Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Karty SD

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 1 mar 2005, o 12:35

A czy ktoś mógłby podać linka do pdf'a karty SD. Widziałem pdf'y ale do kart MMC a specyfikacji do SD niestety nie.
A czy mozesz wykazac troche inwencji tworczej ?? Pisalem przeciez ze ze strony SanDisk'a mozna takawa sciagnac. Wystarczy wejsc, wpisac specifications i kliknac enter. Dostaniesz linki do roznych spectech.

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 4 mar 2005, o 13:10

A moglbymi ktos dac przykladowy program (w bascomie) do odczytu i zapisu sd-kow
Nie posiadam takowych informacji dla BASCOM'a. Nie programuję w BASIC'u.

azuri
-
-
Posty: 54
Rejestracja: 8 sty 2005, o 12:40
Lokalizacja: rybnik

Postautor: azuri » 6 mar 2005, o 13:51

A moglbymi ktos dac przykladowy program (w bascomie) do odczytu i zapisu sd-kow
Nie posiadam takowych informacji dla BASCOM'a. Nie programuję w BASIC'u.
To masz dobry pretekst zeby sie nauczyc sie bascoma ;) :D

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 6 mar 2005, o 16:24

Assembler i C/C++ mi wystarczą.

azuri
-
-
Posty: 54
Rejestracja: 8 sty 2005, o 12:40
Lokalizacja: rybnik

Postautor: azuri » 10 mar 2005, o 15:01

to mozesz mi dac ten asebler (zrobie wstawki z niego) ttylko prosze o 2 osobne (odczytu i zapisu)

daniel93
-
-
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2005, o 00:27
Lokalizacja: Wujskie
Kontaktowanie:

Postautor: daniel93 » 31 mar 2005, o 01:42

A da się zapisać tam muzykE ?

[ Dodano: 31-03-2005, 01:45 ]
Da się tam zapisać muzykę ?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 31 mar 2005, o 12:04

A da się zapisać tam muzykE ?

[ Dodano: 31-03-2005, 01:45 ]
Da się tam zapisać muzykę ?

Da sie tam zapisac wszystko, co ma postac cyfrowa. Ot, chocby jedna z wersji Yamppa moze byc wykonana w wersji CF albo SD.

daniel93
-
-
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2005, o 00:27
Lokalizacja: Wujskie
Kontaktowanie:

Postautor: daniel93 » 31 mar 2005, o 22:33

Chodzi mi o MP3 i puźniej da sięje odczytać przez procka (może jakieś listingi) ?

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 1 kwie 2005, o 12:08

A w czym to MP3 chcesz dekodować?

daniel93
-
-
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2005, o 00:27
Lokalizacja: Wujskie
Kontaktowanie:

Postautor: daniel93 » 2 kwie 2005, o 22:42

Napisałem wyrzej że :569: prockiem !

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 3 kwie 2005, o 08:44

Procesorów wszelakiego rodzaju, wszelakiego zastosowania jest wiele na świecie. Pojęcie procek jest pojęciem względnym.

badworm
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 11 lip 2004, o 11:03
Kontaktowanie:

Postautor: badworm » 3 kwie 2005, o 22:35

O dekodowaniu MP3 przy strumieniu rzędu 128kbps prockiem typu 8051 czy AVR zapomnij - do tego trzeba czegoś znacznie mocniejszego, np. ARM-a. Mały, 8-bitowy procek nadaje się jedynie do sterowania sprzętowym dekoderem, np. VS1001, STA013 lub czymś podobnym, tak jak to się odbywa w Yamppie i chyba wszystkich innych odtwarzaczach domowej konstrukcji. Przy obecnych cenach gotowych odtwarzaczy budowanie własnego odtwarzacza jest pozbawione sensu(poza satysfakcją i doświadczeniem). Jeszcze rok temu, gdy kupowałem swojego Yamppa 7, jego cena wraz z kartą CF256MB była troszkę mniejsza(ale kupowałem go jako już kompletnego, złożonego, z obudową, wyświetlaczem i akumulatorem za cenę mniejszą niż gdybym sam miał go składać) niż gotowych, fabrycznie produkowanych.

A co do miejsca zakupu gniazd do kart pamięci - polecam firmę Euro-Elektronika - mają w swojej ofercie tanie złącza do kart CF i MMC/SD.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 4 kwie 2005, o 17:48

A co do miejsca zakupu gniazd do kart pamięci - polecam firmę Euro-Elektronika - mają w swojej ofercie tanie złącza do kart CF i MMC/SD.
No rewelka... zlacza SD sa za 0,00 zl .... tylko wysylka nadal 15 zeta.

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 7 kwie 2005, o 16:22

No szczerze powiem, rewelacja. Nawet nie wpadłem na pomysł użycia 8051 lub AVR, a nawet ARM'a do dekodowania prostego mp3. Nie wiem po co trwały przez ponad miesiąc zażarte dyskusje, czy 40bit akumulator DSP wystarczy, czy może lepiej dać 64bit, aby zdekodować próbkę MPEG-1 layer-1 przy 16kbit/s samplowaniu.
No rewelacja.
Pan Huffman chyba się za głowę łapie, jakie tu herezje wystąpiły. Cała jego praca poszła na marne, skoro wszystko załatwi prosty 8bit kontroler, który nawet nie rozróżnia liczb ze znakiem. Ciekawe jak zrealizuje się dekwantyzację na 8051?
No rewelacja.
Dla wszystkich ciekwaych zaimplementowania algorytmów dekodowania strumieni audio MPEG, podaję, że potrzeba DSP, który ma wydajność co najmniej 132 MIPS'ow, posiada FPU, realizuje proste operacje arytmetyczno-logiczne na liczbach zmiennoprzecinkowych, oraz rejestry robocze są min. 28bit.

P.S. ATMEGA z 20MHz zegarem pozwala odtworzyć PCM *.wav mono o próbkowaniu 11025Hz i rozdzielczości 8bit, czyli o jakości jaką ma telefon.

badworm
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 11 lip 2004, o 11:03
Kontaktowanie:

Postautor: badworm » 7 kwie 2005, o 23:28

Dla wszystkich ciekwaych zaimplementowania algorytmów dekodowania strumieni audio MPEG, podaję, że potrzeba DSP, który ma wydajność co najmniej 132 MIPS'ow, posiada FPU, realizuje proste operacje arytmetyczno-logiczne na liczbach zmiennoprzecinkowych, oraz rejestry robocze są min. 28bit.
Ok, dzięki za uściślenie - z tym ARM-em mogłem się mylić chociaż rodzina jest naprawdę duża i pewnie coś zdolengo uciągnąć dekompresję MP3 też by się znalazło ;-)
P.S. ATMEGA z 20MHz zegarem pozwala odtworzyć PCM *.wav mono o próbkowaniu 11025Hz i rozdzielczości 8bit, czyli o jakości jaką ma telefon.
Do odtwarzania WAV-ów z dużej pamięci (E)EPROM nie trzeba wcale MEG-i, wystarczy szybki generator, licznik i DAC :-)

[ Dodano: 08-04-2005, 00:29 ]
No rewelka... zlacza SD sa za 0,00 zl .... tylko wysylka nadal 15 zeta.
Pewnie mają jakiś błąd :oops: Ale te złącza nie są drogie - wersja podstawowa czyli tylko do MMC kosztuje chyba koło 7PLN.

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 9 kwie 2005, o 13:31

Do odtwarzania WAV-ów z dużej pamięci (E)EPROM nie trzeba wcale MEG-i, wystarczy szybki generator, licznik i DAC :-)
Nie wiem jakiego wave'a masz na myśli, ale taki wave co występuje na płycie CD-Audio lub jest dżwiękiem na platformie Windows(R) o rozszerzeniu *.wav, *.wave może zostać zdekodowany przez ATMEGA z 20MHz zegarem tylko o próbkowaniu do 11kHz i <8 bit, mono, czyli do zastosowań Hi-Fi beznadziejnie mało, chyba, że budujesz jakiś układ gdzie jakość dźwięku nie gra roli.
Jednym słowy 8bit kontrolery do tego zadania się nie nadają. Główną przeszkodą w tego typu zastosowań jest to, że za jednym razem może operować tylko na 8bit liczbach, a ADPCM potrzebuje >16bit, strumienie MPEG są 32bit, więc potrzebują najlepiej 32bit procesora do dekodowania tego typu strumieni danych.
Kolejną przeszkodą jest zbyt mały obszar pamięci RAM, gdzie można by było zapisywać tymczasowe informacje służące do dekodowania informacji.

Jeżeli ktoś chciałby zrobić dekoder MP3 na ARM'rze czy innym 32bit uC może zaoszczędzić trochę czasu maszynowego na wprowadzeniu na stałe tablic oraz zrezygnowaniu z postprocessing'owego redenderowania zdekodowanego strumienia audio. Jednak to rozwiązanie ma wady, polegające na niezbyt wysokiej jakości dźwięku, ale dla muzyki typu "łubudubu" może być. Jeżeli ktoś chciałby być na 100% zgodny z parametrami jakie przewiduje ISO13818 to niestety musi wykorzystać jakiś DSP o charakterystyce jak podałem w poprzednim poście.

P.S. Atmel niedawno wprowadził DSP AT572D740, do oferty handlowej, o dość obiecujących parametrach obliczeniowych. Np. przy 100MHz DSP core ma wydajność 1GFLOPS, czyli coś co oferuje PIV 2GHz, a i w jednym cyklu zegara może wykonać kilkanaście operacji logiczno-arytmetycznych. Jedynym problemem dla hobbisty może być obudowa BGA, no ale dla chcącego nic trudnego. :)

badworm
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 11 lip 2004, o 11:03
Kontaktowanie:

Postautor: badworm » 9 kwie 2005, o 16:39

Nie wiem jakiego wave'a masz na myśli, ale taki wave co występuje na płycie CD-Audio lub jest dżwiękiem na platformie Windows(R) o rozszerzeniu *.wav, *.wave może zostać zdekodowany przez ATMEGA z 20MHz zegarem tylko o próbkowaniu do 11kHz i <8 bit, mono, czyli do zastosowań Hi-Fi beznadziejnie mało, chyba, że budujesz jakiś układ gdzie jakość dźwięku nie gra roli.
Edytory audio pozwalają na zapis dźwięku w fromacie RAW czyli są to same próbki zapisywane jedna za drugą. Wrzucenie takiego pliku do pamięci (E)EPROM a następnie jej taktowanie odpowiednio dobranym sygnałem zegarowym(oczywiście za pośrednictwem licznika) powoduje pojawianie się na wyjściach pamięci kolejnych próbek, które wystarczy podać na przetwornik C/A z wejściem równoległym.

A co do normalnych WAV-ów to polecam obejrzeć ten projekt: http://www.mcselec.com/an_134.htm Nie doczytałem sie nigdzie jakie on ma ograniczenia odnośnie maksymalnej jakości plików ale widać, że przujmuje pliki dwukanałowe i do 22kHz spokojnie obsługuje.

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 9 kwie 2005, o 18:06

Zgadza się, tylko format RAW ma się to *.wav ADPCM jak *.bin do *.hex.
Używanie PWM jako generatora dżwięku jest dobre, ale nie do sprzętu Hi-Fi. No niestety, coś za coś.

daniel93
-
-
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2005, o 00:27
Lokalizacja: Wujskie
Kontaktowanie:

Postautor: daniel93 » 4 mar 2006, o 23:37

A mozna do sd zapisać poprostu 1 lub 0 i odczytać z bascoma ??

harriet
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 28 maja 2003, o 14:44
Lokalizacja: Kraków

Postautor: harriet » 7 mar 2006, o 13:18

Witaj cie ktoś tu szukał tego:

http://www.seguro.pl/sklep/?podkat=168

gniazdo SD

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości