Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Lampa Plazmowa

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Lampa Plazmowa

Postautor: Sova » 10 lis 2003, o 21:50

Czy ktoś moze scaignał ten artykół o lampie plazmowej, jak zrobić w domowych warunkach, bo chce go zassać, ale ie moge, jesli ktoś ma opis, albo ten artykół mógł by do mnie napisać? z góry dzieki

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 11 lis 2003, o 17:40

Jest to kit AVT więc dla tego przeniosłem post do działu "kity AVT" :wink:
Ja składałem tą lampę plazmową i musze przyznać że jak na taką prostą konstrukcję to daje naprawde fajne efekty.
Ale trzeba uważać bo napięcia rzędu kilku kV moga nieźle porazić. :o
Kit wychodzi taniutko generator NE555 , pare kondensatorków i rezystorków + mostek i IRF840.
Tylko transformator trzeba samemu "zrobić" ale to niejest skomlikowane zadanie i jak cos to jestem w stanie Ci pomóc jak być miał jakies problemy z tym.
Na razie dział "download" jest nieczynny ale za parę dni powinno być juz wporzo (ponoć od jutra :mrgreen: )

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

A ile to mniej wiecej kosztuje?

Postautor: Sova » 11 lis 2003, o 17:49

A powiedz mi jeszcze czy to jest wogóle opłacalne czy nie lepiej i bezpieczniej nie jest kupic w sklepie? bo jak samo robienie jest około 100 pln to wole dopłacic 30 i ma gotowe, aha ile to pradu pobiera??

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 11 lis 2003, o 18:03

Ja w sumie dałem za wszystko około 15 zł (do 20 zł)
Musisz jednak pamiętac że efekt takiej lampy niebędzie taki jak z "kupnej" lampy w sklepie...
Te "bańki" sa napełniane gazem więc wyładoawnia lepiej widać.
Ponoć od rozdzju gazu zależy kolor wyładowania.
Tą lampę plazmową robimy najczęciej z żarówki a w żarówce mamy próżnie więc wyładowania niebedą az tak widowiskowe.
Ale powiem szczerze że warto to poskładać,nawet tak dla poeksperymentowania z WN.
Można też zrobić tego jonizator powietrza :D
I w ogule pobawić się tym z różnymi żarówkami.
autor wszystko wyjaśni :mrgreen:
A jeśli ci się spodoba to może zrobisz sobie kiedyś trafo.TESLI :o

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

No więc do dzieła

Postautor: Sova » 11 lis 2003, o 19:03

Wiecj jak mówisz ze mógł bys mi pomóc to chyba sie skusze na to, powiedz mi czy masz jakies cchematy i opisy co i bedzie potrzebne do tego, czy musze czekać na ten artykuł, i jeszcze jdeno czy mozesz napsac jak "zrobic"(???) ten transformator? Najważniejsze co jest potrzebne a o składanie to potem bede ciebie pytał

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 12 lis 2003, o 17:16

Najpierw sciągnij sobie schemat i poczytaj go :wink:
Jeśli będzie coś niejasne dla Ciebie to wtedy pytaj.
Tutaj masz link do schematu (jest w PDF):
http://andrzejwic.republika.pl/mylab/budowa.htm

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Brak schematu!!!

Postautor: Sova » 14 lis 2003, o 12:46

Nadal nie ma tego schematu, jak go masz na dysku, to piodrzuć mi go bo na tamtej stronie co jest wczesnierj podana, jest tylko o czesciach, ale nie ma co do czego, i czy moze byc cos innego niż zarówka a jak tak to jak to sie podłacza to wszystko do tego banaka

HELP

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 14 lis 2003, o 13:46

transformator jest transformatorem odchylania poziomego ze starego odbiornika TV. Jeśli masz mozliwość zrobienia szklanej bańki, wytworzenia w niej próżni rzędu 10^-6 Tr i zagazowania jej następnie neonem pod ciśnieniem rzędu 3-15 Tr to może i będziesz miał coś lepszego od zwykłej żarówki :wink: . Zresztą sama bańkę do czegos takiego widziałem na Allegro.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Moze i zły pomysł

Postautor: Sova » 14 lis 2003, o 17:10

Wiesz moze i to jest zły pomysł z tym baniakiem zeby robic samemu, ale tak wogóle to jak duża ma byc ta zarówka czy moge dać ta do oswietlania sal gimnastycznych tak bardzo duża czy nie bedzie działać

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 14 lis 2003, o 17:30

Kolego żarówkę możesz dać jakąkolwiek.
Pan Alek napisał Ci bardzo dobre wskazówki :)
Już od poniedziałku będziesz mogł ściągnąć schemat ze strony EP.
Zresztą jak tylko bedzie to gotowe to podam Ci link. :wink:
Możesz kombinować z różnymi "bańkami" z neonem,próznią itp.
Zresztą w schemacie bedziesz miał opisane co jak i po co... :P

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 14 lis 2003, o 17:33

http://andrzejwic.republika.pl/mylab/la ... /didea.pdf
A widziałeś ten link?
On jest ze strony do której podałem Ci link a tam jest pokazane na schemacie co i jak... (schemat jest prosty :)

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 14 lis 2003, o 18:56

Ja umiem wytworzyć w domu słabą próżnię-tylko 70 Tr :(
Nie należy używać żarówek a właściwie rtęciówek (takich co dają takie zimne biało-niebieskie światło) ani lamp sodowych. Mozna użyć zwykłe żarówki. Zresztą na stronie www.nauka.bydnet.pl znajdziesz , jak jeden człowiek poprzerabiał żarówki zagazowując je neonem. Zwykłe 100 watowe żarówki ładnie na fioletowo świecą z tym, że wymagane jest dokładne dostrojenie do trzeciej albo piątej harmonicznej rezonansu transformatora.
Wtedy uzyskuje się maksimum napięcia wyjściowego :wink: .

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

A jak by

Postautor: Sova » 14 lis 2003, o 19:32

Moze jestem troche upierdliwy, ale jak nie znam sie to wole pytać zamiast dotchanac jakiergos kable co mnie zabije czy napompować zel banke i zeby wybuchła mi :P Ja to sobie tak pomyslałem mozna wziąś odwrócic szkalne albo keiliszek, mnie zależy zeby było jak najwieksze szkło, i przyłozyc cały "odwór" do gładniej powieżchni, a nastepnie uszczelnic do okoła sylikonem albo takim klejem gluganol ja go nazywam, a w srodku z metalu np dac jakias ozdobe??? i wziąść malutka diurke zrobic w uszczelnieliu i włozyc rurke i z przez nia wypompowac ten gaz(u mnie hel)a potem zatkać, można też uzyskać niby próznie, moze az próznie nie, ale pod cisnienie uzyskamy. Mozna cos takiego zrobić, pzreciesz bedzią takie same warunki w bance...

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 14 lis 2003, o 19:46

Niestety rozrzedzenie gazu jest bardzo ważne i czarno widzę wytworzenie jakiejś "rozsądnej" lampy.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Te podcisnienie

Postautor: Sova » 15 lis 2003, o 22:37

ja cały czas kombinuje tak z tą bańka, bo na tej stronie co wyzej był podana było tak że jak cchenmy to pzrygotować to musimyy do żarówki napuscić powietrza i spowrtoem wypompować, i sie zastanawiam po pierwsze po co to sie robi, a po drugie jesli z zarówki mozna to i z czego innego też, ale jak tak mówicie to nie bede sie przeciesz upierał, mysle ze to sie robi po to żeby usunąć z tamtąd azot, czy dobrze rozumuję? Dzeiki bardzo że mi pomagacie, narazie czekam na cześci, miły pan z elektronika powiedział ze mi wszystko skompletuje na poniedziałek, wiec teraz poczytam na innych stronach teorie, a od poniedziłku znów śle posty, mam nadzieje ze nadal moge na was liczyc :)

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 15 lis 2003, o 22:47

Radzę poczytać pierwej nieco o gazach i wyładowaniach w gazach rozrzedzonych. To może dużo wyjaśnić. :wink:

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Sukces

Postautor: Sova » 20 lis 2003, o 07:42

No słuchajcie brakuje mi jeszcze tylko transormatora 220/12-16 v 50 watowego, i żarówy a reszta juz zrobiona

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 20 lis 2003, o 13:57

Nooo,to jak tylko załatwisz trafo to daj znać co i jak Ci poszło :wink:

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

oj chyba cos nie tak

Postautor: Sova » 21 lis 2003, o 21:58

Słuchajcie polutowałem szystko i czekam na chajs na trafo 220/16 ale tak z ciekawosci podłaczyłem sobie zasilacz 9v do miejsca gdzie ma leciec linia zasilania, to znaczy te pierwsze wejscie 5mm, a z drugiej silnik elektryczny, i nicm, teraz mam pytanie, czy cos jest źle polutowane, czy 9v(1.26W ten zasilacz ma) to za mało dla tego układu, mysle ze zamało,, ale sie niepokoję ze moze cos nie tak jest :( i jeszcze jedno, jak mam podłaczyć + i - do uzwojenia trafa wysokonapieciowego, zeby wyładowanie wychodziło tym kabielkiem na górze, tam gdzie powinno

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 22 lis 2003, o 11:53

Jak dobrze pamiętam to podłączamy tam napięcie zmienne które jest prostowane przez mostek i filtrowane przez kondensatory elektrolityczne.
Jeśli podłaczyłeś zasilanie wyprostowane to mogło to niedziałać...
Zobacze schemat i dam Ci znać co i jak z tym podłaczeniem trafa o.k.?

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 132 gości