Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 18 cze 2007, o 23:13

Obie kalibracje sa niezalezne od wlaczania silnika, rodzaju przejezdzanej drogi itp.
Mysle ze dla wspolczynnika drogi dobrze byloby przejechac chociaz 10km lub wiecej.
Dla wspolczynnika wtrysku dobrze byloby zuzyc chociaz z 10l paliwa, chociaz zalecalbym wiecej np. 30l.
Czym wiecej tym dokladniej beda obliczone wspolczynniki.
Kalibracje mozna powtarzac kilka razy, usrednic wyniki i wprowadzic poprawke recznie.

Awatar użytkownika
fachman
-
-
Posty: 103
Rejestracja: 3 cze 2003, o 17:03
Lokalizacja: Trzeci Świat

Postautor: fachman » 19 cze 2007, o 00:02

Kalibracje mozna powtarzac kilka razy, usrednic wyniki i wprowadzic poprawke recznie.
no właśnie, ale jak to technicznie wygląda, bo wstyd się przyznać, ale kombinowałem raz i drugi aby to ręcznie skorygować i klapa, aby coś zmodyfikować muszę przejechać kawałek aby nabić jak najwięcej impulsów a potem z proporcji wpisuję ilość zużytego paliwa, czy tak ta ręczna poprawka ma wyglądać czy czegoś jak zwykle nie wiem do końca ?

no i smutna wiadomość, zw te ostatnie upały padł mi komputerek :602:
jeszcze nie dawno z rana drygał i się odpalał, nie wiem czy do końca normalnie bo
nie wiem czemu zapraszał mnie na przegląd o 9 miesięcy za wcześnie :599:
co prawda jest to piknięcie przy załączeniu stacyjki ale ekran ciemny
ny i nie pomaga nawet odłączenie akumulatora. LCD mam w nim od n3310.

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 19 cze 2007, o 08:11

Jak wejdziesz w ogladanie wspolczynnika jednego albo drugiego (czyli przy wylaczonej kalibracji) to klawiszami + i - zmieniasz wspolczynniki recznie (nie wciskasz enter bo wejdziesz w kalibracje)

dziadek7
-
-
Posty: 34
Rejestracja: 4 cze 2007, o 07:05
Lokalizacja: Pl

Postautor: dziadek7 » 19 cze 2007, o 11:55

Dla zainteresowanych nie posiadajacych wersji papierowej udostepniam PDF tego artykulu :)
files/komputer_samochodowy.pdf
Szanowny Adminie .. to może jeszcze udostępnisz II cz. OPISu z EP10/2005 :607:

marozzz
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2006, o 13:58
Lokalizacja: wawa

Postautor: marozzz » 21 cze 2007, o 19:49

Witam
Złożyłem komputerek dla wersji z wyswietlaczem nokii 6610 (z allegro) udał się go zaprogramować, ale nie działa wyświetlacz. Wszystkie napięcia w porządku prawdopodobnie jest to problem z wyswietlaczem ma zieloną taśmę chyba jest z kontrolerem philipsa mam wątpliwosci odnośnie jeg wyprowadzeń. Proszę o wskazówki.

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 21 cze 2007, o 20:22

Prosze sprobowac wgrac oprogramowanie raz philips raz epson.
Jezeli nie zadziala w zadnym przypadku to pozostaje sprawdzic tylko polaczenia LCD-plytka, oraz zmiany na plytce.
Wszystko widac na zdjecia dolaczonych do paczkiu softwarowej
Prosze uwazac na numeracje pinow. Na różnych wyswietlaczach jest różna.
Jezeli lutowale do pól pod nalepka to tam piny tez oznaczone bywaja odwrotnie.
Jezeli udalo ci sie podlaczyc odwrotnie i miales podlaczone podswietlenie ( czyli +12V) to wyswietlaczjest do kosza.
Generalna zasada: Zawsze podlaczmy wyswietlacz najpierw bez podswietlenia a gdy juz dziala to dopiero podlaczamy podswietlenie

marozzz
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2006, o 13:58
Lokalizacja: wawa

Postautor: marozzz » 21 cze 2007, o 21:31

Połączenia raczej dobre jak na schemacie, mam wątpliwości odnośnie pdłączenia samego wyświetlacza. Czy są jakieś różnice w wyprowadzeniach dla wyświetlacza 6610 (na taśmie)

[ Dodano: 21-06-2007, 21:44 ]
Jezeli lutowale do pól pod nalepka to tam piny tez oznaczone bywaja odwrotnie.
Jezeli udalo ci sie podlaczyc odwrotnie i miales podlaczone podswietlenie ( czyli +12V) to wyswietlaczjest do kosza.
Czy jest możliwe aby w tym wyświetlaczu piny w gnieździe były w innej kolejności niż na twoim zdjęciu tzn
6 5
7 4
8 3
9 2
10 1

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 21 cze 2007, o 22:55

Niewazne jak sa opisane piny na wyswietlaczu (tasmie czy na zlaczu).
Sygnaly sa na złączu zawsze w tych samych miejscach, a przyporzadkowanie zlacze <> pola lutownicze mozna rozpoznac omomierzem.
np. pin oznaczony na moim zdjeciu jako 1 (prawy gorny rog zlacza) ma zawsze trafic do miejsca oznaczonego pin1 na płytce nawet jezeli obok niego bedzie napisane na laminacie wyswietlacza np. 10
Mam nadzieje ze opisalem to zrozumiale.

marozzz
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2006, o 13:58
Lokalizacja: wawa

Postautor: marozzz » 21 cze 2007, o 23:35

Tak też się domyślam, ale pierwsza próba była chyba zabójcza dla wyświetlacza. Dzięki serdeczne za pomoc. I ostatnie pytanie jaki wyświetlacz mam zamówić s65 czy 6610, który będzie pewniejszy w eksploatacji.

dziadek7
-
-
Posty: 34
Rejestracja: 4 cze 2007, o 07:05
Lokalizacja: Pl

Typ wyświetlacza s65

Postautor: dziadek7 » 23 cze 2007, o 09:30

Mam pytanie czy dla wer. z wyswietlaczem Simensa S65 nadaje się tylko typ wyświetlacza LCD : LS020Bxxxxx czy moze być także L2F50xxxx ???


.

Zbigniew Sekuła
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 16 sty 2006, o 19:00
Lokalizacja: Szczytno

Powtórzenie pytania

Postautor: Zbigniew Sekuła » 23 cze 2007, o 20:42

Niestety musiałem wyjechać i nie miałem dostępu do komputera chciałbym powtórzyć pytanie czy dobrze rozumiem podłączenie Lcd 4x20. SCK=RS,MOSI=E,LCD COM=D4,LCD E=D5,RXD(P3.0) to D6,RES(P1.0) to D7.Poza tym czy ktoś projektował może płytke pod ten wyświetlacz.

drakerus
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 lut 2006, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Podłączenie kompa do sekwencyjnej instalacji gazowej

Postautor: drakerus » 27 cze 2007, o 13:16

Hi ALL,
Od kilku dni jestem szczesliwym posiadaczem sekwencyjnej instalacji gazowej w mojej fabii. I teraz mam kilka pytan dotyczacych podlaczenia kompa do tej instalacji gazowej. Oczywiscie juz wgralem nowa wersje oprogramowania do mojego kompa. Obecnie impulsy wtrysku podaje do kompa z pierwszego wtryskiwacza benzynowego (z przewodu tuz przy wtryskiwaczu) - ale niestety zliczanie impulsów dziala tylko dla benzyny, po przelaczeniu na gaz na wtryskiwacze benzynowe nie ida zadne impulsy (i tak ma byc). I teraz moje pytania, aby zliczanie impulsow bylo i dla benazyny i dla gazu to: czy przepiąc kabelek od wtrysku blizej ECU i zliczac impulsy dla gazu i benzyny z ECU?? Czy moze lepiej bedzie (czy wogole zadziala) pozostawienie zliczania impulsoow wtrysku dla benzyny z wtrryskiwacza benzynowego, zliczanie impulsow dla gazu z wtryskiwacza gazowego i poprzez przekaznik (sterowanie przekaznikiem zalatwil by ten sam sygnal ktory przelacza komputer gaz/ben) te impulsy podac na komputer??
Z gory dzieki za informacje.
Pozdrawiam,

plech
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 2 kwie 2007, o 06:16
Lokalizacja: wawa

Postautor: plech » 1 lip 2007, o 12:10

Witam wszystkich,
kompletuje powoli wszystkie czesci do komputerka mam jednak probem z kilkoma. Moze ktos z Was kupil wiecej i ma na zbyciu. Ja mam wszystkie poza nizej wymienionymi w ilosci 100sztuk lub 50 wiec chetnie sie podziele.

oto te ktorych szukam:

-R21 - 1,6Ω R0603
-C6, C15 100µF/16 V CTSMD C
-C9 100µF/16 V CTSMD B
-U5 DS1819A SOT753 lub zamiennik MAX 823/4/5 firmy Maxim
-D2...D7 KP-2012MGCK KP02012
-D11 BAS85 MINIMELF
-W1 WF10S


bede wdzieczy szczegolnie za R21, C6, C9, U5 i W1.
prosze na maila plech((malpa))tlen . pl
lub gg 5422376
lub PRIV

Awatar użytkownika
fachman
-
-
Posty: 103
Rejestracja: 3 cze 2003, o 17:03
Lokalizacja: Trzeci Świat

Postautor: fachman » 1 lip 2007, o 12:26

Witam wszystkich,
kompletuje powoli wszystkie czesci do komputerka mam jednak probem z kilkoma.... oto te ktorych szukam:...-U5 DS1819A SOT753 lub zamiennik MAX 823/4/5 firmy Maxim
...
darekk obiecał że od wersji softu 4.50 w górę wyprowadzi sygnał resetu dla lcd z pin1 aduc, natomiast sam proc będzie się resetował z wewnętrznego POR,
w wersji pod s65 tak już jest od samego początku, U5 tam się nie montuje

dziadek7 dostał pełną dokumentację do projektu jednostronnej płytki pod s65 na elementy przewlekane i pewnie można z nim będzie pogadać na PW w tym temacie,
płytka została sprawdzona, komp uruchomił się bezproblemowo, czyli nie zawiera błędów
Płytka jednostronna zawiera tylko! 1 zworkę i duży stabilizator LM7805, bo w czasie programowania komp pobiera ponad 100mA z zasilacza i wersja 78L05 może paść
Wymiary 70x68mm, niestety większe niż pod elementy smd

daniel_t
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 6 maja 2006, o 11:50
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.\Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: daniel_t » 3 lip 2007, o 22:58

Witam, mam zamontowany ten komputerek z lcd od s65 i wersją specjalną benzyna 4v50 w Matizie, ale mam problem z liczeniem spalania, tzn. zatankowałem do pełna, włączyłem kalibrację, przejechałem 340km i znowu do pełna, wyszło mi 20,5 litra i tak wpisałem w komputerku, obliczył wsp. wtryku, wyszło 29100, a an pokazuje mi na postoju 6-10l/godz. a podczas jazdy od 40 do 60 l, kalibrację powtórzyłem i wyszło prawie tak samo.

Może miał ktoś podobny problem i może pomóc ? Byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.Daniel.

bogas.
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 7 lut 2006, o 10:10
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:

Postautor: bogas. » 12 lip 2007, o 19:15

Panowie, powiedzcie mi (Ci co mają gaz) jak to jest z liczeniem gazu i benzyny?
Zarówno w II generacji i sekwencji.
Podpinamy się również pod jeden z wtryskiwaczy w przypadku wielopunktowego wtrysku?

koroner_x
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 3 sty 2007, o 15:39
Lokalizacja: Boronów
Kontaktowanie:

Postautor: koroner_x » 12 lip 2007, o 23:58

tak podpinasz sie pod jeden z wtryskiwaczy a pozniej sobie to mnozysz x4 lub razy 3 lub x6 to zalezy ile masz wtryskow w danym samochodzie.

egreg
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 4 lip 2007, o 18:39
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: egreg » 16 lip 2007, o 18:27

Witam , gratuluje autorowi Darekk za ciekawy projekt i też chciałbym zmontować taki komputerek .
I mam prośbę , czy mógłby ktoś pomóc w skompletowaniu części to płytki smd ? chętnie kupie od kogoś jeśli cos zostało.
Albo gdzie mógłbym nalepiej zamówić potrzebne częsci (kontroler i lcd już mam).
Z góry dziekuję i pozdrawiam

dziadek7
-
-
Posty: 34
Rejestracja: 4 cze 2007, o 07:05
Lokalizacja: Pl

Postautor: dziadek7 » 16 lip 2007, o 18:54

Witam , gratuluje autorowi Darekk za ciekawy projekt i też chciałbym zmontować taki komputerek .
I mam prośbę , czy mógłby ktoś pomóc w skompletowaniu części to płytki smd ? chętnie kupie od kogoś jeśli cos zostało.
Albo gdzie mógłbym nalepiej zamówić potrzebne częsci (kontroler i lcd już mam).
Z góry dziekuję i pozdrawiam

NTo może nie rób SMD tylko na zwykłe elementy [płytka tzw. przewlekana]

Za dwa dni będę mail takie płytki robi mi je Firma i kilka zostanie ;-)

[ Dodano: 19-07-2007, 03:30 ]
Płytka gotowa ver. przewlekana czyli na zwykłe elementy nie SMD pod wyświetlacz S65 ...... patrz załącznik ..... zrobiona za zgodą jej autora tzn. Kol. "fachman" z tego forum. Płytka ma ścieżki cynowane . otwory powiercone , od strony elememntów 'opisówka' montażowa .
Zostało mi kilka sztuk jakby ktoś potrzebował ..... info na Email: i7i7@op.pl
Załączniki
PLYTKAs65.jpg
PLYTKAs65.jpg (58.95 KiB) Przejrzano 12386 razy

wiertara
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2006, o 22:39
Lokalizacja: Poznań

Problem z uruchomieniem

Postautor: wiertara » 22 lip 2007, o 14:04

Zmontowałem komputerek z modyfikacjami pod LCD 4x20. Niestety po uruchomieniu buzzer piszczy przez około 5 sekund, po czym nastaje cisza. Na wyświetlaczu nic nie widać. Bardzo proszę o wskazówkę, co sprawdzić, by poprawnie uruchomić układ.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości