Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podstaw

Awatar użytkownika
Piotr Piechota
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 13 lip 2011, o 00:42

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Piotr Piechota » 3 sty 2012, o 13:08

Na oscyloskopie na -5V mierzone bezpośrednio na nóżkach wzmacniacza (AD620) mam szum modulowany częstotliwością kluczowania przetwornicy o całkowitej amplitudzie ok 50mV, na +5V jest ok 30mV szumu bez dominującej częstotliwości.
Oscyloskop miał załączony filtr 20 MHz ale i tak myślę że część zakłóceń złapała sonda oscyloskopu z "eteru".
Wzmacniacz wejściowy pracuje w układzie symetrycznym - wprawdzie cewka musi mieć środkowe wyprowadzenie ale wydaje mi się że taki układ niweluje zakłócenia pojemnościowe od gruntu (typu mokra trawa).
Prostowniki synchroniczne mają na wyjściu filtr dolnoprzepustowy ok 200 Hz więc zakłócenia harmoniczne zasilania o znacznie wyższej częstotliwości nie mają chyba dużego znaczenia.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Tomasz Gumny » 3 sty 2012, o 13:25

U mnie w sygnale wyjściowym przedwzmacniacza była wyraźna "sieczka" o częstotliwości przetwornicy, która najprawdopodobniej przenosiła się z linii zasilania. Przełączałem MAX660 na wyższą częstotliwość pracy a nawet taktowałem z zewnętrznego źródła, ale to niewiele pomagało.
Uśredniające działanie prostowników synchronicznych faktycznie może tu sporo poprawić.
Znalazłem kabel z ekranowaną parą, więc po południu spróbuję ponownie podłączyć i zrównoważyć sondę. Niestety kabla wystarczy tylko dla RX, więc TX będzie na przewodzie od żelazka. :)

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Tomasz Gumny » 4 sty 2012, o 02:52

Przylutowałem do sondy dwa kable: dla TX+BUCK - zwykły sieciowy, dla RX - para w ekranie.
Dodałem jeden zwój w cewce TX a wszystkie wystające punkty lutownicze zabezpieczyłem klejem termotopliwym, żeby nie dotykały ekranu. Połączenie z ekranem na razie ma zapewnić gąbka przewodząca - jeśli się sprawdzi, to zostanie:
sonda_zwój.jpg
Niewielka pętla z drutu wystarczyła, żeby na wyjściu pierwszego stopnia przedwzmacniacza napięcie spadło do 20mVpp.
sonda_pętla.jpg
Teraz zaczyna przypominać to sondę: :)
sonda_komplet.jpg
Trzeba tylko zabezpieczyć jakąś uszczelką boki:
sonda_bok.jpg

Awatar użytkownika
Piotr Piechota
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 13 lip 2011, o 00:42

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Piotr Piechota » 4 sty 2012, o 15:24

Myślę że dla TX ekran nie jest potrzebny chyba tylko żeby zakłócenia nie wydostawały się na zewnątrz kabla. A na marginesie to 'nocny Marek' z Ciebie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Tomasz Gumny » 4 sty 2012, o 16:49

Ekran na parze zasilającej TX+BUCK mógłby jeszcze trochę zmniejszyć sygnał, który wpływa bokiem do toru odbiorczego.
Uruchomiłem generator tonu - dźwięk jest przyjemny a regulacja głośności bardzo skuteczna, natomiast głośność maksymalna nie jest imponująca. Może zabudowany głośnik będzie skuteczniejszy.
W porze nocnej mam więcej czasu...

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Tomasz Gumny » 6 sty 2012, o 03:40

Zmajstrowałem testową klawiaturę:
klaw.jpg
Pomierzyłem napięcie na linii KBD (wejście ADC9) po naciśnięciu poszczególnych klawiszy (kolumna DVM). Otrzymane wartości są zbliżone do wyników teoretycznych dla napięć zasilających 3.30V/5.94V (kolumna MATH):

Kod: Zaznacz cały

----+------VBAT-----+---- ΣR | 5.94V | 5.94V | KEY ----+-MATH--+-DVM---+---- 0.0 | 3.399 | 3.29 | S1 0.5 | 2.662 | 2.66 | S2 1.0 | 2.241 | 2.24 | S3 2.0 | 1.720 | 1.72 | S4 4.0 | 1.205 | 1.21 | S5A 8.0 | 0.797 | 0.80 | S5B ∞ | 0.192 | 0.20 | --

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Tomasz Gumny » 9 sty 2012, o 22:49

Powoli, bo czas nie pozwala, ale posuwamy się do przodu. Z braku innego pomysłu rozciąłem przewód pneumatyczny i naciągnąłem na krawędzie sondy. Bez klejenia zbyt szczelne to nie jest, ale działa i jest łatwo rozbieralne:
sonda_boki.jpg

wam
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 22 sie 2011, o 09:04

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: wam » 25 sty 2012, o 00:55

Czesc, czy te plytki drukowane sa dostepne do kupienia?
Czy byla by mozliwosc w przyszlosci by miejsce pod wyswietlaczem wypelnic drukiem uniwersalnym do prototypowania? Czy mozna by zobaczyc kod programu do tej plytki? Wydaje mi sie ze moze kilka innych osob moglo by sie dolaczyc do pracy nad ta konstrukcja. Ciekaw jestem dalszych rezultatow.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Tomasz Gumny » 25 sty 2012, o 02:28

Na razie to wszystko jest na etapie uruchamiania:
-na druku wykrywacza musiałem zrobić kilka drobnych poprawek i - ze względów programowych - przełączyć kilka linii procesora;
-na płytce sondy musiałem "dowinąć" jeden zwój TX (widać na zdjęciach).
Program na razie niewiele wyświetla, ale jak tylko się trochę ogarnę z pracą, to doprowadzę go do ładu.

Awatar użytkownika
Piotr Piechota
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 13 lip 2011, o 00:42

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Piotr Piechota » 27 lut 2012, o 10:52

Witaj

Pracujesz nadal nad wykrywaczem ? Zżera mnie ciekawość :roll:

Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Tomasz Gumny » 9 mar 2012, o 19:23

Do czasu zapanowania nad instalacyjno-lokalowo-zleceniowym chaosem muszę wstrzymać prace nad wykrywaczem.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podst

Postautor: Tomasz Gumny » 20 maja 2015, o 21:05

Ze względu na brak czasu wykrywacz trafił na półkę. Może znajdzie się ktoś, kto będzie kontynuował prace?

PIL1
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 21 gru 2017, o 23:55

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podstaw

Postautor: PIL1 » 22 gru 2017, o 00:05

Dzień dobry,
czy można prosić o dokładne wyjaśnienie, jak w tym projektowanym wykrywaczu działa balans gruntu i jak odbywa się "opóźnione filtrowanie" tak aby nie kompensować sygnału od znajdki?
Pozdrowienia.

PIL1
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 21 gru 2017, o 23:55

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podstaw

Postautor: PIL1 » 23 gru 2017, o 21:04

I czy tryb dynamiczny różni się od statycznego tylko tym, że GB jest ciągle kompensowany w dynamiku?

aothunterpl
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2014, o 22:15

Re: Wykrywacz metali ze zrównoważoną indukcyjnością od podstaw

Postautor: aothunterpl » 26 lis 2018, o 23:42


Witam po wielkiej przerwie czas na reaktywację projektu "budowy wykrywacza DIY - od podstaw"




Tym razem projekt będzie prowadzony przez pewnego konstruktora wykrywaczy , który myślę sporo wie w tej dziedzinie.

Wykrywacz będzie projektowany w oparciu o procek stm32 , tak więc będzie ciekawie również od strony programistycznej.

Tak więc chętnych zapraszam pod ten link YT , aby wyrazić zainteresowanie projektem.


https://www.youtube.com/watch?v=MlqxqUfC-qc&t=0s


Gdyż od ilości osób zależy czy autor zdecyduje się ruszyć.

Projekt ma być darmowy , edukacyjny , wspólna realizacja z widzami - uczestnikami.

Potem będzie możliwość zakupu kitów (zapewne gotowe pcb , polutowane pcb, sondy itp)
Lub zrobić sobie samemu wszystko.


Pozdrawiam

(ps. nie jestem realizatorem projektu jedynie chcę puścić info po forach aby coś z tego ruszyło w walorach edukacyjnych)

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości