Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Układy we/wy i inne

robiw
-
-
Posty: 34
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 12:36
Lokalizacja: Gniezno

Układy we/wy i inne

Postautor: robiw » 19 paź 2005, o 20:19

Witam.
W załączniku przedstawiłem 2 małe i typowe układy tranzystorowe wejścia i wyjścia. Chciałem abyście mnie ewentualnie poprawili: pierwszy układ to sterowanie przekaźnikiem logiczną "1" a drugi układ to układ wejścia - podaje logiczne "0" gdy na wejście dostanie 12V.
Czy można w ten sam sposób co przekaźnikiem sterować przetwornikiem piezo z wbudowanym generatorem?
Na jakie napięcie są takie malutkie buzzery do wlutowania na płytkę (taka mała plastikowa puszeczka)?
Czy można w Bascomie ewentualnie wygenerować jakiś ładny dźwięk przypominający "ding-dong"?
W jaki sposób skonstruować prosty układ tranzystorowy, który podaje 12V gdy dostanie logiczną "1", ewentualnie "0". A może lepiej zastosować przekaźnik (obciążalność tego napięcia 12V rzędu 150mA).

I jeszcze jedno: w moim układzie prototypowym odlutowała się masa od stabilizatora i procek 89C4051 "dostał" ok.10 V w związku z czym mocno się zagrzał. Zastanawiam się czy jest sprawny bo generalnie programator go programuje i weryfikuje poprawnie, natomiast zastanawiam się czy jest jakieś ryzyko dla układu, do którego go włożę w celu sprawdzenia? A jeśli jest sprawny to czy tak samo trwały itp jak przed przegrzaniem? To samo napięcie "dostał" DS18S20 ale chyba wytrzymał?

Z góry dzięki za odpowiedź... robiw
Załączniki
wewy.jpg
układy wej¶cia-wyj¶cia
wewy.jpg (8.2 KiB) Przejrzano 3888 razy

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 27 gru 2005, o 21:34

Małe buzzery są na ok. 3-6V.
Tak, można tak sterować przekażnikiem, buzzerem, silnikiem, tylko na wszelki wypadek zawsze bocznikuj diodą.
Co do dźwięku w BASCOM-ie, to ja nie wiem.
można popróbować to zrobić na kilku tranzystorach i ew. sterować z uK.
Hmmmm... ten układ tranzystorowy to będzie coś takiego:
A - na wejście podajesz "1", wypluwa ci +12V
B - na wejście "0" , wypluwa +12V
Starałem się pomóc, moze coś jeszcze Ci potrzebne...

ps. Elektonik to ze mnie żaden... :567:
Załączniki
schem.JPG
schem.JPG (6.63 KiB) Przejrzano 3855 razy
schem2.JPG
schem2.JPG (4.24 KiB) Przejrzano 3855 razy

ROM
-
-
Posty: 293
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 29 gru 2005, o 00:41

W schemacie B, a także A, nie ma potrzeby stosować rezystora 10k, dołączonego do +12V, a i ten do masy, też w zasadzie jest zbyteczny.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 29 gru 2005, o 07:32

Ale czasem te tranzystory łapią zakłucenia i się załączaja same... Ja wolę to stosować.
A czy schematy tak w ogóle mają prawo działać? :)

ROM
-
-
Posty: 293
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 31 gru 2005, o 01:24

A czy schematy tak w ogóle mają prawo działać?
Ten z rys. B niestety NIE (jeśli będzie sterowany z logigiki 5V).
Drugi będzie działać jeśli złącze B-E pierwszego tranzystora wytrzyma prąd ok. 5mA, a drugiego 12mA.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 31 gru 2005, o 08:29

Zaraz, momencik...

Układ z rysunku B wypluwa z siebie +12V kiedy na wejście poda mu sie mase("0"). Układ z rysunku A wypluwa +12V kiedy na wejście poda mu się +5V("1").

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 31 gru 2005, o 15:17

to może wyjaśnei dokładnie :)

Rysunek B:

Progiem załączenia będzie napięcie około (pomijam prądy polaryzujące tranzystor wynikające z hfe obciążenia) 11,23 V. Poniżej tego napięcia układ się załączy tzn. tranzystor będzie przewodził. Wiec sterowanie z logiki TTL owej nie ma tu szans bo żadna różnica czy to 0V czy 5V... io tak będzie to poniżej tych 11,23

Rysunek A:

Jak widać "prawa" częśc schematu jest taka sama jak na rysunku B. Lewa część rysunku to klasyczny ukłąd dopasowania poziomu. I tutaj odniesienim do jego sterowania jest OV. Progiem załączenia jest tutaj napięcie 0,77V. Układ jest jak najbardziej poprawny choć jeśli miałby działać w jakimć pewnym urzadzeniu i sterować czymś zewnętrznym to zalecałbym jaić transoptor zamiast "lewego tranzystora"

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 31 gru 2005, o 17:57

Czajnik, ja chciałem zaznaczyć, że tydzień temu poznałem jak działa tranzystor więc błędy będę popełniał, ale dzięki za korektę.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości