Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wyłącznik przeciążeniowy 12 V silnika DC

vianooo
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 3 lip 2018, o 15:08
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Wyłącznik przeciążeniowy 12 V silnika DC

Postautor: vianooo » 3 lip 2018, o 15:18

Witam serdecznie.
Jestem świeżakiem na forum i w tematyce elektroniki ale mam pewien problem i pytanie zarazem.
Do busów zamontowałem stopnie wejściowe firmy Thule które elektrycznie się wysuwają (kasety), problem polega na tym żeby nie trzeba było wyłącznikiem wysuwać i wsuwać stopnia tylko aby sterowały nim otwarcie i zamknięcie drzwi.
Ze stopnia wychodzą 3 kable, + odsuwanie, + zasuwanie, - masa
Chciał bym aby stopniem sterowała masa (wyłącznik krańcowy na ramie drzwi).
Teraz pytanie czy mogę zastosować wyłącznik przeciążeniowy który znalazłem w internecie dokładnie: Nadprądowy wyłącznik silnika DC, AVT1623 https://sklep.avt.pl/avt1623.html
Jeśli tak to prosił bym o wytłumaczenie jak go podłączyć. Z góry dzięki za odzew.

vianooo
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 3 lip 2018, o 15:08
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Wyłącznik przeciążeniowy 12 V silnika DC

Postautor: vianooo » 4 lip 2018, o 13:45

x
Ostatnio zmieniony 13 sie 2018, o 15:29 przez vianooo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Wyłącznik przeciążeniowy 12 V silnika DC

Postautor: Jacek Bogusz » 11 lip 2018, o 05:36

Moim zdaniem to się nie uda. Gdyby w twoich stopniach było coś takiego, że wysuwanie lub wsuwanie odbywa się po zmianie polaryzacji, to ten modulik dałby radę. Tymczasem masz dwa wyjścia, na które trzeba podać napięcie. Moduł zmienia polaryzację napięcia na wyjściu, a nie przełącza dwa wyjścia, a to nijak pasuje do twojego urządzenia. Na wyjściu modułu trzeba by było dodać jakiś przełącznik, aby dopasować go do napędu twojego stopnia, albo w jakiś sposób (jeśli to możliwe) przełączyć silnik w samym stopniu. Niejasna jest też dla mnie funkcja krańcówki. Czy wysunięty stopień nie uniemożliwia zamknięcia drzwi? Bo jeśli tak, to przed zamknięciem drzwi należałoby wsunąć stopień, a więc stopień musiałby zostać schowany, zanim zadziała krańcówka.
Wydaje mi się, że sterowanie napędem stopnia najłatwiej byłoby wykonać na przekaźnikach, ale trzeba by było pobrać sygnał z przycisku otwierającego drzwi. Jeszcze łatwiej na jakimś miniaturowym PLC, ale to już trochę wytaczanie armaty na muchę ;)

vianooo
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 3 lip 2018, o 15:08
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Wyłącznik przeciążeniowy 12 V silnika DC

Postautor: vianooo » 12 lip 2018, o 21:14

Jeszcze raz w kwestii wyłącznika nadprądowego stopnia.

Sprawdziłem dokładnie na prostowniku: ze stopnia wychodzą dwa kable (+) i (-) zamieniając bieguny na krótko odsuwa lub zasuwa stopień.
Teraz najważniejsza kwestia aby mikro wyłącznik w układzie AVT zastąpić krańcówka.

Krańcówka powinna sterować masą i jest tylko jedna do odsuwania i zasuwania. Działa tak:

Gdy otwieram drzwi - zwiera się przełącznik krańcowy - stopień się wysuwa.
Gdy zamykam drzwi w ostatnim momencie gdy się domykają i przełącznik krańcowy się rozewrze - stopień się zasuwa.

Proszę pomóżcie jak to mam podłączyć?

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości