Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVT-1444

kermit154
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2013, o 15:16

AVT-1444

Postautor: kermit154 » 27 mar 2013, o 15:24

Witam.

Proszę o rozjaśnienie układu AVT-1444 "Dwukierunkowy regulator obrotów silnika DC".

Cytuję z opisu układu:

". Podobnie spolaryzowanie bazy tranzystora T4 wywoła włączenie tranzystorów T2 i T5 i obrót
silnika w kierunku przeciwnym"

Moje pytanie jest następujące, kiedy zostanie podany sygnał na tranzystor T4? czy to należy przerobić jakoś programowo czy to wynika jakoś z funkcjonowania układu i jego obsługi za pomocą przycisków?

Proszę o pomoc. Chodzi mi o zasterowanie silnika DC od siłownika elektrycznego i zmianę polaryzacji przy pomocy tego regulatora w celu nawrotu pracy silnika.
Dziękuję.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: AVT-1444

Postautor: matrix » 27 mar 2013, o 17:45

Przeczytaj dokładnie instrukcję jaką dostałeś wraz z kupionym regulatorem. Pierwszy rzut oka na skróconą instrukcję pokazuje że:

Kod: Zaznacz cały

Podczas pracy programu w pętli głównej sprawdzany jest stan styków przycisków. W zależności od ich stanu wykonywane są odpowiednie reakcje programu.

kermit154
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2013, o 15:16

Re: AVT-1444

Postautor: kermit154 » 27 mar 2013, o 22:18

Byč może gdybym zakupił Kit to w instrukcji byłoby zawarte więcej informacji, ja opieram się jedynie na info z
Strony AVT gdzie jest krótka nota w pdf na temat uw regulatora. Czy ktoś posiada może kąpletną
dokumentacjé? Jeśli nie to poszukam jutro gdy będé mieć dostęp do net na kompie a nie w komi.
Dzięki.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: AVT-1444

Postautor: matrix » 27 mar 2013, o 22:42

Czy w dzisiejszych czasach już nikt niczego nie potragfi sobie poszukać tylko liczy na gotowe rozwiązania? A gdzie wola sprawdzenia się i ciekawość?

Dosłownie 2 minuty w necie i odpowiedź jest następująca:

S1 - zwiększa prędkość
S2 - zatrzymuje silnik i zapamiętuje wartości
S3 - zmniejsza prędkość.

Niestety w całym artykule nie ma nic o zmianie kierunku obrotów,poza informacją cytuję:
Pojawienie siê stanu wysokiego na wyjœciu PB1 uk³adu IC2 spowoduje spolaryzowanie
tranzystora T3 a w konsekwencji jednoczesne w³¹czenie tranzystorów T1 i T6 i obrót silnika w jednym
kierunku. Podobnie spolaryzowanie bazy tranzystora T4 wywo³a w³¹czenie tranzystorów T2 i T5 i obrót
silnika w kierunku przeciwnym.
więc zostaje Ci kombinować.

kermit154
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2013, o 15:16

Re: AVT-1444

Postautor: kermit154 » 28 mar 2013, o 08:16

A czy szanowny Pan nie potrafi czytać ze zrozumieniem, chyba wyraźnie napisałem w czym tkwi mój problem na którego zresztą temat nic nowego Pan nie wtrącił do dyskusji po za sprawami oczywistymi.

Cytuję: "więc zostaje mi kombinować".

Bo chyba nikt nie ma innego sprawdzonego rozwiązania gdzie mógłbym regulować prędkość i zmienić kierunek obrotów.
A na kombinowanie trzeba mieć czas i pieniądze gdzie pierwszego mam niekiedy ale nie zawsze pod dostatkiem lecz tego drugiego zatem przeważnie brak.

Dziękuję.


Zadzwoniłem do AVT i Pan z serwisu wszystko mi wytłumaczył za co jestem mu bardzo wdzięczny.

Zmiana kierunku obrotów silnika nastąpi po wcześniejszym zatrzymaniu silnika zjeżdżając w dół z regulacją prędkości a następnie jeśli w dalszym ciągu będziemy utrzymywać "zmniejszanie prędkości" silnik zacznie się kręcić w odwrotną stronę coraz to szybciej do pożądanego efektu końcowego.

Dziękuję.

Temat uważam za zamknięty.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: AVT-1444

Postautor: matrix » 28 mar 2013, o 16:42

To może taka riposta mała.
Jeśli się coś już ma to się kombinuje aż się dojdzie że tak powiem do sedna organoleptycznie.
Do takich kombinacji nie potrzeba pieniędzy.
No i w końcu jeśkli się chce mieć sterownik jaki się chce to wystarczy na podstawie oryginału napisać własny kod.

Też uważam temat za zamknięty.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: AVT-1444

Postautor: pajaczek » 28 mar 2013, o 16:56

Też uważam temat za zamknięty.
A ja się zgodzę z wami oboma. Wyjątkowo zamykamy.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości