Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

bogas.
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 7 lut 2006, o 10:10
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:

Postautor: bogas. » 24 maja 2007, o 12:44

CO do odpisu czuj. temp to sie zastanowie.
Najlepiej by było, gdyby można samemu dać etykietę ;)

-andrew-
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2007, o 12:23
Lokalizacja: Przemyśl/Gliwice

Postautor: -andrew- » 28 maja 2007, o 23:34

Witam,

Może ktoś z Was miał podobny problem i będzie w stanie mi pomóc.

Otóż zrobiłem sam płytkę, wzorując się na projekcie z EP, ale wprowadziłem drobne zmiany. Jednak nie powinny one mieć znaczenia przy uruchamianiu układu.

Występuje problem. Przy podłączeniu układu do zasilania, przez pewien czas mam prawidłowe napięcie +5V, ale po chwili spada ono do ok. 4,7V, przez co układ nie jest widoczny dla programatora.
Szukam cały czas zwarcia lub wadliwego elementu, ale nie mogę znaleźć.
Teraz doszło do tego, że od razu po podłączeniu zasilania mam napięcie tylko 4,6 - 4,7 V.

Dodam, że zastosowałem inny układ resetu:

ADM810LART-REEL7
Link do ADM810 Analog Devices

Jeśli ktoś jest w stanie pomóc to z góry dziękuję.

------- edit ------------

Ok, problem napięcia już rozwiązany, ale teraz kolejny.

Buzzer ładnie się zgłasza 1 raz po podaniu napięcia, ale programator po naciśnięciu RESET nie widzi procka.

Zauważyłem też jedną dziwną rzecz, tzn wersja procka po naciśnięciu RESET pokazuje się, jeśli w tym samym czasie podłaczam układ do zasilania. Później już dalej nic.

Próbowałem zmieniać układ resetu ale to nic nie daje, jak wylutowałem wszystko (noga 15 od resetu nie podłączona) to efekt jest identyczny jak z podłączonym układem ADM810.

Czy ktoś wie o co chodzi?

Awatar użytkownika
BodeX
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 22:09
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postautor: BodeX » 29 maja 2007, o 21:04

Witam...

andrew.. hmm przyjrzałbym się właśnie temu układowi resetu, ponieważ ADM posiada inny układ wyprowadzeń jak DS 1819. Ja zastosowałem DS 1818 i wszystko jest ok. Zbudowałem już (a może aż) :601: dwa komputerki i ruszyły od razu bez żadnych problemów i pracują do tej pory bezawaryjnie. Może akurat to jest przyczyną......... :638:

PS. wyprowadzenia oznaczone czerwoną kropką trzeba połączyć zworką (DS 1818), oczywiście płytki są orginalne z EP. Niewiem jakie zmiany wprowadziłeś, być może akurat pod ADM-a, to wówczas sprawdź lub podmień regulator napięcia, może on jest winowajcą.....powodzenia :607:
Załączniki
PIC02947.JPG
układ wyprowadzeń dla ADM 810
PIC02947.JPG (39.3 KiB) Przejrzano 11013 razy
PIC02948.JPG
układ wyprowadzeń dla DS 1818
PIC02948.JPG (39.43 KiB) Przejrzano 11013 razy

-andrew-
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2007, o 12:23
Lokalizacja: Przemyśl/Gliwice

Postautor: -andrew- » 29 maja 2007, o 21:21

Plytke dostosowalem do ukladu resetu, tzn masa i +5V wchodza tam gdzie trzeba i wyjscie bezposrednio do wejscia reset w procku.

Ale mam pytanie odnośnie programatora.

Czy ta wersja poprawiona jest dobra (z 5 pin we wtyczce zwarym do masy)?

Bo znalazlem projekt w protelu gdzie wtyczka ta ma połączone oprócz tego piny 1, 6 i 4 oraz 3, 7 i 8.

Awatar użytkownika
BodeX
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 22:09
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postautor: BodeX » 29 maja 2007, o 21:50

na tej wersji programatora programowałem... i wszystko ok....tzn z piątym pinem do masy
oraz 7-8 połączone ze sobą..... a może w programatorku max-sio szwankuje, u mnie tak było-nie wiem czemu ale miał :609: zwarcie.......

-andrew-
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2007, o 12:23
Lokalizacja: Przemyśl/Gliwice

Postautor: -andrew- » 29 maja 2007, o 23:29

Ok, jutro wymienie maxa.
Czy jest jakiś łatwy sposób na przetestownie go?

andrew33
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2006, o 13:23
Lokalizacja: dolnośląskie

Postautor: andrew33 » 30 maja 2007, o 00:41

Jako, że to mój pierwszy post na tym Forum witam wszystkich.
-andrew-
max232 możesz sprawdzić w prosty sposób- uruchom hyperterminal, zewrzyj rx i tx maxa i pisz na klawiaturze, jeżeli jest sprawny w oknie powinno się pojawić to co piszesz.
Co do resetu to zrobiłem dwa komputerki, jeden na 4x20, drugi na wyświetlaczu od s65 i nie dawałem w ogóle resetu, a na stole komputerki zachowują się prawidłowo. Sprawdź czy masz polutowane wszystkie piny procesora i czy nie ma zwarć pomiędzy nimi.
Podziękowania dla autora projektu.
Pozdrawiam.

bogas.
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 7 lut 2006, o 10:10
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:

Postautor: bogas. » 30 maja 2007, o 07:35


------- edit ------------

Ok, problem napięcia już rozwiązany, ale teraz kolejny
Opisz w czym był problem - na pewno komuś się kiedyś przyda.

Co do kolejnego problemu - czym zasilasz komputerek?
Jeśli to jakiś zasilacz, to musi być stabilizowany i dobrze filtrowany. Ja miałem podobny problem kiedyś.

-andrew-
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2007, o 12:23
Lokalizacja: Przemyśl/Gliwice

Postautor: -andrew- » 30 maja 2007, o 08:18


------- edit ------------

Ok, problem napięcia już rozwiązany, ale teraz kolejny
Opisz w czym był problem - na pewno komuś się kiedyś przyda.

Co do kolejnego problemu - czym zasilasz komputerek?
Jeśli to jakiś zasilacz, to musi być stabilizowany i dobrze filtrowany. Ja miałem podobny problem kiedyś.
Zasilam zasilaczem, tzn. podpinam go w miejsce gdzie docelowo będzie podpiety akumulator.
Może to jest problem?

Trudno, dzisiaj wymienię maxa, może połącze kilka baterii i z tego zrobie zasilanie :629:

bogas.
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 7 lut 2006, o 10:10
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:

Postautor: bogas. » 30 maja 2007, o 12:32

Spróbuj z baterii, albo dołóż równolegle jakiś duży elektrolit i 100-470nF.

-andrew-
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2007, o 12:23
Lokalizacja: Przemyśl/Gliwice

Postautor: -andrew- » 30 maja 2007, o 14:33

Wymieniłem maxa, i w sumie jest jakiś postęp.
Po podłączeniu do zasilania 1 raz odzywa sie buzzer.

A po naciśnięciu RESET w programie, buzzer odzywa się 2-3 razy, ale i tak nie wyskakuje wersja procka.

Później spróbuje z baterią, bo na razie dysponuje jedynie zasilaczem.

Awatar użytkownika
BodeX
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 22:09
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postautor: BodeX » 30 maja 2007, o 20:53

U mnie po podłączeniu zasilania ( W1...pin1 +12v pin3 masa) przy zwartej zworce na płytce buzer piszczy cały czas do momentu zaprogramowania procesora. Do zasilania programatorka jak też komputerka używam zasilacza komputerowego. Może spróbuj podmienić rezon.kwarcowy względnie sprawdź ustawienia w programie WSD. Opis był podany tu na forum.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2007, o 21:43 przez BodeX, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
fachman
-
-
Posty: 103
Rejestracja: 3 cze 2003, o 17:03
Lokalizacja: Trzeci Świat

Postautor: fachman » 31 maja 2007, o 15:28

wiesz co,
u mnie też za nic nie chciała się pojawić ta magiczne wersja proca,
powód by prozaiczny, niedolutowana jedna z nóżek proca,
konkretnie to była któraś cyfrowa masa, czyli wygląda to tak że te masy fizycznie są w procku rozdzielone

-andrew-
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2007, o 12:23
Lokalizacja: Przemyśl/Gliwice

Postautor: -andrew- » 31 maja 2007, o 18:09

Procek wlutowany dobrze (to juz 4 jaki wlutowywalem:), poprzednie chyba zniszczylem (dobrze ze to byly 2 sample 816 ale jeden z allegro 836).
Niestety nie przetestowalem wczesniej przejsciowki z rs<->usb bo kupilem tansza na allegro, ale ta ktora teraz mam jest juz ok, a komputerek dalej nie dziala.


--------- edit -------------

Mam prosbe.

Czy jest ktoś kto moglby mi odsprzedac na pewno dobry programator, chyba ze sam wpadne na to co jest u mnie zle? (jak cos to pisac na pw)
Przynajmniej wtedy bede wiedzial ze on jest ok.
Najlepiej osoby ze slaska, wtedy mozliwy bylby odbior osobisty, bo do srody musze miec kompa uruchomionego.

I gdyby ktos ze slaska chcial mi pomoc, ktos kto sie zna na elektronice, to poprosze o wiadomosc rowniez na pw.

mysioo
-
-
Posty: 19
Rejestracja: 14 lut 2007, o 19:02
Lokalizacja: legnica

Postautor: mysioo » 2 cze 2007, o 19:19

Moje uwagi do wersji 4v50s(specjalna)
Jakos nie mogę sie przyzwyczaić do tych ciągłych zmian w zasięgu.Lękkie dotknięcie gazu
i zmiana....o 300%. Troche to frustrujące.Jeśli ta funkcjonalność ma pozostać,to odczyt nie powinien być aktualizowany co 1 sek.
Zlikwidowałbym ten niebieski kwadracik który informuje
o głównym ekranie....tylko po co informuje ? Przecież ekran główny nie sposób pomylić z żadnym innym(werja 4v50s), oraz cyferkę setnych części litra w chwilowym zużyciu paliwa(tą nad literką l)
Nadmiar informacji to przecież dezinformacja ,a zaoszczędzone zosoby można przeznaczyc
na coś bardziej pożytecznego.....
Jestem również za pełną konfigurowalnością wyświetlania tych 2 liniejek na głównym ekranie(pojedyńczo).Nie są to złośliwości tylko moje subiektywne uwagi.Tylko uwagi ,a przecież dzieki temu forum(czyli naszym uwagom) autor ciągle rozwija ten projekt i dzieki Bogu ,że rozwija.
Plusem nowej wersji jest jak dla mnie implementacja 2 osobnych pomiarów LPG i PB(nobel dla autora;-)) oraz nowy sposób liczenia zużycia paliwa.W poprzednich wersjach przy LPG mylił się o 10-12 l (zbiornik 72l silnik 4,0l V6) tzn. zaniżał zużycie przy jeździe mieszanej. Teraz jest duuuuuużo lepiej .Po 4 tankowaniach błąd na poziomie +- 5l. To naprawdę duże osiągnięcie.
pozdrawiam

Aha ...jeszcze rezerwę na czerwono. najlepiej bez mrugania ...;-) A jeśli w nowej wersji
ma być możliwość ustawiania progów temperatur(tych 2 dodatkowych) to w/g mnie w momenicie przekroczenia progu, ekran powinien się automatycznie przełączać na ten z temperaturami...no bo po co ustawiać jakiś próg, jeśli będąc na ekranie głównym i tak nie będziemy widzieć tej zmiany.....

dziadek7
-
-
Posty: 34
Rejestracja: 4 cze 2007, o 07:05
Lokalizacja: Pl

Postautor: dziadek7 » 4 cze 2007, o 19:01

Pierwszy raz więc.........Witam W A S !!!

na początek sorry za lame .... ale dziadkowi wybaczcie :609: ale przeczytanie ponad 30 stron jest ponad moje siły - przeczytłem tylko kilka stron ..... może jakś dobra dusza mi odpowie :607:

1. gdzie jest pełny Opis działania-Instrukcja tego komputerka
2. gdzie jest schemat i opis montażu- uruchamiania , wykaz elementów
3. gdzie mozna kupic płytke drukowaną wraz z częściami i za ile

Czy jest ktoś może kto zrobiłby taki komputerek i za ile ... prosze info na Priv'a
Email i7i7@op.pl



Miłego dnia !
--
P o z d r a w i a m

darecki_M
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 26 mar 2007, o 22:08
Lokalizacja: zgorzelec

dla dziadek7

Postautor: darecki_M » 4 cze 2007, o 19:43

w tym pliku jest opisany projekt tego komputerka ,
gotową płytke kupiłem w sklep.avt.pl ,i troszke cześci,reszte częsci w sklepie z łodzi www.tme.pl Procesor na aallegro z przesyłka 23zł,ja zrobiłem na lcd 4x20 koszt tez na allegro z przesyłka 49zł,podobno na innych wyswietlaczach jest taniej ,ale to pozostawie tym którzy wykonali na tych wyswietlaczach.
jak pan sie domyśla po wykonaniu całosci trzeba zaprogramowa procka tzn wlac do niego sofcik,musi pan sobie zrobic programatorek na np max232. na pierwszej stronie jest schemat i program do wgrania softu.
wszystkie softy sa dostepne na pierwszej stronie,także zmiany w orginalnej płytce dla poszczególnych wyswietlaczy.Myśle że tyle wystarczy ,moze to Panu ułatwi w zapoznaniu sie z projektem,ten komputer to niezły bajerek i tu znowu ukłony do twórcy .Jesli chodzi o wykonanie to prosze napisac na ten adres darek3759@tlen.pl , to jest najwłasciwszy człowiek który napewno Panu zmontuje całosc , to jest sam twórca projektu.
Załączniki
09-2005_010-016.rar
to jest plik z całym projektem komputera samochodowego
(954.03 KiB) Pobrany 623 razy

dziadek7
-
-
Posty: 34
Rejestracja: 4 cze 2007, o 07:05
Lokalizacja: Pl

Postautor: dziadek7 » 5 cze 2007, o 03:38

DZIĘKI Kolego za odpowiedź a szczególnie za ten załącznik . :597:
Te pliki z pierwszej strony zassałem juz wcześniej ale tam nie ma schematu i opisu który właśnie dałeś w tym załączniku


Miłego dnia !
--
P o z d r a w i a m


ps
Propozycja zmontowania lub sprzedaży kompletu części bez wyświetlacza nadal aktualna :607:





.

Zbigniew Sekuła
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 16 sty 2006, o 19:00
Lokalizacja: Szczytno

Postautor: Zbigniew Sekuła » 9 cze 2007, o 12:58

Mam takie pytanie,czy dobrze rozumiem podłączenie Lcd 4x20. SCK=RS,MOSI=E,LCD COM=D4,LCD E=D5,RXD(P3.0) to D6,RES(P1.0) to D7.Poza tym czy ktoś projektował może płytke pod ten wyświetlacz.

dziadek7
-
-
Posty: 34
Rejestracja: 4 cze 2007, o 07:05
Lokalizacja: Pl

Postautor: dziadek7 » 18 cze 2007, o 17:03

Mam Komputerek w ver. S65 i ..........kilka pytań :609:

A...Kalibracja 'Drogi'

1. Kalibrację 'Drogi' czy robic w trasie ....w mieście ..... czy jazda mieszana ?
2. Czy ma znaczenie ile km trzeba przejechać ?
3. Czy jazda musi być ciągła tzn. nie można robić przerw z wyłączeniem silnika ?


B...Kalibracja 'wtrysku'

4. Kalibrację 'Wtrysku' czy robic w trasie ....w mieście ..... czy jazda mieszana ?
5. Czy ma znaczenie ile km trzeba przejechać ?
6. Czy jazda musi być ciągła tzn. nie można robić przerw z wyłączeniem silnika ?



Czy ma ktos scan lub PDF'a z EP10/2005 z Częścią 2 Opisu tego Komputerka sam. i mógłby udostepnic mi ??


.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości