu zwarte do masy! Komunikowałem się z innymi użytkownikami i większość z nich również miała problemy z płytką. Tak więc jeśli nie sprawdzałeś swojej płytki pod względem zwarć to poszukaj, to może być przyczyna. Jeśli nia zapalają Ci się diody od połączenia i prędkości to sam kontroler sieci na module 7010 nie pracuje czyli albo nie ma zasilania albo jest źle podłączone (bo układ 7010 ma więcej pinów niż na płytce - bardzo ważne odpowiednie włożenie modułu). Dziwnym jest również fakt, że po włożeniu kabla gaśnie dioda zasilania na płytce, która jest połączona również z sygnałem resetu od układu IC1. Jeśli używasz ten układ to proponuje go wyjąć ponieważ układ działa również bez niego. Możliwe że układ IC1 wymusza sygnał reset i układ napewno nie będzie działał. A tak na marginesie napisz jakiego używasz zamiennika bo chyba nie masz oryginalnego układu podanego na schemacie. Napisz jakie są efekty takiego postępowania i jeśli nie będzie żadnych rezultatów będziemy myśleć dalej.
A i jeszcze jedno. Aby diody połączenia i prędkości się świeciły tzn. kontroler sieci pracował nie jest potrzebny żaden program w mikrokontrolerze. Wystarczy zasilanie do modułu 7010 i poprawny sygnał resetu.
Pozdrawiam!

Adam Ruta
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 21 lut 2003, o 22:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adam Ruta » 19 kwie 2006, o 23:02

Cześć.
Polecam dwa wątki, ponieważ w nich jest zawarte sporo informacji o sprzęcie, który próbujesz uruchomić.

viewtopic.php?t=12406

viewtopic.php?t=12999

Co do kiepskiej jakości druków to mam inne doświadczenia – uruchomiłem 3 urządzenia nie laminatach zakupionych w Kamami i nie miałem z nimi najmniejszego problemu.
Oczywiście mogłem mieć szczęście i trafiać na te „najlepsze” egzemplarze, ale płytki kupowane były w różnych terminach, więc raczej to mało prawdopodobne.

Pozdrawiam,
Adam.

fanthir
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 11:19
Lokalizacja: mm

Postautor: fanthir » 20 kwie 2006, o 16:03

Dzieki za zainteresowanie. Nie jestem pewien czy dobrze wkladalem uklad IIM7010A bo czytajac wczesniej post "harriet" viewtopic.php?t=12406&postdays=0&postorder=asc&start=20 umiescilem modul tak ze gniazdo eth bylo nad ATmega162, ale znowu z postu ponizej Adama mozna wnioskowac odwrotnie "Niestety nie przetestuje u siebie w ten sposób 7010A, mam zamontowane U3, C19 i C26 – są za wysokie i uniemożliwiają instalację". Wiec nie jestem pewnien jak powinno byc. Nie wiem czy dobrze zrobilem ale podlaczylem uklad odwrtnie czyli gniazdo eth bylo nad C26. Niestety uklad caly czas sie resetowal. Wylutowalem IC1 - DS1813 i dioda PWR oraz LINK siwieca i nie gasna, ale diody 10MB i 100MB nie zapalaja sie, na swithu takze sie nie swieca. Program wysypuje sie w miejscu "Config Tcpip ="

Adam Ruta
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 21 lut 2003, o 22:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adam Ruta » 20 kwie 2006, o 19:12

Witam ponownie.

W cytowanym przez Ciebie wątku Łukasz dokładnie opisuje jak powinien być łożony moduł i z której strony powinny zostać wolne piny. Przy kolejnym urządzeniu z TCPIP przetestowałem ten sposób instalacji modułu – wszystko działa jak trzeba.
Jeśli program wiesza się przy „config TCPIP =” to znaczy, że nie masz poprawnej komunikacji pomiędzy prockiem a modułem (sprawdziłem to na własnej skórze). Z opisanych objawów wnioskuję, że nie z tej strony „zostały Ci wolne piny” w module. Wniosek ten wyciągam z tego że wystarczy poprawnie zasilić moduł i bez żadnego sterowania po podłączeniu do przełącznika sieciowego powinna zapalić się diody link oraz dioda wskazująca prędkość 10 lub 100 Mb.

Pozdrawiam,
Adam.

W zasadzie napisałem to samo co Lucas286 :oops:

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Lucas286 » 20 kwie 2006, o 20:53

Jeśli program wiesza się na poleceniu config tcp to znaczy ze komunikacja modułu 7010 z mikrokontrolerem jest niepoprawna. Z tego co wiem to moduł 7010 z mikrokontrolerem może się również komunikować przez I2C, a płytka EasyTCP/IP obsługuje połączenie przez magistrale równoległą więc to się chyba gdzieś ustawia jeszcze. Nie wiem czy na samym module są jakieś jumpery czy to się robi za pomocą pinów modułu (może to te które zostały po obsadzeniu w płytce). Musisz to sprawdzić.
Pozdrawiam!

Adam Ruta
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 21 lut 2003, o 22:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adam Ruta » 20 kwie 2006, o 21:04

Lucas286 - polecam lekturę TCP/IP I2C/TWI interface (na stronie MCS) pojawił się polski manual. Tam jest dokładnie opisane jak skonfigurować IIM7010A do pracy z I2C. Do pracy równoległej nie trzeba ustawiać żadnych jumperów, pozostające wolne piny są podpięte wewnętrznie przez rezystory polaryzujące do +3,3V - wystarczy zostawić je niepodłączone.

Pozdrawiam,
Adam.

fanthir
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 11:19
Lokalizacja: mm

Postautor: fanthir » 21 kwie 2006, o 11:16

jest postep :)
dziala "webserwer.bas", odpowiada na pingi, ale strona wyglada nastepujaco "˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙"
a tak chyba nie powinno byc

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Lucas286 » 21 kwie 2006, o 12:34

Pamiętam, że ta strona też tak wygladała u mnie. Spróbuj załadować program z załącznika. Jest on znacznie prostszy niż ten dostarczany przez MCS. Dodatkowo wyświatla temperaturę z DS18B20 podłączonego do PORTD.3. Nie zapomnij ustawić tylko własnej częstotliwości kwarcu i ustawień sieciowych. Program nasłuchuje na porcie 80.
Załączniki
webserver.rar
webserver
(2.13 KiB) Pobrany 352 razy

Adam Ruta
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 21 lut 2003, o 22:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adam Ruta » 21 kwie 2006, o 13:10

jest postep
dziala "webserwer.bas", odpowiada na pingi, ale strona wyglada nastepujaco "˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
Panowie, strona zawsze tak wygląda bez wgranego wsadu do pamięci EEPROM 8).
Załadujcie jeszcze plik webserver.eep

Pozdrawiam,
Adam.

fanthir
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 11:19
Lokalizacja: mm

Postautor: fanthir » 23 kwie 2006, o 16:34

po zaladowaniu pliku .eep dostaje "Page not found" ale w tytule zakladki jest "Easy TCP/IP", program Lucas286'a mi nie dziala :(

Adam Ruta
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 21 lut 2003, o 22:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adam Ruta » 23 kwie 2006, o 20:55

Cześć.
Proponuję Ci przeanalizować listing programu. Po analizie będziesz wiedział że program działa. Świadczy o tym choćby to, że na listwie przeglądarki pojawia się cytowany przez Ciebie napis. Oznacza to również że serwer wysyła dane w formie możliwej do zinterpretowania przez przeglądarkę, oraz że w sposób prawidłowy komunikuje się z pamięcią EEPROM.
Sprawdź, czy aby na pewno poprawnie wywołujesz stronę internetową( u mnie działało z http://192.23.3.199:5000/index.htm ).

Pozdrawiam,
Adam.

fanthir
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 11:19
Lokalizacja: mm

Postautor: fanthir » 24 kwie 2006, o 08:42

Masz racje :) z przyzwyczajenia nie dopisywalem "index.htm".
Wielkie dzieki dla Adama i Lucasa

Adam Ruta
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 21 lut 2003, o 22:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adam Ruta » 24 kwie 2006, o 12:37

Cieszę że ruszyło - witam w klubie TCPIP (swoją drogą może by założyć takowy :D).
Jeśli będziesz miał jakieś pytania – wal śmiało, postaram się pomóc.

Pozdrawiam,
Adam.

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Lucas286 » 24 kwie 2006, o 13:52

Witam !
Skoro udało się pomóc koledzie fanthir to może też uda się pomóc mnie. Mianowicie chodzi mi o problem, który napisałem tu http://www.forum.ep.com.pl/viewtopic.php?t=14504
Może Ty Adamie coś podpowiesz ?
Z góry wielkie dzięki.

Pozdrawiam.

Adam Ruta
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 21 lut 2003, o 22:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adam Ruta » 24 kwie 2006, o 20:30

Witam.
Uffff! Ciężka sprawa, nie walczyłem z tym tematem! :(
Ale podpowiem Ci jak staram się rozwiązywać problemy, na które się natykam. Staram się przeanalizować jak rozwiązują podobne problemy inni i coś się na tym nauczyć. Proponuję żebyś przeanalizował bibliotekę TCPIP.lib – jako osoba pisząca w C nie powinieneś mieć z tym problemu.
A jest w tej bibliotece dużo ciekawych rzeczy. :wink:

Pozdrawiam,
Adam.

fanthir
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 11:19
Lokalizacja: mm

Postautor: fanthir » 25 maja 2006, o 18:06

witam
Czy ma ktos napisany jakis program pod easy TCP/IP ktory by nie tylko wyswietlal cos na www ale takze zeby zczytywal cos ze strony (np formularz, przycisk) i zapisywal to do zmiennych w programie. Jesli tak bardzo prosze o pomoc, przykladowy kod niezmiernie by mi pomogl :)

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Lucas286 » 27 maja 2006, o 14:01

Na płycie CD-EP z majowego numeru są dołączone listingi programów do kursu prowadzonego przez Marcina Wiązania. Jest tam między innymi program do zapalania diody LED z poziomu przeglądarki.

Pozdrawiam!

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 98 gości