Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

ST-Realizer II

JAM
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 10:31
Lokalizacja: Warszawa

ST-Realizer II

Postautor: JAM » 1 kwie 2003, o 10:51

:?
Poszukuję wersji freeware'owej lub ewaluacyjnej programu ST-Realizer II. W odpowiedzi wystarczy podać adres Internetowy.
Ucieszy mnie również Serial Number do Service Pack'a ST-Realizera II możliwego do "ściągnięcia" z serwera http://www.actum.com (support, downloads). Zdaje się, że jest to również wersja darmowa tego programu (bronze edition).

Awatar użytkownika
Krzysztof Gorski
-
-
Posty: 80
Rejestracja: 29 kwie 2003, o 22:08
Lokalizacja: Elbląg
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Gorski » 1 maja 2003, o 06:09

Wersji freeware'owej lub ewaluacyjnej programu ST-Realizer II najprawdopodobniej nie ma ale swojego czasu w swojej ofercie Realizera II miała firma http://www.silcomp.com.pl/

JAM
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 10:31
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: JAM » 2 maja 2003, o 08:00

Wersji freeware'owej lub ewaluacyjnej programu ST-Realizer II najprawdopodobniej nie ma ale swojego czasu w swojej ofercie Realizera II miała firma http://www.silcomp.com.pl/
Dziękuję za informację. Prawdę powiedziawszy już kilka dni temu uzyskałem odpowiedź z STMicroelectronics, że wersji demo lub ewaluacyjnej ST-Realizera II nie ma. Cena pełnej wersji tego programu wynosi 160 USD (netto). Przepraszam, że nie usunąłem mojego postu. Po prostu zapomniałem o nim.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Krzysztof Gorski
-
-
Posty: 80
Rejestracja: 29 kwie 2003, o 22:08
Lokalizacja: Elbląg
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Gorski » 2 maja 2003, o 08:26

Jakby co to służę pomocą przy poznawaniu Realizera.

Antek
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 10 kwie 2003, o 19:47

Postautor: Antek » 2 maja 2003, o 10:47

Jakby co to służę pomocą przy poznawaniu Realizera.
Witam
Mam pytania:
Jak przeciwdziałać takiemu błędowi "ERROR(401): Unable to convert all symbols" - z jakiego powodu Realizer (wer 2.10) nie może skompilować schematu; brak jest innych komunikatów.
Antek

Awatar użytkownika
Krzysztof Gorski
-
-
Posty: 80
Rejestracja: 29 kwie 2003, o 22:08
Lokalizacja: Elbląg
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Gorski » 2 maja 2003, o 17:22

Najprawdopodobniej użyłeś symboli które sa niedostepne dla danego typu procesora. Lub też w danej wersji Realizera.
:cry:
Jak chcesz to przeslij źródło na moj e-mail może uda sie coś poradzić.

Gość

Postautor: Gość » 5 maja 2003, o 20:03

Realizer II w wersji za 160 USD to wersja shareware'owa.Specjalna wersja dla STM.Użytkownik może dokupić kopletne niczym nieograniczone
bibloteki dla poszczegółnych mikrokontrolerów.Widziałem tę wersję i z tego co się zorientowałem ograniczenie podstawowe to timer tick -najminejszy czas to 1,5 msek.Ograniczenie przestrzeni pamięci w st6230 do 4kB.Jednakże na tej wersji programu można zrobić dużo więcej niż na wersji chyba 2.1,która jest dostępna na płytach EP i na której czasami pracuję .Realizer ma jedną wadę - brakuje wskaźników.Wskaźniki mają tę zaletę,że tablice można lokować poza programem co powoduje bardzo dużą oszczędność pamięci oraz przyśpieszją pracę programu.Być może wersja Gold ma wskaźniki ale wątpię.Myślę,że trzeba zapytać twórców programu - ludzi z Holandii.
Szymon W.

Antek
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 10 kwie 2003, o 19:47

Postautor: Antek » 5 maja 2003, o 20:31

Realizer II...
Sorry, czy Realizer II to to samo co Realizer wer 4.1 Bronze/Silver/Gold ? Czy masz dojscie do wer lepszej niż Bronze?
...Realizer ma jedną wadę - brakuje wskaźników.Wskaźniki mają tę zaletę,że tablice można lokować poza programem co powoduje bardzo dużą oszczędność pamięci oraz przyśpieszją pracę programu....
Co to znaczy że tablice mozna lokować poza programem? Czy tzn , ze można podłączyć zewnetrzną pamięć??? Czy to dotyczy graficznego programowania, czy "z palca" w assemblerze??? Czy mogłybś parę słów napisać.
----
Antek

Gość

Postautor: Gość » 6 maja 2003, o 18:29

Na początku należy powiedzieć co to jest wskaźnik.
Według Jesse Liberty w książce " W 10 minut poznaj C++" definicja wskaźnika i kawałek komentarza do wskażnika jset następująca:
def: : Wskaźnik jest zmienną przechwującą adres w pamięci.
komentarz
"Stop.Przeczytaj tę definicję jeszcze raz.Wsaźnik jest zmienną.O zmiennych wiesz już dużo;są,to obiekty,które mogą przechowywać jakąś wartość.Zmienna typu całkowitego przechowuje wartości całkowite.
Zmienna typu znakowego przechowuje litery.Zmienna typu wskaźnikowego przechowuje adres w pamięci."A zatem wystarczy odwołać się do adresu pamięci i odczytać to co znajduje się w danej komórce pamięci lub komórkach pamięci.Proszę sobie wyobrazić,że napisałeś lub narysowałeś program,który po skompilowaniu zajmuje jakąś część pamięci to znaczy program kończy się w którymś miejscu, na konkretnym adresie pamięci.By było to bardziej widoczne to uruchom program narzędziowy epromer dla st6.Skonfiguruj go i wprowadź jakiś
plik hex.Co widzisz.Widzisz program a pod nim całą niezapisaną część pamięci,która leży odłogiem.Aż prosi sięby ją jakośzagospodarwać.Można napisać następny program i umieścić go poniżej,ale można wykorzystać
do przechowywania danych.Możemy zrobić tak,że zamiast tablic takich jakie są w Realizerze użyjemy wskaźniki.Zamiast prostokąta o nazwie Tablica należy użyć prostokąta o nazwie wskaźnik.Ten element powinien zwracaćzawartość komórki lub komórek pamięci w zależności od typu zmiennej.Proszę zauważyć,że program biega od jakiegoś adresu początkowego do jakiegoś adresu końcowego ale tenże program w pewnych momentach odczytuje to co jest w pamięci ale poza nim..Dla przykładu weźmy tablicę typu UINT dla,której na wejściu jest
zmienna dwubajtowa a na wyjściu napewno zmienna dwubajtowa.Jedna linia takiej tablicy zajmuje 4 bajty pamięci ROM.Proszę sobie wyobrazić,że takich linii powinno być np.600 czyli z czapy musisz zarezerwować
2,4kB pamięci a do dyspozycji masz st6265 czyli 3,8kB w ramach kodu programu.Z jedną linią program zajmuje 1,5kB.Co zrobisz?Zmienisz mikrokontroler lub zastosujesz wskażniki.Jeśli zastosujesz wskaźniki wówczas dane zajmą 2*600=1200 bajtów ale poza kodem programu.A zatem całe Twoje programowanie zakończyło się na zużyciu 2,7kB ale kod programu to 1,5kB.Jest o co walczyć!W moim przekonaniu trzeba znależć człowieka,który napisze odpowiednie makro w assemblerze. Pozostą dwa pytania czy Realizer akceptuje wskaźniki a drugie co
z prawami autorskimi.Czy przypadkiem nie są naruszane prawa autorskie twórców Realizera.Natomiast obsługa pamięci zewnętrznych jest osobnym zagadnieniem.Wymaga dobrania pamięci pod kątem możliwości programowych Realizera.Być może jest to proste ale może być prawie niewykonalne.Co do samego Realizera to widziałem go w wersji 4.0, wydanie specjalne, na Politechnice,gdzie służy do celów dydaktycznych. Innych późniejszych wersji nie znam. A firma Actum żąda ponad 1500EURO co zdaje się być standardową kwotą na rynku oprogramowania.
Należy z naciskiem dodać,że mimo wady,a być może pełna wersja posiada wskaźniki,jest to program bardzo dobry
a kto wie czy nie najlepszy.Ten program został stworzony dla elektroników dla których język elektroniki jest
najbliższy i za to należy podziękować autorom.
Szymon.W

Damian
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 5 maja 2003, o 21:46
Lokalizacja: Pszczyna

Moje Uwagi

Postautor: Damian » 7 maja 2003, o 07:31

- Uważam że Realizer ma swoje wady zalety o których kolega wspomniał powyżej - ale naprawdę jest warty poznania i użycia.
- Co do kwestii formalnych - cena to rzeczywiscie okolo 150Euro lub 160USD (netto) w zaleznosci od kursu walut.
- STRealizerII obsługuje wszystkie ST62 i część ST72, ale nie ma możliowości rozbudowy o dodatkowe moduły np. dla mikrokontrolerów Microchipa (tak jak to posiada pełny Realizer).
- E-mail do Pani w Actum: marry.baars@actum.com (kilka razy mi pomogła).
- W języku polskim została wydana książka: "Realizer - graficzna metoda programowania mikroprocesorów" napisana przez Marka Chimiaka wydana przez Mikom w marcu 2001.
- Ostatnia wersja STRealizeraII jest z 2001 i nie będzie rozwijana przez ST ani przez Actum - ST tłumaczy to tym że rodzina ST62 jest zamknięta, a ST72 które można programować STRealizeremII też nie będzie rozbudowywana.

Pozdrawiam

Gość

Do Antka,który interesuje się podłączeniem pamięci do mikrok

Postautor: Gość » 17 lip 2003, o 22:02

Interesującą Cię informację znajdziesz na stronach firmy Gamma.
Microchip opracował pamięci,które można obsługiwać przez SPI.
Szymon W.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 23 gości