Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Analizator Stanów Logicznych wybór.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Analizator Stanów Logicznych wybór.

Postautor: rezasurmar » 27 lut 2013, o 12:18

Witam, borykam się ostatnio z wyborem analizatora stanów logicznych, pewnie część z bardziej doświadczonych kolegów miała styczność, czy w pracy czy na uczelni z analizatorami i mogą coś na ten temat więcej powiedzieć.

Moje typy to:

- Saleae Logic 16
- Acute TL2136B (dużo większy bufor niż w TL2036)
- Zeroplus LAP-C(16128+) (mały bufor 128K, w dodatku nie zależy od ilości użytych kanałów ;( )

Saleae ma "dobrą" cenę, bufor ograniczony praktycznie tylko pamięcią RAM w komputerze, można nawet użyć stwierdzenia, że bufor "docelowy" ma gargantuiczny ;) , bo aż 10T próbek i więcej, pozwalając przechwycić transmisję z naprawdę sporego przedziału czasu, nawet godzin.
Niestety jego główna i kluczowa wada, to mały Sampling Rate, kilka tylko protokołów analizuje.......
Niestety przy 16kanałach jego S/R to tylko 16MS przy 12 = 25MS, 8 = 32MS, 4 = 50MS. Brak Grida w ekranie wyświetlającym próbki, tylko dwa kursory pomiarowe, ogólnie bardzo ubogie oprogramowanie, ale bardzo intuicyjne i całkiem sprawnie się je obsługuje. Mój faworyt do 1200zł.
Co prawda dla analizowanych przez niego szyn, prędkości samplowania są wystarczające, ale raczej bez szaleństw.

Zeroplus, bardzo rozbudowane oprogramowanie, mnóstwo analizowanych protokołów, oraz możliwość pisania własnych bibliotek analizujących.
Współpraca z DPO, LabView.
W/g mnie troszkę bardziej przejrzyste wyświetlanie samych danych, przebiegów itp. niż w Saleae, bardzo dużo możliwości pomiarowych kilka kursorów, rozbudowany tryb wyzwalania, możliwość zliczania zdarzeń, tryb kompresji, ogólnie wszystko ładnie pięknie gdyby nie "mizerny" Bufor 128K, przez co przy większym S/R 200M itp. dostajemy niewielki wycinek badanych przebiegów, raptem kilka ramek, niestety nawet zmniejszenie ilości kanałów nie wpływa na zwiększenie bufora (co dla mnie jest ewidentnym błędem).
Np. dla 10MS dostajemy wycinek ok 13ms, niestety nawet kompresja nie pomaga bo zgodnie z samą koncepcja kompresji jeżeli na jednym kanale będziemy np. analizować wolną szynę 1wire, a na drugim np. szybki SPI, to SPI szybko nam zapcha bufor, gdzie na 1wire nawet dane się nie zdążą pojawić.

Moim faworytem jest Acute TL2136B, spory bufor na kanał przy 200MS = 512K,
silnie zależny od ilości używanych kanałów, 36kanałów sporo więcej niż w dwu pozostałych, dodatkowo "otwarte" oprogramowanie analizy szyn itp. Spora lista analizowanych protokołów, bardzo szybki sampling 4G, hardwarowe wyzwalanie podstawowych protokołów CAN, I²C, I²S, SPI, SVID, UART, możliwość pracy różnicowej tj. dla silnie zakłóconych sygnałów, gdzie trudno ustawić punk wyzwalania, współpraca z DSO, labview itp.
Najważniejsza zaleta bufor zmienny czym mniej kanałów tym więcej bufora na jeden kanał, aż do 18M :) dla 1kanału

Np. dla 20MS 16kanałów mamy bufor 2048K (2M), długość rekordu to 102,4ms, gdzie dla zeroplus to raptem ok 26ms, ale już dla Saleae co prawda przy samplingu 16MS bufor jest praktycznie nie ograniczony niczym ;) , idzie w sekundy, a przy sporym RAM PCta w minuty.

Macie jakieś praktyczne doświadczenia z Analizatorami w zastosowaniach lokalizacji usterek (wiele różnych interfejsów, szyna danych itp.) Pisanie obsługi bibliotek dla ADC/DAC itp. późniejsza analiza prawidłowości wysyłanych danych, badanie problematycznych usterek na szynach danych itp.

Posiadam DPO2014 Teka, ale 4kanały to trochę za mało, a i SPI na nim to tylko jeden standard MISO, MOSI + SS, albo idle time do 1ms.

Wiem, że rozpiętość cenowa znaczna, bo Acute to już prawie 4Kzł, ale zeroplus za ok 2tyś to jakaś porażka z takim małym buforem na próbki.
Wiem, że można sporo przechwycić stosując odpowiednio ustawione wyzwalanie, ale już, np. do badania na raz dwu różnych standardów różniących się znacznie prędkościami jak wspomniane 1wire i SPI, czy rs232 i USB1.1 itp.

Do analizy powolnych szyn, czy prostszych interfejsów to Seale jest naprawdę dobrym wyborem, ale obawiam się, że szybko zacznie mi brakować w nim S/R, przy bardziej zaawansowanych zastosowaniach

Dodatkowo znalazłem jeszcze DigiView™ DV3200 Logic Analyzer, ale w Polsce jest trudno dostępny i cena jest wyższa niż TL2136B, oraz jest mniejszy support, bo praktycznie na jego temat ciężko coś znaleźć.

PS. Nie interesują mnie rozwiązania DYI, no może po za In-Circuit Spy ICS32sx

Wróć do „Aparatura kontrolno-pomiarowa i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości