Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wskaźnik nie tylko wysterowania AVT-1517

Awatar użytkownika
monter
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 20:49
Lokalizacja: Polska i okolice
Kontaktowanie:

Wskaźnik nie tylko wysterowania AVT-1517

Postautor: monter » 5 mar 2009, o 18:40

Panowie!
Mam takie pytanie, w EP 03/2009 pojawił się ciekawy projekt wskaźnika VU na mikrokontrolerze ATiny26.
Jako laik w technice cyfrowej mam pytanie. Czy się go specjalnie programuje do działania jako wskaźnik poziomu sygnału audio VU, czy ma on w jakiś sposób zaimplementowany już program...?
Jeżeli trzeba zaprogramować to skąd wziąć program, może jakiś przykładowy..? Rozumiem ze programuje się poprzez złącze "PROG" :), ale gdzie się je podłącza? RS232? Czym się wgrywa program z PC do tego ATtiny26? Tzn. jakim oprogramowaniem sie go programuje?

Artykuł jest strasznie krótki, jest w nim tylko podstawowy, bardzo skrócony opis układu.

Bardzo prosił bym o jakieś wskazówki!

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 5 mar 2009, o 23:38

Procesor oczywiście musisz zaprogramować. Czynisz to jak wspomniałeś podłączając do złącza PROG (o ile tak jest opisane, nie wiedziałem artykułu), ale nie bezpośrednio do PC, tylko za pośrednictwem programatora, takiego urządzonka do programowanie mikroprocesorów właśnie. Najprostszy składa się z bufora i kilku połączeń. Możliwe że będziesz mógł kupić uC juz zaprogramowany w AVT, albo od autora (czy też jego poprosić o zaprogramowanie). Sam program do wpisania powinien być dostępny na CD z magazynem, albo na stronie... ale czy jest...

Awatar użytkownika
monter
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 20:49
Lokalizacja: Polska i okolice
Kontaktowanie:

Postautor: monter » 6 mar 2009, o 12:21

Na płycie EP nie znalazłem nic poza notą aplikacyjną układu ATt, o czym informują w artykule. W nocie aplikacyjnej oczywiście są wskazówki do programowania i wyjaśnione zasady działania układu, ale mi to jest na nic... :)

Może faktycznie kupując gotowy kit z AVT dostanę już zaprogramowany układ?

Jak wygląda programator tych układów? Prawdę mówiąc mam jakiś w graciarni w piwnicy (dostałem kiedyś od kogoś...), ale raczej nie nada się do tego. Chyba jest do programowania EPROMów...

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 7 mar 2009, o 12:03

Może faktycznie kupując gotowy kit z AVT dostanę już zaprogramowany układ?
Wyślij zapytanie do sklepu AVT, bo może faktycznie mają zaprogramowane procki.

Co do programatora dla tego ATtiny26 to możesz poskładać sobie STK-200

Tylko nie wiem czy masz LPT czy już nowszy sprzęt i tylko porty USB, ale można kupić przejściwówki LPT -> USB
Załączniki
isp-avr_agui_1491.jpg

Awatar użytkownika
monter
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 20:49
Lokalizacja: Polska i okolice
Kontaktowanie:

Postautor: monter » 13 mar 2009, o 09:55

OK, mam odpowiedź.
Kit będzie dostępny w ciągu 1..1,5 miesiąca.
Układ będzie już zaprogramowany.

Czy ewentualnie program ten będzie można zmieniać za pomocą pokazanego wyżej programatora? Żeby np. dodać jakieś funkcje typu "peak hold", czy wpływać np. na szybkość reakcji wskaźnika na sygnał? Jest to możliwe? Bo niektóre procesory chyba nie pozwalają na to... (tzn wgrywa się gotowy program i da się go tylko nadpisać)?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 13 mar 2009, o 14:47

Niestety, w tego typu procesorach da się tylko nadpisać i o ile sam program nie umożliwia konfiguracji (bo to wcale nie jest wykluczone, ani specjalnie skomplikowane), to będziesz do tego potrzebował kodu źródłowego i kompilatora (poza programatorem oczywiście). Co więcej procesor niemal na pewno będzie zabezpieczony przed odczytem, więc nie będzie mowy o wyciągnięciu stamtąd obecnego wsadu (choć ten pewnie będzie dostępny w sieci).

Awatar użytkownika
monter
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 20:49
Lokalizacja: Polska i okolice
Kontaktowanie:

Postautor: monter » 13 mar 2009, o 15:16

Ehh, no szkoda,
może kiedyś przyjdzie czas ze i sam będę umiał napisać taki program... trudne to jest? :D
Jaką ma objętość? Ile linijek tekstu może tam być? :)

Póki co obczaję kit z AVT, jestem go ciekaw.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 13 mar 2009, o 15:45

Jaką ma objętość? Ile linijek tekstu może tam być?
To raczej nie jest zbyt mądre pytanie, ale ok. w asemblerze? podziel wielkość pamięci flash przez 2 :619: (założenie: każda komenda jest pisana w nowej linii, tak się przyjęło, oraz nie liczymy linii komentarzy, brak danych const - tzn domyślnie zapisanych w pamięci programu i innych tego typu "zapełniaczy", jak np. stałe stringi). Przykład ATMega128 -> 128kB -> 65536 linii kodu ;) Pisane C wystarczy znacznie mniej (do zapełnienia całego flasha) - choć funkcjonalnie może się okazać prawie identyczne. Inna sprawa, że taki program nie robiłby raczej nic sensownego.
Ale tak poważniej, wszystko jest dla ludzi, i sądzę że po krótkim czasie i lekturze kilku dokumentacji każdy średnio rozgarnięty programista jest w stanie napisać takie oprogramowanie.

Awatar użytkownika
monter
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 20:49
Lokalizacja: Polska i okolice
Kontaktowanie:

Postautor: monter » 13 mar 2009, o 15:54

Ok, już się nie kompromituję, ja sobie po prostu to wyobrażałem coś w stylu html'a ;-)
Trochę tekstu i zadziała.. :P

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 13 mar 2009, o 16:19

Ok, już się nie kompromituję, ja sobie po prostu to wyobrażałem coś w stylu html'a ;-)
Trochę tekstu i zadziała.. :P
No tak w duuużym przybliżeniu można by to porównać, tyle że raczej tagi html do kodu, zaś tam tekst strony do komentarzy w kodzie (czyli rzeczy właściwie zbędnych, lub nie wpływających na samą pracę) ;) a jak być może wiesz do tagów html dochodzą np. style (css). Jak jesteś w temacie html to pewnie spotkałeś się z php czy javascriptem, które są pochodna C/C++.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 143 gości