Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

wzmacniacz do gitary basowej

arekk
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2010, o 17:17
Lokalizacja: kk

wzmacniacz do gitary basowej

Postautor: arekk » 24 lip 2010, o 17:47

Witam
Mam zamiar pobawić się troszke w elektronike praktyczną i tak sobie postanowiłem, że zrobie dla siebie wzmacniacz do gitary basowej.
I mam kilka pytań do osób z doświadczeniem.
1. czy osoba niedoswiadczona da rade zrobić wzmacniacz???
2. czy wzmacniacze, które można zobaczyć na tym forum mogą być stosowane do gitary basowej
3. jaki głośnik do tego wzmacniacza???
4. ile to mnie wyniesie???
:622:

Adam972
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 1 mar 2010, o 11:49
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Adam972 » 26 lip 2010, o 08:20

Witaj arekk
1. Powiadają że nie święci garnki lepią ale wiesz na pewno więcej czasu zajmie to osobie która w tym nie siedzi na co dzień. Na twoim miejscu pobawiłbym się z jakimś kitem z avt
2. Generalnie do każdego pieca możesz podłączyc bas , kwestia potrzeb i kultury grania : żeby bas brzmiał jak bas .....
3. poczytaj na forum
4. poczytaj po forach na prawde warto , możesz wydać 100 zł albo 1000 zł

ht6542
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:47
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: ht6542 » 26 lip 2010, o 13:42

Witam,
na samym początku powinieneś sobie zadać pytanie ile możesz wydać na piecyk i do czego będzie Ci on potrzebny (próby, do nauki, koncerty).
Co do projektu na forum tytuł i treść sugerują przeznaczenie wzmacniacz.
Jeśli chodzi o głośnik to warto troszkę poczytać. Głośnik też kształtuje brzmienie. A dobre głośniki kosztuję.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Re: wzmacniacz do gitary basowej

Postautor: Wojtek » 26 lip 2010, o 14:21

Witam
Mam zamiar pobawić się troszke w elektronike praktyczną i tak sobie postanowiłem, że zrobie dla siebie wzmacniacz do gitary basowej.
I mam kilka pytań do osób z doświadczeniem.
1. czy osoba niedoswiadczona da rade zrobić wzmacniacz???
2. czy wzmacniacze, które można zobaczyć na tym forum mogą być stosowane do gitary basowej
3. jaki głośnik do tego wzmacniacza???
4. ile to mnie wyniesie???
:622:
Tam sa doswiadczeni konstruktoirzy wzmacniaczy gitarowych więc proponuje poczytać to forum http://www.trioda.com/forum/viewforum.php?f=19

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 27 lip 2010, o 10:52

czy osoba niedoświadczona da rade zrobić wzmacniacz???

To tylko kwestia poprowadzenia takiej osoby, zakładając że potrafi lutować i miernik nie jest jej obcy.
czy wzmacniacze, które można zobaczyć na tym forum mogą być stosowane do gitary basowej
Nie ma złych wzmacniaczy, są tylko nie odpowiednio przygotowane do swojego przeznaczenia. Wzmacniacz jako sam wzmacniacz z reguły jest szeroko pasmowy i składa się on z zasilacza, końcówki mocy i przedwzmacniacza, pomijając głośnik.
Taki zestaw jest podstawowym rozwiązaniem każdej konstrukcji i nie ważne czy konstrukcja będzie lampowa, tranzystorowa, czy na scalakach, czy to będzie VOX, Fender, Mar szal, Roland, itd. Każdy z nich będzie posiadał te same bloki i to jest podstawa do wzmocnienia każdego instrumentu. Ja osobiście nazywam to gołym zestawem i taki goły zestaw praktycznie nie nadaje się do żadnych instrumentów muzycznych, każdy instrument podpięty pod to zagra tragicznie.
Dopiero ukształtowanie odpowiedniej charakterystyki podnosi jego jakość, walory brzmieniowe i czyni go przydatnym pod dany instrument.
Za ukształtowanie odpowiedniej charakterystyki, odpowiadają rożnego rodzaju filtry, pasywne, aktywne, rożnego rodzaju korektory graficzne, popularnie znane pod nazwą, barwa tonu! I to one dopiero kształtują i nadają odpowiednie brzmienie danemu modelowi wzmacniacza.
Więc jeżeli ma to być piec, to budowę najlepiej jest zacząć od kupna głośnika, bowiem głośnik wyznaczy Ci gabaryty skrzyni, a skrzynia wyznaczy gabaryty szasi pod elektronikę.
Następnie robisz zasilacz, bowiem to on wyznaczy moc wzmacniacza. Potem pod ten zasilacz budujesz odpowiednią końcówkę mocy, następnie goły przedwzmacniacz, a do tego przedwzmacniacza musisz podstawić odpowiednią barwę tonu, z rożnego rodzaju filtrami, by odpowiednio ukształtować charakterystykę do swojej gitary, problem w tym, że kształtowanie charakterystyki, ściśle jest związane ze średnicą głośnika, rodzajem kolumny i danym instrumentem.
Dla tego, żeby tak naprawdę dobrze to zabrzmiało, to rodzaj i ilość tych filtrów powinno się dobierać eksperymentalnie na samym końcu, bo uściślając, to nawet grubość strun rodzaj przetworników gitarowych ma tu decydujący wpływ.
jaki głośnik do tego wzmacniacza???
Jak krótkie jest pytanie, to odpowiedź na nie można by rozwinąć na kilkadziesiąt stron, tylko kto by to chciał czytać! A najgorsze jest to, że nie da się na nie odpowiedzieć w kilku słowach i co teraz? Więc pominę szczegóły i dam przykład.
Za najlepsze rozwiązanie pod bas, jak i większość instrumentów, uważam konstrukcję z głośnikiem 15 cali i dwoma ośmiu calowymi, tak jak Cervin R600
http://www.gbase.com/files/store_images ... egz_so.jpg
To jest na kościach, w wersji lampowej jeszcze lepiej to zagra, chciał byś takie coś sobie zmajstrować?
Pozdrawiam

arekk
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2010, o 17:17
Lokalizacja: kk

Postautor: arekk » 27 lip 2010, o 18:57

Dzięki wszystkim za odzew.
Piecyk niemusi być "głośny" mieszkam w bloku więc sąsiadów niebęde staszył narazie :>
Zależy mi na czystym brzmieniu gdyz zaczynam grać.
Jaka jest różnica w cenie lapa/zwykły wzmacniacz ???

arekk
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2010, o 17:17
Lokalizacja: kk

Postautor: arekk » 27 lip 2010, o 21:02


janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 28 lip 2010, o 06:03

Dzięki wszystkim za odzew.
Piecyk nie musi być "głośny" mieszkam w bloku więc sąsiadów nie będę straszył zależy mi na czystym brzmieniu gdyż zaczynam grać.
Witam! Jakość nie wiele ma wspólnego z mocą, mój opis dotyczy tylko i wyłącznie jakości, natomiast fotka to tylko przykład rozwiązania konstrukcyjnego znacznie lepszej jakości.
Kit z AVT to nie najlepszy pomysł, ta lampa może być tylko końcówka pod bas mogłaby być trochę mocniejsza, pięć wat pod basem, to moment i wchodzisz na moc muzyczną, co objawi się zniekształceniami. Na allegro stoi Regent 50 B1 za stówkę http://allegro.pl/item1167087249_regent ... asowy.html , typowo basowy na głośniku 15 cali, podniósłbyś i masz głośnik z obudową i końcówkę 50W, w to wrzucił byś ten sam lampowy przedwzmacniacz z tego linku i masz bas jak się patrzy za parę groszy.

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Postautor: matiz » 16 sie 2010, o 18:47

Jeżeli piecyk nie musi być głośny, a koniecznie chcesz sprobowac zrobic cos samemu, a nie kupowac, to polecam zaczac od czegos takiego:
http://audioton.republika.pl/wzm-gc.html
oczywiscie uzywajac zwyklych czesci, a nie "audiofilskich" ;)
Bas podlaczony do takiej koncowki mocy juz zabrzmi, a w przyszlosci, jezeli zostawisz miejsce w obudowie, dodasz sobie korektor barwy, to tez pare elementow.
Niestety, nie przeskoczysz drugiego problemu - glosnika z obudowa. Do basu potrzebny jest porzadny glosnik w porzadnej obudowie, a to niestety kosztuje.
Znalazlem na allegro taki rarytasik:
http://allegro.pl/item1172449453_glosni ... on_10.html
dwie sztuki i masz elegancki zestawik - no, troche stolarki tez... ;)

Husajnq
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 17 lip 2012, o 13:16

Re: wzmacniacz do gitary basowej

Postautor: Husajnq » 17 lip 2012, o 13:18

Ja polecam wzmacniacz Vox VT20+, jest naprawdę dobry.

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: wzmacniacz do gitary basowej

Postautor: matiz » 17 lip 2012, o 15:02

Ja polecam wzmacniacz Vox VT20+, jest naprawdę dobry.
A tytuł wątku widział? Wzmacniacz do gitary basowej ;)

Wróć do „Live sound, gitara, nagłośnienie, światło, instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości