Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

andy64
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwie 2013, o 13:43

AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: andy64 » 29 kwie 2013, o 14:26

Czy da się przerobić zakres pomiaru prądu i napięcia bez modyfikacji programu ??
Czy zmiana dzielników wejściowych spowoduje iż miernik będzie mógł mierzyć napięcie do 500 Volt ! i prąd do 500mA i prawidłowo pokazywał moc ??

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: rafal.220 » 29 kwie 2013, o 17:03

Tak, da radę coś takiego zrobić, z tym że jeśli mowa o prądzie, to należy uwzględnić też i bocznik w przypadku znacznego zwiększenia mierzonej wartości.
Co do mocy, to zależy od tego w jakim obwodzie zamierzasz ją mierzyć. (prąd stały DC czy może zmienny AC)
W obwodzie prądu zmiennego możesz zmierzyć jedynie moc pozorną, no chyba że Twój układ jest wyposażony w korekcje po przez wprowadzenie współczynnika mocy cosφ.
Co do prawidłowego wskazywania mocy, to musisz sobie zdawać z tego sprawę iż przetworniki ADC stosowane w cyfrowych przyrządach pomiarowych dysponują określoną rozdzielczością co z kolei oznacza iż zwiększenie zakresu pomiarowego będzie mieć wpływ na zwiększenie stałego błędu pomiarowego, (dokładność pomiaru) :)

andy64
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwie 2013, o 13:43

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: andy64 » 30 kwie 2013, o 07:20

Układ będzie mierzył prąd i napięcie stałe prąd max do 200mA ( około 40-100mA) napięcie do 500V

Zmiana boczników zmieni zakres np. z 50V do 500V ale co ze wskazaniem ?? na wyświetlaczu

np. zakres 50.0 max czy prąd 5.0A rozdzielczość 0.1V i 100mA

Dla napięcia brakuje cyfry lub trzeba by przesunąć przecinek a dla prądu rozdzielczości 1mA

10 mA rozdzielczości przy pomiarze prądu 40mA to bezsens

Dlatego pytałem czy trzeba modyfikować program

czy zmieniając żródło odniesienia 2.5V cokolwiek zmieni ??

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: rafal.220 » 30 kwie 2013, o 08:51

Co do napięcia, to trzeba przesunąć przecinek (wprowadzenie kolejnej cyfry niczego nie zmieni, no chyba że układ na chwilę obecną nie wykorzystuje maksymalnej rozdzielczości ADC, co z resztą zdarza się rzadko w przypadku urządzeń pomiarowych)
Co do prądu, to powiedz mi jakim zakresem pomiarowym dysponuje ten przyrząd ? (bez przeróbki)

Jeśli mowa o napięciu referencyjnym, to modyfikacja będzie mieć wpływ na wartość pomiaru, ale nie wiem czy w ten sposób zwiększysz rozdzielczość. (Teoretycznie w niektórych przypadkach można kombinować o ile połowa zakresu przetwornika ADC została przypisana dla wartości ujemnych.)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: pajaczek » 30 kwie 2013, o 10:38

Nie wgłębiałem się w projekt, ale:
- o ile widzę kod jest (teoretycznie) dostępny, więc dlaczego nie przerobić?
- zmiana zakresu niemal na pewno wiązać się będzie z przeróbką programu, sama zmiana bocznika zmieniająca w Twoim przykładzie zakres z 50 na 500V pociągnie 10 krotne zafałszowanie wyniku (zamiast 230V będzie pokazywać 23V, a co za tym idzie moc również będzie liczona z podobnym błędem). Teoretycznie można by przerobić tak by moc pokazywał prawidłowo, napięcie 10x zaniżał a prąd zawyżał...
- zmiana napięcia referencyjnego sensowna (oraz możliwa) jest tylko w pewnych granicach, na pewno nie tak szerokich jakie tutaj zapewne wnioskujesz, a i bez zmiany kodu raczej problematyczne w doborze.

A zapytam z głupia frant, jaki jest koszt budowy takiego miernika? bo nie chce mi się szukać.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: rafal.220 » 30 kwie 2013, o 11:59

A zapytam z głupia frant, jaki jest koszt budowy takiego miernika? bo nie chce mi się szukać.
Myślę, że za 30 - 40 zł dało by radę zrealizować ten projekt
Wszystko zależy od kosztów podzespołów jak również śledzeniu promocji.
Tak swoją drogą, to mam już ukończony najnowszy projekt i tak się teraz zastanawiam nad takim miernikiem, z tym że na M32.
Wprowadził bym możliwość ręcznej, jak również automatycznej zmiany zakresów, aby w przyszłości nie trzeba było kombinować z softem. :)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: pajaczek » 30 kwie 2013, o 12:37

Źle mnie zrozumiałeś, ja wiem m/w na ile można szacować takie projekty, również rozważałem realizację. Ja pytam ile kosztuje realizacja tego konkretnego, na tych konkretnych podzespołach i w tej konkretnej konfiguracji, bo rozumiem że jest sprzedawany jakiś zestaw? Na szybko namierzyłem samo PCB za 28 zł, a więc całość za 30-40 brzmi raczej niewiarygodnie.
Szukanie promocji na podzespoły... do konkretnego projektu... to raczej zabawa nie dla mnie, i pewnie średnio opłacalna.

Ps. Jest sporo znacznie lepszych uC do tego celu niż ATMegi.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: rafal.220 » 30 kwie 2013, o 15:56

No to zmienia postać rzeczy.
W takim przypadku to będzie ok 60 - 75 zł

Co do promocji, to miałem na myśli nabywanie ciekawych podzespołów które mogą się kiedyś przydać.
Ostatnio nabyłem fajne wyświetlacze 2 * 16 znaków za niecałe 10zł za sztukę. (być może przepłaciłem, aczkolwiek nie spotkałem się z podobną ofertą)
Ps. Jest sporo znacznie lepszych uC do tego celu niż ATMegi.
Zgadza się. Zwłaszcza iż te AT o których mowa posiadają 10-cio bitowe przetwarzanie ADC
Tak czy inaczej aby nie było iż te M32 są do niczego, to przedstawiam mój najnowszy projekcik. (Oczywiście opisu możliwości tej listwy nie wstawiam z dwóch względów. Nie ten dział, oraz musiał bym sporo pisać, bo soft jest dość bogaty)

Obrazek Obrazek

andy64
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwie 2013, o 13:43

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: andy64 » 11 paź 2013, o 18:31

rafal.220 czy posiadasz miernik z zakresem 500V i prądem 200mA czy program do pomiaru mocy jesteś w stanie napisać ?? ile by u ciebie coś takiego kosztowało ?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: rafal.220 » 12 paź 2013, o 15:47

Program nie jest trudny do zrobienia, jednak w przebiegu sinusoidalnym urządzenie będzie mierzyć moc pozorną. Aby prawidłowo mierzyć moc czynną należy dodatkowo wprowadzić kompensację cos φ.

Co kosztów.. No cóż nie prowadzę działalności gospodarczej, a wiec musisz zgłosić się do kogoś innego.

andy64
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwie 2013, o 13:43

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: andy64 » 13 paź 2013, o 06:24

Nie chcę komplikatorów zwykły miernik mocy jak w AVT 5333.
Ci ci prowadzą są zainteresowani powyżej 1000 sztuk :-)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: rafal.220 » 13 paź 2013, o 13:26

Czyli mam rozumieć, że chcesz zwykły przyrząd który będzie mierzył skuteczną wartość mocy prądu stałego ?

Tylko jedno pytanie. Jaki charakter ma mieć obciążenie ?
-stały
-wolno zmienny
-szybkozmienny
-pulsacyjny

Od tego wszystkiego będzie zależeć budowa filtra zewnętrznego. (zwykła atemega nie obrobi ci wszystkiego programowo, ze względu na czas próbkowania, oraz ilość próbek. Wszelkie próby kombinacji zakończą się błędnym, bądź pływającym pomiarem, o ile wartości wejściowe będą się szybko zmieniać w czasie)

Co do budowy tej konstrukcji, to nie robię żadnych odpłatnych, jak również nieodpłatnych projektów na zamówienie. (zgłoś się do kogoś, kto zajmuje się takimi zleceniami.)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: pajaczek » 13 paź 2013, o 14:26

zwykły przyrząd który będzie mierzył skuteczną wartość mocy prądu stałego
A czym się różni wg. Ciebie wartość skuteczna od, ekhem czynnej... dla prądu stałego?
zwykła atemega nie obrobi ci wszystkiego programowo, ze względu na czas próbkowania, oraz ilość próbek
Z tym niewyrabianiem się to nie przesadzaj... zamierzasz próbkować z wyższą częstotliwością niż 10kHz czy co? Ilość próbek... zależy co i jak chcesz liczyć, wystarczyło by kilkadziesiąt (naście, lub nawet kilka) B RAMu do tego, ale można i na bogato.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 5383 Miernik UIP zmiana zakresu 500V

Postautor: rafal.220 » 13 paź 2013, o 17:44

A czym się różni wg. Ciebie wartość skuteczna od, ekhem czynnej... dla prądu stałego?
Pojęcie mocy czynnej odnosi się do przebiegów sinusoidalnych. (koledze uruchamiałem ten zestaw AVT i działy się szopki ze stabilnością pomiaru.)
Z tym niewyrabianiem się to nie przesadzaj... zamierzasz próbkować z wyższą częstotliwością niż 10kHz czy co? Ilość próbek... zależy co i jak chcesz liczyć, wystarczyło by kilkadziesiąt (naście, lub nawet kilka) B RAMu do tego, ale można i na bogato.
Kilka próbek odpada. Kilkadziesiąt już całkiem inaczej brzmi. Do tego filtr wejściowy który wygładzi wyższe harmoniczne o sporej amplitudzie, i po sprawie. (analogowe ustroje nie są tak bardzo wrażliwe jak przetworniki ADC, gdzie źródło napięcia stałego może być obciążone prądem o rożnym charakterze)

Kolejna sprawa, to sposób w jaki zostało podłączone wejście napięcia odniesiona przetworników ADC. Osobiście tego nigdy nie czynię, bo to aż się prosi o problemy. Wolę dać 5V jako napięcie odniesienia oraz wzmacniacz operacyjny za ok 1zł który wzmocni wartość napięcia z rezystora źródłowego do odpowiedniego standardu skali pomiarowej 10 cio bitowych przetworników. (tak jest stabilniej i bezpieczniej, oraz zapewnia mi tzw. Spokojny sen. Nie lubię się targować o symboliczne złotówki, by później mieć maile że komuś coś tam nie działa, albo fałszuje. )

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości