Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Uzupelnienia do projektu "komputer samochodowy" AVT434

tood
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2006, o 13:02
Lokalizacja: Goleniów

Postautor: tood » 24 sie 2006, o 03:06

No tak. Tylko że przy gaźnikowcu można zamontować przepływomierze i zaprogramować komputer, aby sygnał z nich przetwarzał na zużycie paliwa. Takie samo rozwiązanie było by chyba najskuteczniejsze także i w przypadku K-Jetronic ALE ....... w tym wypadku (a przynajmniej u mnie) pompa paliwa tworzy duże ciśnienie, prawie dwukrotnie większe niż w zwykłych systemach wtrysku :( Tego przepływomierz mógłby nie wytrzymać, a przynajmniej taki trabantowski odpada :| Ehhhhh

majonez
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 21 wrz 2005, o 20:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: majonez » 27 sie 2006, o 09:33

W ostatniej wersji z gazem na 836 (wersja 8imp/cm) jest chyba problem z wyliczniem drogi i przez to prędkości. Mam zaniżone wskazania prędkości. Po kalibracji współczynnik wynosi 191 (zawsze miałem 131).

Jeszcze co do mojego wyświetlacza - mam cały układ zabudowany w deskę, więc po dniu w słońcu panują tom niezłe ukropy. Wydaje mi się, że to jest główna przyczyna uszkodzenia wyświetlacza. Zauważyłem, że gdy w aucie jest gorąco, to wyświetlacz działa (coś mu się przestawiło). Wcześniej zaobserwowałem też, że nie da się regulować kontrastu z menu. Zastanawiam się, czemu autor nie zastosował rozłączania zasilania LCD, gdy nie jest używany - zwróćcie uwagę, że LCD jest cały czas zainicjowany (widać leciutką poświatę na pixelach).

--------------edit

Udało mi się reanimować wyświetlacz, podając na nóżkę generatora napięcia w wyświetlaczu +12V. Wyświetlacz odzyskał kontrast.

czeslaw10
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 24 wrz 2005, o 11:03
Lokalizacja: Wroclaw

komputer samochodowy

Postautor: czeslaw10 » 11 wrz 2006, o 05:46

Witam
Czy ktoś zamontował komputerek w Matizie.
Mam problem z spalaniem i obrotami.
Spalanie za każdym razem jest różne i wysokie ok 32l/100km,obrotów nie pokazuje wcale.
Podłączyłem się do wtryskiwacza stojąc przodem do silnika to jest lewy.
Do wtrysku dochodzą dwa przewody różowy z niebieskim paskiem i czarny,pod który trzeba się wpiąć?
Proszę aby ktoś podał jakie ma ustawienia (współczynnik wtrysku,drogi itd.)

jarobo
-
-
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2005, o 08:32
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: komputer samochodowy

Postautor: jarobo » 11 wrz 2006, o 19:08

Witam
Czy ktoś zamontował komputerek w Matizie.
Mam problem z spalaniem i obrotami.
Spalanie za każdym razem jest różne i wysokie ok 32l/100km,obrotów nie pokazuje wcale.
Podłączyłem się do wtryskiwacza stojąc przodem do silnika to jest lewy.
Do wtrysku dochodzą dwa przewody różowy z niebieskim paskiem i czarny,pod który trzeba się wpiąć?
Proszę aby ktoś podał jakie ma ustawienia (współczynnik wtrysku,drogi itd.)
Witam

montowałem ale wersję gazową zapraszam na forum http://autokacik.pl/postlist.php?Cat=0&Board=matiz

zaloguj się tam wypełnij profil a napewno udzili ktoś odpowiedzi

pozdrawiam jarobo

bogas.
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 7 lut 2006, o 10:10
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:

Postautor: bogas. » 24 wrz 2006, o 10:40

Niestety juz po wakacjach, ale mam wersje z wysylaniem wyswietlaczy po RS232 (115200 8N1). Polecam ta wersje tylko dla tego kto korzysta z tej funkcjonalnosci. Opis sposobu wysylania w dolaczonym pliku tekstowym
Witam.
Wczoraj wgrałem ten soft do komputera i wieczorem jak wsiadałem do auta miałem ciemny wyświetlacz. Pomógł reset zasilania i przytrzymanie oby klawiszy.
Sprawdzę dziś popołudniu czy sytuacja się powtórzyła.
Mam pytanie nt zewnętrznego wyświetlacza via rs232. Możesz podać przykład takiego, który będzie obsługiwany przez komputer? Z samochodowych, który by podszedł?
Pozdrawiam,
bogas

EDIT:
Rzeczywiście jest jakiś bug w sofcie 5.0 - kontrast się rozjeżdża i kasuje czasem godzinę.

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 10 paź 2006, o 07:50

Wystawiam nowe wersje z poprawionymi bledami min zwiazane z kontrastem i liczeniem czasu przyspieszen.
A tak przy okazji moj nowy komputerek wyglada tak:

Usuwam zalacznik. Nowe wersje bede zawsze wrzucal w pierwszym poscie tego watku zeby bylo latwiej je znalezc.
Załączniki
IMG_1068a.jpg
Ostatnio zmieniony 8 mar 2007, o 10:41 przez darekk, łącznie zmieniany 1 raz.

bogas.
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 7 lut 2006, o 10:10
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:

Postautor: bogas. » 10 paź 2006, o 10:04

Wystawiam nowe wersje z poprawionymi bledami min zwiazane z kontrastem i liczeniem czasu przyspieszen.
A tak przy okazji moj nowy komputerek wyglada tak:
Darku, co to za wyświtlacz i czy leci po rsie? :546:

Awatar użytkownika
tomba
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 16 cze 2003, o 12:13
Lokalizacja: śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: tomba » 10 paź 2006, o 13:29

3510i lub 6610 ja się zakochałem w S65 siemensa
http://www.superkranz.de/christian/S65_ ... Index.html

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek5 » 10 paź 2006, o 13:56

A jaka jest cena takiego wyswietlacza? I gdzie można go kupić.

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 10 paź 2006, o 15:35

tak to 6610. kupiony z na allegro za 40zl (teraz pewnie taniej).
Niestety dolutowanie sie do zlacza wyswietlacza to wieksza sztuka , takich rodzajow wyswietlacza jak opisane w yamppie z duzymi polami lutowniczymi chyba obecnie nie uswiadczysz. Nastepny problem to mnogosc sterownikow. Ja przeszukujac internet natkanlem sie na 3 rodzaje.
Dlatego nie publikuje na razie tej wersji bo byloby za duzo problemow. Chociaz jak ktos chce sprobowac.... to zapraszam do pisania do mnie na priv -- darek3759@tlen.pl
Co do S65. Tez sie zastanawialem ale dla mnie jest za duzy w miejscu gdzie go montuje w Fabii. Tych wyswietlaczy jest tez 3 rodzaje. Po za tym pikseli jeszcze wiecej. Procesor juz nie daje radytego obslugiwac
Tak jak widac na zalaczonym zdjeciu wyswietlanie tego ekranu zajmuje juz 59/128. sekundy
A jednak znalazlem taki wyswietlacz gdzie da sie przylutowac kabelki.
Załączniki
IMG_1189a.jpg
Ostatnio zmieniony 26 paź 2006, o 14:08 przez darekk, łącznie zmieniany 1 raz.

Rademenez_
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 15 paź 2006, o 23:26
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Rademenez_ » 16 paź 2006, o 10:55

Witam. Może nieuważnie czytam, ale mam pytanie: Czy zamiast oryginalnego ADUC816 można użyć ADUC834BS ??
Mam taki akurat , dlatego pytam
Pozdrawiam

sealforce
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 9 paź 2006, o 19:19
Lokalizacja: Stargard

Postautor: sealforce » 16 paź 2006, o 20:19

mozna zastosowac Aduc836.

Chodzi mi pogłowie pewien pomysł. Jako że ten komputerek jest niezlym bajerem, czy dużo klopotu by sprawiło podłaczenie do tego urzadzenia o wiele wiekszego wyswietlacza LCD od starego laptopa?? Czy wystarczy sam sygnał z Rs232??

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 18 paź 2006, o 16:41

To co wysylam po RS232 to jescze trzeba by potraktowac drobnym programem wyswietlajacym zeby na ekranie bylo wszystko tam gdzie my chcemy i w takim rozmiarze i kolorze jak chcemy.
Mysle ze matryca taka to nie jest dobry pomysl , chyba ze bylby to stary laptop z taka matryca i drobnym w/w programem chocby w DOSie.
Niestety takie "normalne" wyswietlacze maja problem z praca w niskich temperaturach o czym przekonalem sie dzisiaj gdy byl tylko 1 stopien powyzej zera, poswiata wyswietlacza wynosila okolo 2 sekundy a co bedzie przy -25 stopniach.
Ten wyswietlacz mono od 5110 ktory mialem wczesniej zachowywal sie troche lepiej.

sealforce
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 9 paź 2006, o 19:19
Lokalizacja: Stargard

Postautor: sealforce » 18 paź 2006, o 19:45

No nie za bardzo mam LCD Sharpa LM64P89 którego zakres temperatur jest od zera do 40 stopni. U mnie w pracy sa montowane w terminalach które sa w pomieszczeniach gdzie temperatura jest okolo -20 stopni C i nie ma żadnych problemów z wyswietlaniem :D. Mi raczej Chodzi o to czy poprzez oddzielny układ, procesor + sterownik Lcd np ad9888 czy cos podobnego. mozna wyswietlać to jakby nie patrzec na ogromnym wyswietlaczu. Na tym od Noki trzeba sie troche skupic zeby cokolwiek odczytac co moze byc niebezpieczne w czasie szybkiej jazdy czy ruchu w miescie gdzie chwila nieuwagi i tragedia. A na takim duzym to chyba mozna graficznie przedstawiac jak nam benzyna w baku wir robi :D.
Nie jestem jakimś orłem w elektronice - wiem jak lutownice trzymac i jak rezystor wyglada - w tajniki uc dopiero wchodze i chcem sie dowiedziec czy jest szansa ze cos takiego w domowych warunkach moge postawic.

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 19 paź 2006, o 08:07

Jest to dosc duzej rozdzielczosci wyswietlacz i nie pociagnie go byle jaki procesor. Trzeba by do tego jakas logike programowalna z kawalkiem pamieci do wytwarzania sygnalow oraz oraz co najmniej jakiegos szybkiego ARMa, coby odswiezanie zawartosci nie trwalo np. 10s. A moze jakis szybki ARM poradzilby sobie i z wytwarzaniem sygnalow i wyswietlaniem (chociazby tylko w trybie tekstowym)?

Ten scalak co napisales raczej sie nie nadaje. Najszybsze rozwiazanie to podlaczenie tego panela do jakiegos komputerka "ciasteczkowego" np Kontronu z odpowiednim interfejsem LCD, choc sa nie jest to tania rzecz. Zlacza rs232 zwykle sa (tylko po drodze musi byc konwerter +-12<>+5), oraz napisanie paru linijek kodu dla tego komputerka.

Chyba zeby zastosowac te rozwiazania z EP: mikrokontoler z rs232+wlasny program + przejscie interjejs HD47... na analog VGA + przejscie analog VGA na panel lcd (wlasnie z tym scalakiem o ktorym wspomniales). Ale wtedy panel bylby tylko wielkim wyswietlaczem alfanumerycznym, z bardzo ograniczona mozliwoscia wyswietlania grafiki

gumiś_rzesz
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2006, o 20:38
Lokalizacja: rzeszów

Postautor: gumiś_rzesz » 26 paź 2006, o 21:33

Witam
Wszystkich dawno tu nie zaglądałem a teraz znalazłem czas na poskładanie tego komputerk i to czynie.
Mam prośbe o podesłanie wsadu do procesora mój układ jest typowy bez żadnych z mian tylko z prockiem 836 i do tego prosze wsad najlepiej na meila gumis_rzesz@wp.pl
POZDRAWIAM WSZYSTKICH

anducha
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 15:55
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Postautor: anducha » 3 lis 2006, o 21:55

Witam. Pozdrawiam autora, i mam zaszczyt poinformować, że realizując swoje wielkie marzenie (w przypływie chwili wolnego czasu) też dołączam do grona tych którym udało się złożyć to cacko. Radość tym większa, iż jestem całkowitym laikiem elektronikiem, a w kwestii SMD to był zupełny debiut. Zachęcam niezdecydowanych do podjęcia wyzwania. Ja złożyłem kompa na oryginalnej płytce AVT, większość elementów nabyłem w detalu, niedostępne kondensatory z odzysku (płyty główne 386 i 486), oryginalny wyświetlacz 5110 (od znajomego z tzw. złomu szufladowego), ADUCa polutował mi życzliwy, przypadkowo poznany klient sklepu elektronicznego za symbolicznego browara.

Programator zbudowany w oparciu o schemat z tego wątku. Okazało się, że w ustawieniach WSD NIC nie trzeba ustawiać (niepotrzebnie kombinowałem z częstotliwością kwarcu).
Nie obeszło się jednak bez problemów. Jednak dzięki uważnej, wnikliwej i wielokrotnej lekturze wszystkich postów wszystkie niedoróbki oprócz jednej usunąłem (byłem najsłabszym ogniwem w układzie komp-lutownica-ja).

Mój problem dotyczy DS18B20 - w opcji zgodnej z EP (T4 z całą otoczką). D1 i D19 zastąpiona BZX84C5V6 (impulsy wtrysku są zliczane). WYDAJE mi się, że wszystko zrobiłem poprawnie, ale jak pisałem jestem w tych sprawach kompletnym laikiem. Po podłączeniu wszystkiego na stole, jeden z czujników zaczyna się grzać. Na wyświetlaczu po kilkukrotnym zwieraniu masy (pin 1 i 3) czasem pokazuje się jakaś temperatura, ale nie zawsze. Przeważnie pokazuje się 0 st.C dla obu czujników. Objawy są podobne do tych jakie opisał Drakerus w dn. 12-03-2006, tzn. resetowanie oraz gaszenie (pulsowanie) wyświetlacza. Podejrzewam walniętego DSa, ale łatwo jest rzucić oskarżenie na niewinnego. Będę wdzięczny za każdą informację mogącą przyczynić się do usunięcia usterki, a w szczególności wzorcowe napięcia na wrażliwych elementach i inne dobre rady. Propozycje rozwiązań - w celu nie zaśmiecania forum - proszę kierować na GG #3577257 lub priv. Ja ze swej strony zobowiązuję się obszernie opublikować - dla następców - przyczyny awarii na forum.
Pozdrawiam
Anducha

czesx
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 6 lis 2006, o 17:40
Lokalizacja: Wałbrzych

Postautor: czesx » 6 lis 2006, o 18:38

Witam.
Jestem nowy i mam pytanie.Czytałem uważnie posty i nigdzie nie natknąłem się na schemat z rsem.Może coś przeoczyłem.Kto pyta nie błądzi.
dzięki za odpowiedź. :562:

darekk
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 12:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: darekk » 7 lis 2006, o 09:00

Jest to wysylane zlaczem ktore sluzy tez do programowania.
To nie jest taki "prawdziwy" RS232 bo na plytce nie ma konwertera na poziomy +-12V, ale jest to lacze szeregowe z poziomami +5V ,gnd

MacGayver
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 8 lis 2006, o 21:29
Lokalizacja: Łódź

Postautor: MacGayver » 8 lis 2006, o 22:11

Witam. jestem nowy. przeczytalem pierwszych 7 stron i ostatnich chyba 5 ale wiecej juz ne mialem sily. To jak z tym wyswietlaczem od S65? da sie go bez problemu podlaczyc?

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości