Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Karty SD

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 7 mar 2006, o 14:17

No szczerze powiem, rewelacja. Nawet nie wpadłem na pomysł użycia 8051 lub AVR, a nawet ARM'a do dekodowania prostego mp3. Nie wiem po co trwały przez ponad miesiąc zażarte dyskusje, czy 40bit akumulator DSP wystarczy, czy może lepiej dać 64bit, aby zdekodować próbkę MPEG-1 layer-1 przy 16kbit/s samplowaniu.
No rewelacja.
Pan Huffman chyba się za głowę łapie, jakie tu herezje wystąpiły. Cała jego praca poszła na marne, skoro wszystko załatwi prosty 8bit kontroler, który nawet nie rozróżnia liczb ze znakiem. Ciekawe jak zrealizuje się dekwantyzację na 8051?
No rewelacja.
Dla wszystkich ciekwaych zaimplementowania algorytmów dekodowania strumieni audio MPEG, podaję, że potrzeba DSP, który ma wydajność co najmniej 132 MIPS'ow, posiada FPU, realizuje proste operacje arytmetyczno-logiczne na liczbach zmiennoprzecinkowych, oraz rejestry robocze są min. 28bit.

P.S. ATMEGA z 20MHz zegarem pozwala odtworzyć PCM *.wav mono o próbkowaniu 11025Hz i rozdzielczości 8bit, czyli o jakości jaką ma telefon.
A co powiesz o pytaniu o bibliotekę dekodera AC3 dla bascoma z wykorzystaniem AT Mega?
Jest to typowy objaw zarażenia wirusem H5N1AVR :D

badworm
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 11 lip 2004, o 11:03
Kontaktowanie:

Postautor: badworm » 8 mar 2006, o 22:03

Nie wprowadzaj ludzi w błąd - z rysunku i opisu wynika jasno, że to jest złącze do SMART-CARD czyli kart chipowych a nie kart Secure Digital! Złącza do SC/MMC są do kupienia np. w Maritexie.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 9 mar 2006, o 11:28

Dla wszystkich ciekwaych zaimplementowania algorytmów dekodowania strumieni audio MPEG, podaję, że potrzeba DSP, który ma wydajność co najmniej 132 MIPS'ow, posiada FPU, realizuje proste operacje arytmetyczno-logiczne na liczbach zmiennoprzecinkowych, oraz rejestry robocze są min. 28bit.
Oj nie sądze że aż 132 (no chyba że do audio-video ale to też za dużo), do audio wystarczy co najwyżej 32 MIPS (zależy na jakim dsp i jaki algorytm). np.:

"You can implement the MP3 algorithm in approximately 15 DSP MIPS"
http://www.edn.com/article/CA60921.html

"SPIRIT MP3 consumes as low as 7.5 MIPS and 17.5 KBytes of program memory"
http://www.dsp-fpga.com/news/db/?683

kubus_puchatek
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2006, o 07:00
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: kubus_puchatek » 14 lip 2006, o 19:40

DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH KARTAMI MMC Nie kupujcie jarębiście drogich gniazd pod MMC. jest takie stare złącze ISA ot idelanie pasuje do MMC. a koszt to wyciągnięcie starej płyty głównej od PC. Piszęto dlatego aby te handlarzyny spuściły cenęza kawał plastiku z kilkoma kontaktami elektrycznymi do rozsądnego pułapu. cena bliska 50 zł za takie g. jest żarem.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 14 lip 2006, o 19:55

Zamiast psioczyc, poszukaj lepszego "handlarzyny"... za 50 zl, to ja kupuje kilkanascie szt. + wysylke kurierska.


Edit: down.
Niom... a nawet lekko mniej :P ale w tych granicach.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2006, o 21:56 przez pajaczek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 14 lip 2006, o 20:00

hehe, ja kupowałem po około 3zł/szt.
50zł to przegięcie

badworm
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 11 lip 2004, o 11:03
Kontaktowanie:

Postautor: badworm » 15 lip 2006, o 11:48

Daj namiar na sklep/sprzedawcę który oferuje złącza MMC po 50PLN to przynajmniej będzie z czego się pośmiać :D W Maritexie za złącza MMC/SD(to ważne bo karty SD nie pasują do niektórych złącz MMC) zapłaciłem 2,15PLN netto: http://www.maritex.com.pl/offer.php?bnr ... 10&lang=PL

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 15 lip 2006, o 12:25

Daj namiar na ten sklep to podeślemy im linka do forum :twisted:

PietrekDer
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2006, o 10:50
Lokalizacja: Chrzanów
Kontaktowanie:

Postautor: PietrekDer » 1 kwie 2008, o 20:40

P.S. ATMEGA z 20MHz zegarem pozwala odtworzyć PCM *.wav mono o próbkowaniu 11025Hz i rozdzielczości 8bit, czyli o jakości jaką ma telefon.
Wiem, że temat jest trochę przestarzały, ale zainteresowały mnie cytowane wyżej słowa użytkownika LucASWw. Od jakiegoś czasu myślę nad konstrukcją jakiegoś prostego odtwarzacza plików audio, takiego do zabawek/robotów. Urządzenie nie ma być czymś w rodzaju MP3 playera, jakość dźwięków może być gorsza. Zbudowałem prosty odtwarzacz na układzie ISD2560, dźwięki nagrywałem podłączając wejście do karty dźwiękowej, ale jakość odtwarzania pozostawia wiele do życzenia. Coś TAKIEGO to znowu za duża cena, z przesyłką pewnie nieco ponad 200zł :/.

Wiem że można zrobić dobry odtwarzacz MP3 na sprzętowym kodeku MPEG (układy VS1001, VS1003), nawet jest trochę gotowych takich układów w necie, jednak nie znalazłem na razie żadnego sklepu w Polsce gdzie można by to kupić. Gdzieś widziałem info, że układ VS1001 to ok 75zł, ale nie wiem jak teraz by ta cena wyglądała, bo info było z przed kilku lat. A kupienie układu ze sklepu z za granicy prawdopodobnie by się nie opłacało, bo pewnie lepiej byłoby już dołożyć te 50zł i kupić gotowy. A programowy dekoder na jakimś malućkim AVRku i jeszcze z softem w Bascomie... no cóż, tą kwestię pozostawiam bez komentarza, chyba że są 8bitowe AVR taktowane zegarem tak z 400MHz :P to może by to wydoliło.

Czytałem o formacie wav, TUTAJ jest bardzo dobry opis struktury pliku wav. Dla mnie wystarczająca jakość to byłby WAV PCM, mono, bez kompresji, 8bit, 11025Hz. I myślę że jakiś Atmega @ 20MHz mógłby temu podołać, z softem w C. Mógłby cały odczytany bajt próbki wystawić na jeden port, a resztę załatwiłby jakiś prosty przetworniczek D/A 8-bit. :609: Wydaje mi się że powyższe założenia są realne do zrealizowania na zwykłym ATmega z zegarem 20MHz.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 1 kwie 2008, o 22:04

O vs1001 mozesz w polsce zapytac w SoftCOMie tyle ze cenili go sobie na 85 zl, no i nie wiem jak obecnie z dostepnoscia... zreszta oferowali cale komplety czesci do Yampa.

Przy okazji, u producenta vs1003 kosztuje 16Euro/netto... ciekawe bo tyle samo kosztuje vs1053 ktory jak widze jest wszechstronniejszy, nie dosc ze dekoduje wiecej formatow, to jeszcze jest encoderem kilku. Tylko albo wysylka poczta, albo drogasny kurier...

PietrekDer
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2006, o 10:50
Lokalizacja: Chrzanów
Kontaktowanie:

Postautor: PietrekDer » 1 kwie 2008, o 22:44

Hmm, jeśli chodzi o tego soft-com'a ( http://www.softcom.pl/ ) to oni chyba już nie mają takich rzeczy na stanie, bo na innym forum był link właśnie do całego zestawu YAMPP na softcomie i był błąd że nie ma takiej strony :]

Ten układ VS1053 jest naprawdę niezły, dużo formatów, i może także nagrywać, jednak płacić można tylko kartą, a i ceny z przesyłką są duże ( 30 lub 63 euro, czyli jakieś 105 lub 220 zł ), z góry odpada.

Chyba jednak pokuszę się na jakieś próby z tym klockiem AVR, i WAV'y, w sumie koszt całości powinien się zamknąć w kilku-nastu/dziesięciu zł.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 2 kwie 2008, o 12:10

Mowisz o TYM linku ?? przeciez dziala... przynajmniej link... widocznie ktos tam popelnil literowke, albo chwilowo byl off, btw. to jest 2-gi link po wpisaniu w google frazy "vs1001k", zaraz po producencie :598:

Co do zakupu w vlsi, wysylke poczta lotnicza mozna zamowic za 8Euro (kurier faktycznie 32Euro to troche duzo). Do tego jeszcze VAT, chyba ze masz NIP-UE. Kurcze... az sam bym sie przyjrzal tej kostce, gdyby nie sporo innym pomyslow... ale kto wie, moze jeszcze przyjdzie na nia czas. Tak czasem mnie nachodzi jakis encoder mp3, ale moglby byc od biedy innych formatow na poczatek.

PietrekDer
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2006, o 10:50
Lokalizacja: Chrzanów
Kontaktowanie:

Postautor: PietrekDer » 2 kwie 2008, o 13:53

Hmm, faktycznie, działa. Ale 85zł, jak na moje potrzeby i założenia, to na razie za dużo, po drugie trochę tam zdzierają, ATmega162 za 40zł ?! W innym sklepie widziałem za 13, 14 zł, a w TME jest za 8 :)

Ale dzięki za link, jak kiedyś postanowię zrobić jakiś lepszy odtwarzacz plików audio ( albo ten nad którym zamierzam zacząć pracę przyprawi mnie o ból głowy i destrukcyjne zachowanie ), na pewno skorzystam z tej oferty.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 17 paź 2008, o 11:03

Heya
Szukam VS1053, ma ktoś na zbyciu? Potrzebuje 2szt. do własnego projektu.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości