Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

miernik czestotliwosci ATMega8

heyka
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 2 gru 2005, o 14:37
Lokalizacja: Lublin

do Tasza

Postautor: heyka » 5 gru 2005, o 11:13

rozumiem że mam to wszystko prześledzic , zebrać w kupę i samemu cos wykombinować?

A skoro juz wszyscy rozdmuchali temat jezyków to npiszcie z jakich programów korzystać najlepiej przy programowaniu procesorków AVR w C a z jakiech w asemblerze (dobrze by było gdyby miały jakis symulator) j z jakiej literatury najlepiej korzystać dla początkujących, a wracając do Bascom to myśle że na początek jest niezły pozwala w bardzo krótkim czasie coś zrobić z mikrokontrolerem.


Pozdrawiam

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 5 gru 2005, o 11:20

Co do asm to polecam AVR Studio... jest darmowe.. peln wersje można ściągnąć ze strony Atmela. Ma bardzo dobry symulator pokazujący na bierząco stan wsyzstkich wyjść i rejestrów... obsługuje wsystkie procki... ma tylko jedną wade... współpracuej z programatorem który osztuje coś koło 100PLN ale zawsze możesz generować hex a i programowac bascomem.... co do literatury to napewno przyda ci sie Mikrokontrolery AVR w praktyce a jak poszukasz po necie to znajdizesz przykłady programów... nie pamietam dokladnie ale chyba mikrokontrolery.net czy cos takiego...

heyka
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 2 gru 2005, o 14:37
Lokalizacja: Lublin

książka

Postautor: heyka » 5 gru 2005, o 11:45

Czy ta książka nadaje się do nauki programowanie dla osoby która nie pojecia o asemblerze?

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 5 gru 2005, o 11:49

do nauki programowania nie... ale są tem rozpisane wszystki rezkazy... opis budowy.. jest bardzo pomocna... i myśle ze z przykładami programó z netu wystarczy na poczatek.... oczywiście jeśli ktoś ma choć ogólne pojęcie o logice programowania i podstawach logiki cyfrowej...

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Re: dzięki

Postautor: a_antoniak » 5 gru 2005, o 12:34

a wywody o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świetami Wielkiej nocy to ja sobie moge w raio posłuchać, pozdrawiam
i tu się w dużej mierze mylisz jeśli piszesz o wyborze języka. owszem - poszukiwanie jednego słusznego języka do wszystkiego nie ma sensu - wybór zależy od konkretnych wymagań. ale biorąc pod uwagę który język daje największe możliwości z trzech rozważanych to obecnie jest to zdecydowanie C. można łatwo programować hybrydowo (moduły w asm, funkcji wołane z C) i to jest bardzo powerfull. jeśli będziesz pisał np. interfejsy użytkownika w asm to stracisz tylko czas. a fragmenty krytyczne czasowo zrobisz w asm "co do 1us" i po kłopocie. zaś utrzymanie większej aplikacji w bascomie (który nie wiadomo co robi tam w środku) jest IMHO kosmicznie trudne.
opinia którą uparcie prezentuje powstała na pdst. bardzo praktycznych doświadczeń z uP i nie jest to tylko moja opinia - podziela ją "kilku" naprawdę doświadczonych programistów.
jeśli prawdą byłoby to co pisze Czajnik to należałoby uznać, że projektanci pracujący w takich firmach jak Motorola, Microchip, Philips, ARM Ltd., STM, Keil, Raisonance itd. są kretynami (a trudno ich o to podejżewać). nawet Atmel tak zaprojektował liste instrukcji AVR aby optymalnie kompilować do tego C.

jesli zaś pisałeś o wyborze "na stałe" uP to mylisz się zupełnie.

heyka
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 2 gru 2005, o 14:37
Lokalizacja: Lublin

do a antoniak

Postautor: heyka » 5 gru 2005, o 13:07

jesteśmy prawie sąsiadamiKrasnystaw jest blisko Lublina, a jaką książke polecasz na początek do C i programowania AVR, oraz jaki programik?

Pozdrawiam

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Re: do a antoniak

Postautor: a_antoniak » 5 gru 2005, o 13:24

jesteśmy prawie sąsiadamiKrasnystaw jest blisko Lublina, a jaką książke polecasz na początek do C i programowania AVR, oraz jaki programik?

Pozdrawiam
jeśli chodzi o samo C to w sumie można polecic 1. tom "Symfonii C++" Jerzego Grębosza. Możesz najpierw poćwiczyć na PC (będzie zdecydowanie łatwiej "wejść" w sam język). Na PC parę kompilatorów się znajdzie, np. VC++ 6.0, Dev C++ (nakładka na GCC) (ale wykorzystałbyś je do C a nie C++). no i klasyka - Kernighan, Ritchie - "Język ANSI C" też się przyda.

co do C na uP - AVR. myślę, że książka i kurs z EP Jacka Bogusza to dobra propozycja (ale nie czytałem szczegółowo) - jednak dotyczą one 8051 a nie AVR. Jarosław Doliński (ww. książka), ostatnio jest kurs w EdW - prowadzi go niegłupi Autor i kurs jest z tego co wiem dobry (ale sam nie czytałem). teraz jest też kurs AVRGCC w EP (też niegłupi Autor :) ) ale ten kurs jest IMHO dla nieco bardziej zaawansowanych Czytelników.

kompilator na AVR - na początek możesz użyć popularnego AVR-GCC (ale tylko do zabawy) i pakietu WinAVR. jest też (podobno świetny) SDCC. no i są komercyjne kompilatory - za darmo z ograniczeniami czasowymi lub dot. wielkości kodu. ja przez chwilę używałem ICCAVR (ImageCraft) wersja 45-dniowa - działa nienajgorzej.

pozostaje kwestia programatora. ja (i nie tylko ja) z powodzeniem używałem programatora ISP o nazwie STK200/300 (opisy w sieci i np. EdW 9,10/2001 - chyba ;) oraz w helpie do Bascoma) a roli oprogramowania na PC - Bascoma (do samego programowania pamięci Flash) lub programu PonyProg.

heyka
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 2 gru 2005, o 14:37
Lokalizacja: Lublin

Postautor: heyka » 5 gru 2005, o 16:19

mam taki własnie programator, zbudowałem układ testowy wg swojego pomysłu do ATMega 8, wykonałem nawet kilka programików w bascom AVR ( o dziwo działają z tym że udało mis się zablokowac jeden procesorek, przez złe ustawienie fus bitów,) ale gdzie sie nie rusze w sieci wszedzie piszą że tylko C lub asembler a bascom to jest dla .............. (mnie) i jet mi troche nie swojo że się do nich zaliczam, ale wydało mi sie to proste do opanowania, ale teraz nie wiem czy dalej obczajac Bascoma czy cos innego.

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 5 gru 2005, o 16:35

Jeśli chodzi o odblokowanie uP to poszukaj nawet na tym forum - jest to jak najbardziej możliwe.

Co do bascoma - IMHO na początek warto się pobawić aby początkowo "poczuć" uC. Ale potem jeszcze bardziej warto zainteresować się C i asm.

heyka
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 2 gru 2005, o 14:37
Lokalizacja: Lublin

Postautor: heyka » 5 gru 2005, o 17:37

dzieki za pomoc, jest zima wieczorki sa długie to pomecze toche te procesorki, pozdrawiam

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości