Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVT-1397 - 3V Konwerter RS232 <-> TTL

wladimirec
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 9 wrz 2007, o 13:37
Lokalizacja: inąd

AVT-1397 - 3V Konwerter RS232 <-> TTL

Postautor: wladimirec » 9 wrz 2007, o 13:43

witam,
niedawno gdzies w sieci znalazlem taki schemat owego konwertera
(źródło:Elektronika Praktyczna, AVT-1397, Plik PDF)

Obrazek

Złożyłem ze wszystkich elementów, zdaje się tak jak na schemacie.
Dodatkowo schemat ma pozwalać na zasilanie bezpośrednio z portu RS232 o wartości ok 3V, przy ustawieniu zworki JP w pozycji 2-3
Ale pojawiają się pewne problemy (dodam tylko, że nie za bardzo biegły jestem w tej dziedzinie), otóż:
  • po podłączeniu do portu i odpaleniu jakiegos programu do komunikacji (ex. HyperTerminal, PComm Terminal Emulator) oraz po zlaczeniu zworki JP w pozycji 2-3 na wyjściu VCC zamiast ok. 3V otrzymuje ok. 2,2 V :|
    Urządzenie, z którego mam pobierac dane, po podlączeniu do tego 2,2V zdaje się nie reagować (nic sie nie pojawia na RxD). Mam nadzieje, ze nic tam sie nie uszkodzi(uszkodziło) przy takim niskim napieciu, bo urzadzenie ma pracowac przy 3-5V.
  • nie wiem czy moze podczas lutowania nie uszkodzilem (typu przegrzanie, albo cos takiego) ukladu MAX3232, bo przy użyciu programu PComm Terminal Emulator i wysylaniu jakiegos tekstu (polaczone kanaly transmisji konwentera TxD i odbioru RxD), odbieram jakies krzaczki, a dodam, że bez konwertera po polaczeniu pinu 2 i 3 interfejsu RS232, to wraca ten sam tekst co został wysłany. I właśnie takie mam pytanie, czy to nie jest jakas oznaka uszkodzenia scalaka?
Jestem troche poczatkujacy, tak wiec jakby ktos mial jakies rady, ewentualnie jak sprawdzic, gdzie moze byc uszkodzenia jakies, to bede wdzieczny.
Z góry dzieki za odpowiedz

McKEE
-
-
Posty: 186
Rejestracja: 7 cze 2004, o 10:02
Lokalizacja: Gniewkowo_Toruń

Postautor: McKEE » 12 wrz 2007, o 10:48

Jeżeli jest tylko 2.2V a jest to także zasilanie scalaka to może po prostu jest za małe napięcie zasilania i układ nie działa jak należy . Wylutuj diode D1 i sprawdź ile masz napięcia na pinie 7.
Sprawdź też czy dioda D2 nie jest odwrotnie wlutowana . Zamiast diody D1 doprowadź plus 5V zasilania z poru USB /klawiatury, lub zew. zasilacza . Posprawdzaj wszystkie ścieżki i luty na zwarcia , połaczenia masy z pinem 5 itp. Napięcie na pinach 15-16 musi być w granicach 3-5V do prawidłowej pracy .
Powodzenia

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości