Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: ACeK » 16 lut 2012, o 05:32

Obrazek Mam zamiar kupic oscyloskop cyfrowy. Ale za bardzo nie wiem co wybrac. W podobnym przedziale cenowym mozna kupic np. uzwany Tektronix TDS1002 lub jakis nowy Rigol, Atten czy Owon. Uzywany Tektronix ma pewnie z 10 lat a w elektronice zwlaszcza cyfrowej to dosc duzo. Dlatego prosze o rade oraz podanie jakie sa zalety i wady pomiedzy nimi Obrazek

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: traxman » 16 lut 2012, o 08:35

Kup najtańszy, bo jutro i tak będzie przestarzały :).
Mało podajesz informacji do czego będziesz głównie używał, czy do audio, czy w.cz, czy cyfrówki - w zależności od tego cena może nieco się różnić
Do audio i jakiś drobnych układów nie w.cz wystarczy najtańszy model 2x20MHz, ważne by miał przyzwoite nierozlatujące się sondy 1:10.
Jeżeli zajmujesz się cyfrówka to warto dopłacić do wersji z analizatorem stanów logicznych - narzędzie proste, ale bardzo funkcjonalne gdy np. jesteśmy pewni fizycznego działania magistrali, a coś "krzaczy" programowo, łatwiej jest zlokalizować powód, tym bardziej, że kanały analogowe są tylko dwa, a cyfrowych nawet 16.

Co do producentów to mam nieodparte wrażenie, że one i tak wszystkie są zrobione na jednej płytce (tej samej z pokaźnym FPGA Altery) różnią się jedynie wyglądem naklejki na panelu czołowym.

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: radzio » 16 lut 2012, o 08:48

Rigol robi low-endowe oscyloskopy dla Agilenta, natomiast Atten dla LeCroya (serii WaveAce) - czy świadczy to o ich jakości czy może o upadku wielkich marek tego nie jestem w stanie stwierdzić. W przypadku oscyloskopu cyfrowego istotne (wg mnie) są dwie kwestie : możliwości rejestracji wyników pomiaru oraz możliwość podłączenia ich do PC. Praktycznie każdy "nowy" tani oscyloskop ma możliwość zapisu albo na kartach SD albo na pendrajwach - w przypadku Tektronixa z wyższej półki kilkuletniego jest to zaledwie stacja dyskietek, a wspominany przez Ciebie model chyba wogóle nie umożliwia zapisu i przeniesienia zapisanych pomarów na PC. Podobnie jest z interfejsem do PC - praktycznie każdy obecny low-endowy oscloskop ma USB lub nawet Eth, w przypadku starszych markowych była to albo droga opcja albo standard w jeszcze droższym sprzęcie. Bywają też oscyloskopy z możliwością podłączenia monitora VGA - bardzo jest to przydatne, bo wpatrywanie się w przebiegi na malutkim ekraniku kilkucalowym nie zawsze bywa wygodne. Tutaj wg mnie najlepiej wypada chyba GW Instek - po połaczeniu przez USB z komputerem na monitorze komputera można w trbie full screen wyświetlić "kopię" ekranu oscyloskopu - oczywiście z częstotliwością odświeżania typową dla tanich oscyloskopów czyli dwa przebiegi na sekundę ;-) Tutaj też należy zwrócić uwagę na ten parametr - nic nie pobije oczywiście sprzętu markowego typu Tektronix, który wyświetla na sekundę więcej przebiegów niż tani sprzęt na minutę, ale sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest to dla Ciebie istotny parametr. W nowym tanim sprzęcie masz też domyślnie wiele funkcji, które w takim Tektronixie były opcją słono płatną (np FFT). Może prościej będzie Ci doradzić, jak przedstawisz swoje oczekiwania i ewentualne zastosowanie takiego sprzętu.

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: traxman » 16 lut 2012, o 09:16

Dla mnie Rigol ma jedną poważną wadę - OPROGRAMOWANIE PC, do dzisiaj nie chodzi na Win7, a to już skandal, pozostaje przenoszenie plików przez pendraka, ale to w sumie nie jest specjalnie wygodne.
Ale możliwość zrzutów ekranu jest fajna chociaż nie wszystkim przydatna (ja akurat potrzebuje do dokumentowania prac).

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: Jacek Bogusz » 20 lut 2012, o 10:19

Tak trochę OT ;). W marcowej EP będzie konkurs, w którym można będzie wygrać zestaw oscyloskop+multimetr. Tu są dane zestawu http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzia ... my=30#1884, ale na "start" konkursu trzeba jeszcze troszkę poczekać.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: ACeK » 25 lut 2012, o 12:21

Obrazek Dziekuje za odpowiedzi. Zawsze bylem ciekawy co siedzi w srodku i bardzo lubie rozbierac :oops: na youtube natknalem sie na bardzo fajne opisy oscyloskopu Rigol by Dave:

:arrow: trick z AD9288 :arrow: opis AD9288
:arrow: jak jest w srodku
:arrow: 50Mhz -> 100Mhz

Rigol zrobil sztuczke uzywajac 5 podwojnych przetwornikow AD9288 - 40Mhz. Taktujac je z czestotliwoscia 100Mhz (z malym miedzy nimi opoznieniem) osiagnal czestotliwosc probkowania 1Ghz. Wchodzac na :arrow: EEVblog a dokladnie na ich forum znalazlem mnostwo informacji na temat chinskich oscyloskopow :twisted: Zeby to wmiare wszystko przeczytac poswiecilem kilka nocy :sleep: a to chyba najlepszy post z ich forum :arrow: by tinhead gdzie jest opisane jak zrobic update.

Roznice poszczegolnymi markami.

Kod: Zaznacz cały

Marka ile przetwornilow podkrecone uwagi Rigol 5 AD9288 - 40Mhz do 100Mhz dobry Tekway/Hantek 4 AD9288 - 100Mhz do 125Mhz bardzo dobry Uni-T nie markowe ??? slaby Atten/Siglent ponoc dobry? ??? mala pamiec Owon 1 MTX2002 - 1Ghz? 1Ghz duza pamiec
Jaki jest przetwornik w TDS 210 lub TDS 1000 :no: wiem mimo ze znalazlem instrukcje serwisowa (nie zawiera schematow tylko blokowy) moze ktos wie gdzie mozna je znalesc :?: albo co tam siedzi Obrazek

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: rezasurmar » 27 lut 2012, o 14:19

Problemem wszystkich tańszych oscyloskopów, tj. atten, rigol itp. są błędy przetwarzania, mułowatość, oraz problemy przy pomiarach większych częstotliwości, sygnałów o krótkich czasach narastania itp. No i najważniejsze, brak stałości parametrów w funkcji czasu.
Do zastosowań amatorskich, warsztatowych, poglądowych starcza, ale przy ambitniejszych pomiarach trzeba zainwestować niestety w coś w stylu DPO tektronixa przynajmniej.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: Jacek Bogusz » 27 lut 2012, o 16:12

Problemem wszystkich tańszych oscyloskopów, tj. atten, rigol itp. są błędy przetwarzania, mułowatość, oraz problemy przy pomiarach większych częstotliwości, sygnałów o krótkich czasach narastania itp. No i najważniejsze, brak stałości parametrów w funkcji czasu.
Zarzut jest poważny, zwłaszcza w odniesieniu do Rigol'a, który nie jest taki zły. Co do innych nie będę się wypowiadał, bo bywa różnie. Ale wewnątrz Rigol'a siedzą podzespoły z logo bardzo szanowanej firmy. To nie jest ten sam oscyloskop, co 5 lat temu. A wracając do Twoje wypowiedzi. Czy masz jakieś konkretne przykłady błędów, "mułowatości" itd. czy to tylko taka Twoja opinia?

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: rezasurmar » 27 lut 2012, o 16:22

Ogólnie opinia, poparta doświadczeniem i stycznością z tańszymi chińskimi oscyloskopami, nie do końca sygnał przy wychwytywaniu sygnału z zakłóceniami "glitch" wyglądał tak jak w rzeczywistości, tj. na dużo droższym i lepszym sprzęcie mimo iż zawierał się w paśmie oscyloskopu.

Nie twierdzę, że w/w oscyloskopy są złe, czy nie nadają się do pomiarów. Trzeba sobie zdawać sprawę z wielu ograniczeń "tańszego" sprzętu pomiarowego i nie dać się złapać na tym, że jesteśmy pewni w 100% tego co widzimy na ekranie.
Bardzo dobrym oscyloskopem z "tańszych" jest np. GDS3000 goodwill.
W domu używam starego poczciwego C1-99, a w pracy aktualnie DPO2014, nie wiem jak najnowsze modele tj. z roku 2010 i nowsze chińskich producentów, bo akurat z nimi jeszcze styczności nie miałem.
Jak bym miał sam wybierać, wolał bym używanego Tektronixa, HP czy agilenta, niż nowego Rigola (z przed 2010roku), już o unicie czy atten nie wspominając.

Andrzej Kamieniecki
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 6 mar 2012, o 11:18

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: Andrzej Kamieniecki » 6 mar 2012, o 11:35

Jaki jest przetwornik w TDS 210 lub TDS 1000 wiem mimo ze znalazlem instrukcje serwisowa (nie zawiera schematow tylko blokowy) moze ktos wie gdzie mozna je znalesc albo co tam siedzi
W TDS210/TDS220/TDS1000/TDS2000/TPS2000 przetwornik jest bardzo wolny. Próbki są zapamiętywane wstępnie w matrycy CCD taktowanej zegarem 60,606 MHz (okres 16,5 ns) zegar przechodzi przez 33 szeregowo połączone bufory opóźniające go o 500 ps każdy. Z wyjścia kolejnych buforów sterowane są kolumny matrycy. Stąd maksymalna szybkość próbkowania to 2GSa/s. Dopiero potem z wyjścia CCD analogowe próbki są ściągane na stosunkowo wolny ADC. Dlatego też ilość przebiegów na sekundę to o ile dobrze pamiętam 180 wfms/s. Zaletą jest cena produkcji oraz to, że próbkowanie rzędu 2GSa/s mamy w układzie a z zewnątrz dołączamy jedynie zegar kilkudziesięciu MHz. O szybkości próbkowania decyduje sterowanie. Nie jest tak, że wolniejsze wersje mają jakieś gorsze przetworniki które nie przeszły testów itp. Kiedyś na p.m.e snuł takie domysły J.F. ale to bzdura.
Uprzedzając kolejne pytanie: czy ten sam układ próbkowania jest w każdej wersji oraz czy obwody wejściowe są takie same, tak :-)

Andrzej Kamieniecki

Edit Pajączek: uporządkowanie struktury posta.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: Tomasz Gumny » 6 mar 2012, o 12:51

[...]Próbki są zapamiętywane wstępnie w matrycy CCD [...]Dopiero potem z wyjścia CCD analogowe próbki są ściągane na stosunkowo wolny ADC.
Czy możesz napisać coś o tych matrycach, bo Google pod takim hasłem wskazuje tylko sensory obrazowe a chyba nie o takie elementy chodzi?

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: rezasurmar » 6 mar 2012, o 15:51

Poszukaj pod pojęciem Przyrząd ze sprzężeniem ładunkowym (CCD - charge coupled devices).
Przyrząd łączy układ próbkujący z pamięcią analogową. Działają na zasadzie magazynowania ładunków nośników mniejszościowych w studniach potencjału, które mogą być przemieszczane wraz z tymi ładunkami. Przyrząd CCD składa się z elektrod metalowych - bramek - naparowanych na warstwę dielektryka, wytworzoną na domieszkowanym podłożu krzemowym.
Powstające w ten sposób kondensatory, w których są przechowywane ładunki o wartości proporcjonalnej do napięcia sygnału w chwili jego próbkowania. Przyrząd CCD spełnia trzy podstawowe funkcje: zapamiętuje oraz przemieszcza ładunki, izoluje ładunki od wzajemnych wpływów.

Źródło, książka Pomiary Oscyloskopowe J. Rydzewski

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: Agrest » 19 lip 2012, o 01:32

na youtube natknalem sie na bardzo fajne opisy oscyloskopu Rigol by Dave:
:arrow: 50Mhz -> 100Mhz
Czy któryś z kolegów przeflancował Rigola DS-1052E 50MHz na DS-1102E 100MHz podanym sposobem? Ciekawi mnie, czy są jakieś niepożądane skutki uboczne. Oprócz ewentualnych problemów z gwarancją, z których zdaję sobie sprawę.
PozdrA

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: leonow32 » 19 lip 2012, o 16:05

Mógłbym to zrobić, ale mam jeszcze 2,5 roku gwarancji, więc póki co z tym zwlekam :D

Sprawdzałem kiedyś ten oscyloskop i po przekroczeniu 50MHz nic szczególnego się nie dzieje! Przy wyższej częstotliwości, aczkolwiek nie pamiętam już przy jakiej dokładnie, amplituda obserwowanego sygnału zaczyna spadać. Mimo to dał radę pokazać sinusa o częstotliwości 230MHz! Wszystkie pomiary czasów i częstotliwości działają prawidłowo!

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: leonow32 » 3 sie 2012, o 15:10

na youtube natknalem sie na bardzo fajne opisy oscyloskopu Rigol by Dave:
:arrow: 50Mhz -> 100Mhz
Czy któryś z kolegów przeflancował Rigola DS-1052E 50MHz na DS-1102E 100MHz podanym sposobem? Ciekawi mnie, czy są jakieś niepożądane skutki uboczne. Oprócz ewentualnych problemów z gwarancją, z których zdaję sobie sprawę.
PozdrA
Dałem się skusić i przerobiłem mój oscyloskop :) i działa! Nie zauważyłem żadnych skutków ubocznych.

Przetłumaczyłem instrukcję z EEVblog na polski http://leon-instruments.blogspot.com/20 ... hz-do.html

Ktoś nawet podkręcił ten oscyloskop do 150MHz

kamilkat
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 4 sie 2011, o 09:02
Lokalizacja: Zgierz

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: kamilkat » 21 lut 2014, o 14:11

Hej, pozwolę sobie podbić temat bo tematyka ta sama.
Pojeździłem ostatnio po sklepach w poszukiwaniu oscyloskopu i było na prawdę drogo.
Pogooglałem trochę i znalazłem oscyloskop w Merazecie. Sklep wydaje się duży więc chyba będzie bez lipy z wysyłką, tylko co sądzicie o cenach? Jakieś uwagi co do konkretnego modelu? W supermarketach nie mieli nic poniżej dwóch tysięcy..

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: pajaczek » 21 lut 2014, o 18:26

Ale jaki konkretnie, bo linka dałeś do całego zestawu.

W NDN np. mają i poniżej tysiąca (brutto), a i w TME się coś w podobnej cenie znajdzie ;) Tylko pytanie do czego Ci potrzebny... i czy warto taki tani kupować.

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: radzio » 21 lut 2014, o 19:35

Ale jaki konkretnie, bo linka dałeś do całego zestawu.
Bo to SEO spam. Świadczy o tym zdanie :
W supermarketach nie mieli nic poniżej dwóch tysięcy
Widziałeś kiedyś oscyloskop w supermarketach? Treść postu z automatu, zmieniony tylko link i słowo kluczowe.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: pajaczek » 21 lut 2014, o 20:00

Ok... chyba niewyspany jestem ;) Dobrze że to już koniec tygodnia... i projektu ;)

marcin w
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 14 gru 2014, o 11:05

Re: Jaki lepiej wybrac oscyloskop?

Postautor: marcin w » 14 gru 2014, o 11:35

Witajcie.

Sam stoję przed trudnym tematem wyboru oscyloskopu do swojego domowego warsztatu. Mimo że jestem elektronikiem z wykształcenia, to nie pracuję w tym zawodzie już kilka lat. Jednak z elektroniką całkiem nie rozstałem się, w domu wciąż zajmuję się jakimiś projektami oraz czasem serwisem sprzętu.

Na marki textronix albo Agilent po prostu nie stać mnie. Muszę coś tańszego zakupić. Trochę się rozglądałem, Siglent odpadł ze względu na wyświetlacz LCD o słabej rozdzielczości. Na temat RIGOL-a też mam mieszane zdanie, to co mi wpadło w oko to OWON za jego duży wyświetlacz, HANTEK, ATTEN ewentualnie GW Instek. Sam używałem tylko oscyloskopu analogowego i takowy posiadam w domu, nigdy nie miałem styczności z oscyloskopami cyfrowymi, dlatego też zdany jestem na waszą opinię. Proszę o jakieś plusy i minusy różnych marek z niższej półki.

Ewentualnie do pomiarów w układach cyfrowych ten tańszy ATTEN ADS1102CAL
http://allegro.pl/oscyloskop-cyfrowy-gr ... 33375.html

A do pomiarów w serwisie w technice analogowej (np tory odbiorcze) jakiś używany analogowy.

Wróć do „Aparatura kontrolno-pomiarowa i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości