Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

KIT AVT3500

Mortan
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 4 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Kielce

KIT AVT3500

Postautor: Mortan » 14 sie 2008, o 15:30

Witam
Postanowiłem przenieść dyskusje do nowego odpowiedniego działu z tematu Hamowni silników rakietowych, który tylko zaśmiecam pytaniami o montaż zestawu. A może temat pomoże innym początkującym :599:

Pierwsze moje pytanie.
W książce "Mikrokontrolery dla początkujacych" P. Góreckiego czytamy: "Przed rozpoczęciem pracy z zestawem uruchomieniowym należy ustawić wieloobrotowym potencjometrem PR2 napięcie o wartości 2,56V w punkcie oznaczonym Vref na schemiacie i na płytce"

Może głupio to zabrzmi, ale jak mam zmierzyć za pomocą miernika i punktu Vref jakie jest napięcie. Gdzie przyłożyć kabelki + i - ?

Dzięki z góry za pomoc.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: KIT AVT3500

Postautor: Tomasz Gumny » 14 sie 2008, o 16:27

[...] jak mam zmierzyć za pomocą miernika i punktu Vref jakie jest napięcie. Gdzie przyłożyć kabelki + i - ?
Kabelek "-" łączysz z masą układu. Jeśli na płycie jest stabilizator typu 7805, to masę masz na jego radiatorze.
Drugi kabelek (+) przykładasz do miejsca połączenia rezytora i TL431.
BTW. Podaj jakiś link do schematu - będzie łatwiej.

Mortan
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 4 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Kielce

Postautor: Mortan » 14 sie 2008, o 18:10

Schemat:
Obrazek

Myślałem, że coś mierzę w punkcie Vref, bo to w nim mam mieć napięcie 2,56V... ale ok. Zrobię jak radzisz :)

Jeszcze jedno pytanie. Kupiłem sobie nowy programator USB ISP pod Viste.
Na złączu 10-pin ma takie wejścia:
Obrazek

Natomiast na płytce avt3500 mam takie:
+5V, GND, CLK, MISO, MOSI, RST, GND, N.C.

Powiedzcie mi, które dokładnie gniazda połączyć (?)

EDIT:
Połączyłem już:
MOSI-MOSI
MISO-MISO
RST-RST

Domyślam się, że VCC będzie opcjonalnie z +5V, natomiast gdzie podłączyć SCK?
W książce Góreckiego jest opisane połączenie z portem LPT i tam gniazda GND są połączone ze sobą. Jak to jest w programatorze na USB?

EDIT:
SCK to CLK?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 14 sie 2008, o 19:30

Schemat:
To jest rysunek montażowy, schemat to jest to drugie :)
Myślałem, że coś mierzę w punkcie Vref, bo to w nim mam mieć napięcie 2,56V... ale ok. Zrobię jak radzisz :)
Punkt Vref jest właśnie miejscem połączenia rezystora [R24] i TL431.
Połączyłem już:
MOSI-MOSI OK
MISO-MISO OK
RST-RST OK
[...]
SCK to CLK? TAK połącz
Przede wszystkim połącz masę układu GND z masą programatora (wystarczy z jedną :) )
Natomiast raczej nie łącz napięć zasilających VCC [+5V]! Proste programatory na LPT są zasilane z układu programowanego, stąd taki styk w złączu. Programator na USB zapewne jest zasilany z PC.

Mortan
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 4 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Kielce

Postautor: Mortan » 14 sie 2008, o 19:41

To jest rysunek montażowy, schemat to jest to drugie
Wymienione :)
Natomiast raczej nie łącz napięć zasilających VCC [+5V]! Proste programatory na LPT są zasilane z układu programowanego, stąd taki styk w złączu. Programator na USB zapewne jest zasilany z PC.
W instrukcji do programatora odszukałem taką wzmiankę:

VCC – jeśli zworka (7 rys.1) jest zdjęta to do tego pinu doprowadzamy napięcie zasilania z
programowanego mikrokontrolera (1,8V – 6V), jeśli zworka jest założona wtedy z pinu VCC
możemy zasilać programowany mikrokontroler (ok. 5V max. 400 mA).
Przede wszystkim połącz masę układu GND z masą programatora (wystarczy z jedną )
Obojętnie który ten GND. W programatorze mam ich aż 4 a na płytce 2. Byle który do byle którego :624: :608:
to masę masz na jego radiatorze.
ekhm... mógłbyś mi powiedzieć gdzie mam ten radiator...

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 14 sie 2008, o 20:02

VCC – jeśli zworka (7 rys.1) jest zdjęta to do tego pinu doprowadzamy napięcie zasilania z
programowanego mikrokontrolera (1,8V – 6V), jeśli zworka jest założona wtedy z pinu VCC
możemy zasilać programowany mikrokontroler (ok. 5V max. 400 mA).
Zatem zdejmij zworkę, żeby nie zasilać całego układu z USB. Nie bardzo rozumiem, po co w takim wypadku programatorowi to dodatkowe napięcie skoro ma z USB, ale skoro tak piszą...
to masę masz na jego radiatorze.
ekhm... mógłbyś mi powiedzieć gdzie mam ten radiator..
Po pierwsze w układzie nie ma stabilizatora [7805]...

Mortan
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 4 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Kielce

Postautor: Mortan » 14 sie 2008, o 21:19

Zatem zdejmij zworkę, żeby nie zasilać całego układu z USB. Nie bardzo rozumiem, po co w takim wypadku programatorowi to dodatkowe napięcie skoro ma z USB, ale skoro tak piszą...
Ale to chyba bez znaczenia jak nie podpiołem wogóle VCC. Ale na wszelki wypadek zdejmę...

Czyli gdzie mam w końcu tą masę?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 14 sie 2008, o 22:22

Ale to chyba bez znaczenia jak nie podpiołem wogóle VCC. Ale na wszelki wypadek zdejmę...
Ustaw tak jak piszą w instrukcji programatora. Możliwe, że programator jest zasilany z USB, ale bufory wyjściowe ma zasilane z układu programowanego, żeby dostosować poziomy napięć.
Czyli gdzie mam w końcu tą masę?
Wszędzie tam, gdzie jest napis GND :)

Mortan
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 4 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Kielce

Postautor: Mortan » 15 sie 2008, o 10:42

Podłączyłem tak:
VCC - +5V
GND - GND
MISIO - MISO
MOSI - MOSI
RST - RST

Na programatorze zostały nie podłączone: GEN, GND, GND, GND
Na płytce: GND, N.C.

Po podłączeniu płytki do programatora, nie świeci się zielona dioda (wlutowałem ponownie odwrotnie, ale nadal się nie świeci), natomiast miga wyświetlacz.

Jakie wprowadzić ustawienia w Bascomie AVR, aby działał programator STK500v2?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 15 sie 2008, o 14:57

Po podłączeniu płytki do programatora, nie świeci się zielona dioda (wlutowałem ponownie odwrotnie, ale nadal się nie świeci), natomiast miga wyświetlacz.
Może jest tam po drodze jakaś przerwa - sprawdź, czy jest +5V.
Jakie wprowadzić ustawienia w Bascomie AVR, aby działał programator STK500v2?
Nie mam Bascoma, ale na forum Elportalu ktoś napisał: "Najnowsza wersja BASCOM AVR to 1.11.8.7 i jest tam do wyboru stk500."

Mortan
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 4 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Kielce

Postautor: Mortan » 15 sie 2008, o 17:36

Może jest tam po drodze jakaś przerwa - sprawdź, czy jest +5V.
Przy diodzie nie pokazuje żadnego napięcie (na jej nóżkach).

Teraz już programator wysyła program do mikrokontrolera (wskazuje to zielona dioda na prog).
Jednak po przesłaniu, na wyświetlaczu nic się nie dzieje.
Kod jest taki:

Kod: Zaznacz cały

Config Portb = Output Config Portd = Output Portd = 2 Do If Portd = 64 Then Portd = 1 Portd = 2 * Portd Waitms 250 Loop
Udało mi się wychwycić okno, które pojawia się przy przesyłaniu programu:
Obrazek

Dlaczego program nie wykonuje się na płytce?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 16 sie 2008, o 14:34

Może jest tam po drodze jakaś przerwa - sprawdź, czy jest +5V.
Przy diodzie nie pokazuje żadnego napięcie (na jej nóżkach).
Nie martwi Cię to?
Jednak po przesłaniu, na wyświetlaczu nic się nie dzieje.
Dlaczego program nie wykonuje się na płytce?
Na którym wyświetlaczu? LED, LCD?
Zrób porządek z zasilaniem.
Potem wyślij coś do procesora i zweryfikuj pamięć programu. Póki co nic nie udało się zapisać do pocesora.
Na koniec napisz programik negujący co 1s jeden pin portu i sprawdź co się dzieje woltomierzem.

Mortan
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 4 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Kielce

Postautor: Mortan » 16 sie 2008, o 15:52

Nie martwi Cię to?
Dioda już świeci. Przez nieuwagę nie wlutowałem rezystora R1
Na którym wyświetlaczu? LED, LCD?
LED
Zrób porządek z zasilaniem.
Napięcia na poszczególnych pinach procesora:
1 (RESET) - 1,81V
2 - 0,17V
3 - 0,17V
4 - 2,34V
5 - 1,17V
6 - 4,78V
7 - 4,78V
8 - 4,78V
9 - 0V
10 - 0V
11 - 4,78V
12 - 0,03V
13 - 0,03V
14 - 0,03V
15 - 0,03V
16 - 0,03V
17 - 4,78V
18 - 0,03V
19 - 0,03V
20 - 4,81V
Potem wyślij coś do procesora i zweryfikuj pamięć programu. Póki co nic nie udało się zapisać do pocesora.
Nie da rady nic wysłać, za każdym razem to samo.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 16 sie 2008, o 19:12

Napięcia na poszczególnych pinach procesora:
1 (RESET) - 1,81V
To wygląda dziwnie. Zapuść programowanie i zobacz czy coś się zmienia na tym pinie.
Spróbuj cokolwiek odczytać z procesora, np. pamięć programu. Jeśli nadal pojawia się ten komunikat, to sprawdź połączenie programatora z procesorem, bo na razie nie mogą się dogadać
Zakładam, że nie grzebałeś programatorem w fuse bitach...

Mortan
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 4 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Kielce

Postautor: Mortan » 16 sie 2008, o 19:17

To wygląda dziwnie. Zapuść programowanie i zobacz czy coś się zmienia na tym pinie.
0V
Spróbuj cokolwiek odczytać z procesora, np. pamięć programu.
Jak to zrobić?
Jeśli nadal pojawia się ten komunikat, to sprawdź połączenie programatora z procesorem, bo na razie nie mogą się dogadać
Czyli co mam sprawdzić w tym połączniu?
Ciągle ten sam komunikat.

Skorzystałem jeszcze z AVRDUDE w wersjo dosowej.

Po wpisaniu polecenie na wykrycie programatora (bez podłączania płytki):

Kod: Zaznacz cały

avrdude -c stk500v2 -p 2313 -P com2
Programator zostaje wykryty, pokazuje się komunikat, że nie wykrył procesroa, czyli wszystko ok.
Natomiast po podłączeniu procesora i wpisaniu tego polecenia wyświetla się nadal komunikat:
Obrazek

Zastanawiające jest to, że po wpisaniu stk500 wogóle nie wykrywa programatora. A przecież w BASCOMIE ustawiam własnie stk500 a nie stk500v2...

Po wpisaniu polecenia "-F" wyświetla się taki komunikat:
Obrazek
Zakładam, że nie grzebałeś programatorem w fuse bitach...
Nic nie ruszałem.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 16 sie 2008, o 19:43

Odłącz LCD i wyciągnij wyświetlacze i spóbuj jeszcze raz nawiązać połączenie z procesorem, bo widzę, że one wiszą na pinach programujących
[/quote]
Jeśli nadal pojawia się ten komunikat, to sprawdź połączenie programatora z procesorem, bo na razie nie mogą się dogadać
Czyli co mam sprawdzić w tym połączniu?
Miernik ma sprawdzanie ciągłości obwodu (brzęczy przy zwarciu)? Sprawdź czy jest połączenie od programatora do procesora dla sygnałów istotnych dla programowania: RST, MOSI, MISO, SCK oraz VCC i GND.
Czy VCC w programatorze masz podłączone do +5V jak napisali w instrukcji programatora?

Mortan
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 4 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Kielce

Postautor: Mortan » 16 sie 2008, o 19:53

Odłącz LCD i wyciągnij wyświetlacze i spóbuj jeszcze raz nawiązać połączenie z procesorem, bo widzę, że one wiszą na pinach programujących
Odłączyłem dwa wyświetlacze LED, niestety nadal to samo.
Miernik ma sprawdzanie ciągłości obwodu (brzęczy przy zwarciu)? Sprawdź czy jest połączenie od programatora do procesora dla sygnałów istotnych dla programowania: RST, MOSI, MISO, SCK oraz VCC i GND.
Niestety nie mam takiej funkcji.
Czy VCC w programatorze masz podłączone do +5V jak napisali w instrukcji programatora?
Tak

Podłącznie:
Licząc od różowego kabelka (1).
1 - MOSI - MOSI
2 - VCC - +5V
3 - GEN - do niczego nie podłączony
4 - GND - GND
5 - RST - RST
6 - GND - GND
7 - SCK - CLK
8 - GND - GND
9 - MISO - MISO
10 - GND - GND

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 16 sie 2008, o 19:57

Odłącz LCD i wyciągnij wyświetlacze i spóbuj jeszcze raz nawiązać połączenie z procesorem, bo widzę, że one wiszą na pinach programujących
[/quote]
Jeśli nadal pojawia się ten komunikat, to sprawdź połączenie programatora z procesorem, bo na razie nie mogą się dogadać
Czyli co mam sprawdzić w tym połączniu?
Miernik ma sprawdzanie ciągłości obwodu (brzęczy przy zwarciu)? Sprawdź czy jest połączenie od programatora do procesora dla sygnałów istotnych dla programowania: RST, MOSI, MISO, SCK oraz VCC i GND.
Czy VCC w programatorze masz podłączone do +5V jak napisali w instrukcji programatora?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 16 sie 2008, o 19:58

Odłącz LCD i wyciągnij wyświetlacze i spóbuj jeszcze raz nawiązać połączenie z procesorem, bo widzę, że one wiszą na pinach programujących
[/quote]
Jeśli nadal pojawia się ten komunikat, to sprawdź połączenie programatora z procesorem, bo na razie nie mogą się dogadać
Czyli co mam sprawdzić w tym połączniu?
Miernik ma sprawdzanie ciągłości obwodu (brzęczy przy zwarciu)? Sprawdź czy jest połączenie od programatora do procesora dla sygnałów istotnych dla programowania: RST, MOSI, MISO, SCK oraz VCC i GND.
Czy VCC w programatorze masz podłączone do +5V jak napisali w instrukcji programatora?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 16 sie 2008, o 20:01

Odłącz LCD i wyciągnij wyświetlacze i spóbuj jeszcze raz nawiązać połączenie z procesorem, bo widzę, że one wiszą na pinach programujących
[/quote]
Jeśli nadal pojawia się ten komunikat, to sprawdź połączenie programatora z procesorem, bo na razie nie mogą się dogadać
Czyli co mam sprawdzić w tym połączniu?
Miernik ma sprawdzanie ciągłości obwodu (brzęczy przy zwarciu)? Sprawdź czy jest połączenie od programatora do procesora dla sygnałów istotnych dla programowania: RST, MOSI, MISO, SCK oraz VCC i GND.
Czy VCC w programatorze masz podłączone do +5V jak napisali w instrukcji programatora?

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 48 gości