Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz

Hrabal
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 28 cze 2010, o 21:32
Lokalizacja: Brzesko

Wzmacniacz

Postautor: Hrabal » 28 cze 2010, o 21:42

Dostałem od ojca głośnik 70w a że jestem początkującym gitarzystą postanowiłem zbudować wzmacniacz do gitary, i tu moja prośba: proszę o jakiś schemat i listę części potrzebnych do budowy tego wzmacniacza.Chodzi o to żeby można było pograć głośno, jak i na słuchawkach.

PS.Sam nie wiem zbyt dużo o elektronice ale stary skończył ten kierunek więc mi pomoże.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 28 cze 2010, o 22:26

Hej. Może poszperaj w tym dziale:

viewforum.php?f=50

Ale już teraz zapytam... ile masz kasy na to? Bo jeśli ma być głośny, to polecam minimum 12" głośnik, a najlepiej to 2x12" - tyle, że tym to już mały klub nagłośnisz. Ten głośnik,który masz to jakaś konkretna firma, model? Znasz jakiekolwiek jego parametry? Zawieszenie górne jakie ma? sztywne czy gąbka/guma?
Ma to być konstrukcja lampowa czy tranzystorowa? Ale domyślam się, że na początek będzie to tranzystor.
Konstrukcji jest wiele, ale wiele też zależy od tego co chcesz na nim grać.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Postautor: ECC88 » 29 cze 2010, o 00:51


Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 29 cze 2010, o 01:19

Ten pierwszy schemat to prosta końcówka mocy, bez preampu.. więc nie wiem po co to w ogóle podałeś, bo kolega zapewne sam sobie preampu nie wymyśli..
Poza tym kolega pisze, że potrzebuje mocy, a Ty proponujesz wzmacniacz o mocy max. 10W?

Co do drugiego linka... wykonałeś ten wzmacniacz? Możesz coś napisać o jego brzmieniu, czy podsyłasz to co znalazłeś w sieci?
Myślisz, że ktoś będzie "bawił się" w projektowanie płytki do tego, zwłaszcza początkujący?
Chyba, że płytkę masz, to rozumiem...

Hrabal
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 28 cze 2010, o 21:32
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: Hrabal » 29 cze 2010, o 10:46

Tak, chyba źle się wyraziłem poszukuje schematu i listy części do budowy wzmacniacza do gitary, najlepszy był by na 220V z Potencjometrem. Wzmacniacz ten chciałbym podpiąć do
głośnika UNITRA TONSIL (wiem stary ale najważniejsze że działa) 8 ohm, 70W.Proszę o dobranie jakiegoś wzmacniacza do tego głośnika.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 29 cze 2010, o 10:54

Tak, chyba źle się wyraziłem poszukuje schematu i listy części do budowy wzmacniacza do gitary, najlepszy był by na 220V z Potencjometrem. Wzmacniacz ten chciałbym podpiąć do
głośnika UNITRA TONSIL (wiem stary ale najważniejsze że działa) 8 ohm, 70W.Proszę o dobranie jakiegoś wzmacniacza do tego głośnika.
masz w ogóle jakieś pojęcie o wzmacniaczach gitarowych? Bo jeśli grasz, to rozumiem, że miałem z nimi styczność?
Chodzi mi o to co chcesz grać na tym piecu...
Każdy dobry piec ma swoje charakterystyczne brzmienie w połączeniu z dobra gitarą, stąd znane są nam firmy takie jak marshall Fender, H&K, Mesa, Orange, Soldano itp. i ich poszczególne modele.
Dużo zależy właśnie od tego co chcesz grać na tym, czy to ma być preamp dwa kanały czy jeden, czy z przesterem czy bez... nic nie wiemy, więc jak mamy Ci poradzić?

Mam jednak małą radę... Kup sobie piec fabryczny, używany i masz z głowy. Budowa takiego pieca to jest koszt i wcale nie wychodzi tak dużo tanio jeśli chcesz naprawdę porządne brzmienie. Bo można sobie zrobić np. kopię Marshalla JCM800 za mniejsza połowę ceny sklepowej, ale do tego jest potrzebna wiedza i też nie mała kasa bo wszystko kupujemy niestety w detalu, a detal = drogo.
UNITRA TONSIL (wiem stary ale najważniejsze że działa)
Nie, no bez jaj... Tak nie buduje się wzmacniaczy, bo szkoda czasu. To ma być głośnik gitarowy a nie "jakiś tam" TONSIL. Podaj konkretnie model tego głośnika, bo TONSILE mają swoje modele i przede wszystkim są zapewne w sieci ich parametry po których będzie można wyciagnąć jakieś wnioski czy to się opłaca w ogóle stosować czy nie.

Tak jak pisałem wyżej... szkoda Twojego czasu, tym bardziej, że zielony jesteś. Chyba, że nie zależy Ci na dobrym brzmieniu i chcesz sobie "pobzyczeć" w domu to rozumiem.
Jesli tak, to poszukaj sobie w sklepie AVT jest jeden kit do składania i jest to wzmacniacz gitarowy dla początkujących.

Hrabal
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 28 cze 2010, o 21:32
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: Hrabal » 29 cze 2010, o 11:42

Panie adminie,
Głośniki ALTUS 110, ZgB-70-8-61
Specyfikacja tutaj:
http://archiwumallegro.pl/tonsil_altus_ ... 58287.html
Zwróciłem się do tego forum licząc na pomoc fachowców i nadal jej oczekuje.
Fakt, jestem zielony ale wzmacniacz chciałbym złożyć, nie ze względu na cenę,
chciałbym zrobić coś sam (może z niewielką pomocą ojca).Tak więc proszę pana panie adminie o jakiś schemat dość dobrego, dostosowanego do tej kolumny wzmacniacza.
Z góry dziękuje
Hrabal

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 29 cze 2010, o 13:51

Panie adminie,
Głośniki ALTUS 110, ZgB-70-8-61
Specyfikacja tutaj:
http://archiwumallegro.pl/tonsil_altus_ ... 58287.html
Zwróciłem się do tego forum licząc na pomoc fachowców i nadal jej oczekuje.
Fakt, jestem zielony ale wzmacniacz chciałbym złożyć, nie ze względu na cenę,
chciałbym zrobić coś sam (może z niewielką pomocą ojca).Tak więc proszę pana panie adminie o jakiś schemat dość dobrego, dostosowanego do tej kolumny wzmacniacza.
Z góry dziękuje
Hrabal
Widzę, że obierasz mnie źle, a szkoda...
Ale w pewnym sensie rozumiem Twój zapał, bo sam kiedyś myślałem podobnie, tyle że z biegiem czasu człowiek musi zrozumieć pewne rzeczy.
Tak więc, głośnik niskotonowy, a tym bardziej cała kolumna totalnie nie nadaje się do gitary...
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że połowa sukcesu to dobry głośnik. Co z tego, że podam Ci jakiś konkretny schemat wzmacniacza jak ten głośnik zniweluje całkowicie jego walory brzmieniowe? Pomyśl...

Najpierw zaczynamy od tego, do czego w końcu ma być ten piec, bo pytam po raz trzeci i nadal nie otrzymałem odp. Jaką gitarę masz do tego?
Kanał czysty czy może crunch? Napisz człowieku cokolwiek, bo odnoszę wrażenie, że idziesz w ślepą uliczkę jeśli nawet nie potrafisz odpowiedzieć na te proste pytania.

To nie jest łatwy temat, więc nie licz na to, że ktoś poda Ci super schemat, który na 100% Cię zadowoli - zapewniam Cię, że tak nie będzie, a nawet jak zbudujesz wzmacniacz to tkwisz w martwym punkcie, bo te głośniki NIE NADAJĄ SIĘ czy tego chcesz czy nie.

Może nie jestem fachowcem, ale trochę wzmacniaczy mam już za sobą, prób z głośnikami "nie gitarowymi" też i powiem Ci jedno: Nie da się i tyle...
Co z tego, że zrobisz sobie sam wzmacniacz jak będziesz z niego niezadowolony, bo zapewniam Cię, że nie usłyszysz typowego brzmienia gitary na tym.
Te głośniki przede wszystkim mają nie takie zawieszenie i nie takie pasmo przenoszenia, co kompletnie wyklucza je w zastosowaniu gitarowym, nie mówię już o zwrotnicy która tam jest, pseudo bass reflexy itp. wiesz jak to będzie dudnić? Zero kontroli basu co w efekcie da bełkot a nie dźwięk.

Chyba, że znajdzie się na tym forum jakiś magik, który ma inne zdanie, tak więc powodzenia życzę.

P.S. Sam głośnik gitarowy to wydatek od 250zł - np. Eminence legend V12 lub Celestion Vintage 30

I to jest nie do przeskoczenia jeśli chcesz mieć normalny i dobrze brzmiący piec, więc szczere chęci i zapał to nie wszystko w tej dziedzinie.

Hrabal
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 28 cze 2010, o 21:32
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: Hrabal » 29 cze 2010, o 16:07

Mam elektro-akustyka stagg'a. Co polecasz?

Wróć do „Live sound, gitara, nagłośnienie, światło, instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości