Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Poczatkujacy w C

Awatar użytkownika
Grysek
-
-
Posty: 18
Rejestracja: 14 kwie 2008, o 13:43
Lokalizacja: Limanowa

Poczatkujacy w C

Postautor: Grysek » 25 maja 2008, o 11:59

Witam

Jestem początkującym w pisaniu programów C a wlasciwie dopiero zaczynam stąd moja prośba o to żebyście polecili mi jakąs ksiązke która by mi pomogła nauce tego języka. Czytałem różne kursy lecz one są strasznie w skrócie i sie pogubiłem... :609: Aha i mam jescze jedno pytanie jakie są różnice miedzy C i C++?? Wiem że jest dużo takich tematów na tym i innych forach ale one nie są w stanie odpowiedziec na moje wszystkie pytania :-/

Pozdrawiam :611:

jjjonasz
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2008, o 20:42
Lokalizacja: gdańsk

Postautor: jjjonasz » 25 maja 2008, o 21:07

Polecam książkę Alana R.Neibauera - Języki C i C++ Twój pierwszy program, wydawnictwo HELP. Jest b.dobra na początek, szczególnie dla samouków. Do programowania mikrokontrolerów powinna wystarczyć.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 26 maja 2008, o 11:01

Coz... do C to przychodzi mi na mysl tylko jedna dobra ksiazka... Jezyk Ansi C Kernighan/Ritchie - ale nie jestem przekonany czy polecic ja komus kto nie mial zadnego kontaktu z programowaniem (w jakim kolwiek jezyku). Pozatym zrodla programow... ale to tez raczej dla kogos kto juz programowal. Jesli chcesz pisac programy dla mikrokontrolerow to moze przejrzyj ksiazki poswiecone danym ukladom, ostatnio pokazalo sie kilka.

Jesli idzie o C++... najlepsza polskojezyczna ksiazka dla poczatkujacych jaka widzialem jest symfonia (a pozniej pasja) Grebosza... osoby obyte z programowaniem tez znajda tam sporo, choc momentami zanudzic moze zbyt prosta forma ksiazki (wszystko opisywane bardzo przejrzyscie przez co jednak tworzy sie dosc duzo tej tresci).

C a C++: C++ jest jezykiem poszerzajacym mozliwosci C, dodajacym m.in. mozliwosc programowania obiektowo orientowanego, takze pewne lagodniejsze rygory samego kodu programu. Jest to oczywiscie cos za cos, i na poczatek polecam nauczyc sie C, zanim przejdzie sie do prob z C++. C jest glownym jezykiem wykorzystywanym obecnie przy programowaniu mikrokontrolerow (moze dlatego ze wciaz na wiekszosci z nich i tak nie uruchamia sie projektow wymagajacych obiektowosci).

Awatar użytkownika
Grysek
-
-
Posty: 18
Rejestracja: 14 kwie 2008, o 13:43
Lokalizacja: Limanowa

Postautor: Grysek » 26 maja 2008, o 11:40

ale nie jestem przekonany czy polecic ja komus kto nie mial zadnego kontaktu z programowaniem (w jakim kolwiek jezyku). Pozatym zrodla programow... ale to tez raczej dla kogos kto juz programowal
Pisałem już w BASCOMie ale teraz chce poszerzyć horyzonty, napisałem już też pare programów w C na AVR po przczytaniu kilku kursów... te pierwsze programiki są bardzo proste w działaniu i mi się udawały, lecz w końcu się pogubiłem bo wszystkie kursy (które czytałem) są bardzo w skrócie i jest ominięte wiele cennych drobiazgów :608:

Fredy
-
-
Posty: 141
Rejestracja: 27 mar 2005, o 21:45
Lokalizacja: Małopolska

Postautor: Fredy » 30 cze 2008, o 21:20

Podłaczę się pod temat.

A jaki kompilator polecacie?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 1 lip 2008, o 16:16

Turbo C od Borlanda

Fredy
-
-
Posty: 141
Rejestracja: 27 mar 2005, o 21:45
Lokalizacja: Małopolska

Postautor: Fredy » 15 lip 2008, o 22:00

czy tym Turbo C Borlanda da sie tez programować procesory?

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 15 lip 2008, o 23:52

Nie, to raczej na blaszaki pod x86 jest dla DOS i Win

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 16 lip 2008, o 11:19

Fredy: wiesz co, przyczepię się, bo wydawało mi się że masz jakieś pojęcie.

1) co rozumiesz przez procesory?? to jest kompilator dla rodziny x86, a to w koncu tez procesor.

2) co rozumiesz przez programowanie, jeśli tak jak odebrałem - wpisanie programu do pamięci - zaprogramowanie układu ... to znów: jest to IDE zawierające kompilator dla rodziny... ale nie IDE z programatorem.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 19 sie 2008, o 14:53

Mogę śmiało polecić książke Szkoła programowania C++ Stephen Prata. Jest napisana prostym językiem i napisano ją w stylu wykładów z ćwiczeniami, uczy mi się z niej dużo lepiej niż z symfoni.

viajero
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 5 gru 2008, o 21:04
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Postautor: viajero » 5 gru 2008, o 23:04

Jestem początkującym w pisaniu programów C a wlasciwie dopiero zaczynam stąd moja prośba o to żebyście polecili mi jakąs ksiązke która by mi pomogła nauce tego języka. Czytałem różne kursy lecz one są strasznie w skrócie i sie pogubiłem
Po pierwsze wybierz na jaki mikrokontroler chcesz pisać programy. Jeśli jest ci wszystko jedno, to ja zacząłbym od 51-ki, ponieważ jest bardzo, bardzo prosta w programowaniu. Niestety osobiście używam komercyjnego kompilatora, nie wiem co się dzieje z SDCC dla 51-ki, czy nadal jest rozwijany i jakie są dostępne kompilatory darmowe.
Pisałem już w BASCOMie ale teraz chce poszerzyć horyzonty, napisałem już też pare programów w C na AVR po przczytaniu kilku kursów... te pierwsze programiki są bardzo proste w działaniu i mi się udawały, lecz w końcu się pogubiłem bo wszystkie kursy (które czytałem) są bardzo w skrócie i jest ominięte wiele cennych drobiazgów
No właśnie C jest "trochę" inne, niż Bascom. Mało jest kompilatorów, które oferują gotowe biblioteki tak, jak Bascom. Oczywiście można sobie napisać, poszukać w necie i tak dalej. C będzie cię trzymać przytulonego do sprzętu tak, jak asembler. Prawdopodobnie większość funkcji obsługi sprzętu trzeba będzie sobie napisać samemu. I to jest ta różnica.
A co do książek... Proponuję przejrzeć ofertę chociażby BTC. Wybierz książkę, która da ci wiedzę, będzie przepełniona przykładami. Jest takich trochę. Jeśli czytasz/piszesz po angielsku i chcesz zająć się AVRami, to polecam stronki 4programmers.net i AVRFreaks.net. Jeśli chcesz zająć sie 51-ką, to polecam 8052.com.
Trochę materiałów w języku polskim na temat C znajdziesz na stronce easy-soft.net.pl. Są to jednak artykuły n/t 51-ki.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości