Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Pomiar prądu przy wysokim napięciu

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

skorupa2006
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 3 lis 2010, o 09:52
Lokalizacja: Andrychów

Pomiar prądu przy wysokim napięciu

Postautor: skorupa2006 » 7 lis 2011, o 11:09

Witam,
Nie wiem czy zakładam temat w dobrym dziale, ale chodzi przecież o pomiar.
Mam generator wysokiego napięcia ok. 50kV i potrzebuję dokonać pomiarów jakie daje napięcie i natężenie prądu.
Z pomiarem napięcia nie miałem problemu, gdyż wystarczyło dodać do normalnego multimetru duży opór i wyskalować miernik.

Jednak jak poradzić sobie ze zmierzeniem natężenia prądu płynącego w obwodzie za pomocą zwykłego miernika? Wartości natężenia będą w granicach dziesiątek, setek mikroamperów, więc bardzo małe.
Bardzo proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Pomiar prądu przy wysokim napięciu

Postautor: Tomasz Gumny » 7 lis 2011, o 12:23

Z pomiarem napięcia nie miałem problemu, gdyż wystarczyło dodać do normalnego multimetru duży opór i wyskalować miernik.
Dopuszczalny spadek napięcia na standardowym rezystorze wynosi 200..500V, zatem musisz zastosować większą liczbę rezystorów połączonych szeregowo.
Jednak jak poradzić sobie ze zmierzeniem natężenia prądu płynącego w obwodzie za pomocą zwykłego miernika? Wartości natężenia będą w granicach dziesiątek, setek mikroamperów, więc bardzo małe.
Taki prąd można spokojnie zmierzyć modułem pomiarowym na 7106/7 a nawet czułym ustrojem magnetoelektrycznym.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiar prądu przy wysokim napięciu

Postautor: tg3a » 7 lis 2011, o 12:52

Tak, ale prąd trzeba mierzyć albo w przewodzie masowym, albo zadbać o odpowiednią izolację miernika/modułu.
Co do ustroju magnetoelektrycznego - sam długie lata używałem miernika UM-4B, w którym najniższy zakres (najbliższy do bezpośredniego podłączenia ustroju) to było 55 µA/150 mV, tak więc jak najbardziej potwierdzam.
Oczywiście klasa izolacji takiego miernika uniemożliwiałaby jakiekolwiek przełączanie zakresów w trakcie pomiaru w przewodzie gorącym, a sam miernik należałoby postawić na odpowiedniej płycie izolacyjnej.
W przypadku pomiaru w przewodzie masowym trzeba byłoby z kolei zadbać o odpowiednio pewne umasienie, które nie rozłączyłoby się przypadkowo w trakcie pomiaru, ani nie mogłoby ulec "przepaleniu" w razie jakiegoś zwarcia.
Pozdrawiam.

Pułkownik40
-
-
Posty: 132
Rejestracja: 28 wrz 2016, o 12:38

Re: Pomiar prądu przy wysokim napięciu

Postautor: Pułkownik40 » 30 paź 2023, o 11:56

Też mi się wydaje, że taki prąd można zmierzyć modułem pomiarowym na 7106/7 czy czułym ustrojem magnetoelektrycznym, aczkolwiek nie jestem obeznany w tej dziedzinie. Daj znać czy się udało

___________________________________
Tutaj zakupisz w dużych rozmiarach koszulki bez rękawów.

Wróć do „Aparatura kontrolno-pomiarowa i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości