Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Programator ISP na USB - kit 451

BikeR
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 5 lip 2006, o 20:32
Lokalizacja: Kraków

Programator ISP na USB - kit 451

Postautor: BikeR » 5 lip 2006, o 22:47

Witam!

Zmontowałem ww programator, podłączyłem i... niestety nie działa.
Gdy zainstaluję sterowniki pobrane ze strony EP, to Bascom po wciśnięciu "Program ..." zawiesza się, natomiast, gdy zainstaluję te ze strony producenta, to pojawia mi się okienko programatora w Bascomie, natomiast sam programator nie wykonuje żadnch poleceń.

Będę bardzo w dzięczny za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam
BikeR

Serwis
Moderator
Moderator
Posty: 62
Rejestracja: 17 mar 2003, o 11:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Serwis » 21 lip 2006, o 07:24

Poniżej działające sterowniki.
Załączniki
451.zip
(89.2 KiB) Pobrany 374 razy

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: elemid » 27 lut 2007, o 21:59

Witam!

Poskładałem sobie ten programatorek i zainstalowałem sterowniki ze strony http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm

Urządzenie zainstalowało się prawidłowo, po chwili włączyła się LED oznaczona na PCB przez "power". W menadżerze urządzeń pojawił się nowy wpis: USB Serial Converter.

Po uruchomieniu pakietu Bascom AVR i skonfigurowaniu programatora na USB-ISP Programmer, i próbie, czy to programowania czy odczytywania za pomocą zmontowanego programatora innego układu, Bascom zachowuje się stabilnie, ale brak jest jakiejkolwiek reakcji. Cały czas na programatorze świeci zielona dioda (power).

Postanowiłem zerknąć w pamięć mikrokontrolera sterującego programatorem (Atmega8) za pomocą innego programatora ISP (przestawiwszy uprzednio zworkę w pozycję P-I). Po odczytaniu jego pamięci okazało się, że mikrokontroler jest czysty (a powinien być zaprogramowany, bo przyszedł wlutowany razem z płytką z AVT).

Chętnie zaprogramowałbym go samodzielnie, tylko nigdzie nie potrafię znaleźć źródła.

Komunikacja z mikrokontrolerem sterującym jest (detekcja uP przebiega prawidłowo, i następuje odczyt komórek - wszystkie FF). FTDI został wykryty i zainstalowany w systemie. Wszystko wskazuje na to, że urządzenie zostało zmontowane prawidłowo.

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 27 lut 2007, o 23:05

Czy o to chodziło?


"Kody źródłowe i oprogramowanie do Programatora z interfejsem USB dla Bascom AVR - AVT451 (EP11/2005)"
http://www.ep.com.pl/pobierz.php?id=2789
-> programator_usb.zip -> "Prog usb avr.hex"

--
MDz

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: elemid » 28 lut 2007, o 01:30

No :-) Coraz lepiej :-)

Programator ruszył po wgraniu firmware z linku powyżej (a przynajmniej wszystkie trzy diody uruchamianego programatora zaczęły reagować prawidłowo).

Niestety w dalszym ciągu autodetekcja mikrokontrolera, za pomocą uruchamianego programatora, np. Atmega16 (i pewnie żadnego innego) nie powiodła się (próba autodetekcji, kasowania, blank check kończą się mrygnięciem diody RX/TX i zaświeceniem się diody ERROR).

Nie pomogło ustawienie fuse-bitów uP sterującego na internal 8MHz.

[ Dodano: 28-02-2007, 13:02 ]
A może są jeszcze jakieś inne wymagane ustawienia fuse-bitów (poza ustawieniu taktowania na internal 8MHz), o których nie wspomniano w dokumentacji?

moses
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 26 wrz 2008, o 19:48
Lokalizacja: Kraków

Postautor: moses » 26 wrz 2008, o 20:58

Osobiście uważam że ten programator jest totalnie chybionym kitem. Kupiłem programator po to żeby nim programować a nie po to żeby go programować. Specjalnie wybrałem opcję usb bo nie mam portu lpt w laptopie, idea programowania kostki programem padła bo musiałbym kupić kolejny programator żeby zaprogramować programator który, gdybym miał lpt okazałby się całkiem zbędnym kitem.

marek1
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 18:46
Lokalizacja: Cieszyn

Postautor: marek1 » 27 wrz 2008, o 17:10

A czy ktoś zmuszał Cię do zakupu tego kitu, albo w artykule nie było wspomniane że aby go uruchomić to trzeba go najpierw zaprogramować?
A wystarczy zrobić programator na lpt i pójść z nim aby kolega na 5 minut udostępnił komputer z LPT lub kupić już uruchomiony w AVT.

Marek

moses
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 26 wrz 2008, o 19:48
Lokalizacja: Kraków

Postautor: moses » 27 wrz 2008, o 17:35

Nie chodzi o to że trzeba go zaprogramować, ale osobiście uważam że kupując urządzenie służące do programowania, powinno być gotowe do użytku. Uważam też że podejście AVT do konkretnie tego kitu jest trochę niepoważne, równie dobrze mógłbyś kupić powiedzmy pralkę i jako zwykły klient doczytać się w instrukcji że musisz ją sobie zaprogramować softem ze strony producenta. Podsumowując uważam że kit powinien być sprzedawany z prockiem zaprogramowanym. A propos kupna złożonego i uruchomionego kitu. Nie wiem jak jest u innych dystrybutorów ale w Krakowie niema konkretnego przedstawiciela, przykład Cyfroniki, każde pytanie odnośnie AVT kończy się słowami "nie wiem" lub "nie mam" oraz "czas oczekiwania 14 dni".

marek1
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 18:46
Lokalizacja: Cieszyn

Postautor: marek1 » 27 wrz 2008, o 17:42

Jeżeli kupisz sobie pralkę do samodzielnego montażu to też będziesz musiał ją pewnie zaprogramować.
Zestaw możesz kupić wysyłkowo w AVT.

Marek

Serwis
Moderator
Moderator
Posty: 62
Rejestracja: 17 mar 2003, o 11:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Serwis » 28 wrz 2008, o 21:25

Witam
Prawidłowo zmontowany i zainstalowany programator powinien działać prawidłowo. Jeżeli programator nie działa proponuję odesłać go do SERWISU AVT gdzie sprawdzimy go, uruchomimy i odeślemy. (klient pokrywa jedynie koszty przesyłki do nas, chyba że układ nie nadaje się do reanimacji np. uszkodzone ścieżki i punkty lutownicze).
Wszystkie mikrokontrolery dostarczane w zestawach są zaprogramowane.
Pozdrawiam SERWIS AVT

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości