Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

piotr1451
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 6 lut 2013, o 10:03

Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: piotr1451 » 6 lut 2013, o 12:47

Witam wszystkich,
złożyłem ten kit Ekonomiczny zasilacz warsztatowy i po złożeniu działał prawidłowo.

1. Pierwsza rzecz, którą zauważyłem, to przy szybkim skręceniu wartości na potencjometrze następuje stan zwarcia układu...Problem ten został rozwiązany przez dodanie szeregowo rezystora do nóżki napięcia odniesienia układu TL-431.

2. Druga sprawa dotyczy zwiększenia napięcia na wyjściu do 24V. Według opisu można zmienić potencjometr na 22kohm i wówczas według autora Kitu napięcie się zwiększy. Zastosowałem potencjometr 47k i powoli zmieniałem wartość napięcia, ale po pewnej chwili pojawiło się zwarcie na układzie...Odlutowałem potencjometr i zmierzyłem jego wartość - 15,5k ohm, więc nie wiem jak można stosować potencjometr 22k...
Zastosowałem drugą opcję (wlutowanie rezystancji w miejsce R7 - zastosowałem 10k ohm) i napięcie na wyjściu zwiększyło się do 16V.

3. Trzecia sprawa to zwiększenie maksymalnego prądu na wyjściu. Według opisu do zacisków E, F można dołączyć przełącznik z rezystorami i uzyskamy skokową wartość prądu na wyjściu. Do zacisków E, F dołożyłem rezystor 2,2k (wówczas rezystancja wypadkowa zacisków E, F oraz rezystora R5 to 1,1k ohm).
Po sprawdzeniu amperomierzem prądu wyjściowego potencjometr momentalnie się zagrzał oraz padł układ TL431 i tranzystor T4. Autor układu powinien podać wartości rezystancji jakie można dołączać tak, aby nie paliło elementów układu.


Czy ktoś używa może tego zasilacza w wersji rozszerzonej, tzn. napięcie na wyjściu 24V i prąd maks. 2A?
Prosiłbym o podanie wartości elementów, jeśli ktoś z Was stosuje ten układ w wersji rozszerzonej.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: rafal.220 » 6 lut 2013, o 16:35

No ja akurat nie używam tej wersji, aczkolwiek możesz zamieścić schemat tego zasilacza... (zobaczę co da się zrobić :) )

piotr1451
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 6 lut 2013, o 10:03

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: piotr1451 » 6 lut 2013, o 23:42

Wrzucam schemat układu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8cb ... 64c7e.html

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: rafal.220 » 7 lut 2013, o 16:51

pierwsze pytanie: Jakim napięciem zasilasz układ (jakie napięcie występuje na kondensatorze C1)
Drugie pytanie: czy aby na pewno uszkodzeniu uległ tranzystor T4, a nie T1 ? (coś mi tu nie pasuje)

piotr1451
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 6 lut 2013, o 10:03

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: piotr1451 » 7 lut 2013, o 18:52

Układ zasilam napięciem zmiennym 15V AC.
Napięcie na kondensatorze C1 wynosiło 20,5V.
Przed wymianą T4 układ miał na wyjściu napięcie 20,4V cały czas.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: rafal.220 » 7 lut 2013, o 19:25

Normalnie nie wiem co mam odpisać odpisać :D
Powiedz mi, jak chcesz uzyskać na wyjściu stabilną wartość 24V DC, skoro zasilanie wynosi 15V AC? (przecież z pustego nawet Salomon nie naleje :D )

Moim zdaniem trafo na wyjściu winno dawać co najmniej 24V AC a nie 15...
Kolejna sprawa to uszkodzenie T4
jak mogło do tego dość przy tak niskich wartościach wyjściowych ? (sprawdź poprawność PCB)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: pajaczek » 7 lut 2013, o 19:54

Moim zdaniem trafo na wyjściu winno dawać co najmniej 24V AC a nie 15...
Dokładniej to teoretyczne minimum to ok 18V AC, i to zależnie od obciążenia i układu prostującego. W praktyce stosuje się więcej, zależnie od układu, ew. dodatkowej stabilizacji itp.
Powiedz mi, jak chcesz uzyskać na wyjściu stabilną wartość 24V DC, skoro zasilanie wynosi 15V AC? (przecież z pustego nawet Salomon nie naleje )
Sam chciałbym wiedzieć ;)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: rafal.220 » 7 lut 2013, o 20:11

Dokładniej to teoretyczne minimum to ok 18V AC, i to zależnie od obciążenia i układu prostującego. W praktyce stosuje się więcej, zależnie od układu, ew. dodatkowej stabilizacji itp.

A jeszcze dokładniej, to należy wziąć pod uwagę pulsację napięcia na samej filtracji pod obciążeniem, wraz ze stratami na mostku jak również straty mocy na elemencie wykonawczym przy max wysterowaniu jakie wystąpi w czasie zasilania napięciem ok 25V DC :D
Analogowe stabilizatory napięcia winny mieć określony zapas napięcia zasilającego... (dobre stabilizatory dysponują co najmniej 1/3 wartości wyjściowej)

piotr1451
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 6 lut 2013, o 10:03

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: piotr1451 » 8 lut 2013, o 10:58

Witam,
W pełni zgadzam się, że z pustego to i salomon nie naleje, tylko zasugerowałem się poniższym opisem:
"Po skontrolowaniu poprawności montażu można dołączyć napięcie zasilające
moduł. Może to być napięcie zmienne (AC) o wartości 9V…18V z zasilacza napięcia
zmiennego lub transformatora należy je dołączyć do punktów A, B.
Uwaga! Z uwagi na napięcie nominalne zastosowanego kondensatora C1 układ nie
może być zasilany napięciem stałym wyższym niż 25V (zmiennym wyższym niż 18V)!"

"W wersji podstawowej rezystor R7 nie jest montowany i układ jest stabilizatorem o za−
kresie regulacji napięcia wyjściowego od 2,5V do około 13V, przy czym bardzo łatwo zwięk−
szyć napięcie maksymalne. Można to zrobić zwiększając wartość potencjometru P1 do
22kΩ, ale prościej jest zmniejszyć wypadkową rezystancję R7, R8. Wystarczy wlutować
R7 o wartości dobranej odpowiednio do potrzebnego zakresu regulacji (2,2kΩ… 47kΩ)"

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: rafal.220 » 8 lut 2013, o 16:53

Na schemacie nie było szczegółów co do parametrów zasilania, no ale dobrze że dysponujesz szczegółowym opisem układu.
Teraz na chwilę obecną jak przedstawia się sytuacja ? (Robiłeś próby przy zasilaniu tego układu wartością 18VAC ?)
Kolejna sprawa, to niepokoi mnie to czemu wtedy poleciał Ci tranzystor T4... (jakie były okoliczności oraz co w tamtym momencie było podłączone do wyjścia układu ?)

piotr1451
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 6 lut 2013, o 10:03

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: piotr1451 » 11 lut 2013, o 22:59

Niestety nie posiadam trafa na 18VAC, a jedynie mam trafo 15VAC. Wlutuję rezystor 47k i dam znać jak przedstawia się napięcie na wyjściu układu.
Ciężko mi teraz powiedzieć przy jakich okolicznościach padł tranzystor T4. Jedynie wiem, że przed wymianą T4 napięcie wyjściowe nie regulowało się i miało stałą wartość 20,4V. Po wymianie układ zaczął regulować napięcie.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: rafal.220 » 12 lut 2013, o 16:40

Jeśli T4 został przebity pomiędzy kolektorem a bazą, to jak najbardziej mógł przenosić wartość napięcia zasilającego do wyjścia...
A jest w opisie określone czemu ma służyć ten tranzystor? (jak dla mnie, to nie ma on jakiegoś większego wpływu na samą filozofię działania układu...)

piotr1451
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 6 lut 2013, o 10:03

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: piotr1451 » 14 lut 2013, o 17:59

W opisie jest wspomniane, że "Dodanie tranzystora T4 praktycznie uniezależnia od siebie wskazania diod D10, D11".
W miejsce rezystora R7 dodałem rezystor 43k i wypadkowa rezystancja R7,R8 wyniosła około 2k.
Wówczas napięcie na wyjściu było równe 14,2V,
Przy zastosowaniu rezystora R7 o wartości 2,2k napięcie maks. na wyjściu wynosi około 19,5V, a kręcąc dalej potencjometrem układ już sygnalizuje, że "napięcie wyjściowe ma wartość mniejszą od wyznaczonej przez wartość potencjometru P1".
Nie mam trafa na 24VAC, bo wówczas z pewnością byłaby możliwość regulacji do 24V.
W kicie pisze, że rezystor R5 wyznaczył maks. prąd wyjściowy 0,27A, a mi ogólnie pokazuje 0,78A:)
Nie wiem jak dobrać wartość rezystancji dołączonej do punktów E,F, aby wyznaczyć prąd maks około 2A.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: rafal.220 » 14 lut 2013, o 20:39

W opisie jest wspomniane, że "Dodanie tranzystora T4 praktycznie uniezależnia od siebie wskazania diod D10, D11".
Powiem tak.
Jestem osobą która dorywczo zajmuje się elektroniką i być może wielu rzeczy nie wiem...
Ten opis znaczenia tranzystora T4 jest dla mnie kompletnie nie zrozumiały... (osobiście to myślałem iż jest to źródełko prądowe stanowiące delikatne obciążenie przy rozwartych zaciskach, a zarazem element odpowiadający za odpowiednie wysterowanie sygnalizacyjnej diody LED przy niskich napięciach wyjściowych )
W kicie pisze, że rezystor R5 wyznaczył maks. prąd wyjściowy 0,27A, a mi ogólnie pokazuje 0,78A:)
Nie wiem jak dobrać wartość rezystancji dołączonej do punktów E,F, aby wyznaczyć prąd maks około 2A.
Jeszcze nie wiadomo jakiej grupy zastosowałeś tranzystory, oraz jakie jest ich wzmocnienie... :D

Osobiście to nie bawię się w budowę wzmacniaczy operacyjnych z tranzystorów na płytce PCB, bo zawsze są z tym jakieś problemy...
Tak po za tematem, to powiem Ci że taki zasilacz można zbudować np. na bardzo dobrym oraz tanim wzmacniaczu operacyjnym TL072 (wszystko co istotne znajduje się w środku owego scalaka, a wszelka modyfikacja parametrów zewnętrznych jest czystą poezją która nie kryje w sobie dziwnych niespodzianek :D )

piotr1451
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 6 lut 2013, o 10:03

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: piotr1451 » 15 lut 2013, o 22:09

Ja też do końca nie rozumiem, jakie zastosowanie ma tranzystor T4 w układzie..
Trnazystory standardowe BC337, dałem tylko większy radiator na BD244.
Dzięki za informacje odnośnie TL072 :)
Gdy poznam bliżej działanie tego układu, spróbuję coś stworzyć :)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Kit AVT-736 - problemy z rozbudową i działaniem układu

Postautor: rafal.220 » 16 lut 2013, o 12:17

Przecież TL072, to podwójny wzmacniacz operacyjny, podobnie jak słynny i znany LM358 :)
Działanie tego układu jest takie same jak dla większości wzmacniaczy operacyjnych.

Mówiąc po chłopsku:
Jedną połowę wzmacniacza wykorzystujesz do stabilizacji napięcia, a drugą ograniczasz prąd po przez pomiar na rezystorze źródłowym (np. 0,22Ω o mocy dobranej do maksymalnej wartości prądu wyjściowego)

Natomiast co do Twojego układu, to możesz eksperymentalnie zastosować potencjometr 2K zamiast R5 zmniejszając po woli wartość rezystancji, aż do momentu w którym przez amperomierz popłynie prąd 2A

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości