Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 4 gru 2006, o 09:12

Znalazlem chwile czasu i ... jest wersja dla wyswietlacza z siemensa S65 (jak to mowia nigdy nie mow nigdy :) ). Niestety tylko dla wersji lcd LS02B0...
W jaki sposob go podlaczyc pokazane jest na zdjeciach wewnatrz pliku zalaczonego ponizej.
I przy okazji poprawilem ostatni blad w menu przyspieszen. Progi byly zawyzane 0 20%, czyli jak ustawilo sie 50km/h to prog w rzeczywistosci byl 60km/h
Załączniki
IMG_1210a.jpg
Ostatnio zmieniony 11 sie 2009, o 08:36 przez darekk, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
tomba
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 16 cze 2003, o 12:13
Lokalizacja: śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: tomba » 4 gru 2006, o 09:43

no proszę :564:

ian
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 6 wrz 2005, o 21:13
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: ian » 5 gru 2006, o 21:43

Witam

Gratuluje wytrwałości.
Ten wyswietlacz nawet łatwiej będzie mi umieścić w aucie niż od nokii 3310.

piotrchrzanowsk
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 gru 2006, o 17:56
Lokalizacja: łódź

Postautor: piotrchrzanowsk » 12 gru 2006, o 18:09

Witam
Mam takie pytanie do samego konstrutora projektu no i oczywiscie do wszystkich zoriętowanych.... mianowicie posiadam golfa II 91' z silnikem diesla 1.6 tdi i nieukrywam ze podoba mi sie projekt omawianego komputera w zwiazku z czym chciałbym załozyc go w swoim autku... czy jest to mozliwe w przypadu silników diesla? czy niestety tylko dla benzyn? prosze o odpowiedz... troche mi zalezy...

ian
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 6 wrz 2005, o 21:13
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: ian » 12 gru 2006, o 22:46

Witam

Ta informacja przewinęła się juz w tym temacie , ale przypomne :

Jeśli w tym silniku (1,6 tdi) ilość wtryskiwanego paliwa jest sterowana mechanicznie to będzie problem z obliczaniem zużycia paliwa. Natomiast jesli ilość podawanego paliwa sterowana jest elektrycznie to nie powinno być problemów.

Pozostaje jeszcze kwestia dostarczenia informacji o przejechanej drodze, ale to da się rozwiązać (była nawet o tym informacja na forum)

Musisz zdobyć wiarygodną informację o sposobie sterowania wtryskami w tym silniku - ja niestety tego nie wiem.

Pozdrawiam
Janusz

piotrchrzanowsk
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 gru 2006, o 17:56
Lokalizacja: łódź

Postautor: piotrchrzanowsk » 13 gru 2006, o 10:34

Witam

Ta informacja przewinęła się juz w tym temacie , ale przypomne :

Jeśli w tym silniku (1,6 tdi) ilość wtryskiwanego paliwa jest sterowana mechanicznie to będzie problem z obliczaniem zużycia paliwa. Natomiast jesli ilość podawanego paliwa sterowana jest elektrycznie to nie powinno być problemów.

Pozostaje jeszcze kwestia dostarczenia informacji o przejechanej drodze, ale to da się rozwiązać (była nawet o tym informacja na forum)

Musisz zdobyć wiarygodną informację o sposobie sterowania wtryskami w tym silniku - ja niestety tego nie wiem.

Pozdrawiam
Janusz


witam
Dzieki za odpowiedz.
niestety moj golfik to rocznik 91 wiec tam wszystko jest sterowane mechanicznie :P
ale czy niedało by sie załozyc jakiegos czujnika który by przesyłał informacje o ilosci wtryskiwanego paliwa???

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 13 gru 2006, o 17:41

Jest wersja komputerka (jedna z wersji)dla 2 przeplywomierzy wytwarzajacych impulsy w czasie przeplywu paliwa.
Alle jak do tej pory nikt nie pochwalil sie ze ma takie ptrzeplywomierze.
Ktos mowil ze mial z trabanta ale to chyba zbyt zamierzchle czasy zeby obecnie cos takiego zdobyc.

piotrchrzanowsk
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 gru 2006, o 17:56
Lokalizacja: łódź

Postautor: piotrchrzanowsk » 13 gru 2006, o 21:27

hmm... wiec jest jednak nadzieja... :)
jeszcze takie pytanko... te przepywomierze maja jakies symbole czy coklwiek innego co je identyfikuje??? moze uda mi sie jednak gdies je odnalezc... albo w jakich samochodal lub tez innych urzadzeniach były montowane?
A co do tych wersji tego komputerka to gdzie moge zakupic odpowiednia? czy ta dostepna w sklpie avt jest odpowiednia? Wersje komp. roznia sie tylko programami mikrokontrolerow czy rowniez podzespołami?
prosze oodp...

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 14 gru 2006, o 08:51

Trzeba zrobic kiilkadrobnych poprawek na plytce przed wlutowaniem procesora. rysunki w paczce oprogramowania pare postow wyzej.
Trzeba tez wgrac odpowiednia wersje oprogramowania programu (tez w tej paczce)
AVT nie sprzedaje zmontowanych kitow tylko same plytki.
Co do przeplywonmierzy to ja NIC na ich temat nie wiem oprocz tego ze kiedys byly stosowane w TRABANCIE.
Jezeli juz cos znajdziesz to daj znac. Stala takiego przeplywomierza musi byc ponad 3000imp/l zeby dobrze pokazywac spalanie chwilowe. No i przeplywomierze musza byc 2 NA DOLOCIE i NA POWROCIE paliwa. liczy sie roznica.

piotrchrzanowsk
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 gru 2006, o 17:56
Lokalizacja: łódź

Postautor: piotrchrzanowsk » 14 gru 2006, o 18:50

dzieki bardzo
mam tylko pytanie co do oprogramowania mikrokontrolera... mianowicie kod wynikowy jak widze jest podany tylko jak mam go "wrzucic"? za pomoca tych zestawów uruchomieniowych lub programatorów? mowiac szczerze w tej dziedzinie to akurat nie jestem asem stad moje pytanie...

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 14 gru 2006, o 22:41

a czytales watek od poczatku ??
tam jest wyjasnione
podane sa linki do sciagniecia oryginalnego oprogramowania programujacego ten procek, sa tez linki do oryginalnego artykulu z EP w ktorym opisany jest kabel do polaczenia plytki z kompem

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 18 gru 2006, o 09:08

I ponownie sprawdza sie maksyma nigdy nie mow nigdy ... :)
Przy okazji powstala wersja ze sterownikiem HD44780 a dokladnie dla wyswietlacza 4x20
Opis jak podlaczyc w pliku ponizej.
Poprawilem sposob podlaczenie tego wyswietlacza (brakowalo rezystorow podpinajacych)

Usuwam zalacznik z programami gdyz nowe wersje bede zawsze wrzucal w pierwszym poscie tego watku zeby bylo latwiej je znalezc.
Załączniki
IMG_1298a.jpg
Ostatnio zmieniony 8 mar 2007, o 10:39 przez darekk, łącznie zmieniany 2 razy.

arkapolo
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2006, o 12:42
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: arkapolo » 20 gru 2006, o 14:44

Witam wszystkich "zakręconych" komputerkiem do samochodu (też chciałbym się dołączyć).
Gratulacje i wyrazy uznania dla autora projektu za projekt, za udostępnienie no i za rozbudowę.
Zabieram się za poskładanie komputerka. Ma ktoś może części na zbyciu (jeszcze nie mam nic więc ...), chętnie się nimi zaopiekuję (potrzebuję na dwa zestawy). Pozdrawiam

piotrchrzanowsk
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 gru 2006, o 17:56
Lokalizacja: łódź

Postautor: piotrchrzanowsk » 20 gru 2006, o 22:59

Witam ponownie.
Po usilnych poszukiwaniach przepływomierzy znalazłem odpowiednie 2 od trabanta. odziwo nie kosztowały wcale majątku bo dalem 30 zł za 2. Mam tez od wartburga ale one sa identyczne. czekam teraz tylko na płyke i zabieram sie do roboty. Dzieki za pomoc. Odezwe sie wrazie problemów :D
Mam jeszcze pytanko jaki w takim razie bedzie najodpowiedniejszy dla mnie procesor czy ten ADUC836 bedzie ok czy jest moze cos leprzego?

Awatar użytkownika
waldek
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 1 sty 2004, o 12:57
Lokalizacja: inowrocław

Postautor: waldek » 28 gru 2006, o 14:34

procek, wyświetlacz itp to faktycznie nie problem... mozna kupic....:)

generalnie elementy RC nawet w paczkach po 100szt tez nie są jakies kosmicznie drogie, ale jak kupie to będą leżeć....
no to może juz ktos kupił? i mu leżą? i zawadzają?
jakby co to chetnię odkupię ze trzy komplety

prosze o kontakt na PW

koroner_x
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 3 sty 2007, o 15:39
Lokalizacja: Boronów
Kontaktowanie:

Postautor: koroner_x » 5 sty 2007, o 00:47

Witam wszystkich i serdecznie pozdrawiam. Ja mam już wszystko złożone do kupy i.... klops wielki..... nikt z was czy nas kturym udało się już złożyć to cacko nie napisał konkretnie procedury programowania układu. Wiem, że potrzeba do tego kabelek na max232 4 condensatorów, zasilania 5V programu i komputera - to wiemy szyscy bardzo dobrze. Ale problem jest taki, że ja, nie powiem żebym był genialny ale już pare dni pod rząd, nie moge go zaprogramować, problem polega na tym że program nie widzi nic. Nie ma zadnych obiawów co do jakiejkolwiek transmisji miedzy kompem a aduc816. Czy to wina konfiguracji programu? jesli tak to jak ma być wszystko po kolei ustawione. A może to procek nie wchodzi mi w botloader? jeśli tak to jakie powinny być obiawy jak jest w tym botloadeze?? czy w tym stanie pojawi mi się coś n lcd jak go założę?? powiedzcie co może być nie tak?? czy to może zle złożony kabel?? czy może co raczej już mam na myśli procek dostaałem uszkodzony?? w drodze co prawda mam już drugia aleeee.... podpowiedzcie co i jak krok po kroku zrobić, sprawdzić, przetestować??
POMóŻCIE

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 5 sty 2007, o 09:13

procedura programowania jest opisana w artykule w EP pewnie dostales je razem z plytka, ale jest jedno ale :-)
nie wiem czy czytales wszystkie posty w tym watku, chlopaki we wczesniejszych postach pisza ze na schemacie w podlaczeniu kabelka jest maly blad
pin nr 5 DB9 czyli portu com kompa powinien byc podlaczony do masy
no i z artykulu wynika ze do programowania procka wcale nie trzeba podlaczac wyswietlacza
rozumiem ze zwierasz odpowiednia zworke na plytce przy programowaniu

odemnie tyle, mam nadzieje ze Ci sie uda go w koncu zaprogramowac, ja niedlugo tez juz bede probowal programowac swojego kompa z tym ze ja mam procek 836 i wyswietlacz z S65 czyli najnowsza zabawke

aha przyszla mi jeszcze jedna mozliwosc moze masz cos pokombinowane z portem com kompa
bo u mnie np. jak chce uzywac irdy na plycie, to musze przestawic w biosie, ale potem nie zabardzo mi dziala port com w kompie, tak jakby cos bylo dzielone i dziala albo irda, albo com
z tego co czytalem wczesniej to w programie nie trzeba nic grzebac
ale... w razie co mnie poprawcie

koroner_x
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 3 sty 2007, o 15:39
Lokalizacja: Boronów
Kontaktowanie:

Postautor: koroner_x » 5 sty 2007, o 12:14

no co do kabelka to wiem ze pin 5 powinien iść do masy, robilem już takie kabelki do komunikacji z telefonami i wiem coś o tym. zawsze mi chodziły. zwieram też zwore na plytce tak jak pisza. procedury programowania niestety nie dostałem, przynajmniej nigdzie tam jej nie widze
a jeszcze jedno ktoś może mi napisze jak ma być ustawiony program jakie ustawienia??

AndrewS
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2004, o 00:53
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Postautor: AndrewS » 8 sty 2007, o 17:40

Witam

ja w koncu wszystko polutowalem jutro bede probowal zaprogramowac kompa, narazie bez wyswietlacza LCD
mam dwa pytania

pierwsze to czy masa pinu 5 portu com ma byc podlaczona do masy ukladu max232 ??
bo mozna, albo i nie mozna ?? pin 5 portu com podpiac do masy calego portu com, czyli obudowy kompa ??

drugie pytanie to chodzi mi o wyprowadzenia wyswieltacza z drugiej strony plytki
co oznacza "uwaga +1V9 zwarte z +2V9 " ??
faktycznie piny na plytce sa ze soba polaczone wiec trzeba je rozlaczyc ??
tylko wtedy jeden z nich nie bedzie do niczego podlaczony
skoro te piny maja pozostac polaczone to czego wykorzystane sa dwa przewody do polaczenia z wyswietlaczem S65??
starczylby przeciez jeden

ponizej przedstawiam skan mojej zlutowanej juz plytki
ktos oprócz autora watku odpalil juz kompa w tej wersji wyswietlacza ??

Obrazek

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 9 sty 2007, o 08:56

Masa powinna byc podlaczona do 5 pinu RS232, masy ukladu i masy MAX232 (a tak swoja droga to jestem ciekawy dlaczego zabraklo tej masy na rysunku w EP 9/2005 skoro ja im dostarczylem z tym polaczeniem)
Oryginalnie w komorce S65 do wyswietlacza dostarczone sa 2 napiecia 1v9 i 2v9 w celu minimalizacji poboru pradu przez LCD. U nas wystarczy podac jedno napiecie. okolo 3V
Dlaczego 2 kabelki , tak mi jakos pasowalo , zeby nie robic mostkow na LCD. Mozesz oczywiscie swobodnie zastosowac jeden.
Dla kwarca nie daje kondensatorow , te pola sa zrobione na wszelki wypadek, ale jezeli dziala z tymi kondensatorami to moze byc.
No i na poczatek przed podlaczeniem calkowitym wyswietlacza polecam nie podlaczac podswietlenia, bo w razie zwarcia lub podlaczenia nie na ten pin to z wyswietlacza pusci sie dym :) . Bez podswietlenia tez dobrze widac wszystko na LCD. Jak juz dziala to wtedy podlaczamy podswietlenie.
Ostatnio zmieniony 9 sty 2007, o 13:19 przez darekk, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 117 gości