Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Trwałość lamp

peikman
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 29 sty 2004, o 08:26
Lokalizacja: Wejherowo

Trwałość lamp

Postautor: peikman » 20 mar 2007, o 17:33

Cześć. Co ile trzeba wymieniać lampy w paczkach gitarowych? Jak długo lampy trzymaja dobre parametry? Pozdrawiam.

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 20 mar 2007, o 18:00

Witam! W wzmacniaczach akustycznych z reguły lampy pracują w klasie AB albo B i z racji tego, teoretycznie to powinno chodzić bardzo długo, nie wiem czy to prawda, ale obiło mi się kiedyś o uszy, że przewidywany czas takiej lampy to 10000 godzin, jeżeli by tak faktycznie było, no to powinien wzmacniacz Cię przeżyć! Popatrz na te starocie, telosy i inne wzmacniacze, ma to ze 40 lat, czasem pracowało to w radiowęzłach, gdzie od rana do wieczora to tyrało i jakoś się trzyma! Może nie ma zbytniej potrzeby żeby sobie tym głowę zawracać!
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 20 mar 2007, o 19:10

Na początek muszę powiedzieć kilka słów o trwałości, w kontekście teorii niezawodności lamp. Trwałość popularnych lamp wynosi z reguły kilka tysięcy godzin i jest to jakaś wartość średnia dla jakiejś tam partii lamp. Oto bowiem na np. 100 egzemplarzy nie wszystkie przepracują bezawaryjnie te kilka tysięcy godzin. Będą takie, które skończą swój żywot znacznie wcześniej, będą też i takie, które będą sprawne o wiele dłużej. Możemy różnie rozumieć koniec żywota lampy- czyli jej uszkodzenie.

Uszkodzenia lamp można podzielic na dwie grupy:
-uszkodzenia zupełne (a więc np. przepalony grzejnik, brak próżni)
-uszkodzenia umowne (polegające na przekroczeniu jakiegoś parametru lampy-np. za mala wartość nachylenia, emisji, za duża upływność siatka-katoda itd).

Trwałość jest takim czasem pracy lampy, w którym lampa nie wykazuje żadnych uszkodzeń. Tak rozumiana trwałość odnosi się -jak to już wcześniej pisałem do większej ilości-partii lamp. Trwałość indywidualna lampy może być krótsza jak i dłuższa.

Nie da się zatem podać dokładnego czasu, po którym daną lampę należy wymienić. Najlepiej ocenić miernikiem lamp stopień utraty emisji i na tej podstawie wnioskować o koniecznosci wymiany lampy. Najczęściej przyjmuje się, ze spadek emisji do 50-60% wartości powoduje konieczność wymiany lampy.

Awatar użytkownika
Pi-Vo
Moderator
Moderator
Posty: 145
Rejestracja: 30 wrz 2003, o 15:20
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: Pi-Vo » 20 mar 2007, o 19:33

To oczywiście wszystko prawda co przedmówcy napisali.Ja od siebie mogę dodać że we wzmacniaczu gitarowym wiele zależy od tego jak gitarzysta traktuje końcówkę mocy.Jeśli odkręca ją na full i przesterowuje to czas pracy lamp mocy może zmaleć nawet do kilkudziesięciu godzin.Bywa często w takich wypadkach że nowa lampa pada w czasie gry.Jeśli jednak końcówka nie jest źródłem przesterowania i nie jest katowana na full to będzie tak jak pisze Aleksander i Janek.

peikman
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 29 sty 2004, o 08:26
Lokalizacja: Wejherowo

Postautor: peikman » 21 mar 2007, o 00:50

Bo zastanawiało mnie jak to możliwe, że na allegro widuje się opisy typu: wzmacniacz ma rok czy dwa i wszystkie lampy wymienione na nowe. Na forach gitarowych też czytałem, że wzmacniacz lampowy z czasem traci swe brzmienie.

[ Dodano: 21-03-2007, 00:52 ]
we wzmacniaczu gitarowym wiele zależy od tego jak gitarzysta traktuje końcówkę mocy.Jeśli odkręca ją na full i przesterowuje to czas pracy lamp mocy może zmaleć nawet do kilkudziesięciu godzin..
To dotyczy też lamp w przedwzmacniaczu?

Awatar użytkownika
Pi-Vo
Moderator
Moderator
Posty: 145
Rejestracja: 30 wrz 2003, o 15:20
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: Pi-Vo » 21 mar 2007, o 19:48

Jeśli chodzi o lampy przedwzmacniacza to ich trwałość zależy od jakości i czasu użytkowania.Nawet jak wzmacniacz jest tylko włączony i nie grasz zużywają się tak samo jakbyś grał.Ale trwałość tych lamp sięga tysięcy godzin, tak jak pisał Aleksdander.

Wróć do „Live sound, gitara, nagłośnienie, światło, instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 165 gości