Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

Awatar użytkownika
tomba
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 16 cze 2003, o 12:13
Lokalizacja: śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: tomba » 9 sty 2007, o 12:35

Witam wszystkich
pytanie do darekk na jakich max przewodach może chodzić LCD od S65 planuję 1metr
sam wyświetlacz wsadzić w liczniki a płytka i osobne 2 switch 1 reset i rs232 pod zaślepką
wielkie uznania z mojej strony dla AUTORA oraz molestuję nadal za 4 czujnikami ultra z tyłu w zderzaczku ;-))) :607:

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 9 sty 2007, o 13:12

Niestety nie moge ci powiedziec "tak bedzie dzialac". Moje doswiadczenia mowia mi ze byc moze, niestety to trzeba sprawdzic. Maja szanse niestety pojawic sie takie sytuacje ze wyswietlacz zostanie zresetowany jakims impulsem i pojawi sie dopiero po rozpoczeciu nowej trasy, gdyz wtedy jest inicjowany wyswietlacz na nowo. Moze ratunkiem byloby ekranowanie tej wiazki z syganlami LCD ?
Moze byc roznie w roznych samochodach.
O czujniku parkowania sprzezonym z komputerkiem po rs232 mysle. Moze kiedys sie uda zrobic.....
A moze ktos bylby chetny zrobic taki uklad to ja dopisze w komputerku reszte ?

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 9 sty 2007, o 14:48

no niestety porazka komp nie ma najmniejszego zamiaru skontaktowac sie z PC probowalem na dwoch komputerach PC i nawet zrobilem drugi kabel z drugim ukladem max232 kupionym dzis, schemat troche innego kabla, byl podany na pierwszej zakladce
w programie nic niegrzebalem
wyswietlacz nie podlaczony
napiecia za U2 4,97v
na r26 3,5V (nie ma wyswietlacza)

takie cus wyskakuje
Configuration:COM2, 9600 baud
RESSETING PART:Failed
i potem standardowy ekran zeby posprawdzac polaczenia itp
PSEN polaczony do masy

sam komputerek zaraz po podlaczeniu zasilania bierze 4mA, a po ok 30 sekundach 8,5mA i tak juz zostaje
buzzer wcale sie nie odzywa
:566:

koroner_x
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 3 sty 2007, o 15:39
Lokalizacja: Boronów
Kontaktowanie:

Postautor: koroner_x » 9 sty 2007, o 16:43

Witam ponownie
I znów stracony czas, od rana godziny 11 do 16 30 pruba sprawdzenia co jest nie tak??
Kupilem nowy procesor wylutowałem hotem poprzednika bo myślalem, że jest zwalony, wlutowalem grotówką nowy i ponownie proboje go zaprogramować..... i co?? i znowu jedna wielka porażka. Dziwne naprawiam telefony komórkowe a jak wiadomo tam elemęty są jeszcze mniejsze i jakoś mi to idzie a tu nici. Wszystko sprawdzone i nic nie działa.
Podejżewalem procka, ale to nie to.
MAM DOKŁADNIE TO CO KOLEGA WYŻEJ - nie mam nawet nie brzęczy mi buzzer tylko coś w nim tyknie jak proboje włączyć programowanie w programie.
Pomuszcie zrobcie coś bo nie wytrzymam.

Może coś pomijam??
Dlaczego na rozpisce elementów niektore z nich mają gwiadki?? co do kondensatorów prze kwarcu to wiem ale co z resztą.
Moje gg 2276961

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 9 sty 2007, o 17:08

Nie mialem takich problemow . Moje procki zawsze wydaja dzwiek z buzera po wlaczonieu przy zwartej zworze z1.
Do sprawdzenia:
R31 powinien byc 1k
--napiecie zasilania +5V ,czesc analogowa np C6 i cyfrowa np. C10
--czy na kwarcu jest 32768hz (moje wszystkie komputerki byly bez kondensatorow przy kwarcu)
-- napiecie na resecie procka-powinno byc ponizej 1V (w ostatecznosci dla aduc836 mozna wylutowac T3 i tez powinno zadzialac)
-- sprawdzic wartosc R24 =10k czy nie zwarty do plusa lub masy, R33 mozna zwiekszyc do np.47k...100k

jezeli powyzsze rzeczy sa spelnione a procek nadal nie wydaje dzwieku to albo nozki zasilania nie dolutowane albo uszkodzony.

Elementy z gwiazdka sa dlatego ze mozna ich nie montowac w pewnych sytuacjach.
-kondensatory przy kwarcu
- tranzystor do zasilania DS18B20 , u mnie wystarczal sam rezystor 1k podpiety do +5V (R42)
- R19, R20 =47k, R23 =np. 1k dla wersji gazowej, dla benzyny bez znaczenia


Do AndrewS na zdjeciu widze chyba ze masz R33 =101 czyli 100 ohm to powoduje przywarcie txd i nie daje odglosu buzer i program z PC nie otrzymuje potwierdzenia na zapytania

koroner_x
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 3 sty 2007, o 15:39
Lokalizacja: Boronów
Kontaktowanie:

Postautor: koroner_x » 9 sty 2007, o 17:32

Dziś już tego nie sprawdzam ale jutro wezme się do roboty
a mam jeszcze jedną żecz
ja z avt dostałem jako termometr element w kształcie tranzystora
nie montowałem go bo stwierdziłem ze na chwile rozruchu jest niepotrzebny
moze to jego sprawka??
co prawda nie sądze ale w razie czego jak go podłączyć


to jest budowa jak wygląda - mniej wiecej - wszyscy powinni wiedziec o co chodzi
powinien to być ds1819
ja zamówilem ds 1820
ale czy to tosamo??
Załączniki
ds1820_pin 1.gif
ds1820_pin 1.gif (2.85 KiB) Przejrzano 11847 razy
Ostatnio zmieniony 10 sty 2007, o 23:57 przez koroner_x, łącznie zmieniany 1 raz.

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 10 sty 2007, o 01:58

w moim nadal cisza, :571: rozumiem ze buzer powinien pikac nawet jesli komputerek nie jest podlaczony do kabelka laczacego go z kompem

- R31 zamienilem na 1K
- napiecia na wyzej wymienionych kondensatorach 5V
napiecia tez sa w innych punktach sprawdzalem tez zasilanie procka i np. T3 Baza i Emiter maja 5V caly czas na kolektorze jest praktycznie to co na masie 0,08V a przy podpietym kabelku do kompa 0,1V
- na kwarcu jest 32,74 mierzone miernikiem metex (wywalilem kondensatory z nimi nie mierzylem)
- napiecie na resecie jest 0,08V po wywaleniu T3 to samo napiecie i zachowanie sie komputerka (po wywaleniu t3 do resetu jest podlaczony R31, po przejsciu R31 masa)
- R24 to ten nie opisany obok zlacza G1 na schemacie glownym ?? z jednej strony jest na nim +5V a po przejsciu przez niego czyli na zlaczu TX jest 0,1V czyli to samo co mam na masie
rezystancja pomiedzy TX a masa, jakos dziwnie byla pokazywana na mierniku, raz to bylo 30 omow
w koncu sie znerwowalem i odlaczylem R33 wylaczajac tym samym sekcje buzerka z gry :mrgreen:
i to byl strzal w dziesiatke reset kompa poszedl :o

no to probuje programowac
resseting part OK
baudrate 115200 OK
erasing code and data ok
checksum of [tu sciezka do pliku hex] is 307 ..............itd.
Downloading code
[tu sciezka do pliku hex]......... Failed ......Failed
baudrate.. 9600 ok

i tak sie zatrzymal
znaczy mam to rozumiec ze zmniejszyl sobie predkosc baudrate i poszlo ???

nie poszlo przy probie Run wywalil blad
wiec wylaczylem zasilanie procka zrobilem wszystko jeszcze raz tym razem szybciej i poszlo !!

to chyba koniec walki na dzis mam dosyc, wczoraj bylem po nocy i jeszcze siedzialem tyle czasu [dochodzi druga], dobrze ze przynajniej jakis efekt jest uuuffffff ide spac

aha R33 ma dobra wartosc czyli 103, faktycznie na moim skanie mozna to bylo odczytac jako 101

koroner_x
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 3 sty 2007, o 15:39
Lokalizacja: Boronów
Kontaktowanie:

Postautor: koroner_x » 11 sty 2007, o 00:01

Ponownie
zmieniłem rezystor jak kolega wyżej na 1k i dalej była lipa
wylutowałem rezystor R33 - ten z buzzera i ..... poszło
jak bedziecie mieli problemy to jakoś poztaram wam się pomóc.
Piszcie i pytajcie, ja kompa bede rozbudowywał
pozdrawiam

KorOneR

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 11 sty 2007, o 00:46

no ja dzis swojego uruchomilem, prawie wszystko poszlo, trzeba uwazac przy lutowaniu wyswietlacza ja mam S65
trzeba dac dosyc cienkie przewody, bo po stronie plytki jest ciasno i jak jest gruba izolacja to po wlutowaniu kilku przewodów obok siebie, robi sie za malo miejsca, ja wykozystalem ostatecznie stary 80-cio żyłowy przewod tasmowy od twardego dysku
zmienilem rezystor R33 na 47k i dalej buzer nie dziala
jutro sprawdze sam buzer i tranzystor moze wlutuje R33 100k

komp po odpaleniu nie liczyl mi spalania winny byl tranzystor BSS138, po wymianie poszlo
po dolutowniu ukladow DS18B20 dziala tez temp :-)

Korner cos mie sie przypomina ze jak czytalem wczesniejsze posty w tym watku to byla mowa ze czujniki DS1820 sie nie nadaja

koroner_x
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 3 sty 2007, o 15:39
Lokalizacja: Boronów
Kontaktowanie:

Postautor: koroner_x » 11 sty 2007, o 02:15

Nie wiem czy sie nadają, jutro to sobie sprawdze, widze ze ty użyleś 18B20, zobacze co bedzie z moim.
Mam jeszcze pytanie czy w oplu astra, rocznik 92/93 znajduje sie czjnik drogi??
Jeśli nie to jakie rozwiązanie tam proponujecie??

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 11 sty 2007, o 11:26

ja u siebie tez nie mam czujnika drogi
z tego co wyczytalem tu na forum to sa trzy mozliwosci

pierwsza to zastosowanie czujnika jak dobrze pamietam KMZ .... i przyklejenie go do tylnej scianki predkosciomierza obracajacy sie tam magnes bedzie w czujniku generowal impulsy
jest na ten temat na poczatku tego watku

druga to zastosowanie halotronu ze stacji dyskietek i zabawa np. przy tarczy hamulcowej

i trzecia akurat zastosowanie oryginalnego takiego czujnika
ja jestem w komfortowej sytuacji bo polonezy plusy mialy taki czujnik przy skrzyni
ja w 125p mam silnik rovera i skrzynie wlasnie od poldka wiec moze da sie ten czujnik zastosowac u mnie

buzer nadal nie dziala
ale odkrylem ze mialem zwarcie kolektora z emiterem tranzystora T1
zwarcie bylo z drugiej strony plytki nie po stronie elementow, zrobilem je jak lutowalem przewody do buzzera
po usunieciu zwarcia buzer dalej nie dziala
sprawdze oscyloskopem czy cos wychodzi z procesora jak miga napis "swiatla"
ewentualnie wymienie tranzystor i spowrotem zamienie R33 na 10k potem moze na 100k
buzzer mam sprawny bo cos tam piszczy przy podpieciu do generatora

koroner_x
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 3 sty 2007, o 15:39
Lokalizacja: Boronów
Kontaktowanie:

Postautor: koroner_x » 12 sty 2007, o 00:57

Jednak znalazłem kabelek od czujnika drogi
znajdował się dokładne tam gdzie go opisano w o ile dobrze pamiętam w fabi, w złączu Iso
jednak dalej pozostaje gdzie się podłączyć z wtryskiwacza jak znajdę to zrobię dokładny opis jak to się robi w Astrze bo będe mieć wtedy komplet

A jeszcze jedna sprawa to jak to ma mierzyć niby obroty jak nie ma tam nigdzie podłączonego sygnału z cewki?
Czy działa to na zasadzie obliczania ilości impulsów z wtryskiwacza i ilości impulsów z prędkości a puzniej przeliczeniu i pokazaniu tego w ilości obrotów na minutę czy inaczej??

Czekam na wasze odpowiedzi

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 12 sty 2007, o 10:00

obroty to tylko taki bajer .Sa one liczone na podstawie ilosci wtryskow na sekunde i konfiguruje sie wspolczynnik mnozenia zebyt bylo dobrze dla silnikow 3 lub 4 cylindrowych, MPI, SPI itp.
U mnie (fabia 1.4MPI)ten wpolczynnik wynosi 120, u kolegi w felicji 60.
Po za tym jak hamujesz silnikiem i wtedy nie ma wtryskow, to mimo ze obrotomierz na desce pokazuje obroty , komputerek pokazuje 0.

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 12 sty 2007, o 17:43

Darek mam pytanie

sprawdzilem ze znajomym co jest na wyjsciu TXD na oscyloskopie i sa tam jakies przebiegi, ale bardzo male cos okolo 2mV to chyba za malo zeby wysterowac tranzystor T1
kolejne wersje kompa maja ta funkcje wylaczona moze wiec przez pomylke i ta wersja oprogramownia ma cos nie tak
mam wgrana wersje 4,48 S wyswietlacz siemens s65
Tobie Darek dziala buzer w wersji kompa z tym wyswietlaczem ??
moze jeszcze tak dla pewnosci wymienie tranzystor T1 ten od buzera
R33 mam 47K

wymienilem T1 i niestety buzzer dalej milczy :-(

koroner_x
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 3 sty 2007, o 15:39
Lokalizacja: Boronów
Kontaktowanie:

Postautor: koroner_x » 13 sty 2007, o 02:01

mam kolejne pytanie
mam silnik na jednopunktowym wtrysku
wszystko chodzi ok jak jest na bęzynie
ale jak jest na gazie - czyli wtryskiwacz ma odcięty kabel to nie działami zliczanie impulsów.
Teoretycznie wtryskiwacz nie dostaje sygnału bo wylancza go komputer gazu, rozłancza przekaznik i nie ma na kablu nic
i zaczołem szukać przed przekaznikiem - a tu co?? to samo, dokladnie, jak przełącze na bezyne jest - a na gza nie ma
zastanawiałem się czy nie ma tam jeszcze jednego przekaznika ale nie znalazlem
nie wiem gdzie szukać

POMOŻECIE??

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 13 sty 2007, o 07:56

korner szukaj w takim razie sygnalu zaraz za wyjsciem z kompa
poszukaj sobie na necie i forach schematu do swojego samochodu
przelaczanie benzyna gaz tego komputerka to chyba pin 6 bylo o tym we wczesniejszych watkach
jaki ty masz wyswietlacz ?? dziala ci buzer ??

koroner_x
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 3 sty 2007, o 15:39
Lokalizacja: Boronów
Kontaktowanie:

Postautor: koroner_x » 14 sty 2007, o 01:00

lcd mam teraz z 3310
ale probowalem na 5110 i 8210 i tez chodzi
na lcd z 3410 niby tez ale ona ma wiecej linii i wiersze sie łączą czyli część jest na starej linii a część na nowej
na pozostalej ostatniej i w polowie przedostatniej jest mnostwo krzaczkow - czyli jednym slowem nie podchodzą.
buzer mi dziala, tobie najprawdopodobniej uwalił sie tranzystor
schematu nie moge znaleść

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 14 sty 2007, o 20:01

no wlasnie wymienilem tranzystor i dalej kupa :-( no nic czekam na odp. Darka
aha jak ktos inny zmontowal ten uklad z wyswietlaczem S65 i mu dziala buzer to niech sie ujawni :-)

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 15 sty 2007, o 09:03

Sprawdzalem wersje dla S65. Buzer dziala napewno. Na wyjsciu TXD powinno byc na stale 0 i co sekunde na chyba 0.4s przebieg okolo 3.3kHz. Ale tylko jak miga napis swiatla.
Po za tym najlepsze sprawdzenie buzera to zewrzec zwore z1 i wlaczyc zasilanie (nie podlaczac kabla do programowania) . Z buzera powinien rozlec sie taki krotki zgrzyt. To jest zgloszenie sie bootloadera procesora iu jest to niezalezne od mojego programu.

Co do wtrysku na gazie : to jezeli po przelaczeniu na gaz zamiast wtryskiwacza nie jest podlczany rezystor pomiedzy wyjscie komputera a +12V to nie bedzie ipulsow na gazie. Nie wiem czy dobrze mysle ale nazywa sie to jakos emulator wtryskiwaczy.

anducha
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 15:55
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Postautor: anducha » 15 sty 2007, o 17:48

Z innej beczki - dalej walczę z termometrem.
czy ktoś może mi łopatologicznie wyjaśnić (krok po kroku) jak podłączyć uproszczoną wersję z DS18B20, ale bez T4 i otoczki, co z czym i skąd wziąć, fotka mile widziana (oczywiście płytki), będę dozgonnie wdzięczny.

EDIT - 06.04.2007 - problem rozwiązany, szczegóły w poście z dnia 06.04.2007 r. (wymiana elementów T4, D19 i U2).

Komp jeździ ze mną, liczy, ostatnio przy tankowaniu na 36,5 litrach na stacji pomylił się o 0,5 l.
Dziś załadowałem nową wersję softu 4,48

Łopatologicznie dla tych co sobie nie radzą z programowaniem:
1. Zwieramy zworkę Z1, odpinamy wyświetlacz.
2. +5V z kabelka RS232 do skrajnej nogi U2
3. kabelek RS podłączamy z komputerkiem na złączu G1.
4. Przygotowujemy komputer z programem WSD (dostępny na ftp://ftp.analog.com/pub/MicroConverter/ADuC8xx/WSD ) i program dla naszego komputerka *.hex.
5. Podłączamy kabel RS do PCeta, 12V do komputerka i włączamy komputer.
6. Po załadowaniu systemu włączamy WSD - jeżeli buzerek "odkaszlnie" to powinno być wszystko OK - a na ekranie monitora zgłosi się typ ADUCa.
7. Naciskamy Reset, później Download wybieramy plik *.hex do wczytania, chwilę czekamy na załadowanie. Po wszystkim klikamy Run i jeśli wszystko OK w odwrotnej kolejności wszystko odłączamy i rozłączmy - nie zapominając o rozwarciu zworki Z1 i zamontowaniu wyświetlacza.

Dla tych co już pogrzebali w ustawieniach WSD i nie wiedzą czy mają dobrze:
- port - wiadomo
- Crystal Frequency - Watch crystal
- MicroConverter BaudRate 9600
- PC Baud Rate - 9600
- Erase Mode - Erase the CODE and DATA
- Download Mode - Download CODE ONLY
- Run - Run From start: 0 Hex
Użyty komputer do zaprogramowania: Laptop P75MHz, 24RAM

Pozdrawiam
Anducha
Ostatnio zmieniony 6 kwie 2007, o 16:16 przez anducha, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości