Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

Postautor: rafal.220 » 6 kwie 2013, o 14:53

Poza tym nie wiem jak Ty, ale ja mam gotowy schemat minikomputerka oparty o atmegę 32.
Ok z tym że obsługa takiego wyświetlacza zżera dużo pamięci, i w przypadku bardziej rozbudowanych algorytmów wymagana jest pamięć zewnętrzna do wyświetlanej grafiki.
Dobra, czyli mogę pominąć zazębianie sie przerwać, ale jak myślicie, czy przerwanie sekundowe może być przerywane przez przerwanie od wtryskiwacza, czy któreś z nich powinno mieć wyższy priorytet i nie być przerywane?
Ale po co chcesz liczyć te sekundy? (po prostu zbierasz informację z wtrysków i sumujesz spodziewane dawki paliwa + korekcja )
Jeśli układ jest bardziej złożony, to po prostu musisz wziąć pod uwagę to, od czego jest zależna ilość wtryskiwanej dawki paliwa. (przystosowanie logiki pomiarowej do badanego obiektu )
P.S. Widzę że kolega rafal.220 z tej samej grupy energetycznej co ja, czy to tylko taki awatar?
Zgadza się, z tym że ja nie jestem ze szczecina (na forum zabieram głos w ramach wolnego czasu, bądź dla krótkiego oderwania od wykonywanych zajęć.)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

Postautor: pajaczek » 6 kwie 2013, o 20:45

Ale po co chcesz liczyć te sekundy? (po prostu zbierasz informację z wtrysków i sumujesz spodziewane dawki paliwa + korekcja )
Może po to by obliczyć czasy wtrysków na sekundę? Albo ilość obrotów / sek... albo odświeżania chwilowego zużycia... albo...
Pojęcia nie mam. Ja nawet nie wiem co to jest Vamgraf?
Proszę Cię... nie zaczynaj :roll:

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

Postautor: rafal.220 » 6 kwie 2013, o 22:53

Może po to by obliczyć czasy wtrysków na sekundę? Albo ilość obrotów / sek... albo odświeżania chwilowego zużycia... albo...
Tak, tak wszystko się zgadza jeśli mowa o przelicznikach... (można nawet obliczyć obroty silnika)
Po prostu miałem na myśli zużycie paliwa, a do tego nie potrzebujesz czasu, tylko informacje binarne z wtrysków dla których sumujesz pewne wartości + korekcja. (przy ośmiobitowych prockach dojdzie Ci jeszcze korekcja błędu logicznego, bo w końcu nie można tu zdefiniować wieloprzecinkowej liczby o dużej rozdzielczości, i trzeba kombinować z korekcją sumatora, dla pewnej ilości próbek binarnych pochodzących z "badanego obiektu" :)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

Postautor: pajaczek » 7 kwie 2013, o 13:02

przy ośmiobitowych prockach dojdzie Ci jeszcze korekcja błędu logicznego, bo w końcu nie można tu zdefiniować wieloprzecinkowej liczby o dużej rozdzielczości, i trzeba kombinować z korekcją sumatora, dla pewnej ilości próbek binarnych pochodzących z "badanego obiektu"
Nie wiem co prawda co to liczba wieloprzecinkowa, ale jeśli chodzi o zapis liczb zmiennoprzecinkowych nawet wysokiej precyzji to jest to możliwe, co najwyżej algorytmy dalszych obliczeń są dość złożone. Nie wiem poza tym po co Ci tutaj akurat liczby zmiennoprzecinkowe gdy próbki będą kwantowe (no chyba że chcesz zakres)... choć podejrzewam że Twój tok myślenia po prostu nie przewiduje "języków tekstowych" i ich możliwości :twisted:
Ale mam propozyjcę... dajmy już spokój tym algorytmom, językom itp... to temat o komputerku samochodowym i jemu (ew. innym podobnym konstrukcjom) poświęćmy resztę miejsca.

Edit: Do postu poniżej... bo naprawdę nie chce już ciągnąć tematu - za bardzo odchodzącego od meritum, i obawiam się że ew. post pociągnie dalszą zbędną dyskusję, a informacja skierowana jest do ew. innych czytających. Nie mam pojęcia (no może inaczej, domyślam się ale to nie ma żadnego związku z tym co powyżej opisuje) o jakiej korekcji wskazań wspomina kolega Rafał, czy to jedno czy x punktowej (zwłaszcza że nie pisałem o żadnych wskazaniach ;) ), a już co tam można "kalibrować" to tym bardziej... wspomniałem o algorytmach obliczeń zmiennoprzecinkowych dla jednostek bez FPU, czy obliczeń na szerszej reprezentacji niż dysponuje dany uP, ale ponieważ kolega Rafał nie bardzo orientuje się w tajnikach programowania a co za tym idzie zapisie liczb przez procesor, a jedynym "językiem" jakim operuje jest graficzny... to trochę się nie dziwię że opacznie rozumie.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

Postautor: rafal.220 » 7 kwie 2013, o 14:39

No i tu sam sobie odpowiedziałeś na własne pytanie.
ale jeśli chodzi o zapis liczb zmiennoprzecinkowych nawet wysokiej precyzji to jest to możliwe, co najwyżej algorytmy dalszych obliczeń są dość złożone.
między innymi w skład takich algorytmów wchodzi poszerzenie zakresu jakimi są liczby zmiennoprzecinkowe oraz automatyczna korekcja wskazań jednopunktowa bądź wielopunktowa o ile masz trochę czasu na kalibrację stałych zmiennych.
Resztę istotnych rzeczy potrzebnych do wyliczeń należy określić na podstawie dokładnych informacji przychodzących z badanego obiektu.
To by było tyle w tym temacie.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości