Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Frezarka CNC do wykonywania PCB

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Frezarka CNC do wykonywania PCB

Postautor: brun » 17 mar 2014, o 13:31

Zastanawiam się nad zakupem prostej frezarki CNC. Chciałbym jej używać do wykonywania pcb i wiercenia otworów. Nie potrzebuję żadnych opcji nakładania solder masek, metalizowania otworów itp.

W internecie znalazłem takie oferty:
http://allegro.pl/nowa-cnc-frezarka-gra ... 67235.html
http://allegro.pl/nowa-cnc-frezarka-gra ... 07208.html

Zatem szacuje, ze nowa frezarka to będzie wydatek rzędu 3000-3500 zł (razem z wrzecionem).

Szukałem również na stronach z elektroniką z Chin, ale ceny są niewiele niższe, a boję się wydawać taką kwotę na 'gadżet' który będzie do mnie płynął kilka tygodni i z którym mogą być problemy w przypadku reklamacji/gwarancji.

Czy ktoś mógłby może polecić jakieś inne strony/sklepy z tego typu sprzętem?
Czy ktoś może kupował lub używał takiej frezarki i mógłby coś polecić? Albo napisać o tym na co warto zwracać uwagę przy takich zakupach?

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Frezarka CNC do wykonywania PCB

Postautor: ACeK » 18 mar 2014, o 07:39

Obrazek W Twoich linkach do aukcji jest malo informacji na temat jak jest zrobiona frezarka. Jest tylko zdjecie :( nawet jak sie glebiej poszuka (strona autora) to ciagle nic tam nie widac. Czas realizacji moze byc nawet 60 dni :o Do tego musisz jeszcze dokupic wrzeciono :!: Dlatego cos :no: za bardzo mi to wszystko wyglada :twisted:

Nie wiem jaka masz wiedze na temat CNC dlatego zamieszcze kilka linkow:

:arrow: 1
:arrow: 2
:arrow: 3

Na pierwszym i drugim masz opis machaniki na trzecim elektronike :idea: skoro jestes od jakiegos czasu na forum ep to elektornike mozesz zrobic sobie sam. Tu masz linka do fajnej stronki :arrow: pminmo :P Autor z aukcji nazywa swoja frezarke Hobby :oops: frezarka z YT tez ma nazwe Hobby :uhoh: Zeby cos zrobic na takiej frezarce potrzeba duzo czasu. Ciagla praca powoduje scieranie sie elementow mechanicznych. Dlatego wazne jest jak jest zrobiona mechanika :idea: w ep byl kiedys projekt zrobiony z pcb Obrazek

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: Frezarka CNC do wykonywania PCB

Postautor: brun » 19 mar 2014, o 08:01

Dzięki za podpowiedzi. O elektronikę za bardzo się nie boje - myślę że mógłbym spokojnie ją sam wykonać, zwłaszcza mając pod ręką gotowe schematy z EP. Bardziej boję się właśnie o część mechaniczną - o jej wykonanie i złożenie tego wszystkiego razem.

Wolałbym uniknąć sytuacji, w której poświęcę mnóstwo czasu i pieniędzy na zrobienie czegoś co i tak nie działa - bo jakiś element był źle zaprojektowany albo nieprawidłowo zamontowany. Dlatego opcja kupienia od razu gotowe frezarki wydaje mi się lepsza - wydam trochę więcej pieniędzy, ale zaoszczędzony w ten sposób czas i nerwy wykorzystam na wykonanie kilku mniejszych projektów na zlecenie ;)

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Frezarka CNC do wykonywania PCB

Postautor: magikjl » 28 mar 2014, o 20:52

Frezarka dobrej jakości zrobiona samemu wyjdzie ci około 3500,00zł (300mm x 600mm), jeśli zrobisz wszystko na sztywno, wyjdzie dobrze. Elektronika może być z Chin - wychodzi taniej niż z EP a działa tak samo, albo lepiej - wiem, bo mam. Frezarkę zrobiłem sam i świetnie sobie radzi. Co do robienia płytek, to bardzo istotne są frezy - szybko się tępią, dlatego ja dalej płytki trawię a frezuję obudowy. Przy większych seriach płytki zamawiam, bo szkoda czasuna rzeźbę :). Pozdrawiam

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: Frezarka CNC do wykonywania PCB

Postautor: brun » 2 kwie 2014, o 19:18

Frezarka dobrej jakości zrobiona samemu wyjdzie ci około 3500,00zł (300mm x 600mm), jeśli zrobisz wszystko na sztywno, wyjdzie dobrze. Elektronika może być z Chin - wychodzi taniej niż z EP a działa tak samo, albo lepiej - wiem, bo mam. Frezarkę zrobiłem sam i świetnie sobie radzi. Co do robienia płytek, to bardzo istotne są frezy - szybko się tępią, dlatego ja dalej płytki trawię a frezuję obudowy. Przy większych seriach płytki zamawiam, bo szkoda czasuna rzeźbę :). Pozdrawiam
No właśnie głównie o to mi chodzi, żeby skończyć z trawieniem płytek. Żadnego wprasowywania papieru kredowego, moczenia w wytrawiaczu itp., tylko szybkie wyfrezowanie prototypu.

Na razie jestem na etapie, że znalazłem firmę, która wykonała mi mechanikę, teraz pozostało mi dorobić elektronikę do sterowania i jakoś obejść problem braku portu LPT w komputerze ;)
Załączniki
IMG_20140402_193742.jpg

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Frezarka CNC do wykonywania PCB

Postautor: magikjl » 2 kwie 2014, o 20:32

http://www.aliexpress.com/item/3-axis-T ... 35688.html
Masz tu link do kontrolera z softem.
potrzebny tylko zasilacz i śmiga.
Potrzebujesz jeszcze dobre wrzeciono - ja mam kress a 1000W, ale wystarczy mniejsze. ważne, żeby to było wrzeciono, a nie silniczek albo wiertarka, bo zaraz porobią się luzy na łożyskach i tyle będzie z dokładności.
Co do kontrolera, to ma ustawianie prądu i mikrokrok ustawiany na zworkach. Ma też sterowanie startem wrzeciona, zerowanie i ESTOP, czyli wszystko, co trzeba do MACHA i innych softów.
Co do szybkiego wyfrezowania prototypu - trzeba zmienić sposób projektowania płytek ze ścieżek na pola - nie zawsze korzystne, szczególnie przy w.cz, audio i WN. Jeśli chcesz robić skomplikowane płytki to odradzam frezowanie., co innego wiercenie.
CO do LPT to są przejściówki z USB albo jest też taki interfejs z softem - CNConv - Polski i dosyć prosty.
Pozdrawiam

Wróć do „Aparatura kontrolno-pomiarowa i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości