Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

Jacob
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 4 gru 2005, o 22:38
Lokalizacja: małopolska
Kontaktowanie:

Postautor: Jacob » 18 lut 2006, o 15:54

Witam,

Czy ktoś mógłby mi pomóc w wystartowaniu komputerka?

nie mogę nawiązać z nim połączenia. Kabelek wyglada na sprawny (wg schematu http://www.gsmhacking.com/help/cables/sony/ ),
Wsd wyświetla mi komunikat o błedzie:
1. zasilanie jest podłączone
2. połaczenia są poprawne
3. program nie jest uruchomiony
4. nie wiem czy jest wybrana poprawna wartość kwarcu - próbowałem rózne mozliwości. jak należy poprawnie skonfigurować wsd?
5 PSEN jest podłączony

z powodu braku kondensatorów 10p nie montowalem c13 i c14. może kwarc się nie wzbudza(?) - jak mozna to sprawdzić posiadając jedynie prosty multimetr? Czy mozna wlutowac inne kondensatory? (najwieksze mam 100n).

zabieram sie za przerobienie kabelka wg schematu Paxcera
prosze o radę. moja znajomość elektroniki jest dość ograniczona...
pzdr.

[ Dodano: 18-02-2006, 22:03 ]
jednak to byl kabelek
przepraszam za zbedne posty
a tak przy okazji: pomiar przyspieszenia przydalby sie czasem do sprawdzenia mocy silnika...
pzdr.

majonez
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 20:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: majonez » 26 lut 2006, o 18:45

Witam, to mój 1-szy post na tym forum.
Gratulacje dla autora za projekt i kontynuowanie pracy nad nim. :564: Kiedyś próbowałem zrobić coś takiego na atmedze, ale prace ustały.
Po problemach z LCD udało mi się w końcu odpalić komputerek Darka. Naszła mnie taka myśl, że można część tekstu zamienić na symbole - w końcu mamy wyświetlacz graficzny. Pamięci też trochę jeszcze zostało(w 836). Druga propozycja, to podpięcie nieszczęsnego pływaka z baku i doprowadzenie sygnału benzyna/gaz na jedno z pozostałych wejsc mikrokontrolera. Wtedy potrzeba ręcznego potwierdzania uzupełnienia paliwa nie byłaby konieczna.

Wracając do symboli:
-wskazania temperatury mozna zastąpić takim symbolem: Obrazek
-napięcie takim:Obrazek
-przymrozek takimi:Obrazek Obrazek, a koniecznosc zapalenia swiateł takim symbolem: Obrazek .
Wskazania średnie symbolem Obrazek , a sumaryczne takim: Obrazek

Symbole pozostały mi z mojego projektu (który tez opierał się na wyświetlaczu od Nokii) - mam ich jeszcze trochę.

Pozdrawiam.

kubibubi
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2006, o 22:05
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Postautor: kubibubi » 27 lut 2006, o 13:15

szlak mnie trafia bo myslalem ze moje miasto torun to nie taka dziura,ale no coz chcialem kupic elementy potrzebne do zlozenia kompa a tu ....nic nie ma .Jak ktos kupil za duzo,to bardzo chetnie odkupie elementy potrzebne do zlozenia.KubA

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 27 lut 2006, o 20:16

witam

gratulacje dla autora za projekt jak tez za wsparcie i co najwazniejsze dalsze rozwijanie projektu
mam zamiar go zrealizowac na razie kompletuje czesci
niestety sampli z analoga mi nie przyslali, po kilku dniach, obok informacji o samlach pojawia sie Cancelled :evil:
chyba sie zezloscili na polakow :cry:

szkoda ze w projekcie autor nie wykorzystal wiekszego wyswieltacza np. z Nokii 7110
ale podejzewam ze nie tak latwo dalo by sie go zastosowac

majonez
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 20:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: majonez » 27 lut 2006, o 22:03

Przykładowy ekran podstawowy, mówiący o możliwości wystąpienia gołoledzi i konieczności włączenia świateł wyglądałby tak:
Obrazek

przemkrzych
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 14 gru 2005, o 22:59
Lokalizacja: p-ków

Postautor: przemkrzych » 2 mar 2006, o 18:27

borykam się z podłączeniem wyświetlacza do tego komputerka,jak rozwiązaliśćie to u siebie
ten dla mnie problem mam wyświetlacz od noki 5110,jak go podłączyć,czym połączyć wyświetlacz z płytką?

majonez
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 20:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: majonez » 2 mar 2006, o 21:41

Ja mam wyświetlacz od 3310 , bo musiałem go przenieść za płytkę. Wyciąłem część tego plastiku z blaszkami i przylutowałem do blaszek kabelki. Wszystko usztywniłem glutem na gorąco. Ten plastik musi zostać, bo rozprasza światło LEDów do podświetlania.

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 3 mar 2006, o 09:41

W zwiazku z pytaniami o wiekszy wyswietlacz, zostal mi podsunietu pomysl o wysylaniu wyswietlacza przez RS232. Miesce na zlacze RS232 jest i mozna je wlutowac, trzeba bedzie tylko przeniesc buzer na inny pin. Kazdy bedzie wtedy mogl podlaczyc wyswietlacz jaki bedzie chcial - oczywicie wyswietlacz musi posiadac swoj procesorek. Mysle ze za czas jakis pojawi sie taka wersja

majonez
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 20:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: majonez » 3 mar 2006, o 20:09

Witam, zauważyłem, że w najnowszej wersji wsadu dla zagazowanych, przy pracy na benzynie, liczenie zużytego paliwa resetuje się po 0.02l. Czy Wy też tak macie?

drakerus
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 lut 2006, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

DS18B20 - porsba o wyjasnienie

Postautor: drakerus » 9 mar 2006, o 12:11

HI ALL,
Mam jedno male pytanie, nie jestem pewny czy dobrze zrozumialem opis podlaczenia ukaldow ds18b20 - w opisie jest zeby zewrzec +VCC (3) i GND (1) i do tak zwarytch nozek przylutowac jedena z zyl 2 zylowego przewodu w ekranie a druga zyle przylutowac do nozki DQ (2) - czy to aby napewno dobry pomysl aby zwierac dwie nogi zasilajace ten uklad ??
Sorki jesli pytanie jest lamerskie,
Pozdro,
Draker

majonez
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 20:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: DS18B20 - porsba o wyjasnienie

Postautor: majonez » 9 mar 2006, o 16:29

HI ALL,
Mam jedno male pytanie, nie jestem pewny czy dobrze zrozumialem opis podlaczenia ukaldow ds18b20 - w opisie jest zeby zewrzec +VCC (3) i GND (1) i do tak zwarytch nozek przylutowac jedena z zyl 2 zylowego przewodu w ekranie a druga zyle przylutowac do nozki DQ (2) - czy to aby napewno dobry pomysl aby zwierac dwie nogi zasilajace ten uklad ??
Sorki jesli pytanie jest lamerskie,
Pozdro,
Draker
Dobrze zrozumiałeś. Ściągninj notę katalogową czujnika, a się przekonasz.

drakerus
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 lut 2006, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Jeszcze raz DS18B20 oraz pytanie o montaz mechaniczny

Postautor: drakerus » 12 mar 2006, o 12:23

Hi ALL,
Jestem wlasnie po uruchomieniu komputera i mam kilka pytan:
1. Jak dlugi moze byc przewod pomiedzy komputerem a czujnikiem DS18B20 oraz jaki konkretnie ma to byc przewod ( pytam bo zrobilem jeden wg opisu z EP na przewodzie 2 zyly w ekranie 2m a drugi zwyczajnie dwie zyly 30 cm bez ekranu - i teraz po podlaczeniu tego drugigo jest ok, natomiast po podlaczeniu tego w ekranie 2m co czas aktualizacji temperatury nastepuje restrat komutera ) - dziwne to jakies na poczatku myslalem ze to DS jest walniety ale podpiecie go na krotko pokazlo ze DS jest OK. Wie ktos moze co jest tego przyczyna, przewod nie ma zwarc ekranu do zyl, ani pomiedzy zylami - sprawdzalem ???
2. W jaki sposob zamontowac ten uklad w zaproponowanej obudowie tak aby po pierwsze plytka nie latala luzno (plytka ktora posiadam nie ma otworow do mocowania, a po drugie bylo estetyczne), no i najwazniejsze jak wyglada sprawa montazu komputera w skodzie fabii pomiedzy zegarami obrotow i predkosci?? Jak bardzo trzeba zdemolowac deske rozdzielcza i czy faktycznie w tym miejscu jest odpoiednio duzo przestrzeni do zamocowania komputera.
3. No i pytanie do tworcy czy istnieje mozliwosc zmiany programu tak aby diody podswietlajace wyswietlacz byly zapalne po podaniu sysgnalu z wlacznika swiatel a nie po przekreceniu kluczyka ( tak sie sklada ze w mojej skodzie deska rozdzielcza jest podswietlana dopiero po wlaczeniu swiatel )??

Z gory dzieki za odpowiedzi.
Pozdawiam,
Draker.

PS. Komp smiga narazie na biurku i wydaje sie ze narazie wszystko jest ok :). Gratulacje dla tworcy pomyslu.

majonez
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 20:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: majonez » 12 mar 2006, o 15:41

Do czujnika zewnętrznego mam podpięty przewód 1 żyła w ekranie. Przewód ma około 1m długości. Nie montowałem tranzystora T4 i otaczających go elementów. Po prostu podwiesiłem port 1wire do +5V przez rezystor 1k (tak, jak nadmienił autor w artykule). Niestety wtedy jeden czujnik musiał u mnie być zasilany tradycyjnie (wewnętrzny), bo dwa w konfiguracji "parasite"nie działały.

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 13 mar 2006, o 10:41

Co do sposobu podlaczania DS18B20 to tak jak opisalem w artykule mam to zrobione u siebie w Fabii. Jezeli komus nie dziala to niech sproboje inaczej, wlutuje elementy podciagajace zasilanie na czas konwersji itp.

Ja zamontowalem to taj jak na zalaczonym obrazku.
Obudowe troche trzeba przyciac (zrobilem model z plasteliny i wiedzialem jak przyciac), a ukladu wewnatrz można zamocować klejem np. na goraco. Oczywiscie od wewnatrz. Nic nie trzeba demolowac w fabii. Niestety trzeba sie troche sie postarac aby przeciagnac kabelki w to miejsce. Przyciski zamontowalem w jednej z wolnych zaslepek od przelacznikow (w rzedzie gdzie jest wlaczanie ogrzewania tylnj szyby)

Co do podswietlenia po zapaleniu swiatel, to moze zrobie to w nowej wersji za jakis czas. Ja uzywam swojego komputerka juz prawie drugi rok i nie zauwazylem aby byl to jakis problem. Zrobilem podswietlenie na stale z powodu tego ze ten wyswietlacz jest jepiej widoczny jak jest poswietlony.
Załączniki
zdjecie.jpg

drakerus
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 lut 2006, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: drakerus » 14 mar 2006, o 12:01

Hi ALL,
Dzieki za szybka odpowiedz. Jedno uzupelnienie do problemu z DS-ami ktory opisalem, przypadek dotyczyl sytuacji w ktorej na plytce byly wszystkie elemetny tj. tranzystor i resza- tak czy inaczej problemu juz nie ma obecnie czujniki sa zamotnowane na zwyklych przewodach 2-w zylowych bez ekranu i dzialaja (mam nadzieje ze po zamontowanu w aucie tez bedzie ok).
Co sie zas tyczy samego montazu kompa w aucie to faktyczne zdjecie wyjasnia wszystko ( ja sobie wyobrazalem ze DarekK zainstalowal komp. w srodku deski rodzielczej a nie na zewnatrz i stad bylo moje pytanie jak bardzo trzeba zdemolowac ww deske). Ale teraz widze ze trzeba bedze w sumie "tylko" z kabelkami sie pomeczyc.
No i na koniec jeszcze jedno lamerskie pytanie:
Do procka (mam aduc836) wgralem sobie program w wersji 4v33 z katalogu benzyna836 i teraz moje lamerskie pytanie czy program ten obsluguje benzyne i gaz a przelacza sie za pomoca 6 pinu -/+, czy tez do gazu jest jakas inna wersja programu??
Pozdro,
draker

bolszoy
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 9 lis 2005, o 22:53
Lokalizacja: Hajnówka
Kontaktowanie:

Postautor: bolszoy » 14 mar 2006, o 19:39

Witam wszystkich, właśnie złożyłem komputerek i jestem pod wrażeniem. Wszystko działa bez zażutów poza jednym drobnym szczegółem. Napięcie niezmiennie pokazuje mi 0,0V nezależnie od wersji wsadu. Może jakieś pomysły? Zdaję się być wszystko ok /połączenia i luty/ Komputerek narazie pracuje na stole. Pozdrawiam.

majonez
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 20:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: majonez » 15 mar 2006, o 00:40

Witam wszystkich, właśnie złożyłem komputerek i jestem pod wrażeniem. Wszystko działa bez zażutów poza jednym drobnym szczegółem. Napięcie niezmiennie pokazuje mi 0,0V nezależnie od wersji wsadu. Może jakieś pomysły? Zdaję się być wszystko ok /połączenia i luty/ Komputerek narazie pracuje na stole. Pozdrawiam.
Sprawdź napięcie na nóżce 9 uC. Jeżeli będzie 0V to sprawdź R15, R15, C5. Nie ma innej możliwości :)

bolszoy
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 9 lis 2005, o 22:53
Lokalizacja: Hajnówka
Kontaktowanie:

Postautor: bolszoy » 15 mar 2006, o 14:43

Nie było połączenia elektrycznego przez przelotkę /z jednej na drugą stronę płytki pod Aduc-iem/. Ale przeprowadziłem delikatny przewód bo bałem się rozlutowywać i wlutowywać procesorek. Wszystko gra tylko w wersji 4V33 ostrzeżenie o wyłączonym świetle włącza się tylko raz. Po rozłączenie pinu 5 nie mryga napis światła i buzer nie uruchamia się. Napis gaz co kilka sekund zapala się i gaśnie na przemian niezależnie od tego czy podam napięcie na pin 6 czy nie, ale wrzucę mnłodszy wsad bo zastanawiam się czy to nie wina softu. Dzięki za odzew.

[ Dodano: 16-03-2006, 19:10 ]
Wszystko gra tylko, nie bardzo wiem jak zaprogramować /gaz-bęz/. Wsad ok tylko mój błąd polegał na nie wlutowaniu R13 i R23. Moje gapiostwo. Poza tym wszystko super. Przydałby się jescze konkretny opis do wer 4v33, bo nie łapię wszystkiego /chodzi o tryb programowania i przeglądania pamięci tras/. Ale jestem pełen podziwu dla Autora projektu. Czekam na wesję z większym wyświetlaczem. Pozdrawiam.

Juzeczeq
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2006, o 15:24
Lokalizacja: Sulechów

Postautor: Juzeczeq » 16 mar 2006, o 22:17

Witam

Odrazu chcialem pochwalic autora projektu za ciagle doskonalenie kompa.

I etraz takie pytanka:

1. Pojawi sie wersja z wys. sterowanym przez rs232 uwazam ze wtedy uzadzonko stalo by sie bardziej uniwersalne ( np. u mnie inzynierowie wymyslili ze fabr. komp bedzie blizej pasazera w kons. srodkowej wiec moge miec problemy z odczytaniem tego:( )

Teraz kilka propozycji:

2. Uwazam ze przydalaby sie funkjca ktora koledzy juz poruszyli czyli pomiar przyspieszenia od 0-100 km :)

3. Jak rownierz zapamietywanie przez kompa najwiekszej osiagnietej prodkosci :)

Pozdrawiam

drakerus
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 lut 2006, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: drakerus » 17 mar 2006, o 14:49

Hi all,
Wlasnie jestem po podlaczeniu kompa w samochodzie. Bylo ciezko ale sie udalo jest ok. ale mam jeden problem, wyswietlacz w moim kompie "lekko pulsuje" a po wlaczeniu kierunkowskazu diody podswietlajace wysiwietlacz przygasaja w rytm pracy kierunkowskazow (efek ten nie wystepuje ani w podswietleniu radia ani deski rozdzielczej) wiecie moze co z tym fantem zrobic??
Pozdrawim,
Draker

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości