Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Kit AVT-543 Oscyloskop cyfrowy

Andy17
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 08:45
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Andy17 » 6 wrz 2006, o 14:25

Przesunięcie przebiegu przy zerowym napięciu jest spowodowane dość dużym prądem wejściowym wzmacniacza wejściowego AD8005 a także sporą wartością napięcia niezrównoważenia. Przy dużej impedancji dzielnika wejściowego może to już mieć znaczenie.
Różnice w poziomie zerowym dla różnych zakresów niwelowałem programowo.
Do tego służy tablica deklarowana na początku programu:
volatile signed char offs[13] = {0,5,13,17,-4,9,15,4,13,17,5,13,17};
Wartość z tej tablicy (liczba pikseli przesunięcia) jest sumowana z wartością mierzoną, w ten sposób wykres powinien być zawsze (mniej więcej) centrowany w zerze.
Jednak ponieważ egzemplarze AD8005 mogą się różnić nieco parametrami, konieczne może być skorygowanie wartości we wspomnianej tablicy i przekompilowanie kodu.
Niestety nie przewidziałem opcji korekcji z poziomu oscyloskopu.

pozdrawiam,
Andrzej Piernikarczyk

kobfour
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 1 sty 2006, o 20:17
Lokalizacja: podlasie

Postautor: kobfour » 6 wrz 2006, o 20:17

Andrzej jaką częstotliwosć maksymalna mierzy twoj oscyloskop ??

Andy17
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 08:45
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Andy17 » 13 wrz 2006, o 19:41

Pasmo analogowe, jak to jest napisane w artykule, wynosi ok. 10MHz. Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego że na ekranie jeden okres przebiegu o częstotliwości 10MHz jest szeroki na 4 piksele (próbkowanie 40M sampli/s).

drakerus
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 lut 2006, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: drakerus » 10 paź 2006, o 09:12

Witam,
Mam pytanie do Kobfour, napisales ze rozwiazales problem ze smieciami ktore przedostaja sie do przebiegu. U mnie sprawa wygalda tak ze linie prosta mam na najwyzszych nastawach czasu i napiecia no i oczywiscie musi byc wlaczony tryb usredniania "AV". Bez wlaczonego AV zamiast lini prostej mam przebieg taki jak w analizatorze widma w winampie :(, dla wlaczonego trybu AV na nizszych zakersach tez widac jakies smieci a czasem linia biga sobie po calym ekranie. Teraz mam pytanie czy udalo sie tobie uzyskac linie prosta bez smieci przy wylaczonym trybie "AV" dla wszystkich zakersow ?? I drugie pytanie jaka wartosc pokazuje tobie wyswietlacz w trybie "niespodzianka" u mnie ta wartosc sobie skacze. A i jeszcze jedno po rozpieciu czesci cyfrowej i analogowej ( wylutowany rezystor R28 ) na wszystkich zakeresach linia jest prosta tyle ze przesunieta max. do gory.
Mam tez pytanie do Andy17-ego, bede musial przeprzkompilowac program w zwazku z przesunieciem przebiegu wzgledem osi X i wgrac go do urzadzenia, teraz mam kilka pytan: Jak dobrze zrozumialem w tablicy offset zapisane sa przesuniecia przebiegu wzgledem osi X - i taraz pierwsza wartosc w tablicy odnosi sie do zakresu 5mV/dz a ostatnia dla zakresu 20V/dzialke - czy tak?? Teraz drugie pytanie czy jesli majac dla zakresu 5mV/dz przesuniecie o 20 pikseli w dol mam do wartosci w tej tablicy dla tego zakresu dodac 20, odjac dwadziescia czy moze zastapic wartosc ktora tam jest wartoscia 20 lub -20 ??
Czym mozna skompilowac program ?? jakiego softu uzyc i skad mozna sciagnac takie oprogramowanie ?? Jakiego programatora najlepiej uzyc do programowania w/w urzadzenia?? Mam tez pytanie w ktorym miejscu w programie definiuje sie domyslne po wlaczeniu nastawy napiecia i czasu ??
To bylo by narazie tyle pozdrawiam,
Draker

Gość

Postautor: Gość » 5 lis 2006, o 19:26

Witam
Skusiłem się równiez na budowę tego ciekawego oscyloskopu (tu ukłony w stronę Andy17) ze względu na to że można go używać w terenie. Podam trochę informacji na temat konstrukcji i elementów tego urządzenia.
1. Płytka PCB kupiona w AVT przyłączam się do innych sprawdzić przed montażem elementów na możliwosc zwarć. U mnie było 1 zwarcie do masy PR-ka regulujacego kontrast.(Swoją drogą AVT - producent za tę cene powinno sprawdzać te płytki pod względem zwarć)
2. Scalaki- to większosc sampli reszta to:
Pamięc http://www.tme.pl/arts/pl/a04/62256alj- ... ml?lang=pl (tu uważać podczas lutowania, ze względu na niezbyt dobrany rozstaw na PCB istnieje możliwos zwarcia pomiędzy nózka12 a przelotka 13 nóżki)
Zamiast multiplekserów analogowych ADG701 I ADG709 odpowiednio MAX4645 i MAX4939
74AC163- 74HC163 Philipsa
3.Pozostałe elementy
Impulsator http://www.tme.pl/arts/pl/a29/ecw1j-b24.html?lang=pl (podczas prób z róznymi encoderami ten jest najlepszy)
Przekaźnik i cewka 3,3u równiez dostępne w TME.
Wyświetlacz LCD zakupiony na Allegro tu przykład: http://www.allegro.pl/item139479544_now ... _boku.html (w stosunku do PCB kołki przesunięte o 1 pin ale to w niczym nie przeszkadza).

Generalnie oscyloskop uruchomiony, ale rzeczywiście przetworniczka trochę sieje, więc spróbuję przeniesc ją poza płytkę. Pobór prądu przy zasilaniu 3,6v - 112mA :D
Jest problem z osfetem w linii napięcia bo nawet przy zwarciu wejścia do masy mam przesunięcie o 0,2V. Tyle zresztą pokazuje WOLTOMIERZ, to jest ta niespodzianka po naciśnięciu Select. To narazie tyle. Wkrótce zamieszczę pare skanów zmontowanej płytki.

--------------
Pozdrawiam

McKEE
-
-
Posty: 186
Rejestracja: 7 cze 2004, o 10:02
Lokalizacja: Gniewkowo_Toruń

Postautor: McKEE » 6 lis 2006, o 03:56

Gratulacje !
Ja wciąż walcze ze swoim , szukam błędu , objaw następujący , gdy sekcja analogowa i cyfrowa jest rozłączona (wylutowany rezystor R28) --> wyświetlacz , zmiany zakresów itp pracuje poprawnie, po wlutowaniu tego rezystora i włączeniu zasilania po chwili wszystko na LCD zanika a pobór prądu skacze :573: . Dzięki za sugestie .

Gość

Postautor: Gość » 6 lis 2006, o 20:46

[quote="McKEE"]
Ja wciąż walcze ze swoim , szukam błędu , objaw następujący , gdy sekcja analogowa i cyfrowa jest rozłączona (wylutowany rezystor R28)

U mnie też miałem zwiększony pobór przy podłączeniu sekcji analogwej, okazałosię że podczas lutowania zwarło się pod IC11 pomiędzy wejściem a 3,3V - pin 7 z 8. Sprawdź IC7 (AD8051) czy miedzy 6 i 7 nie ma zwarcia.

--------------
Pozdrawiam

drakerus
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 5 lut 2006, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: drakerus » 19 lut 2007, o 12:30

HI All,
Troche czasu minelo od mojego ostatniego posta. Teraz znowu postanowilem pochylic sie nad tym oscyloskopem, a w zasadzie nad jego softem. Tak jak pisalem poprzednio chce przekompilowac program bo wkurza mnie przesuniecie przebiegu przy zerowym napieciu dla roznych zakresow. Poszukalem troche w necie, troche poczytam, sciagnelem z netu plik zrodlowy do oscyloskopu, zainstalowalem WINAVR no i na poczatek chcialem sprawdzic czy zrodlo ktore mam do oscyloskopu uda mi sie skompilowac bez modyfikacji. No i okazalo sie ze do bani cos jest. A mianowicie w czasie kompilacji wywala mi Error 1, ale zanim wywali blad to mam cos takiego: In function 'main' : c:\...\oscyloskop.c:2235: undefined reference to 'dtostrf' ( i takich komunikatow jest kilkanasciie z ta tylko roznica ze nuery lini sie zmienaja) a na koncu jest : more undefined reference to 'dtostrf'. Byc moze to nie jest najlepsze miejsce na forum aby poruszyc tego typu problem, ale ze dotyczy oscyloskopu postanowilem to opisac tu. Teraz moje pytanie moze ma ktos pomysl co jest nie tak ??

Pozdro

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 22 lut 2008, o 15:29

Szkoda że trafiłem na ten temat dopiero po zakupieniu kitu ,
ja już poległem na etapie kompletacji elementów, czy ktoś wie gdzie kupić najzwyklejszy 74HC390 w obudowie SMD ?? w takiej obudowie nikt go nie oferuje w kraju
Drugi problem to oczywiście wyświetlacz, może coś się zmieniło i pojawił się odpowiednik ? Odezwijcie się koledzy którzy ten kit odpalili.
Aha, chętnie odkupię wyświetlacz z demobilu albo od osoby która odpuściła sobie uruchomienie tego kitu.

danielbela
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2008, o 07:48
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: danielbela » 19 mar 2008, o 21:48

Ja mam może głupie pytanko. Czemu plik Hex dla ATmega32 ma wielkość 64kB?;> Z tego co się orientuję pamięć procka wynosi tylko 32kB.

ps. znalazł ktoś może zamiennik wyświetlacza lub ewentualnie przerobił kod pod inny wyświetlacz? - Faktycznie nie zauważyłem że gość podał zamiennik w normalnej cenie :D

hessus
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 9 mar 2007, o 13:06
Lokalizacja: poznań

Postautor: hessus » 21 mar 2008, o 18:50

bo jest kodowany tekstowo a do pamieci ladowany binarnie poza tym do pliku hex laduja znaki konca wiersza ktory binarnie oczywiscie nie jest potrzebny

danielbela
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2008, o 07:48
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: danielbela » 22 mar 2008, o 10:37

bo jest kodowany tekstowo a do pamieci ladowany binarnie poza tym do pliku hex laduja znaki konca wiersza ktory binarnie oczywiscie nie jest potrzebny
Dzięki :D

ps. Posiedziałem trochę nad kodem i udało mi się go skompilować pod najnowszą wersją AVR Studio + WinAVR (sformatowałem też cały kod - kto przeglądał go bez formatowania wie jak wyglądał :P). Zamieszczam cały projekt AVR Studio (jakby ktoś miał ochotę się pobawić z kodem i dodać nowe funkcje - jest jeszcze prawie 9kB pamięci wolnej w uP do wykorzystania - sam będę siedział nad tym, ale to jak złożę układ czyli jakieś za 2 miesiące).

ps.2 zmieniłem załącznik - dokończyłem formatowanie i sprawdzanie zgodności z hex'em oryginalnym. Wydaje się że różnice wynikają z zastosowania nowych bibliotek (stare są już niewspierane przez WinAVR) oraz dodanego makra. Różnice są widoczne głównie jako przesunięcie całości kodu o kilka bajtów. Dobrze by było gdyby ktoś wgrał soft do zrobionej płytki, sprawdził czy nie zmieniła się funkcjonalność i dał znać na forum.
ps.3 Mam nadzieję że autor nie będzie miał mi za złe moich poczynań z kodem źródłowym, ale bez tego bardzo ciekawy projekt po prostu umrze (o ile już nie umarł)
Załączniki
oscyloskop.rar
Program oscyloskopu AVT-543 (AVR Studio 4.13 b571 + WinAVR 20071221)
(113.43 KiB) Pobrany 553 razy

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 24 mar 2008, o 11:10

Fajnie że coś w temacie drgnęło,
ja nie oczekuję takiego zainteresowania i prowadzenia tematu jak to zrobił pan Darek z komputerkiem samochodowym, ale zwykła uczciwość nakazywałaby przerobienia kitu na inny wyświetlacz, nowe 240x64 chodzą po 18zł a za 192x64 cwaniaczki krzyczą ponad stówkę, za co? a no bo takie są poszukiwane przez takich idiotów jak ja co kupili kit za 50PLN sama płytka i procek a po uzupełnieniu całości (czytaj kolejne 150PLN) na Allegro mi oferowali za komplet bez wyświetlacza ...20PLN
Panowie, trochę honoru, jak się powiedziało A to teraz chyba trzeba coś z tym zrobić, bo Serwis EP tradycyjnie nabrał wody w usta :602: a ja i wielu innych którzy kupili ten kit nie jesteśmy w stanie poprawić kodu, to mnie przerasta

danielbela
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2008, o 07:48
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: danielbela » 24 mar 2008, o 12:56

Fajnie że coś w temacie drgnęło,
ja nie oczekuję takiego zainteresowania i prowadzenia tematu jak to zrobił pan Darek z komputerkiem samochodowym, ale zwykła uczciwość nakazywałaby przerobienia kitu na inny wyświetlacz, nowe 240x64 chodzą po 18zł a za 192x64 cwaniaczki krzyczą ponad stówkę, za co? a no bo takie są poszukiwane przez takich idiotów jak ja co kupili kit za 50PLN sama płytka i procek a po uzupełnieniu całości (czytaj kolejne 150PLN) na Allegro mi oferowali za komplet bez wyświetlacza ...20PLN
Panowie, trochę honoru, jak się powiedziało A to teraz chyba trzeba coś z tym zrobić, bo Serwis EP tradycyjnie nabrał wody w usta :602: a ja i wielu innych którzy kupili ten kit nie jesteśmy w stanie poprawić kodu, to mnie przerasta
Więc może po kolei.
Sprawa wyświetlacza jest faktycznie kiepska - chociaż ja zamówiłem na allegro kilka dni temu odpowiednik (zresztą za radą jednej z wypowiedzi na forum - na sterowniku KS0108B) i razem z transportem poniżej 80 zł mnie on wyjdzie. Co zaś do samej zmiany programu pod inny sterownik to wydaje mi się że nie jest to wcale trudna sprawa - trzeba tylko przerobić kilka krótkich procedurek i po sprawie. Niestety do tego potrzeba skompletowanego układu - a ja dopiero na samym początku kompletowania części jestem. Ale też trzeba pamiętać, że wtedy wyświetlacz musi mieć co najmniej tą samą rozdzielczość i ewentualnie część będzie niewykorzystywana.
Co do poprawy kodu programu to jest sprawa o tyle kiepska, że bardzo duża część programu jest napisana w funkcji głównej Main i niestety żeby ogarnąć ten kod trzeba poświęcić naprawdę BARDZO dużo czasu bo jest po prostu nieczytelny :( Najpierw trzeba by go uprościć (dodać kilkanaście funkcji i procedurek), przenieść całość do kilku prostych poleceń i wtedy można dopiero zacząć coś zmieniać - ale do tego jak już pisałem wyżej trzeba mieć złożony układ żeby sprawdzać poprawność programu.
Powiem szczerze że składam ten układ bardziej dla poćwiczenia programowania niż dla samego oscyloskopu i na pewno się zajmę kodem. Ale niestety nie będzie to tak szybko jakby co niektórzy oczekiwali.
Pozdrawiam

ps. jeżeli ktoś już coś zmieniał niech doda na forum wsady :)

sslarzyn
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2008, o 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: sslarzyn » 20 cze 2008, o 21:10

Witam wszystkich :)

Kilka miesięcy temu ja także dołączyłem do "szczęśliwych" posiadaczy zestawu AVT-543.
Jeśli chodzi o zdobywanie części to większość udało mi się kupić tu i tam (w sklepach krajowych) ale nie obyło się także bez zamówienia sampli. Wyświetlacz LCD to rzeczywiście dość kosztowny element (ja zapłaciłem ok 74 pln) ale także jest do kupienia w kraju.
Przy montażu skorzystałem z wielu cennych uwag/spostrzeżeń zamieszczonych na tym forum i dzięki temu zapewne uniknąłem czyhających pułapek ;)
Od siebie mogę też coś dodać:
- na mojej płytce zakupionej w sklepie AVT nie dopatrzyłem się żadnych zwarć,
- przy zasilaniu 3,6V pobór prądu w momencie startu (gdy wyświetlany jest ekran powitalny) wynosi ok 180mA ale po chwili zmniejsza się do ok. 70mA w trybie oscyloskopu lub do ok. 120mA w trybie woltomierza,
- jeśli oscyloskop jest zasilany przez przetwornicę MAX1765 to pobór prądu rośnie wraz ze zmniejszaniem napięcia na wejściu MAXa - bilans mocy musi się zgadzać,
- okazało się, że mikrokontroler w zestawie był błędnie zaprogramowany i oscyloskop nie chciał się uruchomić - wyświetlacz LCD nie wyświetlał ani jednego piksela,
- z serwisu AVT otrzymałem nowy poprawny plik wsadu - po zaprogramowaniu oscyloskop ożył :)
Nie wszystkie funkcje jeszcze sprawdziłem i jeśli natrafię na coś ciekawego to opiszę.
W chwili obecnej cieszę oczęta przeskakującymi radośnie po LCDku pikselami ;)
Tym co jeszcze nie ukończyli budowy życzę cierpliwości i powodzenia :)

Pozdrawiam,
Sławek.

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 29 cze 2008, o 17:55

Właśnie dołączyłem do grona szczęśliwców którym udało się ujrzeć ekran powitalny :597:
Nie ukrywam że to zasługa kolegi -> sslarzyn który podesłał poprawiony wsad, bo na tym zaprogramowanym wsadzie który kupiłem razem z uP i płytką w sklepie AVT ekran po włączeniu był niestety czarny.
Ale w 2h zmontowałem STK200 i PonyProg 2000 ożywił cudeńko :607:

Przebiegi są ładne, nawet bez użycia uśredniania AV, ale niestety mam kilka problemów:
→1. Wszystkie przyciski działają ale nie uzyskuję enkoderem na kolejnych zatrzaskach kolejnych zakresów tylko przeskoki mam co 4 zakresy: 250ns->5us->100us->2.5ms->50ms->250ms->500ms i tak samo z powrotem, enkoder mam ECW1J-B24-BC0024L, czy można go rozebrać i złożyć tak aby jeden impuls przypadał na jeden skok? bo jak obracam bardzo delikatnie to mam wszystkie zakresy, tylko w niektórych położeniach nie daje się zablokować i wypada z zakresu
→2. Coś co przypomina linię poziomą kreśloną przez oscyloskop ucieka na samą górę i mam na samej górze nieżywą idealnie poziomą kreskę Tak jakby nieprawidłowo działały dzielniki wejściowe, bo jak podaję prostokąt 2kHz to ładnie kreśli, ale przelicza że amplituda na wejściu wynosi 200V po ustawieniu kursorów Y1 i Y2, kiedy ja jestem pewien że generatorek daje 1Vpp :610:
Po ustawieniu kursorów X1 i X2 częstotliwość wylicza prawidłowo.
→3. Może ktoś z szacownych kolegów ma na zbyciu 1szt AD8005 którego teraz zastępuję AD8055, wtedy wszystkie elementy miałbym na płytce zgodne ze specyfikacją i może to przesunięcie po osi Y by znikło jakby tam był 8005. Za HC163 też chętnie dałbym AC163 o ile ktoś takowe ma na zbyciu :638:

danielbela
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2008, o 07:48
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: danielbela » 30 cze 2008, o 16:43

Właśnie dołączyłem do grona szczęśliwców którym udało się ujrzeć ekran powitalny :597:
Nie ukrywam że to zasługa kolegi -> sslarzyn który podesłał poprawiony wsad, bo na tym zaprogramowanym wsadzie który kupiłem razem z uP i płytką w sklepie AVT ekran po włączeniu był niestety czarny.
Ale w 2h zmontowałem STK200 i PonyProg 2000 ożywił cudeńko :607:

Przebiegi są ładne, nawet bez użycia uśredniania AV, ale niestety mam kilka problemów:
→1. Wszystkie przyciski działają ale nie uzyskuję enkoderem na kolejnych zatrzaskach kolejnych zakresów tylko przeskoki mam co 4 zakresy: 250ns->5us->100us->2.5ms->50ms->250ms->500ms i tak samo z powrotem, enkoder mam ECW1J-B24-BC0024L, czy można go rozebrać i złożyć tak aby jeden impuls przypadał na jeden skok? bo jak obracam bardzo delikatnie to mam wszystkie zakresy, tylko w niektórych położeniach nie daje się zablokować i wypada z zakresu
→2. Coś co przypomina linię poziomą kreśloną przez oscyloskop ucieka na samą górę i mam na samej górze nieżywą idealnie poziomą kreskę Tak jakby nieprawidłowo działały dzielniki wejściowe, bo jak podaję prostokąt 2kHz to ładnie kreśli, ale przelicza że amplituda na wejściu wynosi 200V po ustawieniu kursorów Y1 i Y2, kiedy ja jestem pewien że generatorek daje 1Vpp :610:
Po ustawieniu kursorów X1 i X2 częstotliwość wylicza prawidłowo.
→3. Może ktoś z szacownych kolegów ma na zbyciu 1szt AD8005 którego teraz zastępuję AD8055, wtedy wszystkie elementy miałbym na płytce zgodne ze specyfikacją i może to przesunięcie po osi Y by znikło jakby tam był 8005. Za HC163 też chętnie dałbym AC163 o ile ktoś takowe ma na zbyciu :638:
Ad1. Co do enkodera to ktoś wcześniej w tym forum pisał że mogą być problemy z nimi. Co do poprawy to najlepszą metodą w twoim przypadku jest lekka zmiana programu a następnie kompilacja i wgranie nowego wsadu, lub ewentualnie kombinowanie z nim :P
Ad.2. Przesunięcie po osi Y o którym piszesz jest to wynik braku adjustacji zera w oscyloskopie na każdym zakresie. Jedyne wyjście to tak jak pisał kilka postów wcześniej autor projektu - andy17 - pomiar przesunięcia przy zwartych zaciskach a następnie ręczna zmiana w programie tablicy offsetu - kompilacja i wgranie nowego wsadu.

Ps. Sam jeszcze jestem daleko w tyle jeżeli chodzi o kompletowanie elementów ale mam nadzieję że szybko je skompletuję. Jeżeli Masz możliwość i ochotę na zabawę to miałbym prośbę żebyś wgrał wsad który zamieściłem wcześniej i sprawdził czy wszystko działa. Jest tam cały kod wynikowy z AvrStudio który udało mi się skompilować. Jeżeli by było wszystko OK to mógłbym dodać do tego adjustację zera przy uruchamianiu oscyloskopu.
Pozdrawiam wszystkich walczących :D

Ps2. Napisz coś więcej skąd miałeś układy - ewentualnie zamienniki

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 30 cze 2008, o 22:16

Ad1. Co do enkodera to ktoś wcześniej w tym forum pisał że mogą być problemy z nimi. Co do poprawy to najlepszą metodą w twoim przypadku jest lekka zmiana programu a następnie kompilacja i wgranie nowego wsadu, lub ewentualnie kombinowanie z nim :P
Ad.2. Przesunięcie po osi Y o którym piszesz jest to wynik braku adjustacji zera w oscyloskopie na każdym zakresie. Jedyne wyjście to tak jak pisał kilka postów wcześniej autor projektu - andy17 - pomiar przesunięcia przy zwartych zaciskach a następnie ręczna zmiana w programie tablicy offsetu - kompilacja i wgranie nowego wsadu.

Ps. Sam jeszcze jestem daleko w tyle jeżeli chodzi o kompletowanie elementów ale mam nadzieję że szybko je skompletuję. Jeżeli Masz możliwość i ochotę na zabawę to miałbym prośbę żebyś wgrał wsad który zamieściłem wcześniej i sprawdził czy wszystko działa. Jest tam cały kod wynikowy z AvrStudio który udało mi się skompilować. Jeżeli by było wszystko OK to mógłbym dodać do tego adjustację zera przy uruchamianiu oscyloskopu.
Pozdrawiam wszystkich walczących :D

Ps2. Napisz coś więcej skąd miałeś układy - ewentualnie zamienniki
Z wyrazami szacunku za włożoną pracę w ponowną kompilację,
wgrałem twój wsad i pobieżnie wszysko jest OK,
mam przebieg prostokątny na wyświetlaczu taki sam jak na wsdzie z serwisu AVT

Co do elementów, najwięcej problemów miałem z 74HC390 i dopiero kolega -> piterspro za free odpalił mnie jedną sztukę, tzn mało że wysłał układzik to jeszcze zapłacił za przesyłkę za co mu jestem wdzięczny i myślę że sprawię mu odrobinę satysfakcji że jego wysiłek nie poszedł na marne, uruchomiłem kit a nie sprzedałem scalaczka na Alledrogo :604:

Większość kupiłem w TME, pamięc nawet -10 mieli i chyba dlatego teraz mi chodzi na HC163 bo coś koledzy pisali że do oryginalnych -15 to AC163 musieli podstawiać

Kilka scalaków Analoga i Maxima, nie pamiętam już co, kupiłem na eBay bo wtedy można tam było wystawiać bez opłat za wystawienie i mnóstow scalaków które "zginęły" z Alledrogo pojawiły się właśnie tam

Wyświetlacz dokupiłem kilka dni temu, ta sama firma która rok temu chciała 160zł sprzedała mi go za niecałe 70zł, wydaje mi się że to nawet dokładnie ten sam model co pytałem ich wcześniej, więc nalezy się liczyć że mogą wyprzedawać zapasy

Niektórych układów z TME mam w nadmiarze bo u nich jest coś takiego jak minimalna ilość sztuk w zamówieniu, typowo 3szt trzeba jednego rodzaju zakupić, ale np przekażnik i enkoder sprzedali mi po jednej sztuce, poszperam i napiszę co mi pozostało i chętnie puszczę to potrzebującym za free

Do dzisiaj nie udało mi się kupić AD8005 w obudowie SMD oraz 74AC163,
za pierwszy podstawiłem AD8055 a za drugie 74HC163

Aha
jeszcze jedna uwaga dla osób które kupiły do niego HY-19264E,
piny się zgadzają i polecam w pcb kitu wlutować goldpiny a w 21-krotne złacze LCD jedną stronę uciętej podstawki 42PIN, wykorzystujemy pierwsze 19, 2 ostatnie to podświetlenie LCD. Wtedy co prawda otwory montażowe w pcb i lcd się nie pokrywają ale ja rozwiązałem to w bardzo prosty sposób. przykręciłem najpierw do lcd od spodu mosiężne tulejki, wcisnąłem lcd w złącze i obrysowałem na pcb położenie tulejek. Potem wyskrobałem soldermaskę pod tulejkami i dałem tam cyny nie żałując jej, po ponownym wciśnięciu lcd w złącze oblutowałem tulejki. Tak się składa że wszędzie gdzie trzeba to jest wypełnienie masą i tulejki pasują jak ulał, firmowe otwory w pcb pozostają niewykorzystane

sslarzyn
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2008, o 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: sslarzyn » 1 lip 2008, o 20:41

Witam ponownie.

Jak widzę jeszcze nie wszystkim udało się zebrać potrzebne elementy.
Ponieważ całkiem niedawno skończyłem kompletowanie elementów tego interesującego urządzenia przedstawię swoje jeszcze "świeże" źródła zaopatrzenia w krytyczne elementy.
A więc po kolei:
1. układy: AD8005ARZ SOIC, AD8051ARZ SOIC, ADG701LBRMZ
źródło: www.alfine.pl
2. układy: ADP3335ARMZ-3.3RL7, ADG709BRUZ, AD9283BRSZ-100
źródło: sample z www.analog.com
3. układy: MAX4534ESD+, MAX1765EEE
źródło: kupiłem w www.wg.com.pl ale były także w ofercie www.uniprod.com.pl
4. układ: MAX1852EXT
źródło: sample z www.maxim-ic.com
5. układy: 74AC163, 74HC390D,
źródło: www.trojka.pl (w cenniku jest błąd przy cenie 74AC163 - płaciłem po ok. 1 pln)
74HC390D jest także dostępny w ELFIE
6. wyświetlacz LCD: LCD-AG-192064F-YBY Y/G-N6
www.artronic.pl/o_produkcie.php?id=590?
7. pozostałe elementy:
pamięć K6R1008C1D, 74HC253, 74HC574, generator 40MHz, enkoder/impulsator, przekaźnik, dławik do przetwornicy
źródło:
www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=SR611008HSA15J
www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=74HC253-SMD
www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=74HC574-SMD
www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=CFPS-72-40M
http://www.tme.pl/przetwornik-obr-imp-o ... j-b24.html
www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=AZ850P2-5
http://www.tme.pl/dlawik-mocy-smd-nieek ... 4-3r3.html

W temacie enkodera to ten model rzeczywiście powoduje zmianę zakresów aż o cztery pozycje i trzeba to będzie poprawić w sofcie. Sam enkoder pracuje dość lekko z wyczuwalnym przeskokiem. W tej chwili dopiero zapoznaję się z WinAVR i zanim dokonam stosownych poprawek to trochę czasu zapewne minie. Jednak jak uda mi się poprawić pracę enkodera to odpowiedni plik wsadu postaram się zamieścić na forum.

Co do wsadu kolegi danielbela to u mnie nie wszystko działa poprawnie. Dwa razy sciągałem z forum wsad i kilkakrotnie ponawiałem programowanie ale zawsze było tak samo.
Przyciski pracują poprawnie - nastawy można zmieniać. Enkoder - zmienia zakresy o 4 pozycje - tak jak w oryginalnym sofcie. Przy starcie nie udało mi się włączyć woltomierza - zbyt szybko znika ekran powitalny. Są problemy z wyświetlaniem - pojawiają się błędnie wyświetlone elementy, czasem całkiem znika jakaś część przebiegu.

Zerowanie z poziomu menu oscyloskopu oczywiście byłoby bardzo przydatną funkcją ponieważ wykonywanie takiej operacji poprzez przeprogramowanie dla każdego złożonego egzemplarza jest bardzo kłopotliwe. Nie jestem zaawansowanym programistą ale w wolnych chwilach spróbuję zastanowić się nad jakimś sensownym rozwiązaniem. A nóż się coś uda wymyślić :)

Pozdrawiam,
Sławek.

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 4 lip 2008, o 22:28

...
5. układy: 74AC163, 74HC390D,
źródło: www.trojka.pl (w cenniku jest błąd przy cenie 74AC163 - płaciłem po ok. 1 pln)
74HC390D jest także dostępny w ELFIE...
Nie wiem kiedy robiłeś zakupy ale 74AC163 w Trójce już nie ma ani sztuki.

Ciekawy mam woltomierz, za zakresie DC pokazuje mi 0.396V
natomiast na zakresie AC mam już 0.396Vac a pod spodem jeszcze U=-8.05 dBV. Czasami bywało że nie miałem wskazań wartości, tylko w prawym dolnym rogu sam symbol V, czy tu chodzi o to że to napięcie powinno się mieścić w pewnym "okienku" żeby uzyskać odczyt ?

Teraz o uciekającej na samą górę linii. Skop uruchamia się zawsze na nastawach: 250us i 200mV/div. Dla tej wartości U/div linia jeszcze się mieści na ekranie, ale już dla wartości 100mV/div ucieka do góry. Trzeba przewijać ekran o 300mV, na 50mV/div też ucieka o jakieś 300mV. Na wszystkich pozostałych od 20mV do 5mV też jest na samej górze, ale nie wiem o ile, bo już przewijanie nie działa na tych zakresach w granicach 300mV, na 20mV jest to tylko 192mV a na 5 mV zaledwie 48mV więc nie orientuję się nawet jaką wartość zadeklarować w offsecie dla tych zakresów z pominięciem ADG.

Zauważyłem że przekaźnik tyka mi przy przechodzeniu z wartości 50mV/div na 20mV/div i odwrotnie i ponieważ robi tak zawsze więc pewnie działa to przełączanie poprawnie. Wiem że jest w źródełku tablica w której doświadczalnie dobieramy wartości aby poprawnie wycentrować tą linię, ale pojawia się proplem kompilatora, ten wsad hex od kolegi --> danielbela znacznie się różni od oryginału chociaż utworzony został z tego samego źródła. Czym ponownie kompilować aby nie wchodzić w komercyjne pakiety ?

Ja mam pewien pomysł z tym offsetem, nie wiem czy tak się da, czy kompilator rzuci to w jedno miejsce czy rozwala po całym wsadzie:
Może ktoś sprawdzi pod jakimi adresami w hex są zapisane wartości offsetu wtedy odpadnie problem kompilacji, wystarczy tylko edycja pliku hex co mnie osobiście by na 100% satysfakcjonowało.
Polegałoby to na zmianie jednej wartości dla offsetu i ponownym skompilowaniu. Potem oba wsady porównujemy i szukamy gdzie pojawi się różnica. Potem robimy tak samo dla kolejnych wartości i patrzymy gdzie są na mapie wsadu. Trzymam kciuki aby róznica była tylko w jednej komórce, inaczej ta metoda nanic się zda.

Problem impulsatora też poważny, bo bardzo trudno ustawić wartości sąsiadujące z tymi "zatrzaskującymi się" po prostu ściąga pokrętło i trzeba jak zegarmistrz trzymać ośkę aby klawiszem Down zjechać dwie pozycje i pozwolić dopiero wtedy na powrót impulsatora który nie zmieni nic

Aha, zagadka na koniec,
przycisnięcie Select na ekranie powitalnym uruchamia woltomierz, a teraz pytanko: co się stanie jak na ekranie powitalnym przyciśniemy przycisk STOP :630:

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości