Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

wzmacniacz Live Sound

Adam

wzmacniacz Live Sound

Postautor: Adam » 9 mar 2003, o 16:38

Kit AVT 200 z 1994 roku, czyli stara sprawa. Wśród elementów są tranzystory (T5 i T6) 2N9680. Nie mogę ich znaleźć z żadnej wyszukiwarce. Mam trochę niewyraźną kserokopię artykułu, więc może źle przeczytałem symbol.

Pytanie:
Czy to rzeczywiście 2N9680, a jeżeli tak, to jakie mogę zastosować odpowiedniki?

PozdrA

Marek
-
-
Posty: 74
Rejestracja: 28 lut 2003, o 18:09
Lokalizacja: Podlasie

Postautor: Marek » 10 mar 2003, o 11:53

Wstaw BC548 lub jakąś diodę.

Adam

Postautor: Adam » 10 mar 2003, o 23:14

Pewnie masz rację. Z "jakąś" diodą "jakoś" to będzie działać. Ale gdyby mi chodziło o "jakąś" jakość, to nie składałbym wzmacniacza na hex-fetach. Dlatego chętnie się dowiem czym się kierować przy doborze odpowiednika - chodzi o kompensację temperaturową.

Dotarłem dziś do EP 5/94 z artykułem o wzmacniaczu "Live Sound" i upewniłem się, że chodzi o 2N9680. Ale znalazłem coś jeszcze - rysunek płytki nie odpowiada schematowi ideowemu:
Na schemacie dreny wszystkich hex-fetów są połączone ze sobą, oraz z R33, R32, C2, R18, C3.
Na płytce dreny są połączone tylko ze sobą i nie mają kontaktu z w/w elementami.

Pytanie do EP:
Zrobiliście błąd na schemacie, czy na płytce?

Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 11 mar 2003, o 17:28

Załącz może schemat to lepiej można będzie podyskutować.

Adam

Postautor: Adam » 11 mar 2003, o 22:11

Chciałbym, ale nie mam skanera, a w archiwum EP nie ma tego rocznika.
Pozdr.
Adam

Adam

Postautor: Adam » 15 mar 2003, o 18:40

Moderatorzy czuwają jedynie żeby na forum nie pojawiały sie bluzgi, czy też sprawują nad dyskuskami jakiś nadzór merytoryczny?
Innymi słowy: Czy na forum EP doczekam się odpowiedzi przedstawiciela EP w sprawie sygnalizowanych wyżej błędów w kicie AVT, czy mam sobie radzić sam?

Pozdrawiam,
Adam

Serwis
Moderator
Moderator
Posty: 62
Rejestracja: 17 mar 2003, o 11:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Serwis » 17 mar 2003, o 12:21

W EP 10/94 str. 65-66 przedstawiono dokładny opis montażu i uruchomienia wzmacniacza Live Sound.

Adam

Postautor: Adam » 17 mar 2003, o 21:39

Dzięki za odpowiedź, ale ta odpowiedź w żaden sposób nie dotyka mojego pytania. Czytałem dziś w bibliotece ten artykuł - to ciekawe spostrzeżenia kogoś kto kupił i uruchomił AVT-200. Autor znalazł kilka błędów, ale o tym o który pytam, nie ma ani słowa.
Tak więc drogi serwisie, otwórz EP 5/94 na stronie 24 i spójrz na rys. 5 z widokiem płytki drukowanej. W górnej części są zworki Z6, Z7 i Z8 które łączą ze sobą dreny wszystkich tranzystorów mocy. To jest wyjście wzmacniacza, miejsce do którego podłączony jest głośnik.
Na schemacie to miejsce jest połączone z elementami dwóch pętli sprzężenia zwrotnego: R33, R32, C2, oraz R18, C3. A na płytce drukowanej nie. Wygląda mi to na brak ścieżki. Jest nawet miejsce na tą ścieżkę - prosto z góry na dół pod elementami R9, Z10, Z3 i R31.
Nie jestem specjalistą i nie mam wiedzy, ani sprzętu na eksperymenty. Nabyłem płytki żeby je uruchomić zgodnie z instrukcją i już. A tu taki babol. Napisałem posta z zapytaniem, bo zanim uzupełnię tę brakujacą ścieżkę, chcę się upewnić, że robię dobrze.

Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 17 mar 2003, o 22:45

Może ktoś z EP zainteresuje się problemem albo jeśli Serwis masz skaner to wrzuć schemat na forum bo Adam nie ma takiej możliwości.

Adam

Postautor: Adam » 18 mar 2003, o 01:18

"Serwis" jest na 100% kompetentny, bo od poniedziałku jest tu moderatorem.

Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
Admin
admin
admin
Posty: 100
Rejestracja: 11 lut 2003, o 10:55
Lokalizacja: forum.ep
Kontaktowanie:

Postautor: Admin » 18 mar 2003, o 10:58

Oto skan artykułu "Live Sound" z EP 10/94 i schemat wzmacniacza Live Sound z numeru EP 5/94
8)

Adam

Postautor: Adam » 19 mar 2003, o 14:31

Sztuka odpowiedzi bez odpowiedzi.
Czy należy wstawić zworkę w miejscu tej brakjącej ścieżki, czy nie?
Bo jeżeli się mylę i żadnej ścieżki nie brakuje, to w/w zworka może spowodować jakieś uszkodzenie.

Pozdrawiam,
Adam

Serwis
Moderator
Moderator
Posty: 62
Rejestracja: 17 mar 2003, o 11:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Serwis » 20 mar 2003, o 07:06

W miejscu tej brakjącej ścieżki należy wstawić zworę. (kondensator C2 - punkt S HP)

Pozdrawiam

Adam

Postautor: Adam » 22 mar 2003, o 14:01

Dzięki wielkie.

Chciałbym jeszcze wrócić do 2N9680, a ściślej jego odpowiednika. Ten tranzystor pracuje w połączeniu diodowym i służy do kompensacji temperaturowej. Wiem, że każdy tranzystor, a nawet dioda "jakoś" spełni w tym miejscu swoje zadanie. Ale jeżeli mogę zdecydować czy będzie spełniał to zadanie "trochę lepiej", lub "trochę gorzej", to wybieram oczywiście "trochę lepiej". Czym więc kierować się w doborze odpowiednika? Kombinuję sobie, że należy dobrać tranzystor o możliwie najwyższym wsp. wzm. prądowego, ale chciałbym w tej materii zasięgnąć opinii kolegów z większym doświadczeniem.

Kolejne pytanie jest konsekwencją konstrukcji mechanicznej, jaką sobie wymyśliłem. Jakie konsekwencje będzie miało odsunięcie radiatorów od płytki na taką odległość, aby tranzystory mocy (przykręcone do radiatora) były połączone z płytką przewodami o dług. ok. 10 cm (o odpowiedniej średnicy oczywiście).

Pozdrawiam,
Adam

RChlebowski
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2004, o 22:25

Postautor: RChlebowski » 21 lut 2004, o 22:33

Uruchomiłem ten wzmacniacz choć kosztowało mnie to kilka par tranzystorów. Chetnie odpytam kogoś kto też z nim walczył .

Pozdrawiam, Robert

rafiks
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 8 sty 2004, o 19:24

Postautor: rafiks » 15 mar 2004, o 22:53

Ja robiłem ten wzmak już chyba 12 razy jest bardzo trudny w ustawianiu ale dziła nieżle.

MuNiO
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 18 maja 2003, o 15:56
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: MuNiO » 23 mar 2004, o 14:23

ma ktos skany do tego kitu ? bo mi wcielo te numery EP

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Agrest » 21 kwie 2004, o 21:10

Uruchomiłem ten wzmacniacz choć kosztowało mnie to kilka par tranzystorów. Chetnie odpytam kogoś kto też z nim walczył
Ja też ich trochę spaliłem. Dopóki nie wyrzuciłem tych słynnych kondensatorów ze sprzężenia zwrotnego. I nie tylko my paliliśmy te tranzystory. Ale "we Francji działa". Autor artykułu ma pewnie działkę od producenta IRF-ów.
PozdrA

P.S. Gdyby chodziło tylko o tranzystory... Gdzie kupić głośnik nisko-średniotonowy do Accoustic Energy "Aegis One"?
PozdrA

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Agrest » 21 kwie 2004, o 21:30

jest bardzo trudny w ustawianiu ale dziła nieżle.
To prawda, brzmi elegancko.
PozdrA

Smoczek
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2004, o 12:31
Lokalizacja: Polska

Postautor: Smoczek » 22 lis 2004, o 12:33

...... to jak z tymi tranzystorkami 2N9680 ??? Jakie mozna dać w zamian ?
... i o jakie słynne kondensatory chodzi ??? Czy C4,C2 i C3 ?

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 150 gości