Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

LCD - problemy

pi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 wrz 2003, o 11:59
Lokalizacja: Zgierz

LCD - problemy

Postautor: pi » 2 lis 2004, o 14:12

Witam!
Po którymś z rzędu programowaniu procka (2313) zdarzyło mi się coś dziwnego
: wyświetlacz LCD (1*16) przestał dawać znaki życia (ewentualnie czasem
wyświetla jakieś głupoty) - rzeszta programu chodzi bez zarzutu .
Podstawienie innego (100% sprawnego) LCD nic nie dało. Stwierdziłem, że na
dwóch z czterech linii danych sterujących wyświetlaczem utrzymuje się non
stop stan wysoki (ale tylko wtedy, gdy LCD jest podłączony). Czy ktoś z was
coś z tego rozumie?
Pi

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 4 lis 2004, o 13:21

Moze w ukladzie cos poprzestawialo sie z linią R/W wyswietlacza (zimny lut ,zwarcie) i zamiast odbiarac dane z procka usiluje mu cos wyslac? jak dla mnie to jedyne logiczne wytlumaczenie...

mw
-
-
Posty: 242
Rejestracja: 23 lut 2003, o 23:22
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: mw » 4 lis 2004, o 13:40

A sprawdzales dzialanie ukladu z innym 2313?

pi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 wrz 2003, o 11:59
Lokalizacja: Zgierz

Postautor: pi » 4 lis 2004, o 14:40

Sprawdzalem inny procek - i to nie tylko 2313 ale i inne avr, stan linii RW monitoruje na biezaco. Wszystko jest OK, poza tym ze nie dziala...
Po powrocie do domu przyjrze sie jeszcze raz mojej plycie testowej (choc ogladalem ja juz na wszystkie strony), problem jest ciekawy - dziekuje za Wasze cenne uwagi i prosze o kolejne jesli sie Wam cos nasunie...

Vinnic
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 18 cze 2003, o 10:29
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: Vinnic » 5 lis 2004, o 08:06

Ja proponuję wrócić do wersji programu, z którą chodził procek i LCD. Może zmiana programu w jakiś sposób wpłynęła na działanie LCD.

pi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 wrz 2003, o 11:59
Lokalizacja: Zgierz

Postautor: pi » 5 lis 2004, o 08:54

Wiesz Vinnic - to chyba nie to. Pisalem juz prosciutkie programiki typu Lcd"Cos tam" i wyswietlacz ani drgnal...

Vinnic
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 18 cze 2003, o 10:29
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: Vinnic » 5 lis 2004, o 09:19

Jeżeli to Bascom, to spróbój ustawić odpowiednie linie w konfiguracji LCD. Może coś się przestawiło albo nowa instalka Bascoma?

pi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 wrz 2003, o 11:59
Lokalizacja: Zgierz

Postautor: pi » 5 lis 2004, o 09:31

Tez nie - sadzilem pocatkowo, ze lcd moze sie gryzc z programatorem ISP, bo to te same piny procka, wiec przelaczylem LCD na drugi port, potem wyprobowalem wszelkie (no prawie;-) kombinacje. Bez skutku...

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 5 lis 2004, o 14:06

Ja też kiedyś miałem problamy z LCD i '2313. Na 100% sprawny procek i wyświetlacz nie chciały współpracować. Winny okazał się w moim przypadku Bascom AVR, albo błędy w moim Win98. W każdym razie sama ponowna instalacja Bascoma nic nie dawała, problem rozwiązał się dopiero po ponownej instalaci Wina (po formacie dysku) i całego oprogramowania. Do dzisiaj nie wiem co mogło to powodować. Ale teraz działa wszystko dobrze.

pi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 wrz 2003, o 11:59
Lokalizacja: Zgierz

Postautor: pi » 5 lis 2004, o 14:32

No tej mozliwosci jeszcze nie sprawdzalem. Reinstalacja bascoma nic nie dala, ale faktycznie systemu (XP) jeszcze nie reinstalowalem, ale moze i sprobuje...

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 5 lis 2004, o 14:43

A może najpierw spróbuj zaprogramować procka na innym komputerze, instalując na nim Bascoma. Ja uzywam obecnie wersji 1.11.7.4.

pi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 wrz 2003, o 11:59
Lokalizacja: Zgierz

Postautor: pi » 5 lis 2004, o 14:51

Tez o tym przed chwila pomyslalem ;-). Łatwiej skorzystać na chwilę z cudzego komputera niż psuć system, który w sumie działa nieźle. A wersję Bascoma mam z koncowką ....7.3

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty: 240
Rejestracja: 12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja: Brzeszcze
Kontaktowanie:

Postautor: almatea » 5 lis 2004, o 19:37

Miałem podobny problem tylko w ATmedze32. W pewnym momencie wyświetlacz LCD 16*4 zapełnił się kwadracikami w linii 1 i 3 i ani rusz. Miałem trzy identyczne układy z których pozostałe dwa pracowały poprawnie. Na tym jednym testowałem nowy soft który modyfikowałem - tylko soft. I w pewnym momencie klapa. Zmieniłem procka. Bez rezultatu. Zapożyczyłem się z działającego układu i dalej nic. Co lepsze, gdy zapożyczony procek powrócił na swoje pierwotne miejsce - tamten układ również zamarł. Okazało się, że padł po prostu LCD z do dzisiaj niewiadomych mi przyczyn. Do tego padł tak, że każdy nowy wsadzony procek ulegał uszkodzeniu.

Jeżeli masz dostęp do nowego wyświetlacza, to podmień go na próbę. Najlepiej wraz z prockiem.

Pozdrawiam

pi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 wrz 2003, o 11:59
Lokalizacja: Zgierz

Postautor: pi » 9 lis 2004, o 14:43

Coś się ruszyło: wczoraj wpadłem na jeszcze jeden pomysł - odkurzyłem dawno nie używany MCSFlashProgrammer z tkwiącym jeszcze w jego podstawce prockiem '2051, odpaliłem Bascom8051, napisałem kilka linijek programu z użyciem Lcd, zaprogramowałem procka, włożyłem go w tę samą płytę testową z której korzystałem wcześniej (AVT853), włączyłem zasilanie... i wyświetlacz ruszył "z kopyta". Zatem i płyta testowa i sam Lcd są sprawne i współdziałają bez kłopotu. Trudno mi uwierzyć, aby 2 procki 2313 uszkodziły się jednocześnie w identyczny sposób, tym bardziej, że jak już wspomniałem pozostała część programu (m.in. transmisja RS232 i 1wire) działają bez zarzutu. BascomAVR zainstalowałem sobie na innym komputerze, efekty programowania były identyczne (LCD nie dawał znaku życia). Pozostaje mi jeszcze jedna kwestia: do programowania używam tzw.Sample Electronics Programer, czyli po prostu kilkużyłowego kabla dołączonego wprost do portu LPT. Może tu jest pies pogrzebany... W najbliższym czasie spróbuje złożyć sobie choćby STK200 i sprawdzić. Czy ktoś z Was miał "przeboje" z tym prostym niby-programatorkiem?

euromatic
-
-
Posty: 77
Rejestracja: 27 lip 2003, o 21:38
Lokalizacja: 00000

witam

Postautor: euromatic » 19 lis 2004, o 18:05

radzę spróbować zwiększyć sprzętowy stos w kompilatorze, stawiam że na 100 % on ponosi winę
Pozdrawiam

Vinnic
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 18 cze 2003, o 10:29
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: Vinnic » 24 lis 2004, o 10:02

Żeby wykluczyć winę Bascom'a i Windows'a, proponuję jeszcze zaprogramować procka jakimś programem testowym napisanym w assemblerze.

pi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 wrz 2003, o 11:59
Lokalizacja: Zgierz

Postautor: pi » 24 lis 2004, o 15:00

Witam!
Dziękuję wszystkim za cenne uwagi.
Problem rozwiązał się sam i w tej chwili wyświetlacz działa, choć słowo daję, że nie wiem dlaczego nie chciał dizałać wcześniej...
Zainspirowany uwagami euromatica na temat stosu sprzętowego postanowiłem sprawdzić jeszcze tę możliwość. Wyjąłem więc z płyty testowej pracujący tam od ok. 2 tygodni bez przerwy '2051, przełożyłem odpowiednio zworkę resetu, wstawiłem '2313 i czekając aż odpali się komputer włączyłem zasilanie płyty. Po chwili przecierałem oczy ze zdumienia, bo wyświetlacz ruszył z kopyta, tak jakby nigdy w życiu nie robił nic innego ;-)
Tak więc w tej chwili wszystko jest o.k. - i pewnie ciężko bedzie teraz namierzyć uszkodzenie w układzie który działa, hehhhh.....
Pozdrawiam wszystkich, którzy zainteresowali się tym postem, a tych z Was, którzy próbowali mi pomóc pozdrawiam szczególnie serdecznie i jeszcze raz dziękuję za porady.
Miłego dnia

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 85 gości