Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Polkat Forte 101s. Problem!

Seweras
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2007, o 13:37
Lokalizacja: Chełmno
Kontaktowanie:

Postautor: Seweras » 14 mar 2007, o 11:45

Witam po długiej przerwe.
Na początku powiem że naprawiłem ten wzmacniacz z ogromną pomocą Pan Janka11389 za co bardzo serdecznie dziękuję.
Pan Janek posiada ogromną wiedzę w dziedzinie wzmacniaczy i wrazie problemó napewno wam pomoże.

W jednym z kanałów padło mi wszystko. Zaczeło sie od zwarcia i uszkodzenia T3 a potem to już poleciało wszystko. Walczyłem z tym kilka dni. Tak jak powiedział pan Janek podwójne darlinktony są trudne do opanowania.
Wymieniłem wszytkie tranzystory na płytce DK400 bo niektóre miały zwarcia a inne przerwy. Sprawdziłem wszystkie rezystory i kondensatory. Jako sterowanie tranzystorów 2N3055 użyłem zamiast BD 354 i 355 BD911 i BD911. Tranzystory dobrałem na podstawie wielkości bety aby była równa. Następnie odlutowałem diody D401 i D402 odpowiedzialne za układ zwarciowy. Do czasu uruchomienia lepiej ich nie wlutowywać bo ten układ zwarciowy potrai namieszać. W układzie zwarciowym Beta tranzystorów T404 i T405 powinna być dość mała bo inaczej układ bedzie za szybko rozłączał. Więc do czasu uruchomienia odłączyłem układ zwarciowy wylutowując diody. Wzmacniacz po długiej walce ruszył i śmiga ładnie. Połowę napiecia zasilanie na wyjściu ale przed kondensatorem ustawiłem bez problemu. Wzmacniacz jeszcze trochę mi sie wzbudza i nie mogę ustawić prądu soczynkowego na 40mA ale to już nie problem. Dziś to opanuje i opiszę.

Jeszcze raz wielkie dzięki dla Pana Janka.

[ Dodano: 14-03-2007, 18:45 ]
Właśnie skończyłem całkowitą naprawę Forciaka. Mianowicie aby zabezpieczenie zwarciowe za szybko się uaktywniało wymieniłem tranzystory T404 i T405 na takie z jak najmniejszą betą. Działa idealnie. Z wzbudzaniem się wzmacniacza także sobie poradziłem. Wlutowałem kondensatory 150pF między Bazę i Colektor tranzystorów T 406 i T407 (zgodnie z zalecaniem Pana Janka11389) i pomogło. Mogę śmiało powiedzieć ze gra bardzo ładnie. Ma małe szumy. Po ustawieniu prądów spoczynkowych oraz osiągnięciu połowy napięcia zasilania przed kondensatorami wyjściowym na obu kanałach podłączyłem wzmacniacz w mostek. Wszystko spisuje się bardzo dobrze. Jak narazie testuję wzmacniacz na dwuch 100W kolumnach 6ohm. Tranzystory wyjściowe robią się tylko lekko ciepłe. Więc mogę śmiało powiedzieć HURAAA. Bedzie żył :629:

Temat uważam za skonczony. Chyba że ktoś ma pytania to bardzo proszę.

Wróć do „Live sound, gitara, nagłośnienie, światło, instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości