Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Diody led lub 1n4148 w preampie lampowym.

Awatar użytkownika
piotrek534
-
-
Posty: 51
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 13:21
Lokalizacja: Zabrze
Kontaktowanie:

Diody led lub 1n4148 w preampie lampowym.

Postautor: piotrek534 » 8 lis 2009, o 15:42

Witam serdecznie.śladząc schematy preampów lamopwych do gitary natrafiłem na ciekawostkę, przynajmniej jak dla mnie w pewnym schemacie.w układzie zamiast rezystorów zastosowano diody led czerwone. nóżki 3 oraz 8. zastosowałem takie w preampie kanału czystego w modelu p1 na jednej 6N2P.gra bez problemu i tu moje pytanie zasadnicze.czy zastosowanie takich diód oraz diód 1n4148 ma wpływ na barwę dzwięku? czy lampa na tym nie ucierpi?
z ciekawości zrobiłem ten manewr na lampie 6Π14Π I i o dziwo dział również bez problemu:). lampa świeci anodą na niebiesko tak jak ma być a i moc na wyjściu nie zmieniła się.czy stosując diody np w preampie na 2 x 6N2P równiez to zadziała?
czy coś się może stać?. oto link do schematu
http://www.ax84.com/static/corepreamps/ ... ematic.pdf

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Diody led lub 1n4148 w preampie lampowym.

Postautor: Tomasz Gumny » 9 lis 2009, o 02:47

w układzie zamiast rezystorów zastosowano diody led czerwone.
Rezystor (zazwyczaj z równoległym kondensatorem) w katodzie lampy tworzy układ polaryzacji automatycznej siatki pierwszej. Dioda LED lub zestaw kilku zwykłych diod tworzy układ polaryzacji stałej, gdy siatka (pierwsza) jest na stałym potencjale ujemnym wzgledem katody (w tym wypadku siatka jest na masie a katoda jest na potencjale dodatnim).
Każdy z typów polaryzacji ma swoje wady i zaletu. O ile LED może mieć sens w katodzie np. ECC83 i podobnych, które pracują zwykle przy napięciu siatki pierwszej rzędu -2..-1V, to napięcie siatki pierwszej EL84 powinno wynosić -8..-6V.
Budowanie wzmacniaczy lampowych, nawet gitarowych, wymaga minimum wiedzy. Lamp nie przybywa, więc szkoda ich na takie "eksperymenty".

Awatar użytkownika
piotrek534
-
-
Posty: 51
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 13:21
Lokalizacja: Zabrze
Kontaktowanie:

Postautor: piotrek534 » 9 lis 2009, o 07:23

Dziękuję za odpowiedz.minimum wiedzy do zbudowania lampowca myslę ze posiadam.zbudowałem nie jeden wzmacniacz. a co do lamp, to myślę ze nie zabraknie ich długo na rynku:) a dioda w tym układzie to nie mój wymysł tylko na pewno kogoś kto zna się nz rzeczy.dioda led i tak wytrzymuje o wiele większe prody niż te które występują w układzie więc nie widzę problemu aby taki sposób wypróbować.
dziękuję i pozdrawiam.

Wróć do „Live sound, gitara, nagłośnienie, światło, instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości